Oni žijí!

• Austrálie

• Nový Zéland

Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1988, 93 min

Více než kdy jindy se zastydlý hippie John Carpenter pouští do kritiky americké společnosti a používá k tomu prostředky ještě šílenější než názorově spřízněný kolega Romero. Mimozemská invaze viděná skrze sluneční brýle a zastavovaná jedním (později dvěma) zkrachovalými dělníky ze stavby. Podobně jako v The Thing je prostředí silně maskulinní a podobně jako v ní to skvěle funguje. Levný vzhled a triky z říše nejjednoduších vyvažují perfektní masky emzáků a v hlavní roli drsňák k pohledání. Neprávem podceňovaný a často nepochopený Carpenter.(16.1.2004)

Čekal jsem nějaký ten horor, ale ač teda masky "oněch" jsou fakt husté (tohle na mě vyjuknout někde na ulici, notabene večer, tak se regulérně poseru), dostal jsem jen výborné osmdesátkové sci-fi s trochou toho sociálního podtextu (dosaďte za emzáky nadnárodní firmy a "vrcholové" kapitalisty a máte to). Další z výborných carpenterovských záseků, tentokrát (zase) do sci-fi žánru.(9.5.2010)

Podaktoré pasáže sú fantastické a prevteľujú ľudské stereotypy do patovej podoby. To, akým spôsobom participujeme v konzumnom svete, čo je to, čo nás vedie za nos a kto sú tí, ktorí nás vedú za nos prostredníctvom týchto statkov? Funkcia okuliarov je v tomto práve tou najnosnejšou metaforou. Bohužiaľ, aj napriek Carpenterovmu vycibrenému zmyslu pre obraz i zvuk (odzbrojujúci soundtrack plávajúci na voľnej nohe dystopickým šialenstvom rádovo usporiadaných ulíc) je obsah miestami príšerne vágny a neumocňuje ho (ba priam naopak) hlavný predstaviteľ. They Live je viac socio-štúdiou a väčšieho uplatnenia by mohol nabrať v dokumentárnom spektre. Na takýto námet, akým film je v tejto podobe, lepšieho ako Gilliama nenájdete.(23.1.2017)

V hávu pokleslého béčkového akčního filmu je zde podaná alegorie a kritika nynějšího systému, za kterou by se nemusel stydět žádný levičák, zvláště, když "spasitelem" je zde hrdina dělnické třídy. Elity zrazující za procenta zisku celou společnost, zde stávají se vskutku ne-lidskými. Ale vidím-li v dopravních prostředcích a restauracích zvláště omladinu, ana zírá upřeně do zářících placek, řekl bych, že varování zůstalo oslyšeno.(24.2.2019)

Veľa ľuďom sa tento film moc nepáčil.Nehovorím že je to najlepší Carpenterov film,ale podľa mňa je to dobrý film.A aj námet je zvláštny,originálny.Nasadíte si okuliare a zistíte,že nie všetci sú ľudia,ale zrejme cudzinci z nejakého iného sveta.Ale kto sú a čo chcú?Navonok žijú ako normálny ľudia,ale skutočnosť je iná.Film bol inšpirovaný poviedkou Eight O´clock In The Morning.Najlepšia z celého filmu je ale myšlienka.Film nie je len sci-fi,ale zároveň je aj o sociálnom útlaku a mediálnej manipulácii.(11.4.2009)

• - Komunikátory, ktoré používajú stráže, sú P.K.E. merače z filmu Krotitelia duchov (1984). (Nekrofil)

• - Roddy Piper, který byl v době natáčení ženatý, odmítl sundavat jeho snubní prsten. Proto ho je možné v některých scénách zahlédnout. (Dr Lizal)

• - Umělec Shepard Fairey dostal svou přezdívku "Obey" přávě díky tomuto filmu. (Num3roO)