Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

Eire

Pre narod ktory naposledy vystrelil na nepriatela v roku 1918 (Slovaci pardooon v 44-tom) nestravitelny a nepochopitelny scenar, film, zivot v boji, vitazstvo v druhej svetovej nad germanskou masinou smrti atd... 75% Ale JUST davam ***** I beg your pardon.... ()

Drozdo57

"Oh, shit! A talking beaver!" Generická presudofantasy sračka rádoby pre deti. Pretože samozrejme, že pre deti môžete natočiť hocijaký hnoj a oni už nejako z rodičov vydrankajú tie peniaze na lístok do kina a nový peračník s Narniou pretože ten Henrym Properom je už "soooo last year". Akurát narozdiel od Pottera, kde hrajú iba trochu nesympatické deti, z ktorých vyrastú skutočne nesympatickí dospelí, tak tam aspoň máme pár elitných hercov a skvelú hudbu. Tu máme veľmi nesypatické deti, ktoré vyrastú na veľmi nesympatických dospelých, s veľmi nesympatickými doprovodnými hercami. Ešte aj Tilda Swinstwo je tu naozaj nechutná a nedá sa na ňu už vôbec pozerať. Ale ďeťom je to jedno, lebo aha počítačom generovaný škaredý bobor a lev a ja chcem tiež mať sánky a luk a vôbec. Bežte sa hrať do lesa, alebo čo! Keď uážim, že vznikli ešte 2 pokračovania a ďalšie 2 sa pripravujú, je mi na grc. A ja viem, že Narnia je asi o 100 rokov staršia ako Potter. A len preto to mám hodnotiť lepšie ako si to zaslúži? ()

Gig

Původní příběhy můžou se zdát dětské. Ale to na první pohled. Stejně jako v Pánu prstenu je zakořeněno vyrovnávání se Světovou válkou, tak i tu to má svůj přesah. Bohužel toto zpracování je příliš dětinské a Disneyovské. ()

blazma

S odstupem času by jsem nejspíš takto vysoko nehodnotil, ale pamatuju si že jsem na to šel do kina na samotném začátku jako teenager a tehdy jsem byl prostě touto fantazy věcí fakt unešen. Bylo to skvělí, mělo to všechno a vypadalo to bravurně. Herci nebyli nijak známí a tak jste se s nimi mohli vžít aniž by jste mysleli na to, že hráli i v jinačím filmu. Zkrátka a jednoduše nenáročné fantazy, které před lety nijak neurazilo, dneska už by to nebyla taková sláva. ()

hrumsrt

Taková pohádková verze ze světa Pána prstenů.. Mimo jiné, je to ale trošku takové udřenější. Ten úvod je opravdu hodně dlouhý, než se naplno opřeme o fantasy. Ale jakmile už nám do skřínky naskáče celá čtveřice, tak si to už jede svoje, s tím, že se jen tak neodtrhnete. Pořád musím vzpomínat na Tildu Swinton, co by Bílou čarodějnici, která si to dala náramně. Prostě děsivá chladná zákeřná, ale cítíte tam tu její motivaci. Jakmile se děj překlopí do té druhé části a dorazíme do tábora, tak už si to jede fakt parádní příběh a ta závěrečná bitva je výborná. Ale nelze nezmínit ten fakt divný rozmazaný pohled Petra na Aslana, který mě dodnes trhá tu závěrečnou pasáž. Spolu s nádhernou hudbou a neokoukaným Jamesem McAvoyem, šlo v dětství o jeden z mých nejoblíbenějších filmů. 70% ()

jungewolf

Fantastické lokace, všechna čest : 4 - 4,5 * a 68 % . Jak je uvedeno v Zajímavostech 15 a 16, natáčelo se také v lokalitě Tiské stěny. Jen pro úplnost dodávám, že jde o Malé a Velké Tiské stěny u obce Tisá severozápadně od městečka Jílové (severně od něj je hora Děčínský Sněžník, 723 metrů n/mořem) v severozápadních Čechách . Jílové leží západně od Děčína . ()

Vito_LePour

Jako špatné to nebylo, rozhodně solidní dávka vzpomínek na dny, kdy jsme na základce na pokračování tyhle knížky četli. Oscar za masky rozhodně na svém místě, nicméně ten zbytek je prostě místy jaksi podivně slátaný dohromady a celý film působí poměrně nekoherntně. Rozhodně ale nakonec přidávám plus za ty bobry, kteří jsou v originálním znění absolutně top. ()

wir2k

No co na to říct podle mě je ten film pro dospělé moc dětský a pro děti moc dospělí jinak co se týče příběhu špatné to vůbec nebylo akorát mě to přišlo hodně zkrácené spousta důležitých postav se tam zničeho nic vynořila aniž by jsme znali jméno a cokoliv o nich ()

Little

Film mě neurazil, ani nenadchl. Stylem zpracování je určený spíš mladšímu divákovi a bohužel z dětských botiček už jsem dávno vyrostl. Z hereckých výkonů bych vyzdvihl Tildu Swinton alias "bílou čarodějnici" a Skandara Keynese coby Edmunda. Snímek má velmi vtipné části, díky kterým jsem vždy zahnal přicházející nudu. Vizuálně jde o poměrně příjemnou podívanou, kterou ale nemůžu srovnávat s Pánem prstenů. Letopisy Narnie nejsou fantasy! ()

Hird

Śel jsem do kina s tím, že to bude blbost, ale byl jsem nadmíru překvapen - celou dobu jsem se královsky bavil... Je to krásná pohádka, druhá polovina filmu a hlavně závěrečná bitva se mi ohromně líbila, byla originální, uvěřitelná, prostě super... Je tam pravda značný nadbytek sentimentu, ale na to jsem byl připravený, takže klišovité scény mě akorát pobavily.... Místy je scénář taky trochu děravý, ale mě to nijak nerušilo... A zlá čarodějnice je úplně skvělá, jenoznačně nejlepší postava... Celkově skvělý zážitek. Výborná zábava, pokud od toho ovšem nečekáte druhého Pán prstenů, ale pěknou a originální pohádku, v které nemusí být všechno dokonalé a logické ... ()

Sekel

Vase hodnoceni toho filmu bude zaviset na tom, jak vam bude sympaticka ustredni ctverka deti, specialne mala Lucy. U me to proslo a tak sem si to mohl v klidu vychutnat. Pristupoval jsem k filmu, jako k pohadce a byl prekvapen, jak me braly sceny s carodejnici (Tilda Swinton opet bravurni) a i kdyz jsem nechtel srovnavat s Panem prstenu, zaverecna bitva Narnie byla daleko lepsi, nez cokoli z Dvou vezi. Krestanskou ideologii-propagandu jsem taky nezaznamenal, protoze o jeji udajne existenci ve filmu, jsem se docetl az potom, takze spokojenost. ()

Kitty

Tenhle film je nádherný! Jak se mi kniha moc nelíbila, film mi to vynahradil! 3x hurá pro Lewise, protože nebít jeho, tak není nic!!! ()

bear

O filmu se hodně psalo již v době natáčení a byl příliš srovnáván s filmy typu Harry Potter nebo Tolkienovskými ságami, což u mnohých zřejmě vyvolalo mylné očekávání a tudíž i zklamání. Já jakožto čtenář Lewise jsem naopak byl spíše skeptický, a snad proto mě film nezklamal. Kdo zná myšlenkové poselství Lewisovy knížky a chápe tuto velkou alegorii nejen jako infantilní pohádku, pochopí, proč tento film hodnotím kladně. Z pohledu formování dětské duše směrem k pozitivním hodnotám dá jistě víc, než Harry Potter, kde hlavním smyslem je vydělat hodně peněz pro tvůrce a jinak je to celkem bída. ()

sydney

Byla jsem docela zvědavá na tenhle film, protože jsem neznala literární předlohu, ale po jeho shlédnutí se dostavilo zklamání. Začátek se zdál slibný - čtyři sourozenci odjedou na venkov do sídla starého profesora, aby byli v bezpečí před zuřící válkou. Náhodně objeví, že dveře staré skříně jsou vstupem do tajemné země fantazie - Narnie, obývané papodivnými tvory. Stále pokrytá sněhem je Narnie - sužována zlou čarodějnicí a podle proroctví očekává příchod spasitelů, jimiž mají být dcery a synové Adama a Evy. Další děj je místy bezduchá mravoučná klasika - boj dobra se zlem a napravený zrádce, za kterého se obětuje tajemný lev Aslan - evidentní alegorie Ježíše Krista. Banálnost a naivita, závěrečná nudná bitva to jen potvrzuje. Dvě hvězdičky dávám za první část a taky za tu pěknou zimní lesní scenérii s rozsvícenou lampou. Víc už opravdu nemůžu. ()

Muso

Prvých 30 minút má podobnú atmosféru ako Harry Potter ale neskôr začne tempo upadať a zjaveným Aslana film jednoznačne prezradí svoju tvár a docela sa tešíte kedy už bude konec. Ale Lucinka a Faun si zaslúžia aspon 2*. ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)