Oni žijí!

They Live

Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1988, 93 min

• lennyd

Po svém příjezdu do města si Nada (Roddy Piper) najde práci na stavbě, a hledá, kde by mohl složit hlavu. Jeho kolega ze stavby Frank (Keith David) ho zavede do místního útulku. Útulek i blízký kostel se ale v noci stává cílem policejního zásahu. Když se ráno vrací Nada na místo činu, najde u kostela krabici se slunečními brýlemi. Tyto sluneční brýle dokáží odhalit mimozemšťany, kteří zde mezi lidmi žijí, a na první pohled jsou od lidí k nerozeznání. Nada i s Frankem se přidávají ke skupině povstalců, kteří se s mimozemšťany rozhodnou bojovat ... Další z Carpenterových "udělej si vše sám" filmů. Scénář, režie, hudba - vše spáchal John Carpenter sám, a stejně jako většina jeho ostatních filmů jde o čistokrevné béčko. I přes originální nápad jsem se docela nudil - hlavně v první třetině, kdy se vůbec nic neděje, jen Roddy Piper popochází sem tam, a vše sleduje (vždy je ve správnou chvíli tam kde má být). Druhá třetina je ve znamení bitky mezi oběma hlavními hrdiny (přece jen, Roddy Piper je původním povoláním wrestler, a tak musí ukázat trochu toho svého umění). A v poslední třetině je to čistokrevná akční střílečka - čištění televizního střediska se mi docela líbilo. A asi nejlepší scéna z celého filmu je úplný závěr, kdy už jsou mimozemšťani bez svého krytí...(21.5.2012)

Tenhle tesaruv pojem jsem videl poprve nekdy pred 20ti lety jeste v mladi a neskutecne na me zapusobila posledni sex scena a jeji "zvrat". Je to jedine co jsem si z toho pamatoval a nemel jsem poneti o jaky film se jednalo. Ted jsem v ramci doplneni mezer v tesarove filmografii shlednul "They Live" a voala, on to byl presne tenhle kousek. Ma to vyborne poselstvi o nenapadne destrukci populace skrze media propagujici konzumni zkazu spolecnosti a upadek lidskosti ve prospech jakychsi robotickych alienu. Je to ale cele podano tak hystericky a self-parodicky, ze to vyzniva ponekud neefektivne. Mozna ale o to vice zapamatovanihodne a stravitelne pro ty, kterym by podobne "kazani" prospelo nejvice, tedy mozkum vygumovanym konzumem. Nektere sceny jsou skutecne vytribene, krome jiz zmineneho lahudkoveho finale se jedna vesmes skoro o vsechny "brylove" sekvence, ktere prinasi nejvtipnejsi situace. Absurdnim zpusobem genialni byl pestni souboj dvou hlavnich hrdinu, takhle nekonecne natahovana a naprosto zbytecna bitka se vazne jen tak nevidi. Co me ale dostalo naprosto ultimatnim zpusobem bylo, kdyz borec nasel brokovnici, nasadil si slunecni bryle, prisel do banky a pronesl: "I have come here to chew bubblegum and kick ass... and I'm all out of bubblegum." 7/10(15.3.2009)

• J*A*S*M

Nejhorší Carpenter se kterým jsem měl zatím tu čest, a to počítám i Ghosts of Mars. Bohužel jsem se předem nekouknul na žánrové zařazení a očekával horor. Místo něj jsem dostal nahlouplou, satirickou a možná až sebeparodickou sci-fi, která mě nudila každou minutou víc a víc. Bohužel se tentokrát nedá vyzdvihnout ani hudba, protože mi zde, narozdíl od jiných Carpenterových filmů, vyloženě lezla na nervy.(26.10.2008)

Více než kdy jindy se zastydlý hippie John Carpenter pouští do kritiky americké společnosti a používá k tomu prostředky ještě šílenější než názorově spřízněný kolega Romero. Mimozemská invaze viděná skrze sluneční brýle a zastavovaná jedním (později dvěma) zkrachovalými dělníky ze stavby. Podobně jako v The Thing je prostředí silně maskulinní a podobně jako v ní to skvěle funguje. Levný vzhled a triky z říše nejjednoduších vyvažují perfektní masky emzáků a v hlavní roli drsňák k pohledání. Neprávem podceňovaný a často nepochopený Carpenter.(16.1.2004)

Čekal jsem nějaký ten horor, ale ač teda masky "oněch" jsou fakt husté (tohle na mě vyjuknout někde na ulici, notabene večer, tak se regulérně poseru), dostal jsem jen výborné osmdesátkové sci-fi s trochou toho sociálního podtextu (dosaďte za emzáky nadnárodní firmy a "vrcholové" kapitalisty a máte to). Další z výborných carpenterovských záseků, tentokrát (zase) do sci-fi žánru.(9.5.2010)

• - Na začátku bitky Nada (Roddy Piper) a Franka (Keith David) sundá Frank batoh a odhodí ho na zem do středu ulice k papírové krabici. V následujících scénách ovšem batoh zmizí a naopak krabice, která byla původně ve středu ulice, se vrátí zpátky ke kontejneru. (masekjc)

• - Proslavená fráze Duke Nukema "It's time to kick ass and chew bubblegum. And I'm all out of gum!" ze stejnojmenné počítačové hry je ve skutečnosti převzatá právě z tohoto filmu. (GordonCZ)

• - Komunikátory, ktoré používajú stráže, sú P.K.E. merače z filmu Krotitelia duchov (1984). (Nekrofil)