Rváčův deník

The Basketball Diaries

Basketbalistov denník

Drama / Krimi / Sportovní / Životopisný

USA, 1995, 102 min

DiCaprio zde potvrdil, že má vskutku výjimečný herecký talent. Snímek Rvačův (Basketbalový) deník se věnuje problematice drog a s nimi souvisejícími problémy a destrukcí lidské osobnosti v různých oblastech života. Příběh je založen na skutečném příběhu, což dodává na poutavosti a ačkoliv filmy o drogách už mne nebaví tolik jako dřív (je jich zkrátka nějak moc), zde musím přihodit i čtvrtou hvězdičku, nejen skrz herecké výkony, ale právě kvůli skutečným událostem, které se staly předlohou pro vznik tohoto počinu.(15.8.2013)

Tak tady lze těžko něco vytknout. Parta nadějných talentů, který si doslova zkurvěj život fetem. Není to nic dosud neviděného, ale Kalvert tady výborně pracuje se světlem, takže si jako sjetina připadá i divák. Navíc tu vévodí Leo DC a zdatně mu sekunduje Wahlberg, takže zážitek je opravdu nepříjemný - v tom nejlepším smyslu. Vidět tohle jako malej, tak si strachy nezahraju ani basket.(11.10.2012)

Tento film nás zavede do podsvětí, drog, násilností a krádeží. Nejprve jde o partu čtyř středoškoláků kteří mezi sebou nemají absolutně žádné problémy, a jak je vidno tak ani zábrany. Je veliká sranda, i v basketu se daří. Ale co když se zaplete se (špatnými) lidmi a skončíte jako feťák, bez domova a opuštěný? Doslova škemráte o almužnu, až to někdy hraničí i psychopatií. Rváčův deník je zkrátka film reality! Herecký výkon DiCapria byl famózní. Zkrátka fajnová hodinka a půl. ; )(27.3.2011)

Drsný příběh o slabé čáře, která se dá snadno překročit při úniku z běžného stereotypního života - věčně hrát basketbal a která vede ke koupi drog, kterou když překročíme, bude již těžké se navrátit. Dávkování se zvyšuje, peníze dochází a DiCaprio výborně zahrál silný absťák při dobývání se do domu. [7,5/10](19.4.2009)

Trainspotting po americky, jen bez té rozjívené potřeštěnosti. Temná, vážná, varující výpověď, která teď dává smysl (i chleba) životu samotného autora deníku. Ovšem pokud divák nebo divačka netrvá na skvělém herectví a osobnosti tenkrát 21-letého Leonarda DiCapria a chce vidět bližší (přímo v Praze) realitu, pak by tomu "přání" víc vyhověly dokumenty Heleny Třeštíkové - V pasti-Katka (2001) a Katka (2009). Tam se "hercům" nemuseli malovat rty namodro.(25.2.2011)

• - Poté, co kluci skáčou do řeky má Jim na pravé straně čela ránu. Poté, co si vezme drogy z lékárničky, má ji na levé straně. (bfa)

• - Krev střeleného studenta v učebně během dalších výstřelů zmizí. (bfa)

• - Údajně má být film natočen v zimě, jsou však viditelné zelené listy listnatých stromů. (bfa)