Útěk z New Yorku

Útek z New Yorku

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1981, 95 min

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(12.3.2011)

Call me Snake. Drsný hrdina Russell, drsný policajt Van Cleef, drsný padouch Hayes, ukecaný Borgnine, podělaný Pleasence, mazaný Stanton, zápas s palcátem a štítem v ringu a jednoduchý soundtrack (člověk úplně vidí Carpentera za synťákem, jak přidává další a další efekty...). A samozřejmě skvělá atmosféra. New York změněný ve věznici je skutečně zhmotnělou noční můrou - a blázni vylézající z kanálů a prolamující se do místností skrz podlahu jsou vlastně ještě jedna z těch normálnějších věcí, co se tu dají vidět. Jasně, že dneska působí trochu vtipně, že "budoucnost", zobrazovaná v tomto filmu, se odehrála před téměř dvaceti lety, a nejen že se tu operuje se Sovětským svazem (což nelze vyčítat), ale vedle ultramoderní techniky, která dodnes neexistuje, tu lidi běžně poslouchají kazety - což, pravda, ještě v roce 97 byla realita, ale zní to jako "vymyslíme moderní způsoby, jak se pozabíjet, ale nikdo nebude přemejšlet nad lepším způsobem, jak poslouchat muziku". Byť když si tohle řeknu, vlastně to do celé atmosféry filmu zapadá. Dost se mi to celé líbilo.(24.2.2016)

Šílené béčko, kde musíte mozek na hoďku a půl odložit někam stranou. Temná vize, nebo spíš temná fantazie o New Yorku není nijak zvlášť zajímavá ani originální, ale když už po úvodu, který by mohl být kratší, dojde k akci, tak je to i dnes solidní zábava. A Kurt Russell jako ultra-super-megadrsný Snake Plissken působí stále cool. Koukatelná akčňárna. (5/10)(20.8.2016)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $25,244,626Tržby Celosvetovo $39,800,000║ Opäť žiadna sláva od Johna Carpentera, natočil len nevýrazné béčko z nudným príbehom, kde sú ako tak slušné triky na tú dobu samozrejme a vytvorenie zázemia pre zničený - zdevastovaný Manhattan slúžiaci ako väzenie tiež spravilo svoje temné čaro, len škoda toho planého príbehu, ktorý fakt nemá čo ponúknuť. /40%/(28.3.2009)

• m.krudenc

Zajímavý béčkový film odpovídající době natočení. Slavná Carpenterova béčková kultovka. Atmosféru to má fajn, Russell je drsněj jak Rambo. Ale ten námět o vězení na Manhattanu (které tam bylo zřízeno bůhví proč) a pád prezidenta je velmi směšný a podivný. Je mi jasný, že pátrat v tomhle typu filmu po logických souvislostech je nesmysl, ale zrovna v Útěku z New Yorku mě všechny ty nesrovnalosti bily do očí až příliš silně. Jediný co se mi opravdu líbilo - auto z lustry, originální nápad.(27.6.2015)

• - Policisté ve filmu používají pušky M16A1. Zbraně měli sundány hlavňové rukojeti. (Redix)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 28. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ještě předtím, než roli Snakea odmítl Tommy Lee Jones a Charles Bronson, byla hlavní úloha neúspěšně nabídnuta Clintu Eastwoodovi, pro kterého byla napsána přímo na tělo. Právě proto ve filmu Kurt Russell chrlí tolik sarkastických hlášek, používá drsné vystupování a minimálně mluví. (ClintEastwood)