Jsou mezi námi

They Live

Oni žijú!

Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1988, 93 min

Jestli mám jmenovat film, který by si zasloužil remake, tak jednoznačně Jsou mezi námi!!! Tematicky by to bylo velmi aktuální a dát tomu ještě o něco děsivější atmosféru, psychologii postav, charismatického hlavního tahouna, byl by tu možná slušný blockbuster! Na originálu je nejvíce fascinující hrdinovo nalezení tajných brýlí, díky kterým spatřuje svět ve své skutečné podstatě a také zjištění, že je také zcela ovládnut mimozemskou rasou se kterou dokonce lidé z vyšších pozic spolupracují. Tak například máte tu scénu s trafikou, kde na první pohled vidíte magazíny a noviny. Při pohlédnutí přes brýle vidí John Nada bílé stránky, na kterých jsou velkými nápisy napsány pouze slova: konzumuj, sleduj televizi, poslouchej, spi, přizpůsob se, aj. Na dolarové bankovce je třeba pouze vidět: toto je tvůj BŮH. John nevěřícně brýle opakovaně sundavá a nandavá a nemůže věřit vlastním očím. Je opravdu veliká škoda, že z toho nakonec vypadlo akční béčko, přitom je to opravdu vynikajicí nápad. Je tam tolik paralel na světové dění.(2.12.2013)

Také ľubovoľné pokračovanie filmov ako 451° Fahrenheita, THX 1138, 1984, či Brazil s typickou atmosférou 80. rokov, kde dnes už skôr komické hrdinské postavy s dosť komickým jednaním zachraňujú svet pred akousi zmesou mimozemšťanov, ktorí nás využívajú a dávajú nám ilúzie, aby sme na nich neprišli. Je tu veľká spojitosť s korporáciami a kritikou komercie a kapitalizmu a preto ma to zaujalo, najmä motívmi, ktoré to použilo, lebo je v nich aj istá metafora, no celkovo je to dosť nevyužité ohľadom potenciálu, ktorý to malo a je to iba obyčajný film, ktorý rozhodne neohromil.(6.7.2013)

Pre mňa kameň úrazu, keď sa trefne silná životaschopná myšlienka snaží podať uvoľnenou B-čkovou klasikou v štýle satiry s viditeľnými prvkami sebaparódie a nevíde to - už mi len ostáva pokrútiť hlavou. Aj na túto triedu a štýl, ktorým sa Carpenter vybral sú nejaké kvalitatívne črty, ktoré mi tu vyslovene chýbali, od "stupidity" niektorých scén, prázdnoty prejavu až naivitu v podaní - proste to podľa mňa chlapec moc prepálil.. no po 3/4 hodinke sledovanie som sa nad tým všetkým už pousmial, až jemne od srdca zasmial, bo brať to ako serióznosť v duchu mojej prvej vety, sa taktiež nedá = 55%.(29.12.2016)

Zdlouhavě nudný začátek,ale pak se to krásně rozjede a jde o velmi pěkné sci-fi trochu řízlé komedií,ve které jde o to,že jediný způsob,jak odhalit mimozemšťany(kteří jsou mezi námi v hojném počtu),je přes speciální sluneční brýle.Ty náhodou najde bezdomovec Roddy Piper a rozhodne se mírumilovné ufonky vyvraždit.Najde sektu,která brýle vyrobila a pustí se do boje.Pár scén mě opravdu pěkně pobavilo,také Piperovo hlášky stojí za to...(9.1.2008)

Podaktoré pasáže sú fantastické a prevteľujú ľudské stereotypy do patovej podoby. To, akým spôsobom participujeme v konzumnom svete, čo je to, čo nás vedie za nos a kto sú tí, ktorí nás vedú za nos prostredníctvom týchto statkov? Funkcia okuliarov je v tomto práve tou najnosnejšou metaforou. Bohužiaľ, aj napriek Carpenterovmu vycibrenému zmyslu pre obraz i zvuk (odzbrojujúci soundtrack plávajúci na voľnej nohe dystopickým šialenstvom rádovo usporiadaných ulíc) je obsah miestami príšerne vágny a neumocňuje ho (ba priam naopak) hlavný predstaviteľ. They Live je viac socio-štúdiou a väčšieho uplatnenia by mohol nabrať v dokumentárnom spektre. Na takýto námet, akým film je v tejto podobe, lepšieho ako Gilliama nenájdete.(23.1.2017)

• - Politické elementy ve filmu pocházejí s rostoucí Carpenterovou nespokojeností se vzrůstající komercionalizací populární kultury a politiky v 80. letech 20. století. Poznamenává: „Začal jsem opět sledovat televizi. Uvědomil jsem si, že všechno, co na obrazovce vidíme, je navrženo tak, aby se prodalo. Celé je to o vytvoření touhy diváka po koupi něčeho. Jedinou věcí, která je zajímá je získat naše peníze." (SeanBean)

• - Hlavní roli chtěl původně John Carpenter ztvárnit sám. Po zhlédnutí Roddyho Pipera v pořadu WrestleMania III (od r. 1978) se však rozhodl pro něj. (Novalinda)

• - Roddy Piper, který byl v době natáčení ženatý, odmítl sundavat jeho snubní prsten. Proto ho je možné v některých scénách zahlédnout. (Dr Lizal)