Útěk z New Yorku

Escape from New York

Útek z New Yorku

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1981, 95 min

Slavná Carpenterova béčková kultovka, no mně úplně nesedla. Atmosféru to má fajn, Russell je drsnej jako šmirgl, ale už jenom ten námět o vězení na Manhattanu (které tam bylo zřízeno bůhví proč) je strašně blbej. Je mi jasný, že pátrat v tomhle typu filmu po logických souvislostech je nesmysl, ale zrovna v Útěku z NY mě všechny ty nesrovnalosti bily do očí až příliš silně.(7.7.2011)

Toto kultovní dílo mě zcela minulo. Od luxusního obsazení v čele s fešáckým Kurtem Russellem jsem očekávala slušné post-apo, ale v celkovém výsledku mě Útěk z New Yorku příliš nezaujal. Temná atmosféra "Criminal Island" a jeho hierarchie funguje dobře, ale samotné zpracování příběhu mě nijak neohromilo. Trochu mi to připadalo jako noční procházka nějakou špinavou dírou velkoměsta:)(23.12.2017)

Postapokalyptická béčka,to je moje.A jsou o to lepší,když v nich hraje cool Kurt Russell coby Snake Plissken,kterej cedí hlášky šíleně chraplavým hlasem,má parádní pásku přes oko,každej o něm slyšel,že je mrtvej a po každým chce,aby mu říkali Snakeu.Tohle je prostě hrdina podle mýho gusta! Poničený New York vypadá jako vždycky dobře,trvá to hodinu a půl,která uteče jako voda a obsazení vedlejších rolí rozhodně potěší,zvláště Lee Van Cleef.Stoprocentní zábava,které škodí jen to,že nový Soudný den jsem viděl dřív. 75 %(15.5.2010)

Béčko ako vyšité. Je až vtipné ako to v mnohých veciach postráda funkčnosť. Carpenter predsa dokázal Vecou, Halloweenom a Hmlou že nie je fušer a vie čo divák potrebuje. Tu ale máme prapodivného hrdinu s ksichtom Kurta Russela a výbornú živnú pôdu pre epickú rezanicu, ktorá sa nedostaví. Postavy sú len archetypy, vývin je nulový. A celkovo je to také nemastné neslané. ALE, pozerá sa na to parádne. Uvedomoval som si celý čas, že to je v mnohom nezvládnuté, ale sympatické je to už len faktom, že si to uvedomuje aj sám film. Nezavádza, nerieši veľké myšlienky, na konci je dokonca príjemne satirický. A má skvelú atmosféru a hudbu. Minimálne v niečom musel inšpirovať Millerovo Sin City. Nie dokonalé a normálne by to bol priemer, ale z osobných dôvodov, ktoré ani neviem vysvetliť ho nadhodnocujem a zaraďujem ho do kolonky Guilty pleasure.(19.10.2014)

Šílené béčko, kde musíte mozek na hoďku a půl odložit někam stranou. Temná vize, nebo spíš temná fantazie o New Yorku není nijak zvlášť zajímavá ani originální, ale když už po úvodu, který by mohl být kratší, dojde k akci, tak je to i dnes solidní zábava. A Kurt Russell jako ultra-super-megadrsný Snake Plissken působí stále cool. Koukatelná akčňárna. (5/10)(20.8.2016)

• - Scény v nočnom meste boli natáčané v St. Louis po nedávnom zničujúcom požiari. (matt6)

• - V kino verzi filmu je vynechaná téměř šestiminutová úvodní scéna, kdy Snake Plissken s kumpánem vykrade banku v Atlantě. Ukradnou několik set kredit karet, ale při přepadení zabijí kumpána. Snake se nechá chytit a převezou ho do vazby, přesně tam kde začíná film. (Redix)

• - Výbava Snake Plisskena ve filmu se skládala ze samopalu MAC-10 s tlumičem, pistole Colt Anaconda s optickým zaměřovačem a 3 hvězdic. (Redix)