Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

PavHer

No tak tohle byl výplach se vším všudy, absolutně nic pro mě. Ale chápu, že některým dětem se tenhle fantasy-zplácáme-všechno-co-jde styl může líbit. Za mě skvělých 15% ()

Luke55

Musím říct,že se mi filmové zpracování líbilo mnohem,mnohem více než jsem čekal.Ale nečetl jsem knihu takže nevím jak moc byl film osekán.Ale i tak to byl pěkný zážitek.A navíc malá Lucy je snad první škvrně co nepůsobí značně otravným dojmem.A to je první velké plus.Druhé je vynikající hudba,která místy naprosto uchvátí.Třetí je věrohodnost s jakou k sobě všichni sourozenci přistupují takže lze vidět skoro pravou sourozeneckou lásku(ve zkratce tzn. dobré herecké výkony).A za čtvrté to je finální bitva,která kdyby byla o něco delší tak asi hodím ještě o hvězdičku více.Takhle ''jen'' 80% ()

gjk79

Spíše pro menší děti, herci nic moc, zbytečně dlouhá stopáž, masky jsou jak z Xeny a ty digitální triky.....no radši nic, ale dětem to s klidem pusťte bude se jim to líbit. Takže kvůli dětem dávám 3*. A taky jsem poprvé viděl u mé 5-leté dcerky slzičky v očích z nějakého filmu. Byla dojatá a já taky z těch nevinných uslzených kukadel :) Tak to asi zas tak špatné nebude :) Alespoň pro děti teda. ()

Marward

Poměrně dobře zpracovaný film. Drží se až na malé detaily předlohy. Trochu rušivě působí špatně (při dnešních možnostech) zpracované pozadí krajiny Narnie, když děti stojí na Pravčické bráně nebo když pan Thumnus na konci filmu vrací Lucince kapesníček, který ji předtím poslal po panu Bobrovi. Film je určen malým divákům a těm to naprosto nevadí. Děj je plynulý, záživný a bohatý. Věřím, že tvůrce Letopisů Narnie C.S. Lewis by byl spokojen. ()

Sinclair

Docela povedená dětská fantasy. Trochu to sice zavání tolkienovštinou, ale příběh je celkem hezký. A mimochodem, myslím, že záběry z Česko-saského švýcarska zcela jistě každý poznal :-) ()

tom05

Jedno z největších zklamání. Fantasy byla po LOTR na vrcholu a pak přišla Narnie. Snad se to líbí alespoň dětem. ()

mikul

Docela mě zklamalo hodnocení na ČSFD. Podle mě je to jeden z nejlepších fantasticko/dobrodružných filmů, které sem kdy viděl. Některé herecké výkony sice chvílemi sahají k bodu mrazu (predevším Lucinka), ale rozhodně to na můj prožitek z tohoto filmu nemá žádný vliv. Soundtrack naprosto skvělý, a těším se do kina na další díl Narnie. ()

jjituska

Pokud se vžijete do toho, že je vám dvanáct, budete kouzelnou Narnií úplně očarováni. A pokud se do toho vžít nedokážete, určitě potěší vážně vynikajcí hudba Harry Gregson-Williamse, tající řeka, nádherné exteriéry, finální bitva, Tilda Swinton a James McAvoy. ()

MisoSR

Za tých 100 sk čo som vyvalil za lístok na Narniu som si mohol radšej kúpiť...čo ja viem...toaletný papier:) Tým nechcem povedať, že je to shit, ale určite to nie je nič pre dospeláka. Každopádne decká sa tomu potešia;)...proste moderná rozprávka:) ()

Nephilim

Jeden z nejslabších velkofilmů, které jsem kdy měl možnost vidět. Nechápu, jak tenhle paskvil může mít ještě pokračování. ()

Bohulib

Tento film se mi hodnotí těžko. Problém je v tom, že autor předlohy C. S. Lewis patří mezi mé oblíbené a jeho Letopisy Narnie považuji za velmi dobré křesťanské pohádky. Myslím, že i filmová verze prvního díl se povedla, řekl bych, že víc něž třeba některé díly Harryho Pottera. Jenže se nedokážu dost dobře na film podívat očima diváka, který o křesťanství a jeho symbolice moc neví. Z tohoto pohledu je i možná jasnější, proč má film v mezinárodní databázi lepší hodnocení než v naší. Po probírání ze všech stran mi vychází hodnocení kolem 70 procent. V komentářích se píše o podobnosti s Pánem prstenů, to je pravda, ale i v knížce podobné rysy najdeme. Mimochodem, Lewis a Tolkien byli přátelé. ()

Arren

OMG! Už zase je mi na blití z pseudokritiků tady na ČSFD. Zajímalo by mě, kolik z nich vůbec ví, že Lewis (autor předlohy) a tady s ním tolik srovnávaný Tolkien, byli velice blízcí přátelé a jednoho dne si řekli, že každý napíše dětskou knihu po svém. Tolkienova dětská kniha je Hobit, případně Tulák Rover. Tak prosím, srovnávejte tyto knihy, ne Pána Prstenů, který vznikl na úplně jiné bázi a to jak knižně, tak filmově. To zaprvé. Za druhé: Lewis prošel velkou náboženskou proměnou, když se ve třiceti z ateismu opět vrátil ke křesťanství. Symbolikou se kniha jen hemží a není to neúmyslné. Teď spojte jednotlivé drobnosti dohromady. Dětská kniha, která je propojena náboženským tématem. Jak to nemá být tady kritizovaný patos? Co čekáte? Komplikovaný psychologický děj? Pro bohy. Narnie je pro mě jeden z nejlépe natočených filmů podle předlohy, protože se jí nedrží příliš křečovitě a zároveň nevynechává to podstatné. Vše je krásně vykresleno. Barevně? Přečtěte si knihu. Tam je to stejné. A symbolika Aslana? Já jsem ateista. Přesto s tím nemám problém, narozdíl od mnohých tady. Jeden člověk tady dokonce srovnává Narnii s Harry Potterem. No to už se mi zdá příliš. Ještě sem hoďte, že Vinnetou střílel líp z luku a máme to kompletní. Kdo se podívá na Narnii, tak jak má být, tedy na dětskou záležitost s dobrým koncem, ke kterému se dostaneme standartní cestou, bude se bavit. Kdo hledá specifickou mytologickou záležitost, ať se porozhlédne v jiných sférách, třeba právě v LOTRovi. ()

RozaMadMax

Je to film hlavně pro měnší diváky, takže jsem k tomu přistupoval dosti skepticky. Musím konstatovat, že mě to dost příjemně pekvapilo. Bobři nejlepší. ()

Naranyan

Já su z teho nějáké rozpačité. Sakra to není tak úplně ono :-(. Tak jsem chtěl kůli Madison dát plné, ale sakra nejde to. Předně bych asi začal svými značnými pochybnostmi nad zdejšími informacemi o nákladech ve výši skoro 200 mil. $.Opravdu nevím, kde by se to tam ztratilo, takovéhle zpronevěře nemůžu věřit. Žeby snad měl být takový Pán Prstenů o polovinu levnější ? Něco zatraceně nehraje. Rozhodně tolik nemohlo spolknout herecké obsazení složené ze samých neznámých tváří.. Snad kdyby si odpustili jistou míru Eragonizmu a představitele hlavních rolí nahradili jiní -> Georgii Henle (Lucie) Dakota Fannig, Skandara Keynese (Edmund) Freddie Highmore, Williama Moseleyho (Petr) Josh Hutcherson a Annu Popplewell (Zuzka) AnnaSophia Robb, neváhal bych ani vteřnu nad plnou palbou. ()

Rimmon11 odpad!

PANEBOZE...to musel rict kazdy, kdo cetl knihu. Toto co predvedl reziser je strasne. A hlavne ze nevysvetlil puvod lampy, puvod Aslana a ni puvod skrine. Ja placu, proste placu. ()

karnát

Ať si o tom každý říká, co chce, ve mně tenhle film probudil malé dítě bezmezně pohlcené světem Narnie. Druhá půlka slaďák, efekty slabé, ale za ten pocit nemůžu dát míň než maximum. ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)