Reklama

Reklama

Obsahy(1)

New York budoucnosti je obrovským vězením, místem, kde si zločinci vytvořili svět s vlastními zákony. Právě sem se zřítí letadlo s prezidentem USA, jenž se stane rukojmím těchto lidí. Na jeho záchranu se vydává zkušený veterán Snake Plisken. Jeho mise nebude nijak jednoduchá a půjde mu o život! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (390)

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Velmi dobře vykreslený post-apokalyptický New York roku 1997. Kurt Russell jako Snake Plissken je dost cool a myslím, že se v roli dost vyřádil a stal se jednou z ikon americké sci-fi. Potěšil mě hlavně i Ernest Borgnine jako sympatický taxikář či Harry Dean Stanton jako Pliskenův kolega Brain. Útěk je velmi nápadité a atmosferické science fiction, vlastně jedno z mých nejoblíbenějších. Carpi se předvedl. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ja na vaši vládu seru.... Kurt Russell sa väčšinou nikdy z ničím nesral. Ako Snake, oklepaný veterán, ktorý má zachrániť slizkého prezidenta Donalda Pleasenca (naj USA prezident široko ďaleko) je pod Carpenterovým vedením jeden z najlepších drsňákov 80-tych rokov. Scenár je vynikajúci, ale možnosti doby ešte nedovoľovali stvoriť plnohodnotný, vysokorozpočtový design a výpravu, ktorá by ma dokázala ohúriť. Tým nežiadam nikoho o remake. VIDENÉ ZNOVA 6/23: Na druhýkrát považuje spočiatku mnou nedocenenú výpravu za výrazný klad snímky. ()

Reklama

kinej 

všechny recenze uživatele

Escape from New York se dozajista řadí do kategorie kultovních snímků. Proč, tomu tak úplně nerozumím. Celý film jsem čekal na něco, co stejně nepřišlo. Dějově je to tedy dost bída a akcí film také zrovna nepřetéká. Na druhou stranu vytvořil Carpenter zajímavý svět. Všechny ty odpadky, sutiny, převrácená auta vypadají skvostně a napomáhají dotvořit stísněnou atmosféru. Škoda, že se režisér nedal víc práce a nevložil do tak dobrých kulis lepší příběh. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Ještě před příchodem věhlasných akčních hrdinů let osmdesátých tady byl akčně naložený Kurt Russell. S image drsného jednookého ztepilého vlasatce diváka provedl postapokalyptickým New Yorkem, kde v šibeničním termínu pátrá po ztraceném a uneseném prezidentovi. Jeho život je plně v sázce, v těle mu kolují vpravené rozbušky, aby získal vytouženou svobodu, kterou si vymínil za úspěšné absolvování mise. John Carpenter je invenční režisér, minimálně tou dobou určitě byl, který svůj akční sci-fi počin zaobalil do ztemnělé formy za zvuku syntezátorů. Něco obdobného později použil James Cameron v prvním Terminátorovi. Carpenter se nikdy nechtěl vymanit z druhé filmové kategorie, takže před sebou máme krystalické béčko, jaké dnes už nevznikne. Nesporně zajímavé je, jak si coby tvůrce v roce 1981 představoval svět budoucnosti, konkrétně rok 1997, do kterého je děj zasazen. New York pojal jako jedno velké neutěšené vězení plné násilí, kde není radno neozbrojeným smrtelníkům se pohybovat. Působí to sice trochu úsměvně, zároveň se jedná i o jakýsi prvotní pokus získat jakousi nadčasovost. V takovém filmu nesměl zapomenout na Donalda Pleasence jako prezidenta nebo Ernesta Borgnina jako trochu legračního taxikáře. Pro milovníky osmdesátkové ženské krásy je připravena rozprostřít své bujné vnady Adrienne Barbeau. Z dnešního pohledu už se jedná o akční klasiku, co stále má co nabídnout. Pořád to ještě nezestárlo takovým způsobem, aby se na to nedalo dívat. Triky jsou pochopitelně velmi tristní, výprava je poměrně úsporného rázu, v přestřelkách a akčních sekvencích je to stále života schopné. Russell s Carpenterem za svoje kariéry spolu ještě několikrát spojili síly a většinou z toho vzešel zajímavý film. Pokud se vám stýská po originální akční tvorbě z pravěku, tohle se nabízí. 8/10 ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Typický osobitý Carpenter, tak jak to umí jen on. Nízký rozpočet, a s ním spojený minimalismus, postačuje k tomu, aby rozehrál solidní béčkovou etudu o jednom drsňákovi, který se postavil všem a taky jim všem natrhl… Kurt Russell je borec par excellance, jemuž k uspokojení obdobně naladěných fandů stačí málo – nasraný výraz, synťáková hudba a hodinu a půl trvající sled namakaných scén, které dneska bohatě popíší několik stránek žánrových učebnic. 4 a ½. ()

Galerie (130)

Zajímavosti (35)

  • Policisté ve filmu používají pušky M16A1. Zbraně měli sundány hlavňové rukojeti. (Redix)

Související novinky

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Hollywood se už řadu let snaží zremakeovat Útěk z New Yorku. Béčková uberklasika nedávno vyhrála soudní spor, v němž vytřískala peníze z Útěku z MS-1 (prý šlo o neautorizovanou předělávku), a teď ji… (více)

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

18.02.2016

Akční legenda z Hvězdné brány, Útěku z New Yorku nebo Tanga a Cashe ulovila další velkou roli. Kurt Russell se po Rychle a zběsile 7 objeví i ve druhých Strážcích Galaxie, kde si zahraje otce Petera… (více)

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)

Bessonovo vykoupení z vesmírné věznice

Bessonovo vykoupení z vesmírné věznice

08.08.2010

Respektive Útěk z New Yorku v kosmu. Guy Pearce už dlouho nehrál v něčem, co by se alespoň vzdáleně podobalo hitu, a tak není divu, že jej francouzský filmový mogul snadno zlomil na hlavní roli v sci… (více)

Reklama

Reklama