poster

Útěk z New Yorku

 • Velká Británie

  Escape from New York

 • Slovensko

  Útek z New Yorku

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1981, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Flipnic
  *****

  Tenhle film mne naprosto minul. Nikdy jsem jej neviděl, jen jsem o něm často četl a slyšel. Po tom, co vyšel v trafikách na dvd jsem jej s radostí shlédl a byl jsem vyloženě nadšen. Carpenter mi opět dokázal, že je PAN režisér... Spolu s Halloweenem (1978) či Mlhou (1980) se jedná v podstatě o nadčasový film, technicky dokonale zvládnutý, atmosférický, napínavý a celkově prostě nadmíru kvalitní. Osobně nemusím moc filmy s tématem postapokalyptických vizí, ale tento mi vyloženě (podobně jako série Mad Max 1 - 3) sedl. Už samotný "vizual" filmu je úžasný. Špičková kamera zabírá každý záběr jako obraz. S každým záběrem jako by si tvůrci vyloženě detailně vyhráli, ty detaily jsou opravdu úchvatné. Použití zastaralé počítačové grafiky (vektorů ...) příjemně nostalgicky "zašimrá". Pomalý a dosti neurčitý rozjezd, kdy Russell pobíhá po NY je výborný sám o sobě, divák si může aspoň vychutnat to prostředí. Pak se film samozřejmě rozjede až začne být napínavý na samé hranice. Kurt Russell je zde skutečný tvrďák, moc toho nenamluví, ale vyloženě mu člověk musí fandit od začátku do konce. Opravdu nádherný film, bavil jsem se od začátku do konce.(5.8.2009)

 • ClintEastwood
  *****

  Kurt Russell se tváří dost drsně, má tvrdé hlášky, je málomluvný, ale jedná velmi rázně - silná podoba s Clintem Eastwoodem v jeho starších, akčních snímcích (aby také ne, když role byla psána Eastwoodovi přímo na tělo, ale on ji posléze odmítl). Útěk z New Yorku je béčko jako mrakodrap, ale pro fanoušky sci-fi, Kurta Russella či Johna Carpentera - béčko sakra zábavné, podbarvené slušným soundtrackem samotného režiséra pro mě tolik kultovní Věci (1982). Prostě povinnost. Děj je přímočarý a tak to mám u tohoto žánru rád. Všude hoří sudy s odpadky, lidé vylézají v noci z kanálů a hledají jídlo, městu vládne jakýsi Vévoda, který má pod palcem celý New York, všude je spousta potkanů atd. A do toho všeho musí Snake (Kurt Russell) proniknout, aby zachránil prezidenta USA a svůj vlastní život. Ve vedlejších rolích se představí například Harry Dean Stanton (Frajer Luke, Vetřelec, Zelená míle), Lee Van Cleef (Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý) či Donald Pleasence (Halloween, THX 1138). Postapokalyptická klasika.(10.10.2011)

 • SeBig
  *****

  Paráda, pa-rá-di-čka! Já tohle řadím mezi kultovní trháky z 80 let který uplně miluju. Plus ješte od Carpentera s Kurtem Russellem který vté době byl něco jako Rambo v vězenskym městě New York. Russella mám nejradši jako Plisskena a námět je parádní tohle může napadnout jen Carpentera + skvělý složený soundtrack. Kultovka! :)(30.3.2012)

 • T2
  **

  Rozpočet $6miliónovTržby USA $25,244,626Tržby Celosvetovo $39,800,000║ Opäť žiadna sláva od Johna Carpentera, natočil len nevýrazné béčko z nudným príbehom, kde sú ako tak slušné triky na tú dobu samozrejme a vytvorenie zázemia pre zničený - zdevastovaný Manhattan slúžiaci ako väzenie tiež spravilo svoje temné čaro, len škoda toho planého príbehu, ktorý fakt nemá čo ponúknuť. /40%/(28.3.2009)

 • Gilmour93
  **

  Snake Plissken z Trocnova má do 24 hodin zachránit prezidenta USA, kdo ale během těch 95 minut zachrání mě? Vždyť Kurt, ač tvrdý jak týden starý chleba, ani nebyl tak Hodný, aby byl na Zlého Ošklivý.. Carpenterovo dystopické vězení svým osazenstvem spíše připomínalo ústav pro choromyslné, pětinu stopáže zabraly přelety vrtulníků, žena je tam jen kvůli hloubce výstřihu (to zase není takové překvapení) a údajně zhusta hláškující hrdina spíše drží jazyk za zuby (což naopak překvapení je). Chaotické zpracování tohoto bizarního béčka postupně otupilo můj interest a v hlavě se začaly množit dotazy. Proč tolik zvučných herců přijalo roli v téhle harlekýnské šmíře? Měl Kurt ty elastické maskáče z vietnamské tržnice? A říkali mu Snake kvůli tomu, že ten delší zbytek vytetované kobry byl tam, kde si myslím..?(2.11.2015)

 • Ox Baker

 • - Hlavný hrdina série hier Metal Gear a Solid Snake je inšpirovaný postavou Snakea Plisskena. (matt6)

 • - Výbava Snake Plisskena ve filmu se skládala ze samopalu MAC-10 s tlumičem, pistole Colt Anaconda s optickým zaměřovačem a 3 hvězdic. (Redix)

 • - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 28. (Zdroj: ČSFD.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace