Při cestě autem z Chicaga do San Diega nabídne mladík Jim (C. Thomas Howell) svezení neznámému stopaři (Rutger Hauer). Jim neví, že stopař je brutální vrah a s úmyslem vraždit nastoupil i do jeho automobilu. Policie, aniž by měla tušení o existenci skutečného vraha, ale ze zabíjení podezírá právě Jima. Rutger Hauer v roli stopaře Johna Rydera předvádí ve scénách zuřivého řádění místy až nadlidský výkon. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Lacike

Zo začiatku ešte vo filme celkom funguje napätie. Mladík zastaví stopára z ktorého sa vyklube nebezpečný psychopat. Lenže po pár minútach sa akékoľvek napätie nadobro vytratí vďaka totálnej nepredvídateľnosti udalostí. To by normálne nebolo na škodu, ale tu sa dejú absolútne šialenosti, takže ak by sa v polovici ukázalo, že Hauer je mimozemšťan, tak by ma to vôbec neprekvapilo. Napriek tým šialenostiam sa postupne štruktúra filmu stáva predvídateľná v tom, že mladíka všetci policajti podozrievajú zo zločinov a naháňajú ho a Hauer sa zakaždým v pohode v rozhodujúcu chvíľu zjaví a mladíkovi pomôže tým, že niekoho zabije. Miestami som sa na tom smial, pretože mi to pripadalo ako komédia. Hlavným kladom filmu sú pre mňa akčné scény. Naháňačky, búračky, výbuchy. Je na čo pozerať. Hlavne kvôli nim stojí film za pozretie. Hauer ma tentoraz až tak nebavil. Dozvieme sa o ňom príliš málo na to, aby nejak zaujal a celý čas ho hrá minimalisticky, takže nezaujme ani nejakými grimasami. Čo sa týka deja, tak ma mrzí len to jak dopadla Jennifer Jason Leigh. Ale tiež to mohlo byť vyťažené oveľa intenzívnejšie. Takže výsledok je solídny nadpriemer, ale pre mňa tento film kultom nie je. 6/10. ()

erl

To je mazec! Hauer je absolutní magor! Bezmoc hlavního hrdiny je naprosto uvěřitelná. Chvílemi jsem měl pocit že to točil snad Carpenter:). 80tá léta v plné síle!! ()

argenson

To je můj problém, že jsem čekal na horor. Místo toho jsem koukal na nesmyslně překombinovanou road movie dvou navzájem se pronásledujících pošuků. Co se týče atmosféry dlouhých silnic, opuštěných benzínek a pofidérních motorestů, určitě je mnohem lepší Spielbergův Duel. ()

brutale

John Ryder (Rutger Hauer), sa zjaví priam so samotného pekla! Málo hovorí, veľa povie. Nepanikári, vraždí, mizne a objavuje sa. Miestami som tápal, či je vlastne človek. Atmosféra hustne s každou scénou, kde sa Rutger H. objaví. Dej má zvraty a výbornú dynamiku, ciže si vynúti vašu plnú pozornosť. John Ryder hrá svoju hru na strach a smrť, pričom nám snímka odhaľuje po čom túži vrah, ktorý je už z vraždenia unavený... ()

Ouwen

Vynikající příběh! Napínavá atmosféra, po celý film, Stopař rozhodně stojí za shlédnutí, určitě vás to nezklame, mne to teda rozhodně nezklamalo. Spíš mně to ohromilo, nejednou jsem se lekl a napínavý to je od samotného začátku, do finální fáze. Má to originální příběh, skvělého zabijáka a dobře vystresovaného Howella. Osobně si neumím představit, kdyby tohle potkalo mně. ()

Seabeast

Solidní carsploitation thriller, který staví na permanentním pocitu všudypřítomného nebezpečí. Jeden mladý řidič a jeden psychopatický stopař vynořivší se za jakékoliv situace! Rutger Hauer je pro svoji roli záporáka jako stvořený a svým démonickým pohledem doslova mrazí. Stopař je jako snímek docela nepředvídatelný. Dokáže po celou dobu udržet v napětí, ale zas tak hororově laděný není. Atmosféra dálnic a písečného prachu na mě dolehla až z obrazovky! Na debut Roberta Harmona víc než působivé. ()

Marek1991

Asi takýto horor som od tohto čakal, ničím neprekvapil. Príbeh o šialencovi je troška tupý, no ale s tým nebratím stopárov to nepreháňajte, možno sa vám to niekedy oplatí a možno sa v takej pozícii ocitnete aj vy. ()

Padme_Anakin

Nikdy v životě už nikomu nezastavím. Představa, že si vedle mě přisedne vyšinutý chlapík, jehož zábavnou prioritkou je špikování lidí vystřelovákem, je dostatečně děsivá. Rutger Hauer je v této roli famózní. Challenge Tour Horror, 2016. ()

corpsy

Začiatok pôsobí tak trochu pomaly a ospato, podobne ako hlavný predstaviteľ v úvodných minútach filmu. No po efektnej deštrukcii benzínovej pumpy po niekoľkých minútach, snímok akoby dostal adrenalínovú injekciu a naberá také intenzívne obrátky, až sa nechce veriť, že pred tým to nebolo to pravé orechové. Vytýkam mu však jednu menšiu chybičku, zato však podstatnú. Ruger Hauer má vo filme menší priestor, ako by ste čakali. Nieje to dokonalých 5*, ale menej si film určite nezaslúži. ()

sidzej

mrazivý thriller aký mohol vzniknúť len v 80. rokoch atmosféra by sa dala krájať a hlavný záporák naháňal strach ()

curunir

,,MOJA MAMA MA VŽDY VAROVALA, ABY SOM TOTO UROBIL." __ Stopára, v istom zmysle slávny VHS kult, som prvý raz videl pred hodne rokmi na akejsi českej stanici. Z tých čias mi zo všetkého najviac utkvel v pamäti len prst medzi hranolkami a zvyšok deja už bol zastretý hmlou zabudnutia. Roky prešli, nadišiel jeden nudný piatkový večer a keď už som nevedel kam z konopí, začal som sa prehrabávať medzi starými VHS-kami, ktoré starostlivo opatrujem vo filmotéke. Nálepka prezrádzala, že za ,,Pánom šeliem" je ešte ,,Autostopár" a keďže som si na repete už dlhšie robil zálusk a pritom som zabudol , že ho mám, vrúcno som ho privítal. Nevedel som, čo mám presne čakať a na zvukovú stopu som bol sakramentsky zvedavý. Z rádia najprv znela nemčina, čo ma sprvu trocha zaskočilo a potom prišiel úžas - SLOVENSKÝ RÝCHLODABING. V tej neopísateľnej eufórii, nostalgii nad stratenými rokmi a hrdosti aký skvost vlastním, som až miestami prestal vnímať dej. Treba poznamenať vplyv, ktorý má rýchlodabing na atmosféru a fakt, že ani bezemočný preklad s občasnými breptami nenarúšal jej hutnosť. Pozitívom tiež rozhodne je, že napriek istým zaužívaným klišé neváhal scenár naložil so ženskou hrdinkou mimo noriem. Ó, VHS mojej mladosti, nedám ti zahynúť dokiaľ budem živý! (3288. hodnotenie, 270. komentár k filmu) ()

Astaroth12

Už ten začiatok, keď bol šofér sám, som vedel, že to nebude až taká silná psychológia, aká bola vo veľmi dobrom remaku z roku 2007, lebo keď je v aute viac ako jedna osoba, tak to má dosť silnú dramatickosť a tu čašníčku zobral až postupom času. Len ma mrzí, že som tento originál nevidel skôr, lebo už ma to tak nebavilo, keď som skoro vždy vedel dopredu, čo sa stane. R.Hauer ako psychopatický maniak bol excelentný a naozaj bol veľmi presvedčivý. A ten koniec bol bravúrne zvládnutý a chcel som dať 4* hviezdy, ale zato dokonalé finále dávam slabších, ale 5*. ()

seeker23

Úžasně nepředvídatelný film, Rutger Hauer je tu pravdovým monstrem a to nikoli kvůli svému chování (i když to asi taky:) ale pro nemožnost objasnění motivací k němu. Zneklidnění z toho plynoucí mnohonásobně přesahuje běžné napětí či šoky jiných hororů (právě kvůli výše zmíněné monstróznosti mluvím právě o tomto žánru, byť to není klasický slasher jakožto snad jediný typ hororu, kde nebývá nutně klasicky definované mostrum středobodem filmu a často si vystačí jen s vraždícím magorem). P.S. Neopisuju od jiných, první věta je podobná té Tsunamiho čistě náhodou! ()

draggo

Celkem zajímavá první půlka se slušnou atmosférou. Ta druhá ale víceméně nenabízí nic nového, a závěr též nic extra. Čekal jsem nějakou zajímavou pointu, proč mu to vlastně dělal, ale nějak se mi jí nedostalo. /shlédnuto na DVD: 65% a 3*/ ()

selfesteem odpad!

Ten plakát vypadá tak pěkně a ta myšlenka taky ... vraždící stopař. Jenže film už moc pěkně nevypadá. Nevím, jestli v něm náhodou nejsou podprahové snímky rohypnolu, ale já měla co dělat, abych neusnula. I jsem si tento film pustila znovu druhý den, abych se odpočatá mohla soustředit, ale opět jsem začala spát. Důvod toho spánku byla absolutní nuda. Rutger Hauer má opravdu hezký oči a umí se jimi pěkně dívat. Toť vše. Je to celé strašně špatně zahrané. Necítila jsem strach, necítila jsem děs, necítila jsem absolutně nic. Jediný, kdo tady uměl hrát, byla Jennifer Jason Leigh, všimněte si, že ona jediná pak hrála ještě ve filmech, které za něco stály. Howell se možná snažil o jakési ochromení způsobené strachem, které tak nějak zřejmě i paralyzovalo jeho schopnost hrát. Možná i proto, že pan John Ryder (stopař) neupouštěl tak strašlivou hrůzu, jak se domníval, Howellův výkon nebyl takový, jak by si sám přál. Kdo tedy tohle tak pokazil? Podle mého názoru jednoznačně Hauer (podivný stopař) a Howell ("vyděšené štěně"). Protože hudba byla skvělá, jednotlivá místa, jako pouliční hotely, benzínky, restaurace, opuštěné silnice, vyprahlá poušť, to všechno nebylo vůbec špatné. Spíš mi přišlo nezajímavé a snad i vtipné všechno ostatní, ten nesmyslný děj, příšerné dialogy a neschopnost herců přesvědčit mě, že to prostě myslí vážně. Kdyby tam byl býval hrál někdo jiný, snad by to i třeba mohl být zajímavý film. ()

Krt.Ek

Pokusím se si zde zahrát roli ďáblova advokáta, přičemž oním ďáblem myslím neplastičnost (ev. jednorozměrnost) páně Stopaře. Vím(e), že běžný divák mívá rád ve věcech jasno, obvykle si žádá na filmech nějaká vysvětlení, a smutní (či se čílí; záleží na naturelu), když se mu jich nedostane, a tak tuším - hovořím tedy bez důkazů, bez toho, aniž bych systematicky pročítal vaše komentáře -, může leckomu vadit, že "The Hitcher" (1986) nehistorizuje a nepsychologizuje (což jsou dvě hlavní narativní strategie, skrze něž se vysvětluje chování postav) titulního antagonistu, že jej nevplétá v sít minulostních traumat a budoucnostních záměrů. Je tedy tento arcipadouch pouhou prázdnou nádobou bezmyšlenkovitého násilí? Tvrdím, že nikoliv! Za nejdůležitější charakteristiku Hauerova (neumím si v této roli představit jiného herce... i když? možná Dennis Hopper?) Johna Rydera (je-li to vůbec jeho pravé jméno?) považuji to, že je osobou ryzí přítomnosti, mužem vezoucím se odnikud nikam. A jako takový, tedy jakožto bytost vyvázána z časových souvislostí a souvztažností, si může dovolit zjevovat se tam, kde chce a kdy chce, aniž by se divák musel sám sebe ptát, zda byla zachována časoprostorová koherence, resp. ptát se takto je nadbytečné. Takto "odhumanizován" (J. R. za mě nepřestává být člověkem tím, že šílený vrah, nýbrž tím, že nemá minulost a budoucnost) nereprezentuje strach a hrůzu z konkrétního člověka, strach z Johna Rydere, jako spíše horror vacui, děs z liduprázdných silnic, z míst, kde desítky, možná i stovky kilometrů nenarazíte na lidskou stopu, z prostorů, kde vám v případě potřeby nebude nikým pomoženo, resp. kde si s vámi může kdejaký blázen hrát hru na kočku a myš. 75 % ()

Jindros

Stopař je jako z jiné planety (hudba!). Z planety, na které se točí lepší filmy než u nás na ubohé Zemi. Samé klady. Dokonalá zásadní záležitost a jeden z nejlepších filmů, jaký můžete vidět. ()

TomX2

Originálneho Stopára som videl neskôr ako prvý diel (možno aj preto som nebol veľmi nadšený, pretože som vedel, čo od neho očakávať a čo na mňa čaká), no všimol som si všetkých jeho kvalít, ktoré chýbali verzii z roku 2007 - postavy sú tu viac rozvinuté, herci výraznejší, dobre sa tu pracuje s atmosférou a narozdiel od remake-u, scenár je omnoho prepracovanejší. Aj keď pochopiteľne ma nadchol viac remake. ()

Kdo s kým a za kolik

Kdo s kým a za kolik