Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

Petoss1

Blud ako sa patrí. Všetci chcú odrazu dosiahnuť úspech Pána Prsteňov ach jaj, deti v puberte ktoré si hravo poradia s hordami netvorov a zvierat no pekne. Jediné čo stojí za zmienku je záverečná bitka. 35% ()

Langy10

Myslel jsem si nejprve, že to bude sra*ka, ale změnilo se to ve chvili, kdy jsem viděl trailer a následně jsem na to šel do kina. jsem rád, že jsem to viděl, protože se mi opravdu líbil tento film :) ()

Nautila

Tak začátek je velmi fajn, film nás rovnou hodí do války, žádné záběry na šťastnou rodinku se nekonají. A já si říkám, že to možná nebude tak zlý, jak jsem čekala. Bohužel, tohle po půl hodině vyprchá a nastoupí pohádkovo-televizní nemastnost a neslanost. Z děcek si žádné neoblíbíte, leda trošku faun je sympaťák a outfit královny taky stojí za řeč. Ovšem ostatní příšerky v dnešní dokonalé animaci vyloženě tahají za oči nezvládnutostí. ()

wampilenka

Už chápu dědečkovo spílání, že bysme (my, děti) zasloužily poznat válku. Má zřejmě terapeutické účinky: z těch pitomých smradů se milující sourozenci stali celkem rychle. Technicky vzato během chvíle mačkání ve skříni. A ještě za přítomnosti mluvících bobrů, dostatku jídla, ošacení. Neuvěřitelné. ()

O´Neill

Taková pohádka na dobrou noc. Filmek si jednou za čas docela rád připomenu, ale rozhodně ne každou chvíli. Po vizuální stránce je to zpracováno obstojně, hudba je vynikající, a díky hroznému dabingu jsou herci opravdu nepříjemní. V originále je to o poznání lepší. (hlavně pak úžasný Liam Neeson v podobě Aslana) Celkově ty dvě a půl hodiny ubíhají docela dost rychle, a film dobře odreaguje. Pět hvězd za fakt, že když si to jednou za čas připome nu, nenudím se. ()

Nach

Průměrná záležitost, která ale ví, pro koho je a kam směřuje. Žádné dech beroucí scény nečekejte, ale klidně vyprávěný film, jenž má jako většina podobných fantasy své klady i zápory. Herci své role zvládají, emoce fungují, a ač je většina příběhu klišovitá, rozhodně se zde na to zlobit nemůžu. 65% ()

Streeper

Celé je to takové pohádkové, krásně vám to rozšíří fantazii o nové zemi jménem Narnie, kde žije zlá, ale svým způsobem krásná královna Tilda Swinton a samozřejmě nejlepší postavou na tomhle filmu je Aslan, snad každý divák, se do téhle postavy musí zamilovat. Film nabízí úžasnou podívanou s mnoha efekty, které opravdu zapůsobí a ruku na srdce, kdo by si nepřál ve skříni najít tak nádhernou pohádkovou zemi? ()

Crawler-D

Vcelku fajnová fantasy, která si hraje na velkou, ale není jí. O co se film snaží být velkolepý třeba ve válečném střetu, tak o to víc mu škodí nepopsatelné výkony hlavních herců (obzvláště v bitevních sekvencích). P.S.: Dabing je vážně k popukání. ()

C0r0ner

Narnii jsem nečetl a po tomhle upřímně ani nechci. Tolkienův Hobit byla pohádka, ale pořád tam byly docela temné, akční a napínavé momenty. Tohle je pohádka bez ničeho jiného. Čtyři děti se dostanou do nesmyslného světa a zachrání ho před zlou ledovou královnou. Jo, jsou to absolutní počátky fantasy, ale prostě je to sračka. 55% ()

PEEPA

Naladen skvelymi trailery a vynikajicim prewiev jsem se vydal na prvni ocekavany film letosniho roku. Knihu jsem sice cetl asi pred dvemi mesici nebo tak nejak, ale moc jsem si z ni nepamatoval a tak jsem sel do kina ne zcela obeznamen s tim, co by se tam melo dit. Nejprve se pustime do pribehu a jeho uskali. Hodne kritizovana je krestanska ideologie. Nejsem sice zadny teolog ani krestan, ale musim rict, ze si myslim, ze kdo bude chtit najde krestanstvi i v Honzikove ceste :-) Tim chci rict, ze se tam samosebou nejake patrnejsi prvky, ktere by mohly odkazovat na Bibli najdou, ale who cares. Mne je to jedno :-) Pribeh je nalajnovany podle knizky, ale jakoby okolo jasne dane primky trochu osciloval a zase se vracel do vyjetych koleji. Nijak zvlast nevybocuje, ale tu a tam si reziser a scenarista prihodili nejake to akcni vylepseni, ktere proste pusobi, aby deti zadrzovaly dech a baly se o hlavni hrdiny. Presto to celkem funguje :-) Herecke vykony jsou celkem jednoduse popsatelne. Jsou tam 4 deti, jedna zenska a spousta cgi (cti pocitacove vytvorenych) i necgi (cti v maskerne namaskovanych) nestvur. Je jich tam opravdu uctyhodne mnoztvi a jsou znacne rozmanita, ale o tom az za chvili, ted jsme u hereckych vykonu. Ty neurazi. Ba naopak. Musim rici, ze deti jsou ve valne vetsine situaci natolik presvedcive, ze predci i Vojtu Kotka a jeho Snowbordaky, kteri by uz meli mit rozum a meli UMET hrat :-). U deti se moc o umeni hovorit neda, ale presto jsou presvedcive a jejich vykony znacne uspokojive. Bila carodejka je vytecna, jeji hereckemu projevu neni co vytknout... vyborne zla, primo archetypalne... ale to jsou zle carodejky ve vsech pohadkach, ze? :-) Hudba je skvela. Opravdu mi k tomu mooc sedela a moc se mi u filmu libila. Rezie a strih a tak jsou celkem normalni... chvilemi velice napadite, chvilemi jen kopirujici jiz mnohokrat videne. CGI zvirata a vsechny vizualni efekty tak na 2+ (podle znamkovani jako ve skole :-P). Obcas vyborne, obcas v masovejsich scenach trosku odflaknute. Ale jinak docela slusne naprumerne. Celkovy dojem z filmu. Pozitivni. Mel jsem puvodne vysoka ocekavani. Tak na 9,5/10 minimalne :-) Pak zacaly prosakovat hodnoceni hovorici tak o 5 nebo 6/10 a to mi zaclo trnout. Nastesti pro mne nebyly potvrzeny. Tempo pribehu mi sedlo a velice rychle to uteklo. Vsechny aspekty byly do jiste miry splneny (pribeh) nektere dokonce predceny (hudba) a nektere proste neuspokojily (mozna az prilisna infantilnost). Ale presto jsem byl nakonec celkem pozitivne naladen a spokojeny :-) ()

carly

dlho som odolávala, ale nakoniec som si to predsa len požičala a bolo to dosť dobré. nie že by som zatúžila prečítať si knihu, lebo mi tam chýbal dej, ale čisto po vizuálnej stránke to bola nádhera a Aslan - úžasný. normálne by som im v niektorých momentoch zožrala, že je to živý lev. a tiež sa mi páčilo obsadenie. o Tilde sa ani netreba zmieňovať, a detské role boli obsadené tiež veľmi dobre, aj keď najlepšia bola malá Lucy. a ešte pán Talnus - úžasný. taká príjemná vecička na sobotu večer, alebo aj sobotu dopoludnie. neviem, či by som to odporučila pozerať ďeťom, ale inak... ()

BUD-SFIS

Jsem mozna trochu neobjektivni ale pred filmem jsem si precelt knizku, ktera opravdu ale opravdu nestala za nic. Srovnani knizky a filmu je v tom, ze Adamson opravdu upletl z hovna bic, jenze bohuzel se snazil az moc kopirovat knizku. Coz se mu povedlo. Bohuzel namet je tak slaby, ze nebylo treba ho kopirovat, da se rici po radku. Po vypravne strance dokonale. Jenze postavy nedomysle atd.. proste opravdu kopie knizky, ktera byl fakt hrozna. Pro divaky do 10 let 100% postacujici a budou rikat, ze lepsi film nevideli. A ani se jim nedivim. ()

Wormboy

Narnia nie je Stredozem a Adams nie je Jackson. Vidiet to snad uplne z kazdeho zaberu.Prve 2/3 filmu su vylozene nevydarene. Sneh vyzera umelo, les vyzera ako zo starych cs.rozpravok.Styria hlavni hrdinovia su uplne otrasni a poriadne mi liezli na nervy. Scenou pripravy na boj vsak dochadza k akejtakej zmene k lepsiemu a samotne bojove sceny su velmi slusne.Otvorene biblicke motivy biju s prichodom Aslana do oci a vo fantasy podla mna v takychto rozmeroch nemaju co robit (vec nazoru samozrejme). U mna vela zachranuje na filme hudba H.G.Williamsa,ktoreho vypravne melodie su prekrasne.Necakal som od Narnie vela,dostal som este menej.Amen! 1,5/5* ()

asinus

Film, který je krásnou pětihvězdičkovou pohádkou bohužel jen někdy. Je protkán průměrnými momenty a bohužel ani těm špatným se nevyhnul. Začátek velmi velmi nadějný, až do chvíle, kdy děti vystoupí z vlaku jsem doufal v nejlepší. Bohužel poté se děj zpomalí a chvílemi až zavání nudou. V druhé polovině se vše opět zlepšuje, pár momentů ohromí, pár potěší a závěrečná bitva splňuje očekávání i když na Lotra(samozřejmě) bohužel ztrácí ve všech ohledech. 4*, protože žánr miluju. ()

Matrinx

Tenhle film jsem kdysi viděl se školou v kině. Jednou to bohatě stačilo. Nějak moc nemiluju pohádky, a o to víc nemiluju pohádky s náboženským podtextem. Kdo byl asi velký mocný lev Aslan,pravoplatný vůdce Narnie ? Kdo vstal z mrtvých?Ježíš.... Kam se Narnie hrabe na HP nebo na PP ? HP i PP mají svůj vlastní obsáhlý svět(obzvlášť PP), zatímco Narnie je jenom utopická fantastická skrýš za skříni s kabatáma pro caparty. Hallowed are the LOTR! ()

danecek24

63. Zlatý Glóbus za rok 2005 - nominace (2) - Nejlepší hudba - Harry Gregson-Williams, Nejlepší filmová píseň - "Wunderkind" - Hudba a text Alanis Morissette ()

pakobylka

Počítačová animace sice má své menší i větší mouchy, ale přitom se nedá říct, že by byla vyloženě odbytá nebo nějak výrazně nepovedená. Ty nejroztodivnější fantastické bytosti tady účinkují bok po boku se stylovou mluvící zvířenou - a třebaže především u zvířátek je na první pohled zřejmé, že nejsou opravdová, neberu to jako chybu, která by měla nějaký zásadnější vliv na vnímání světa Narnie. Jedinou výjimku představují bobři: Animátorům se hrubě nevyvedli, ani vlastní matka by je nepoznala - ale na druhou stranu to není nic až tak tragického, alespoň ve srovnání se dvěma ze čtyř dětských hrdinů. Proti bezelstné Lucince ani proti zatrpklému Edmundovi prakticky žádné výhrady nemám, byla bych ochotná přimhouřit obě oči i nad převelice zodpovědnou Zuzanou - třebaže se projevuje převážně nesympaticky, ale nejstarší Petr je prostě nevýrazný ňouma a jako zachránce fantastické říše naprosto selhává. Proč vlastně Narnie na tak problematické hrdiny čekala, proč potřebovala, aby její armádu vedli do boje ? Jediný přijatelný důvod vidím ve starém proroctví, neboť bytostem bojujícím na správné straně barikády může dodávat naději a sílu - a to bez ohledu na skutečný přínos "synů a dcer Adama a Evy" jejich válce, zatímco na jejich protivníky může mít naopak demoralizující účinek . Nicméně mám určitou slabost pro pohádky, takže jsem se nakonec rozhodla, že budu mírně shovívavá. A tak přehlížím neschopnost režiséra vytvořit patřičné napětí a nechat vyniknout dramatické okamžiky, odpouštím mu povrchnost ve vyprávění i ve vyobrazení pohádkového světa, který mohl být ve své barevnosti a rozmanitosti nekonečně kouzelný - a přidávám malou třetí *. ()

pufina

Vítejte v Narnii. Objevování nového světa společně se čtyřmi sourozenci - Petrem, Zuzanou, Edmundem a malou Lucinkou. Pěkně zpracované fantasy.. ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)