Útěk z New Yorku

• slovenský

Útek z New Yorku

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA, 1981, 95 min

Akční klasika osmdesátých let. Jeden z filmů, který Kurtu Russelovi pasuje jako dobře střižený oblek na míru. Scénář je sice trochu rozvláčný, ale to neubírá na atraktivitě prostředí. Mínusem je určitě malý prostor pro psychologii postav, ve středu dění je hlavně ono prostředí, vše ostatní je jen kulisa. Jako celek líbivé, jen si říkám když tam byli skluzákem na world trade centru jako v budoucnosti, je to zajímavé, když dnes již ona dvojčata nestojí. To z tohoto filmu dělá zase o kousek více sci-fi. 7/10(17.7.2010)

Snake Plissken mi nikdy moc k srdci nepřirostl. Kurt Russell je můj oblíbený herec, ale více se mi líbil v jiných filmech a hlavně v jiných postavách. Přesto oceňuji že Útěk z New Yorku se stal vzorem pro mnohé filmy. Vynikající hudba a já si jdu pustit The Thing! Ideální večer s panem Carpenterem:)(26.10.2007)

„Nájdite si nového prezidenta.“ ÚTEK Z NEW YORKU teoreticky nie je príliš dobrý film. Scenár je v lepšom prípade detsky priamočiary, v horšom rovno primitívny. Herci sú fyzicky výrazní, ale o klasických hereckých výkonoch nemôže byť ani reč. Akčné scény sú drsné, ale je ich málo, film o nich skoro vôbec nie je a prejavuje sa na nich typicky mizerný carpenterovský (ne)rozpočet. Prečo teda až (priznávam, nadnesených/prehnaných) 80%? Pretože tieto hlúpe nedostatky netreba riešiť. Treba sa nechať unášať báječnou atmosférou osemdesiatych rokov, kedy sa rogalami pristávalo na mrakodrapoch, ženy sa s vami ihneď vyspali a v poslednej chvíli ste, ťažko zranení, zachránili prezidenta USA, hoci si to pravdepodobne ani nezaslúžil. Snímka hrá na diváka hru á la Carpenter: atmosféra a herecká štylizácia (predovšetkým Kurt Russell, režisérov dvorný herec, je skvelý macho s páskou cez oko). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/156970/Utek-z-New-Yorku-80.html(16.4.2006)

"Co když se nevrátím? - Nebude Hardfordský summit a nebude Snake Plissken." Neodolatelná nabídka je položena na stůl, neuspokojivé vysvětlení poskytnuto a jednooký bouchač může vyrazit zachránit prezidenta mezi hromadu týpků, kteří v sobě objevili svůj zvířecí původ. To je v pořádku, taková béčka mám rád. Mám prostě slabost pro snímky, které potvrzují, že v přímočarosti je síla, hlášky přitom zavánějí suchostí a hrdina dává jasně najevo, kdo je nezpochybnitelným vládcem Manhattanu. Nicméně ta zábavnost, kterou jsem v tomto útěku kdysi viděl, se s přibývajícími léty nějak vytratila a to mě nutí sáhnout jen po průměrném hodnocení.(20.4.2016)

• mm13

Svojho času som ten film zhltol aj s navijákom. Hlavne vďaka postoju hlavného hrdinu a geniálnej poslednej scéne. Desať rokov na to mi to už také cool neprišlo. Čo by bolo stále v poriadku, nebyť celého radu zbytočných nelogičností. Nie som typ diváka pre pohodlných filmárov. Po pamäti som dal 4*, pozrel znova a musel prehodnotiť.(30.10.2005)

• - Hlavný hrdina série hier Metal Gear a Solid Snake je inšpirovaný postavou Snakea Plisskena. (matt6)

• - Útek z New Yorku je Russellov najobľúbenejší film z tých, v ktorých hral. (matt6)

• - John Carpenter mal priateľa, ktorý poznal jedného chlapa z Clevelandu, ktorý sa volal Snake Plissken a všetci si o ňom mysleli, že bol mŕtvy. Carpenter sa rozhodol použiť toto meno vo filme a to vysvetľuje, prečo všetci vo filme počuli, že je Snake mŕtvy. (matt6)