Útěk z New Yorku

Escape from New York

Útek z New Yorku

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1981, 95 min

První a nejlepší filmová "věznice budoucnosti", která strhla vlnu levných, převážně italských napodobenin jako Castellariho 1990: BOJOVNÍCI Z BRONXU. Na jednoduché zápletce a ději vybudoval Carpenter atmosférické akční dobrodružství s dobrou výpravou a kamerou a hlavně jeho vlastní, tradičně sugestivní hudbou. Obsazení je béčkově lahůdkové na čele s Russellem, který je jako Snake Plissken s tou bouchačkou, páskou přes oko a pár suchými hláškami ("MYSLELA JSEM, ŽE JSI MRTVÝ." - "TO JSEM.") neskutečně cool. Jinak ÚTĚK Z NEW YORKU byl jedním z posledních filmů produkovaných a distribuovaných béčkovou společností AVCO EMBASSY (produkovala Carpenterovi už MLHU a distribuovali pecky jako PHANTASM, HRA NA VRAHA, SCANNERS, LUPIČI ČASU aj.), která rok po jeho uvedení zkrachovala. Od Carpentera jsem ale vždycky měl, mám a budu mít nejradši VĚC.(31.12.2005)

Tenhle film mne naprosto minul. Nikdy jsem jej neviděl, jen jsem o něm často četl a slyšel. Po tom, co vyšel v trafikách na dvd jsem jej s radostí shlédl a byl jsem vyloženě nadšen. Carpenter mi opět dokázal, že je PAN režisér... Spolu s Halloweenem (1978) či Mlhou (1980) se jedná v podstatě o nadčasový film, technicky dokonale zvládnutý, atmosférický, napínavý a celkově prostě nadmíru kvalitní. Osobně nemusím moc filmy s tématem postapokalyptických vizí, ale tento mi vyloženě (podobně jako série Mad Max 1 - 3) sedl. Už samotný "vizual" filmu je úžasný. Špičková kamera zabírá každý záběr jako obraz. S každým záběrem jako by si tvůrci vyloženě detailně vyhráli, ty detaily jsou opravdu úchvatné. Použití zastaralé počítačové grafiky (vektorů ...) příjemně nostalgicky "zašimrá". Pomalý a dosti neurčitý rozjezd, kdy Russell pobíhá po NY je výborný sám o sobě, divák si může aspoň vychutnat to prostředí. Pak se film samozřejmě rozjede až začne být napínavý na samé hranice. Kurt Russell je zde skutečný tvrďák, moc toho nenamluví, ale vyloženě mu člověk musí fandit od začátku do konce. Opravdu nádherný film, bavil jsem se od začátku do konce.(5.8.2009)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $25,244,626Tržby Celosvetovo $39,800,000║ Opäť žiadna sláva od Johna Carpentera, natočil len nevýrazné béčko z nudným príbehom, kde sú ako tak slušné triky na tú dobu samozrejme a vytvorenie zázemia pre zničený - zdevastovaný Manhattan slúžiaci ako väzenie tiež spravilo svoje temné čaro, len škoda toho planého príbehu, ktorý fakt nemá čo ponúknuť. /40%/(28.3.2009)

Call me Snake. Drsný hrdina Russell, drsný policajt Van Cleef, drsný padouch Hayes, ukecaný Borgnine, podělaný Pleasence, mazaný Stanton, zápas s palcátem a štítem v ringu a jednoduchý soundtrack (člověk úplně vidí Carpentera za synťákem, jak přidává další a další efekty...). A samozřejmě skvělá atmosféra. New York změněný ve věznici je skutečně zhmotnělou noční můrou - a blázni vylézající z kanálů a prolamující se do místností skrz podlahu jsou vlastně ještě jedna z těch normálnějších věcí, co se tu dají vidět. Jasně, že dneska působí trochu vtipně, že "budoucnost", zobrazovaná v tomto filmu, se odehrála před téměř dvaceti lety, a nejen že se tu operuje se Sovětským svazem (což nelze vyčítat), ale vedle ultramoderní techniky, která dodnes neexistuje, tu lidi běžně poslouchají kazety - což, pravda, ještě v roce 97 byla realita, ale zní to jako "vymyslíme moderní způsoby, jak se pozabíjet, ale nikdo nebude přemejšlet nad lepším způsobem, jak poslouchat muziku". Byť když si tohle řeknu, vlastně to do celé atmosféry filmu zapadá. Dost se mi to celé líbilo.(24.2.2016)

Béčko ako vyšité. Je až vtipné ako to v mnohých veciach postráda funkčnosť. Carpenter predsa dokázal Vecou, Halloweenom a Hmlou že nie je fušer a vie čo divák potrebuje. Tu ale máme prapodivného hrdinu s ksichtom Kurta Russela a výbornú živnú pôdu pre epickú rezanicu, ktorá sa nedostaví. Postavy sú len archetypy, vývin je nulový. A celkovo je to také nemastné neslané. ALE, pozerá sa na to parádne. Uvedomoval som si celý čas, že to je v mnohom nezvládnuté, ale sympatické je to už len faktom, že si to uvedomuje aj sám film. Nezavádza, nerieši veľké myšlienky, na konci je dokonca príjemne satirický. A má skvelú atmosféru a hudbu. Minimálne v niečom musel inšpirovať Millerovo Sin City. Nie dokonalé a normálne by to bol priemer, ale z osobných dôvodov, ktoré ani neviem vysvetliť ho nadhodnocujem a zaraďujem ho do kolonky Guilty pleasure.(19.10.2014)

• - Hlavný hrdina série hier Metal Gear a Solid Snake je inšpirovaný postavou Snakea Plisskena. (matt6)

• - Ještě předtím, než roli Snakea odmítl Tommy Lee Jones a Charles Bronson, byla hlavní úloha neúspěšně nabídnuta Clintu Eastwoodovi, pro kterého byla napsána přímo na tělo. Právě proto ve filmu Kurt Russell chrlí tolik sarkastických hlášek, používá drsné vystupování a minimálně mluví. (ClintEastwood)

• - Útek z New Yorku je Russellov najobľúbenejší film z tých, v ktorých hral. (matt6)