Inženýrská odysea

Československo, 1979, 11 h 42 min (Minutáž: 45–65 min)

Scénář:

Jaroslav Dietl

Kamera:

Eduard Landisch

Hudba:

Otmar Mácha

Jaroslav Satoranský, Petr Kostka, Michal Dočolomanský, Eva Jakoubková, Eliška Balzerová, Ilja Prachař, Jiří Císler, Alois Švehlík, Petr Haničinec, Ota Sklenčka, Jarmila Krulišová, Jiří Holý (více)

Epizody(13)

Třináctidílný televizní seriál zobrazuje osudy tří mladých inženýrů, kteří hledají své uplatnění v různých odvětvích strojírenského průmyslu. Příběh se odehrává v prostředí tkalcovských stavů, ve sférách vyspělé moderní techniky i v zákulisí zahraničního obchodu a ukazuje i palčivé problémy naší ekonomiky v tehdejších dobách. (woody)

hombre_71 odpad!

Jeden z důkazů, že modla jménem Dietl je tak trochu pohádka. Normalizační průjem bez děje plný trapných dialogů, no prostě hnus. ()

sun.eagle

Nechutná oslava socialismu. Dokonce na mě z toho padala deprese. Ta šed vámi proroste skrz na skrz. Postava Satoranského má být asi vzor poslušného soudruha který vybuduje lepší zítřky. Fakt ale je že je postava tak nereálná, tak dobrosrdečná a ochotná a plná nadšení něco vymyslet že Mirek Dušín je proti němu Charles Manson. Vztahy které navazují hlavní postavy jsou taky jasné od prvního dílu a mají ulohu jen jaksi vyplnit vatou děj. Bydlí se v paneláku a všichni mají na sobě obleky za jakýhkoli okolností-to taky moc nekoresponduje s realitou. Humorné je vyjednávání tvrdého bysznysu v zahraničí a plivání špíny na kapitalisty. Japonci jsou tam kde jsou vlastně díky nám. Jednu * dávám pouze za to že mě to zaujalo a dodíval jsem to pouze kvůli tomu že jsem to bral jako výpověd te doby a doklad jak to tehda bylo a jako velké memento s velkým M. ()

Mjunďa

Tento seriál je přesnou kopií své doby, to se musí nechat. Kdo nezažil, musí vypnout po pár minutách. Kdo však ví o co jde, určitě se pobaví. Teprve nyní jsme schopni vidět všechny absurdity, které se děly. Ani tento seriál by neměl zůstat zapomenut, Dnes mne docela pobavil. ()

Dodge-I

Asi se da tezko posuzovat to, co bylo tenkrat (kdyz nic jineho nebylo, ze) tim, co je dnes - uff beha z toho mraz po zadech, jak to je "pruhledne" a naivni, jen bylo zajimave, jak zvladal Adamira a Docolomansky cizi jazyky - to asi nemel na tehdejsi vysoke strojarne, nemluve o Cislerovi a jeho na tehdejsi dobu "odvaznem" humoru...A zeny? A vztahy? To je bez komentare. ()

bigkarlos

Pokud se na to dnešní divák bude dívat jako na komedii, tak to není zas tak špatné. Některé hlášky jsou skutečně skvělé, jakoby snad autoři tehdejší systém úmyslně parodovali. Hlavní postavy (Satoranský, Kostka) předvádějí naprosto nevěrohodné výkony, naopak třeba takový (tehdy téměř neznámý) Jiří Císler vyloženě exceluje. Super trik: když chcete udělat z řadového zaměstnance fabriky ředitele, tak mu nasaďte obrovské kostěné brýle přes půl ksichtu, úspěch je zaručen. ()

Lvísrdce

Přirozeně, k realitě to mělo asi jako kriminálka Miami k vyšetřování zločinu. Ale byl to poutavý serial, dobře propracovaná architektura díla, kdy jsem s napětím čekal na další díl. A nebylo to uděláno tím primitivním utnutím dílu před vyvrchlením zápletky, bylo to že mě zaujaly ty lidské osudy. A taky životní role Jiřího Císlera. ()

cing-ti

Chápu, že je to pro někoho odpad a škvár ale mě se to prostě líbí.... myslím že jsou tu i podobné seriály a přesto nemají tak špatné hodnocení. Obsazení je za mě dobré, zápletky prostě odpovídají době vzniku ale nemyslím že by to mělo někoho urážet. Já se na to rád podívám až to půjde v televizi :-) ()

yarca

Připadalo mi to dost nudný a stupidní..jasný,chápala jsem,že půjde o vývoj v poměrně značném časovém rozsahu proto jsem se opovržlivě ušklíbala nad vtípky typu "víte,co bude hrát příště satoranský? - malýho bobše!"..ale i tak mi celý ten seriál přišel zbytečný..takže moje jediná hvězdička je za nádherný oči evy jakoubkové... ()

DarthArt

Ne že by Inženýrská odysea byla nějaká výhra, ale oproti bratříčkům ze severu a z radnice se tady přece jen něco děje a chvílema i člověk některý figuře fandí nebo nefandí (i když v rámci určitý obsesivní potměšilosti). Výprava je samozřejmě úplně na hovno a milánskej veletrh se řeší zdí polepenou krepovým papírem, salónek v mezinárodním hotelu jsou dvě židle a na stole prospekty z Aeroflotu, a syrskýho obchodníka představuje Pavel Bobek, namazanej na hnědo. Přece jenom ale v seriálu hrají nějak smysluplní herci (ne jenom zatvrzelý komouši) a postavy se chovaj jako normální lidi (aspoň některý). Nepřijdeme samozřejmě o spoustu bizarních postaviček typu tajemník z ÚV, kterej hlídá, aby vynález století nešlohli kapitalistický rabiáti, schizofrenní učitelka, která se k smrti bojí "mamičky", nebo západem zkaženej floutek, kterej podrazil svůj socialistickej podnik a na veletrhu se mezi krepovým papírem nosí jak Rockefeller. Celej kabaret tak nakonec zachraňuje charismatický Michal Dočolmanský, jeho šéf-socialistický obchodník Jiří Adamíra nebo rozervanec Petr Kostka, kterej je sice komunistickej ředitel, ale, světe div se, má i negativní vlastnosti. Podtrženo, sečteno - Inženýrská odysea sice není tak strašnej průser jako Muž na radnici nebo dejme tomu Plechová kavalérie, ale že by to bylo na oscara, tak to zas ne ! ()

Ryorka

je to agitka, ale......... když to vezmu jen z hlediska hereckého, režisérského atd, je to kousek hodný Oskara ve srovnání s poklady typu Ordinace, Cesty domů, Ulicí, VIP mordama, CSI Anděl apod. ()

Petropolian

Osobně si nemyslím, že by se jednalo o tak tragický seriál. Samozřejmě, že pan Dietl se musel přizpůsobit požadavkům sedmdesátých let, ale i tak některé postavy jsou pěkně vykresleny a nejsou, z mého skromného pohledu, tak černobíle negativní, jak by se z hodnocení mých předřečníků mohlo zdát. ()

Josef.Svejk odpad!

Normalizační hovadina z konce 70. let. Český inženýr vyvine inovativni stroj, ale díky debilnímu, byrokratickému, zkostnatělému komunistickému managementu jim design vyfoukne před nosem japonská firma. Vyvine stroj a začne ho prodávat na světových trzích dříve, než komunistický management národního podniku prodiskutije svoji "politickou úlohu". Komunisté doma hrají hru "cover your ass" a Japonské firmy zatím vydělávají peníze. Dosud je to velmi pravdivé. Nevím ale jaký cíl měl scenárista: ukázat, že komunistická ekonomika stala za hov...., a nebo hrát lidem divadylko že v komunistickém Československu existovalo něco jako svobodná kritika? ()

jetyl

JOJ Family svými retro počiny nějak otevírá červí díru, kde díky zakřivení prostoru dokáže přenos do časů, kdy já, jako echt Husákovo dítě, běhal po dvorku s klackem a o problémech socialistické industrializace neměl ani páru. Pak to vidím po 40 letech ve večerním čase, kde mi jedno oko už spí a druhé už to chce vypnout.. ale celý díl  dokoukám do konce. Přemýšlím, čím to je.. Prostě Sokolovský s Dietlem natočili seriál o robotě, na který se dá dívat. Postava Zbyňka (J. Satoranský) na facku a naproti tomu pak skvělá kreace Petr Kostky jako ředitele Peška, která si v ničem nezadá s dnešním modelem tvrdého kapitalistického manažera. A nakonec bizarní stranický výbor, který byl přítomen v každé fabrice a bez jehož svolení nebyl schválen ani jídelák v kantýně. Raději celou tuhle serii za sebou najednou, než jeden třeba 3.845tý díl Ulice nebo kolik toho vlastně je.. ()

dzish

Nechci se opakovat. Tak za mě kromě Císlera, zahrál skvěle Petr Svojtka. Takového hujera v práci nesnáším. Už v Nejmladším z rodu Hamrů jsem si všiml, že Satoranského postavy trpí jakýmsi nedostatkem logiky. O něčem se baví a Satoranský se pak ptá o čem. Z Odysey si teď nevybavuji konkrétní scény. Ale v Hamrovi  "Chceme abys byl ředitel toho podniku. Souhlasíš?" Satoranský: "S čím?" ()

gapa466

Seriál se mi líbil v dětství a vlastně se mi líbí i dnes. Podle mě jsou tam celkem dobře vykrasleny různé typy osob, se kterými se v práci setkáváme. Je nutné se ovšem odprostit od socialistické agitky..... Jo, jen postava Veroniky je protivná za všech režimů. Jedna hvězda za herecké výkony, druhá hvězda za děj, třetí hvězda za to, že je to české, čtvrtá hvězda za dobrý konec a páta smazřejmě za Evu Jakoubkovou a její oči. :) ()