Útěk z New Yorku

Escape from New York

Útek z New Yorku

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA, 1981, 95 min

Zatraceně coolová věcička. Atmosféricky je z toho cítit podobná beznaděj z budoucnosti jako u Potomků lidí, jenom je Útěk z New Yorku dějově prostší, zato ale s naprosto geniálním Kurtem Russellem, který momentálně aspiruje na pozici mýho nejoblíbenějšího filmovýho drsňáka. S páskou přes oko a hláškami ve stylu: "You are going to kill me, Snake?" "Not now, I'm too tired (Pauza) Maybe later." se mu prostě nedá odolat... Jako nejvíc fascinující věc na tomhle filmu ale považuju to, že ani po letech téměř nezestárnul. Natočený byl už v roce 1981, ale odehrává se až o 16 let později, v každým případě se režisérovi svou vizi moderního života podařilo zachytit celkem opravdově... Jenom účesy se nosily trochu jiný, ale Pohrobku, ti vězni žijí v New Yorku několik let odříznutí od normálního světa, tak proč by nemohli i módně trochu zamrznout? :-)(29.5.2007)

Snake Plissken je drsný týpek, ktorý si žije podľa vlastných pravidiel. Vojnový veterán, čo chce mať svätý pokoj. Je však prinútený zúčastniť sa nebezpečnej misie. Musí zachrániť život amerického prezidenta, ktorý sa stal po nehode jeho lietadla, rukojemníkom zločineckého gangu v New Yorku. Toto veľkomesto je jedným veľkým hermeticky uzavretým väzením pre najhorších vyvrheľov z celej Ameriky. Vládne tam anarchia, násilie a kriminalita. Z takéhoto ťažkého prúseru musí Snake vytiahnúť prezidenta USA. ***(4.4.2016)

• m.krudenc

Zajímavý béčkový film odpovídající době natočení. Slavná Carpenterova béčková kultovka. Atmosféru to má fajn, Russell je drsněj jak Rambo. Ale ten námět o vězení na Manhattanu (které tam bylo zřízeno bůhví proč) a pád prezidenta je velmi směšný a podivný. Je mi jasný, že pátrat v tomhle typu filmu po logických souvislostech je nesmysl, ale zrovna v Útěku z New Yorku mě všechny ty nesrovnalosti bily do očí až příliš silně. Jediný co se mi opravdu líbilo - auto z lustry, originální nápad.(27.6.2015)

Béčko ako vyšité. Je až vtipné ako to v mnohých veciach postráda funkčnosť. Carpenter predsa dokázal Vecou, Halloweenom a Hmlou že nie je fušer a vie čo divák potrebuje. Tu ale máme prapodivného hrdinu s ksichtom Kurta Russela a výbornú živnú pôdu pre epickú rezanicu, ktorá sa nedostaví. Postavy sú len archetypy, vývin je nulový. A celkovo je to také nemastné neslané. ALE, pozerá sa na to parádne. Uvedomoval som si celý čas, že to je v mnohom nezvládnuté, ale sympatické je to už len faktom, že si to uvedomuje aj sám film. Nezavádza, nerieši veľké myšlienky, na konci je dokonca príjemne satirický. A má skvelú atmosféru a hudbu. Minimálne v niečom musel inšpirovať Millerovo Sin City. Nie dokonalé a normálne by to bol priemer, ale z osobných dôvodov, ktoré ani neviem vysvetliť ho nadhodnocujem a zaraďujem ho do kolonky Guilty pleasure.(19.10.2014)

Postapokalyptická béčka,to je moje.A jsou o to lepší,když v nich hraje cool Kurt Russell coby Snake Plissken,kterej cedí hlášky šíleně chraplavým hlasem,má parádní pásku přes oko,každej o něm slyšel,že je mrtvej a po každým chce,aby mu říkali Snakeu.Tohle je prostě hrdina podle mýho gusta! Poničený New York vypadá jako vždycky dobře,trvá to hodinu a půl,která uteče jako voda a obsazení vedlejších rolí rozhodně potěší,zvláště Lee Van Cleef.Stoprocentní zábava,které škodí jen to,že nový Soudný den jsem viděl dřív. 75 %(15.5.2010)