Útěk z New Yorku

• slovenský

Útek z New Yorku

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA, 1981, 95 min

Béčko jako lusk se skvělou hereckou sestavou a závěrem, kterým mě Carpenter velice potěšil, ačkoli to mě po zhlédnutí Věci nemohlo nijak překvapit. Asi takhle nějak bude vypadat Wall Street po další ekonomické krizi (včetně smradlavých a krvežíznivých burzovních makléřů vylézajících po nocích z kanálů a drsných černochů jezdících po ulicích s lustry na kapotě).(27.4.2010)

Carpenterov štandard je jasne pozorovateľný, no na jeho talent sa dalo vyplodiť aj niečo solídnejšie. Atmosféra funguje, drsný výraz Kurta Russela taktiež, ale bohužiaľ 95 minút trvalo skoro ako dve hodiny. Kde bude pes zakopaný? Možno som očakával viac akčných mordov než planých a ničím zaujímavých kecov. Uznávam, že béčkové post-apo nemôže byť zrovna geniálnou scenáristickou špičkou, no i tak, troška invencie by vážne nezaškodilo. Za zábavnú časť snímku si však plné tri hviezdy rozhodne zaslúži.(12.3.2011)

Call me Snake. Drsný hrdina Russell, drsný policajt Van Cleef, drsný padouch Hayes, ukecaný Borgnine, podělaný Pleasence, mazaný Stanton, zápas s palcátem a štítem v ringu a jednoduchý soundtrack (člověk úplně vidí Carpentera za synťákem, jak přidává další a další efekty...). A samozřejmě skvělá atmosféra. New York změněný ve věznici je skutečně zhmotnělou noční můrou - a blázni vylézající z kanálů a prolamující se do místností skrz podlahu jsou vlastně ještě jedna z těch normálnějších věcí, co se tu dají vidět. Jasně, že dneska působí trochu vtipně, že "budoucnost", zobrazovaná v tomto filmu, se odehrála před téměř dvaceti lety, a nejen že se tu operuje se Sovětským svazem (což nelze vyčítat), ale vedle ultramoderní techniky, která dodnes neexistuje, tu lidi běžně poslouchají kazety - což, pravda, ještě v roce 97 byla realita, ale zní to jako "vymyslíme moderní způsoby, jak se pozabíjet, ale nikdo nebude přemejšlet nad lepším způsobem, jak poslouchat muziku". Byť když si tohle řeknu, vlastně to do celé atmosféry filmu zapadá. Dost se mi to celé líbilo.(24.2.2016)

No tak teď už je mi jasné, kde vzali teroristé z Al Kajdy ten nápad narazit do World Trade Center letadly. Nejspíš shlédli film Útěk z New Yorku a dali se do práce, protože když na jednom z "Dvojčat" dokáže hlavní hrdina tohoto filmu přistát, tak narazit do nich by neměl být problém. Tento film je pro mně díky "Dvojčatům" vzácný. Je (byla) to symbolika New Yorku. A podle mně i lepší symbol New Yorku než Socha svobody, protože ta je obyčejný kýč. Za WTC v tomhle filmu děkuji Carpenterovi. Jina co se týče filmu, tak na svou dobu velmi vyspělý a originální dílo s výborně temnou atmosférou New Yorku. Dnes to bohužel ale působí trošku nudněji. Určitě se to dá nazvat klasikou a nebo kultem, protože něco podobného zde opravdu ještě nebylo, ale já si nemůžu pomoct, jelikož jsem čekal nějakou parádnější akci. Kurt Russell je v tomto snímku cool. Role Snakea Plisskena je jeho životní o tom žádná debata. Béčko jak vyšité!(6.7.2009)

Šílené béčko, kde musíte mozek na hoďku a půl odložit někam stranou. Temná vize, nebo spíš temná fantazie o New Yorku není nijak zvlášť zajímavá ani originální, ale když už po úvodu, který by mohl být kratší, dojde k akci, tak je to i dnes solidní zábava. A Kurt Russell jako ultra-super-megadrsný Snake Plissken působí stále cool. Koukatelná akčňárna. (5/10)(20.8.2016)