Českému lvu je 30 let. Slavnostní předávání výročních cen České filmové a televizní akademie bude letos nejen oslavou filmu, jeho tvůrců, ale zároveň ohlédnutím za minulými ročníky. Šanci na zisk skleněné trofeje mají v 19 statutárních kategoriích tvůrci 32 filmů a televizních děl s premiérou v roce 2022. Hlavním průvodcem přímého přenosu z Dvořákovy síně pražského Rudolfina bude opět Jiří Havelka. (Česká televize)

Dadel

K večeru: Nápad, že ceny budou předávat bývalí moderátoři, byl super, rád jsem si zavzpomínal. Bohužel na historicky prvního moderátora Romana Holého beze slova vysvětlení nedošlo. Nominované filmy nebyly kromě hlavní pětice nijak představeny, z vítězných hereckých výkonů nebyla puštěná žádná ukázka, takže člověk, který nezná filmy jako Buko či Banger (tj. 99% diváků u TV), vůbec nepochopí, za co dostali Issová a ten divnej cikán tu cenu. No a pak samozřejmě tradiční nešvar - přepísknutá délka (režisér to absolutně nezvládl). Vlastně je s podivem, jak to mohli natáhnout skoro na 3 hodiny, když tam nebyly ani ukázky z filmů, ani medailonky nominovaných. A vystoupení Irglové (kromě toho, že bylo mizerně nazvučené) bylo úplně zbytečné, nijak nesouvisející s obsahem pořadu, a působilo dojmem, že ji pozvali jen proto, že byla ten den náhodou v ČR. ____K cenám: Nejvíc jsem rád, že hlavní cenu nevyhrál Arvéd (musíme se radovat i z maličkostí). Il Boemo teda není žádná výhra, ale zase nemůžeme chtít moc, výhru Bangera u "akademiků" moc čekat nešlo, buďme rádi za dvě ceny. ()

honajz

Odpad tomu nedám, protože ten úvodní průlet českými filmy posledních pár desítek let se povedl, a Zbrožkův humor trapnosti mne pobavil (asi jsem na něj měl zrovna náladu a Zbrožek správně kamenný obličej). Ale jinak jsem si neustále říkal, že všichni musejí být totálně ožralí, plácají naprosté nesmysly, a jak tu někdo podotkl v komentářích přede mnou, jako by to celé bylo dělané na míru nominovaným, a ne divákům. A i ty nominované to zdá se nebavilo, jako by čekali jen na to drapnout co nejdřív sošku a vypadnout na raut. A nepochopil jsem, proč Ondřej a Jiří dělají, že nejsou otec a syn, asi to mělo být humorné. ()

marhoul

Chválím vkusný hudební doprovod, pěknou scénu, kouzelnou Jenůvku, Havelka je mi sympatický, se střídáním moderátorů taky problém nemám, byli fajn,  je fakt, že to v druhé půli začalo být nekonečné, časté proslovy dvou- třech-čtyřech děkujících u mikrofonu v jedné kategorii netáhly, ale pořád lepší, než ročník s Vladivojnou, kde jednak otřesně hrála a navíc, na pokyn režie, vyprovázela oceněné z pódia zvukem jako krysař. Oceněným gratuluji, přestože se s filmem roku osobně neztotožňuji.  Janička Plodková v publiku TOP (posloucháme Justýnku, tak jsme ji včera řááádně poobdivovali, ty šaty!!! 😊) a Baset má velmi krásnou paní! 🥰 České tvorbě hodně štěstí! ()

castor

Filmové ceny Český lev slavily třicetiletí, nabízelo se velké vzpomínání. Hned úvodní hravý průřez byl skvělý, stejně tak nápad s bývalými moderátory. Většina potěšila. Pak ovšem přišel Martin Zbrožek, který dal vzpomenout na svá vrcholná absurdní představení, která šla na přelomu tisíciletí za rámec snesitelnosti. Začal fajn, ale skončil, no… I soudě podle výrazů diváků se přitom první polovina nesla v uvolněném duchu, čemuž pomohli i první ocenění (bezprostřední maskérka McDonald, vedlejší ceny pro Bendiga nebo Issovou…). Jenže někdy po polovině se to zlomilo, předávání se začalo zoufale natahovat a přes dvě a půl hodiny je prostě moc. Solidní Jiří Havelka trefně připomněl, že televize, respektive streamovací platformy, se ve velkém vracejí a ukrajují si, čím dá víc. Jinak vkusný hudební doprovod, milé (ač samozřejmě zbytečné) vystoupení Markéty Irglové. Ovšem zas a znovu opakuju: minimálně herecké kategorie (a pár hlavních z technických) bych doprovodil alespoň patnáctivteřinovými ukázkami (nominovaní postávající v kulisách jsou úplně mimo). Mimochodem hodně silná (mužská) herecká sestava nominovaných za hlavní roli. PS: Produktivní Klára Melíšková má už pátou cenu a dohnala Aňu (ta má samozřejmě víc sošek za hlavní role). ()

Pierre

Po covidovém mrtvu a ročníku, který jsem nestihl, jsem se rozhodl, že se zase na základě docela mala přání (celkově 0) znovu zde vyjádřím k Českému lvu. Přiznám se, že jsem jako mladší ročník  netušil, kdo je Martin Zbrožek a jeho číslo bylo geniální chvíle trapna. Takže tentokrát se úplně nedá říct, že by se to obešlo bez bizaru a rozpaků, ale Zbrožkovo vystoupení byl spíš takový milý bizar (pobavila minimálně zařažena  reakce publika, kdy se někteří snažili zdvořilostně smát, někteří vypadali, že to taky nepobírají  a asi nejvíc mě dostal Macháček se svým nervozním soucitným  úsměvem, asi to i na něj bylo moc.:D ) Ostatně i  kvůli podobným kontroverzním kravinkám  se na podobné přenosy dívám, a tady bylo potřeba trochu oživit možná trochu zdlouhavější večer (a to jsem přiběhl až později). I když i ostatním se sem tam podařil vtipný moment a i ta vzpomínáci linka byla  pěkná.  Škoda, že chyběly ukázky a Dušek..Asi už si myslí, že se proti němu spikl se světovými mocnostmi i ten Lev.   Chudák Dejdar, ani nestihl nic říct.:-( Úvodní  video se mi líbí každý rok, a tentokrát bylo hezký obohaceno o všechny předchozí vítěze Lvů. To bylo super, moc milé odkazy.   Co se týče ocenění, už z nominaci jsem byl zklamaný.  Žádný z dosavadních  viděných filmů, co se mi líbily, se tam moc neprobojovaly. Tipoval jsem, že to vyhraje tedy experimentální historický Arvéd nebo progresivní Banger a ono Boemo... které se mi sice nehnusi na první pohled jako Banger, ale taky nějak extra neláká. Ale třeba někdy kouknu. Ať žije fenka Minnie! ()

Související novinky

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (více)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

V pondělí 16. ledna v 11 hodin dopoledne proběhla tisková konference České filmové a televizní akademie (ČFTA), během které byly mimo jiné zveřejněny nominace pro jubilejní 30. ročník předávání cen… (více)