Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost... Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Je to první a nejslavnější román autora knih „Byl jsem při tom“ a „Pinball“ - jednoho z nejvýznamnějších a nejvýraznějších a světových spisovatelů minulého století Jerzyho Kosińského. (Bioscop)

Plechy

No, chápu co se mi pan Marhoul snažil tímto snímkem říct. Ale nefunguje to. Mám problém s tím, že je tu až moc násilí, ale ne z toho důvodu, že by mi tak vadilo, ale z toho důvodu, že se celý film skládá z toho, že kluk uteče, přijde za někým, dotyčný je hajzl a kluk zase uteče. Když to vidíte jednou, dvakrát, ale když to vidíte už po desátý tak už vás to opravdu nebaví. Na scénáři se najde mnoho nelogických věcí a nešikovnost hlavního hrdiny je občas tak absurdní, že jsem měl pocit, že sleduji komedii. Navíc téma násilí bylo probrané už mockrát a existují filmy, knihy a seriály, které to zvládly lépe. Ale teď k tomu dobrému. Nejlepší na tomto filmu je bezpochyby kamera. Záběry jsou občas opravdu nádherné a Vladimír Smutný si s tím očividně vyhrál. Herecké obsazení je solidní. Stellan Skarsgard ani jednou nepromluví a je zde pouze chvíli, což bylo docela zklamání. Harvey Keitel má větší roli a toho jsem si i užil. Stejně tak Barry Pepper je ve své roli super. Petr Kotlár svou roli zvládnul na výbornou a těším se až zase bude v něčem hrát. Co dodat? Nabarvené ptáče se svými třemi hodinami je zkrátka až moc dlouhá podívaná, která vám kromě úžasné kamery nemá moc co nabídnout. ()

robbez

Film ukazuje, co se v lidech skrývá a v určitých situacích, jako je válka, se otevřeně projeví. Znovu bych ale film už opravdu vidět nechtěl. ()

hanca.uh

Tento film ve mně bude vnitřně doznívat asi ještě nějakou dobu. ČB formát, ani to, že se ve filmu vůbec nežvaní mi vůbec nevadilo - k tomuto stylu poeticky laděného vyprávění s jistou dávkou masakru a hodně dramatických vjemů to prostě tak nějak sedlo. Navíc - alespoň průměrně citlivého diváka musí tento příběh malého židovského kluka s uhrančivým kukučem v kruté válečné době (a to, co musel zažít a překonat, ne bez následků) prostě dostat a zasáhnout. Jasně - šlo by stopáž zkrátit a bylo by to určitě i lepší sedět v kině o hodinu méně:-)). Vyzdvihuji po celý film naprosto bravurní neherecký výkon malého Petra a závěrečnou (a jedinou) píseň, kdy jdou už titulky (na tu si určitě počkejte:-)) - v podání Jitky Čvančarové - https://www.youtube.com/watch?v=NrD3ZgI6t0Q&list=PLOChJ1xNSxkPsOOt-xyUX5G0I_BKH-FIO - super tečka. ()

slovacke

K neuvěření, že takový film byl natočený teď a "tady". Po pár minutách jsem stejně jako celé kino "přestal dýchat" a nadechl se až s končícími titulky. Čas jakoby se zastavil a s ním i celé svědomí světa. Zlo plodí zlo a probouzí v nás jen to nejhorší. Každý z nás může být jeho tvůrcem či přihlížečem. Platí oko za oko, zub za zub? Možná, někdy. Ale síla a smysl je zřejmě někde jinde. A stejně jako zlo, je v nás i naděje, odvaha, dobro. Snad... Velké dílo, které nemá smysl vidět jinde než na velkém plátně. ()

SSiggi

55%. Vyzdvihla by som vyborne herecke vykony a podmanivu scenografiu podciarknutu cernobielou farbou. Atmosferu zla perfektne dotvarala mlcanlivost postav (v snimke sa hovori iba 9 minut). Co vsak tomuto filmu neodpustim, je necitlive zobrazovanie drsnych a vyhrotenych scen, ktore nasledovali jedna za druhou. Akonahle som si uvedomila, ze tvorcovia filmu sa prilis snazia "hrat" na moje city, prestala som k sebe emocie pripustat. Z tohto dovodu bol vysledny dojem zhnusenie nad scenami a nie lutost nad osudom maleho chlapca. ()

baron156

Ani nevím co na to mám napsat. Nabarvené ptáče je do detailu vyšperkované drama o tom, kam až násilí za války mohlo dojít. Film není tak brutálním, jak ho mnozí popisovali v Benátkách. Neskutečný výkon hlavního hrdiny a ostatních velikánů jako Udo Kier, Stellan Skarsgard a Harvey Keitel. I Julian Sands tu bestii zahrál tak dobře, že bych ho zabil hned jak se objevil a překvapila i Čvančarová. Neuvěřitelná kamera a výborná režie pana Marhoula (českého lva pro něj). Nad tímhle filmem budete přemýšlet fakt dlouho. A ještě do teďka nemůžu uvěřit, že to natočil Čech. Nejlepší český film posledních let. ()

Annaroz

S emocemi knižní předlohy se film nedá srovnat. Jedná se o efektní kaleidoskop zla, hnusu a bezpráví a je docela jedno, jestli je nám předkládáno šest, sedm, osm "kapitol"... Na rozdíl od knihy, kde se dostaneme hlavnímu hrdinovi pod kůži, víme kdo, jak a proč jedná a koná, ve filmu toto podstatně chybí. Lze vyzdvihnout kameru, kostýmy, masky, lokace, některé herecké výkony, ale na to, že režisér tak dlouho a usilovně pracoval na přípravě i samotném natáčení, výsledkem je dost povrchní spektákl. ()

Moni.Moni

V první řadě jsem si absolutně zamilovala Petra Kotlára a oceňuji české i zahraniční herecké obsazení. Oslovila mne i výprava, kostýmy a hlavně kamera. Tolik diskutované násilí nepovažuji za naturalisticky ztvárněné ani jako nic kontroverzního či šokujícího. Film dle mého znamenitě nastavuje "lidskosti" zrcadlo a je pochopitelné, že si někteří jen neuvědomují realitu nebo si ji nechtějí přiznat. Film je o tom, čeho je člověk schopen a nikoliv jak. Znepokojivé je spíš, že zlo není jen tehdy a tam, ale v lidech. Příběh je také kontrastem protipólů širokého spektra lidské povahy. Paralela nabarveného ptáčete rozsápaného vlastním druhem a cesty hlavního hrdiny je dech beroucí. 169 minut jsem se nenudila a prakticky jsem nepostřehla "chybějící" hudbu. Drobné výtky mého kritického já byly brzy umlčeny celkovým hlubokým dojmem z filmu. Nabarvené ptáče považuji za jedinečný velkofilm. ()

jauahaoas

Příběh je slabší, ale kamera je výborná. Jednotlivé minipříběhy jsou více miniscénami s co možná nejvíce šokujícími záběry s krutostmi života dané doby a území. Marhoul je borec a Smutný ještě větší. Nevím, jak moc se muselo držet předlohy, ale viděl bych tam ještě potenciál. Konečně něco, co může jít do světa. ()

vitapavlik

U tohoto filmu bylo zvláštní, že jsme v kině nemohli ani kousnout do popcornu, neboť je film skoro němý, ze začátku jsem si myslel, že se v kině porouchaly reproduktory nebo co. Za mnou jsem zpozoroval i ostatní, co si donesli křupky a pak se je úzkostně snažili tiše kousat a u hlasitých scén se hodovalo. Člověk po třech hodinách u filmu pořádně neví, na co se koukal, protože během spousty obdobných omšelých a bezduchých epizod už akorát přemýšlí, jak po příchodu z kina doma spásne večeři a půjde spát. Stejně mi ale snímek přišel zajímavý, dobová věrnost by se vytknout nedala vytknout. ()

Stoupa07 odpad!

Nemám rád tyto hluboce emotivní sračky. Je to to samé jako fotografie střílených lidí, za které pak dostane ten či onen fotograf cenu... A co na to neznámý vojín? ()

Trescha

Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi... Nakonec dám vyšší hranici,ale s hooodně odřenýma koulema,které pan Marhoul mohl mít větší. Mohl být český Pasolini,nebo Brass. Ale rozhodl se nezapsat do análů(doslova🤣) jako prasák a tak se vydal spíše cestou pana Vláčila... Kamera pana Smutného je skvostná,jako kozy Jitky Čvančarové. A pan Harvey je ve filmu spíš k vůli propagaci. Hlavní hrdina má xicht stejně na tečku, takže mu kolikrát sadu i přejete... Jako znalec předlohy,jsem si film užil od začátku až do konce,ale předlohou nepolíbený jedinec možná bude ztracen jak Goro v Tokiu. ()

HororSamael

Tak jsem rád, že jsem to kino nakonec nestihl. To bych byl asi nasraný, jak u žádného filmu. Taková reklama, takové hlody do hlavy a nakonec takové zklamání. Hvězda za nadrženou bloncku, ta byla hustá.... ()

Hombre8

Excelentní kamera, casting a obrazové pojetí. Markéta Lazarová 2019. Inspirace Vláčilem je znát, ale nic proti tomu. Našlo by se pár chyb (večerní příchod do kuchyně ve svetru a zimníku, bílá pec a komín ve shořelém domě, Garbos bez snahy o šplh po laně, i těch řádů na Miťkově hrudi bylo na řadového vojína poněkud více), ale netřeba býti malicherným. Ani zdánlivá ztráta dechu v závěru není na škodu. Přece už bylo po válce. Avizované hrůzy a brutalitu bych neviděl tak dramaticky. Naopak vzhledem k prostředí, době a situaci se mi příběh jeví jako naprosto reálný. Každý holt neměl v té době to štěstí, žít v relativním poklidu loajálního státu a tak se podle toho i choval. Nuzota z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad. ()

dinzbir

Kdo chce pochopit, co to znamená morbidita, apatie a tupost v dobách válečných, toto je to pravé ořechové. Vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo podle pravdy. Menší varování, na tohle musíte mít buď náladu nebo náturu - je to prostě surové a místy dost podělané a zvrhlé. Avšak velmi výstižné ! ! ! ()

evangelik

Dlouho jsem se odhodlával se na to podívat. "Programově" např. nesnáším americké filmy - hlavně proto, že jsou tak nemožně dlouhé. Tohle mi přišlo také dost natažené a rozvleklé. Rovněž bych řekl, že ta intenzita hrubosti a násilí už byla točena s prvoplánovitým záměrem - šokovat diváka. Smíšené pocity - film na jedno použití. Nikdo si to podle mého názoru podruhé už nepustí... ()

pájap

Kruté.. Krásné....po tom humbuku kolem jsem k filmu přistupoval s nedůvěrou.. Ale ta se brzy změnila v obdiv. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.09.2022

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

12.12.2020

Dnes večer byly prostřednictvím online přenosu z Berlína uděleny Evropské filmové ceny (EFA) v rámci svého 33. ročníku. Nejvýraznějším výhercem se stal dánský snímek Thomase Vinterberga Chlast, jenž… (více)

Dny evropského filmu startují již za pár dní

Dny evropského filmu startují již za pár dní

14.06.2020

Dny evropského filmu (DEF), které se zaměřují výhradně na současný evropský film, letos představí 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. Hlavní část programu DEF proběhne od 16. do 23. června v Praze,… (více)