Útěk z New Yorku

Escape from New York

Útek z New Yorku

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1981, 95 min

Snake Plissken mi nikdy moc k srdci nepřirostl. Kurt Russell je můj oblíbený herec, ale více se mi líbil v jiných filmech a hlavně v jiných postavách. Přesto oceňuji že Útěk z New Yorku se stal vzorem pro mnohé filmy. Vynikající hudba a já si jdu pustit The Thing! Ideální večer s panem Carpenterem:)(26.10.2007)

Vynikající Carpenterův kopanec do pozadí všech možných mocipánů a pro diváka spousta atmosférického pokoukání v občas dost lacině vypadajícím balení. Mistr režisér (nikoliv ovšem Mistr scénárista), sází vedle sebe postavy, které jsou všelijak divné a mají mezi sebou ještě divnější vztahy, a nechá je proplouvat scénkami, které v řetězu za sebou mají nemalou WTF složku, nejsnáze označitelnou asi jako grotesknost. Divák to ovšem bez problémů omluví výměnou za zážitky ze skvěle temné a bezútěšné atmosféry, z originální práce s postavami (a zejména výběrem toho, kdo, kdy a taky jak skončí) a samozřejmě z jak p*del drsného a bez ustání hláškujícího Snakea Russella. Americký prezident Donald Pleasance a jeho nízkost člověka odhalující etuda táhnoucí se celým Útěkem jsou už jen prémií, která mi ulehčuje rozhodnutí udělit další mooooc spokojenou osmdesátku.(21.11.2009)

film, ktorým Kurt Russell na seba upozornil, je dnes síce už pomerne nudná záležitosť, z ktorej si zapamätáte skvelú úvodnú melódiu, pásku cez oko a výstrih adrienne barbeau, no inak málo akcie, žiaden humor a strašne málo predvídateľného deja v očividne štúdiových kulisách. aj tak to ale z nejakých dôvodov je klasika, čo tomu dáva zvláštny opar a keď to pozeráte, máte pocit, že pozeráte niečo výnimočné - aj keď to je vlastne veľmi mierny priemer . . . u mňa to pripisujem na účet (okrem už vyššie zmienenému poprsiu a muzike) asi celkovej nostalgii 80.tych rokov a akejsi primočiarosti, ktorú by sa dalo zameniť za slogan "V jednoduchosti je krása."(21.10.2010)

Carpenterov štandard je jasne pozorovateľný, no na jeho talent sa dalo vyplodiť aj niečo solídnejšie. Atmosféra funguje, drsný výraz Kurta Russela taktiež, ale bohužiaľ 95 minút trvalo skoro ako dve hodiny. Kde bude pes zakopaný? Možno som očakával viac akčných mordov než planých a ničím zaujímavých kecov. Uznávam, že béčkové post-apo nemôže byť zrovna geniálnou scenáristickou špičkou, no i tak, troška invencie by vážne nezaškodilo. Za zábavnú časť snímku si však plné tri hviezdy rozhodne zaslúži.(12.3.2011)

No tak teď už je mi jasné, kde vzali teroristé z Al Kajdy ten nápad narazit do World Trade Center letadly. Nejspíš shlédli film Útěk z New Yorku a dali se do práce, protože když na jednom z "Dvojčat" dokáže hlavní hrdina tohoto filmu přistát, tak narazit do nich by neměl být problém. Tento film je pro mně díky "Dvojčatům" vzácný. Je (byla) to symbolika New Yorku. A podle mně i lepší symbol New Yorku než Socha svobody, protože ta je obyčejný kýč. Za WTC v tomhle filmu děkuji Carpenterovi. Jina co se týče filmu, tak na svou dobu velmi vyspělý a originální dílo s výborně temnou atmosférou New Yorku. Dnes to bohužel ale působí trošku nudněji. Určitě se to dá nazvat klasikou a nebo kultem, protože něco podobného zde opravdu ještě nebylo, ale já si nemůžu pomoct, jelikož jsem čekal nějakou parádnější akci. Kurt Russell je v tomto snímku cool. Role Snakea Plisskena je jeho životní o tom žádná debata. Béčko jak vyšité!(6.7.2009)

• - Ještě předtím, než roli Snakea odmítl Tommy Lee Jones a Charles Bronson, byla hlavní úloha neúspěšně nabídnuta Clintu Eastwoodovi, pro kterého byla napsána přímo na tělo. Právě proto ve filmu Kurt Russell chrlí tolik sarkastických hlášek, používá drsné vystupování a minimálně mluví. (ClintEastwood)

• - Hlavný hrdina série hier Metal Gear a Solid Snake je inšpirovaný postavou Snakea Plisskena. (matt6)

• - John Carpenter a štáb presvedčili mesto St. Louis, aby v noci vypli elektrinu pre 10 blokov. (matt6)