Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

Pítrs85

Vězeň z Azkabanu se od své knižní předlohy odklonil asi ze všech Potterovek nejvíc a dobře udělal. Ani on se sice nezbavil zlozvyku, kdy nám na plátno hodí hned několik postav, jejichž charaktery nejsou tak úplně vykresleny a diváci knížky neznalí v tom můžou malinko plavat, ovšem vše ostatní tu funguje perfektně. Cuaronovi se podařilo onu temně magickou atmosféru velmi dobře převést, přidal pár svých (veskrze výborných) nápadů snažíc se zapůsobit i na starší publikum, víceméně celou stopáž filmu zahalil do tmy, ze které na nás útočí všichni ti vlkodlaci, mozkomorové nebo velcí černí psi. Doprovodná hudba (naposledy od Johna Williamse) je opět dokonalá, herecké výkony tří hlavních hrdinů zase o fous vytříbenější, navíc podporováni takovými esy, jako je Alan Rickman, Emma Thompson, David Thewlis či můj oblíbenec Gary Oldman. Škoda, že Cuaron neměl dost síly a času (a možná i chutě) na to, aby se této série chopil až do jejího epického finále. HP and the Prisoner of Azkaban je totiž nejgeniálnější snímek o brýlatém čaroději z pera JK Rowling. ()

Ivoshek

První dva filmy mě bavily, o to víc mne tenhle zklamal. Co to celé bylo za překombinovanou, nelogickou kravinu? Jen jednu za všechny - jednou je Harry bezmocnej a jindy hůlkou odstřelí prof. Snapea jako nic? Vždyť to celé nedává smysl.... ()

Othello

Zfilmovat rok trvající příběh z nesouvislého, stále se měnící univerza Harryho Pottera musí být za trest, nehledě na to, co tvůrci na BluRay bonusech žvatlaj. Cuarón se tak projevil jako mesiáš, jehož schopnost udržet jednolitou dějovou linii a soustředit se na detaily zejména v jednotlivých scénách, jejichž pečlivý výběr je jedinou spásou nenechat celou adaptaci rozpadnutou na sérii vizuálních, nahrubo svázaných sekvencí, bylo jistou spásou. Lze vidět, že významnou roli zde hrály úpravy scénáře a pre-produkce. Jednotlivé epizody pak mají svůj smysl nejen pro čtenáře knihy, kteří zkrátka některé věci kterých četli alespoň chtějí vidět, ale jsou schopny poskládat samy o sobě i ucelený příběh. Každá scéna je tak cílevědomá a posouvá děj kupředu. Právě díky důsledné přípravě pak bylo možné zabývat se zejména filmařskými aspekty a proto má ze všech Potterů třetí díl nejzajímavější kameru, mizanscénu i různé drobné vtípky a elementy v druhém i dalších plánech. ()

Scrytcher

Navzdory předchozím dvoum dílům, z kterých jsem byl celkem zklamán jsem byl u vězně z Azkabanu mile překvapen. Cuaron pojímá Harryho do té správné roviny tajemna a napínavosti. Emma Watson roste čím dál víc do krásy a Daniel si už trochu zlepšil herecké zkušenosti a je na plátně mnohem víc přesvědčivější... Dávám 5* i přes pár ( no dobře je jich mnohem víc:-) děr ve scénáři a nevysvětlitelných věcí....Prostě kniha RULESSSss;) ()

Ilicka

Atmosférická potterovka, ve které režisér Cuarón neskládá pouze líbivé obrázky z Bradavic hezky za sebe, ale vytváří životný kouzelnický svět, který ač tak odlišný od světa Columbusova, mě pohltil mnohem mnohem více. Atmosféra se změnila z hřejivě prosluněné na temné hororovou (rozhodně krok vpřed, třeba to propříště vyžene špunty z kina), mozkomoři se vyvedli opravdu dobře, scéna z vlaku se zamrzající vodou a okny je děsivá, ani ostatní scény s nimi nejsou zrovna veselé, sálá z nich temný pocit deprese. Dětští herci jsou díl od dílu lepší, Radcliffe zvládá hrát i složitější emoční pochody, Lupin Davida Thewlise a Sirius Garyho Oldmana jsou skvělí - ne takoví, jaké bych si představovala podle knihy, ale skvělí. Jediné, co se příliš nevyvedlo je podoba vlkodlaka, zamrzí i useknutý konec, čímž se ale režisér vyhnul nudné uzavírací rutině. Dosud nejlepší Potter. Btw: Curaón si ani teď neodpustil zelenou stylizaci:-D ()

ARI50

Tajemnější Harry pořád drží svoji hranici jsme o něco starší chytří lepší a pořád film nabízí to nejlepší s Bradavic. ()

Ištván87

Ačkoliv se to dost odklání od předlohy a je tam řada nedovychytávek - neviditelný Harry zmlátí Malfoye, Crabbeho a Goyla najednou, protože každý má tři ruce, nemluvě o jeho téměř dvoualpůlmetrovému rozpětí paží. K tomu je tu problém, nejlépe slyšitělný v dabingu - herci ze sebe v zájmu krátké stopáže moc chrlí věty jednu přes druhou, takže to zní dost trapně. Nicméně je to výborně natočené s dobře budouvanou atmosférou a skvělým Gary Oldmanem + řada příjemných vtípků: Profesor Brumbál mlátící Rona do jeho vyvrknutého kotníku, několik Siriusových hlášek atd. Takže je to asi za 4 a 1/2. ()

JASON_X

Postupný vzestup kvality i záživnosti jednotlivých Potterů vyvrcholil vynikajícím třetím dílem. Děcka už hrají profesionálně a téměř dospěle, Hermelíně viditelně povyrostla prsiska, prostě celý Harry Potter definitivně dospěl. Děj je od samého začátku nabitý nepřeberným množstvím skvělých gagů, triků a žertíků (nejvíc se mi líbily živé obrazy), i dostatečně temnou, místy téměř horrorovou atmosférou (vlkodlaci, mozkomorové). Dokonce se dočkáme i cestování časem. Velká spokojenost, takovouhle pohádku si dám líbit. ()

Bauer

No haleluja.Konečně!!!!!!O hodně moc lepší než předešlé dva díly.Alfonso Cauron nepokračoval ve stopach Chrise Columbuse aby se film držel knížky a to udělal moc dobře.Délka filmu je taky konečně přijatelná ( cca 125 minut bez titullek ).V roli Siriuse Blacka bych si nedokázal představit nikoho jiného než výborného Garyho Oldmana.Takže zatím nejlepší Harry Potter. ()

Mikah

Sice se nejedná o věrné ztvárnění knihy, avšak to nic nemění na tom, že je to nádherný film, a to nejen příběhem, ale i zpracováním. Viděla jsem ho už mnohokrát, ale pokaždé mě naprosto nadchne. Je obrovská škoda, že byl Alfonsovi Cuarónovi svěřen pouze jeden díl, protože na HP nahlíží jinak než ostatní režiséři a dokázal do příběhu dát mnohem víc než oni a nechápu, proč se nakonec filmů definitivně ujal David Yates, který z nich udělal zbytečně temné a akční trháky takřka bez duše. ()

luka4615

Temnější podtón z rukou režiséra Alfonsa Cuaróna snímku rozhodně velmi prospěl. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban totiž právě s těmito "drsnějšími" konturami působí dospěleji a seriózněji než předchozí dva díly, což na Vás zapůsobí velmi dobrým dojmem. Skvělá práce! „I expect you're tired of hearing this, but you look so like your father. Except your eyes. You have...“ ()

Sawy

Když se člověk dívá na třetí díl Harryho Pottera a na možnosti,které se v něm pro jeho filmovou verzi otevřely,skoro až lituje všech ostatních dílů,protože naprostá většina z nich mu nesahá ani po kotníky.Alfonso Cuarón si vyzkoušel,jak temně a dospěle lze natočit pohádkovou fantasy,aby ještě neztratila právo na tento přívlastek.Vytvořil tím naprosto neopakovatelnou atmosféru,která se snad nemohla od Columbusových filmů lišit více.Odhodil jejich pestrobarevnou nablýskanost,dal filmu mnohem pochmurnější vizuální ráz a konečně z Pottera vymačkal ty pravé emoce,které mu doposud chyběly.Jeho přístup jistě nemálo přispěl k vývinu dětí v hlavních rolí ve skutečné herce a navíc stvořil nejkrásnější scénu celé filmové série: Let na Klofanovi.Vězeň z Azkabanu představuje ideální kompromis mezi doslovným opisováním knih prvních dvou dílů a lehce necitlivým krácením,které způsobilo uspěchanost u těch dalších.Jako fanoušek knižní předlohy můžu s klidem říct,že mi žádná změna oproti knize nevadila,žádný škrt nebyl zbytečný a mám pocit,že ani velkolepé finále,které právě dorazilo do kin,nemá šanci Cuáronův příspěvek do série překonat.Protože osobitější verze Harryho Pottera už to nebude. 90 % ()

Chickenka

Už se nejdená o pohádkovou atmosféru potterovského filmu, o kterou se zasloužil Columbus. Cuarón dokázal hraje nabudit nevšední poutavou atmoséru, film značně ztemněl, postavy dospěly. Film je podtržen vrcholnou hudbou Johna Williamse (naprosto mě dostala)! Konečně Radcliffe ukázal, co v něm je, z Emmy Watson se vyklubala mladá talentovaná herečka, Gary Oldman je pro mě Sirius Black přesně podle knižní předlohy, "nový" Brumbál v podobě Michaela Gambona byl od režiséra dobrý tah. Potěší i výkony Alana Rickmana, Emmy Thompson či Davida Thewlise (i když pro roli profesora Lupina by se dle mého názoru dal najít vhodnější kandidát). ()

Lucasion

"Lumos Maxima!" Třetí Harry Potter změnil režiséra. A ten nám ukazuje zcela jiné Bradavice. Mozkomoři lítají, Azkaban si neudržel vězně a po Harrym jde opět smrt. Hábity nám skoro zmizely, Brumbál vypadá jinak, Bradavice se trošku přestavěly a celé je to takové temnější. No temná atmosféra dýchá na každém kroku. Změn je tu hodně a já bych řekl, že jsou to změny jen k dobrému. Pokračování nabírá více na síle a humoru. Trošku nezvyklí začátek a pak už přichází záhady. Dokonce se dočkáme i hrátek s časem. Nové postavy jsou výborné, hudba jakbysmet. Obzvlášť Gary Oldman, parádní volba. / Po letech a s ohledem na zbytek série bych řekl, že je trojka přeci jen trošku slabší. Mírně natahovaná, ale příběhově bohatá. Já jsem s výsledkem stále spokojen. / Po dalších deseti letech mi trojka ač přirostla k srdci, tak jí pořád vnínám značně odlišnou od předchozích filmů. Vlastně mi to připadá jako směsíce výborně poslepovaných scén, které na sebe nějakým záhadným způsobem prostě nepasují. I tak si trojku vždy rád pustím. (85 %) ()

Kamca_

Bez pochyby zatím nejlepší díl o Harrym. Nejlepší zvuk, herecký výkony a všechno ostatní. I příběh byl nejlepší. tentokrát dávám 100%. ()

ScarPoul

Harry Potter a väzeň z Azkabanu patrí rozhodne k vrcholom série a rovnako aj k vrcholom žánru. Osobne sa u mňa jedná o najobľúbenejšiu knižnú predlohu a z prvej trojice o najoriginálnejšie spracovanie komplexného sveta J.K. Rowlingovej. Cuarón vytvoril nezabudnuteľnú atmosféru, ktorá je prítomná v každom jednom zábere filmu. Okolie hradu je nádherné a zároveň bezútešné. Williamsova hudba nikdy nebola dokonalejšou a čo sa týka hercov tak tý sa vyšplhali na priveľmi vysokú úroveň. Vo filme je badať, že svojími postavami žijú. Ani jedno zbytočné zaváhanie. Opomenúc tieto zložky - film nás neustále drží v napätí a hlavne nepoľavuje, vďaka čomu jednoducho nedokáže nudiť. Predstavuje nám nové - dôležité postavy. Začína sa zaoberať vzťahmy medzi postavami spôsobom ako to prvé dva filmy nedovoľovali a hlavne nám ukazuje jedno z najkrajších a najdlhších finále v Harry Potterovi - ak teda rátame aj vyhrotenie príbehu pred cestovaním v čase a následne aj po ňom. To že film obsahuje jednu z najdokonalejších scén vo fantazy - let na Hrdozobcovi, len dokazuje silu tohto filmu, ktorý je paradoxne z pomedzi všetkých nakrútených najkratší. Rozhodne som si tento film užil. Svojou úprimnosťou a výraznou obrazotvornosťou ohuruje aj 6 rokov po svojom vzniku. ()

Lacike

Pa famoznej dvojke som brutalne narazil. A to som sa fakt tesil. Ale Cuaronov styl mi pripada strasne nezazivny. 2/10. ()

Gary

Tak to máme za sebou. Rok a půl čekání se vyplatil a je to pryč. Tak rychle, že ani nemrknete. Nabušené novými nápady, překrásnou kamerou a krajinou, doplňkovými scénkami, větší temností i sem tam nějakým tím vtipem. Herecké výkony přesahují hranice fantasy filmu. Zlepšil se jak Daniel Radcliffe, tak i jeho kamarádi. Michael Gambon byl pro mě lehce nezvyklý a abych pravdu řekl, Richard Harris mi chybí. David Thewlis je velice sympatický a lepšího Lupina si ani nelze představit. A lahůdkou zůstává Gary Oldman, který v takřka 20ti minutovém "plátnovém" čase předvádí maximum. Bohužel však většina jmenovaných, kromě ústřední trojice, nedostane na plátně dostatečný prostor, čímž jsou příkladem hlavně Emma Thompson a Timothy Spall. No co víc? Nezbývá než zase čekat a čekat.......Teď je řada na tobě, Mikeu. ()

PROROK14

Toto je jednoznačne najlepšia časť zo všetkých piatich. Príbeh, prostredie ako vždy vynikajúce a dosť dobrá zápletka a veľmi sa mi páčil koniec. 90% ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy