Přejezd Cassandra

• Československo Přejezd Kassandra (více)

Skvěle obsazený katastrofický thriller plný napětí o tom, jak teroristé při přestřelce ve výzkumném ústavu rozbijí baňky s plicním morem a ukryjí se pak v mezinárodním expresu. Ten je izolován a má být odvezen do karanténního tábora... Mezinárodní zdravotnickou organizaci v Ženevě přepadnou teroristé. Postřelený strážný stačí zalarmovat ostrahu, jeden z teroristů však unikne. U druhého doktorka Stradnerová diagnostikuje vysoce nakažlivý plicní mor, kterým se nakazil v přepadené laboratoři. Pacient zanedlouho zemře. Terorista, kterému se podařilo uprchnout, se schová v transkontinentálním expresu směřujícím do Stockholmu – i on je s největší pravděpodobností nakažený. Případ vyšetřuje plukovník Mackenzie. Při kontrole seznamu pasažérů expresu zjistí, že ve vlaku se nachází též známý neurolog Jonathan Chamberlain. Plukovník se s ním zkontaktuje a pověří ho, aby zjistil, zda se terorista opravdu nachází v tomto vlaku. Jonathan se svou exmanželkou Jenny objeví teroristu ukrytého v zavazadlovém prostoru. Zdá se, že nákaza u něj už značně pokročila a protože se předtím pohyboval mezi cestujícími, u mnohých z nich se také začínají projevovat příznaky plicního moru. Situace je kritická. Mackenzie dostane příkaz odklonit vlak přes přejezd Cassandra do Polska, kde má skončit v karanténě. To by ale pro většinu postižených znamenalo smrt… (TV Prima)

Gilmour93

Hvězdně obsazený, ale ne moc dobře zahraný železniční Outbreak, co se náhle změní na United 93. Jak už to v katastrofických filmech z tohoto období bývá, nechybí důraz na postavy a jejich minipříběhy, nicméně koroze času se projeví stejně jako na tom archaickém mostu od Eiffela. Že se tvůrci ani neobtěžovali skrývat měnící se lokomotivy nebo počet vagónů je jen špičkou ledovce logických děr a chyb, ale stolní světelná on-line vizualizace pro Lancastera ve velínu, to byla jiná. Kdyby ten potróblé lampas na ni místo žgryndů hodil čučku, tak by třeba zmerčil, že do Polska vedó glajze kolem Brniska.. ()

sportovec

KASSANDRA je jednoznačně dílem katastrofického žánru. Dílem klasickým a špičkovým, protože se z něj současně vymyká řadou prvků, které sdílí s pozdním italským neorealismem a světovou filmovou vlnou šedesátých let. Vynikající herecké obsazení (Ingrid Thulinová, Sophie Lorenová, Burt Lancaster, Richard Harris) těží při svých skvělých výkonech ze vynalézavě vymyšlené klíčové zápletky, odrážející děs z tehdy vrcholící vlny terorismu převážně "levých". Lidské charaktery, které nepostrádají skutečný mravní rozměr (výborně vybudovaná asociace na někdejší továrnu smrti v osvěčimském-osvětimském komplexu vyvolávající psychotizující třas, který propůjčí věrohodnost jedné z klíčových akčních scén), skvělá hudba, podmalovávající přelomové dějové momenty, i zajímavá politická zápletka (faktická součinnost Varšavské smlouvy a NATO, Moskvy a Washingtonu, KGB a CIA) dále násobí přesvědčivost a poutavost tohoto klasického díla. Ani ne zcela funkční retardace děje v závěrečné části filmu nedokáže výrazněji narušit jeho strhující děj (mimochodem, o jednotlivých scénách a jejich věrohodnosti se sice dá s úspěchem pochybovat, celkové pojetí však bylo rehabilitováno skutečností - statečným odporem cestujících čtvrtého amerického letadla r. 2001, uneseného al-Kajdou; zřejmě to uchránilo Bilý dům od srovnatelného úspěšného pokořujícího útoku podniknutého na budovový komplex pověstného Pentagonu). Skutečnost, že nečernobílým viděním i postav, vyjadřujících establišment (hořký Mac Kenzieho povzdech "já vím, že vojáci nejsou v módě" nebo pojetí role lékařky hrané Thulinovou), film získává na věrohodnosti, nemůže neústit do závěru, že věrohodnost příběhu KASSANDRY hraničí až s možnou reálnou událostí. A že je tu předjímána skutečnost pozdější doby (sestřelení jihokorejského letadla nad Kamčatkou r. 1983, Rustovo přistání na Rudém náměstí v Moskvě patrně r. 1986 nebo kontext již zmíněných událostí září 2001). I lehký žánr může mít svá nadčasová díla. KASSANDRA k nim nesporně náleží. ()

Lavran

Lahůdkové přejezdy pro hvězdy typu Harris, Loren, Sheen, Gardner! Finále s padající mašinkou je z dnešního pohledu možná krapítek úsměvné, ale přesto jde o velmi kvalitní katastrofický počin. Jen ten Jerry je zde až příliš hlučný a ostrý... vlastně až neposlouchatelný. :( ()

D.Moore

Film s poměrně hustou koncentrací podivných náhod, které do jednoho vlaku svedly cesty špičkového lékaře a smrtelně nemocného člověka, manželky německého zbrojaře, pamětníka holocaustu či tajného policisty a drogového dealera, film s řadou nepřesností, chyb (nejen zeměpisných) a jiných renonců, který je ovšem tak napínavý, že si člověk ničeho z výše jmenovaného skoro (!) nevšimne. Čeho jsem si ovšem všiml, a to dost, byla poslední čtvrtina snímku, která se zcela zbytečně zvrhla v "napínavou" (jako by děj snad potřeboval být ještě dramatičtější) akční podívanou plnou doslova nablblých přestřelek a umírání... A té nás mohli pánové od filmu opravdu ušetřit. Tři a půl hvězdy i za hudbu J. G. ()

troufalka

Dvě hodiny uběhly jako voda. Šlape to pěkně od začátku, akce stíhá akci, ale není to přehnaná divočina. Dobře propracované hlavní figury. ()

Wacoslav1

Precizni atmosfericky vystaveny thriler ze stary skoly prvni pulka ma perfektni atmosferu ktera v polovine druhy vygraduje do akcniho finale Cosmatos coby kvalitni reziser se nazapre a zvlada stejne dobre atmosferickou cast jako akcni sceny v ramci svoji doby je to rozhodne technicky skvele zvladnuta a zpracovana zalezitost byt se na tom zub casu uz podepsal a v dnesni dobe pusobi ty efekty a mechanicky triky ponekud zastarale to plati predevsim pro zaverecny finale na rozpadajicim se moste ktery je sice porad velmi pusobivy az neprijemne realisticky natoceny jenom ten model vlacku riticiho se dolu vypada ponekud usmevne a trochu to kazi ale jedna se jen o drobny vady na krase ktery nemeni nic na tom ze na svoji dobu je to v ramci zanru naprosta spicka a i dnesni radoby katastroficky filmy precpany CGI efekty by si mohli z tohoto dila vzit mustr jak se to ma delat na plnej pocet to nebude ale na silny a zaslouzeny 4* rozhodne ()

-bad-mad-wolf-

Hehe... sedmdesátky, čas katastrofických filmů. Přejezdu Kassandra se nedá upřít napětí v druhé polovině a poměrně překvapivý konec, ale z průměru (stejně jako většina filmů oné katastrofické éry) nijak nevybočuje. Nostalgie. ()

darkrobyk

,,Děkuji, na postel." ,,Já, nebo podnos?" Ani jsem příliš nedoufal, že i po letech, kdy jsem si nepamatoval už téměř nic, si znovu prožiji pekelnou jízdu se vším všudy. Výborné herecké výkony (aby ne, když jde o samé hvězdy), skvělá psychologická studie postav (současného akčního fanouška asi znudí) a zvolna narůstající tempo. Kassandra - jakmile o ní promluví pan kaplan, až zamrazí.... Vypatlanost zelených mozků nezná hranic (ano, jsme toho svědky i v současném světě) a boj proti ní je zoufalý. ,,Každý, kdo se pokusí o útěk z vlaku - chytit nebo zastřelit." Trikový model mostu a akce vypadají dnes trochu úsměvně, ale do celkového rámce filmu zapadají pěkně. Krásná ukázka filmového řemesla - režie, scénář, kamera, hudba, herci, která se dnes už příliš často nevidí. Smysl pro detail, symboly, napětí (stačí vrtulník, vlak a tunel). Jeden z mála filmů, který byl v době vzniku uveden v našich kinech. ()

kinej

Další z řady filmů, který se svezl na velké vlně katastrofických filmů v 70. letech. Na to kolik žánorvých snímků tehdy vznikalo, je tento poměrně originální tím ,že spojuje motivy vlakových katastrof a virových epidemií. Děj se mi zdé lehce přitažený za vlasy a postavy černobíle šablonovité, vláda je až moc zlá a hlavní hrdina je až moc statečný, ale přesto se jedná o jeden z nejvydařenějších katastrofických filmů 70. let. ()

cheyene

Poctivý snímek evropské provenience zařazený do akčně dramatického thrilleru. V hlavních rolích se objeví známé a více či méně slavné tváře, např. skvělý Lancaster, Martin Sheen, Sophia Loren či Richard Harris. Příběh má spád, neustále se tu něco děje a uzavřené prostředí pro děj (vlak) dodává na atmosféře a působivosti. Napětí se tu divák také celkem dočká, o příjemné prostředí není nouze a tak oněch 129 minut uteče jako voda. Charaktery některých postav se zajímavě vybarvují během filmu, tudíž o nudě nemůže být vůbec řeč. Některé scény jsou možná lehce naivní a jiné mají laciné (resp. spíše zastaralé) triky, ale to nic neubírá z čtyř hvězdičkového dojmu. ()

misterz

Napínavé a do poslednej chvíle strhujúce, vo veľkej miere aj vďaka výborným hereckým výkonom. Nedá mi nespomenúť hlavne R. Harrisa, u ktorého určite ide o jeden z jeho najlepších hereckých výkonov vôbec. Páčilo sa mi aj to, ako snímok perfektne reflektuje dobu a zmýšľanie mocných, žiaľ na úkor tých slabších. V tomto smere bol koniec zdrcujúci, vôbec som nečakal niečo také. Záver by som však možno ešte trocha rozviedol, celkom by ma zaujímalo, ako by to bolo ďalej, ale aj bez toho ide o výbornú a nezabudnuteľnú záležitosť. Jeden z najlepších thrillerov 70. rokov. 85/100 ()

Goldbeater

Musím přiznat, že jsem se nechal mírně opít už prvním záběrem, kde kamera proniká skrz mraky nad vrcholky Alp a sjíždí nad ženevské jezero směrem do centra města a končí u budovy Světové zdravotnické organizace, kde děj snímku začíná. Tomu tedy říkám úchvatný vizuální úvod! Poté už přichází napínavý politický thriller o virové nákaze dovlečené do mezinárodního vlakového spoje, který je odkloněn na zlověstný přejezd Kassandra. A co se na tomto místě stane, to už nechám k objevování dalším divákům. Hvězdné obsazení, pevná režie a velmi napínavá zápletka - co víc si přát. ()

k212

Velmi nadprůměrný katastrofický film, který ovšem dělá kvalitnějším pouze to, že je Evropský, takže není kladen takový důraz na akci a ničení, ale spíše na jednotlivé postavy a jejich problémy. ()

Legas

Nádherné záběry při úvodních titulcích, asi tříminutový let kamery z oblak k Mezinárodní zdravotnické organizaci a představení hlavních hereckých představitelů - to vše mě nadchlo na pěknou podívanou. Ale pravda, při všem tom zpropadeném klišé to mohlo být aspoň akčnější, svižnější, kratší (interní poznámka: zdravím chozeho). Nicméně pár velice pěkných momentů se i tak najde. ()

Anderton

Keď sa to tak vezme, Prejazd Kassandra je milostná dráma o tom, ako sa vrátiť už po tretíkrát k žene vášho života. Ale nie, ide o solídny katastrofický film, ktorý bohužiaľ už dnes nefunguje vo všetkých úrovniach tak, ako by sa patrilo na nadčasové dielo. Postavy sú dobre napísané, hrajú ich skvelí herci, takže je sa na čo pozerať. Dramaturgia ale kríva, dlhší čas sa nič nedeje, pre zaplnenie stopáže sú sem umelo implantované akčnejšie scény (nemyslím tie katastrofické) a začína sa hrať na zvraty. Ani Martin Sheen nebol obsadený najšťastnejšie, respektíve jeho mladík s tajomstvom má jeden z najhoších účesov, aké som kedy na filmovom plátne videl a rozhodne to nezachránili ani jeho slnečné okuliare. Najzaujímavejšie dilemy sa riešia mimo vlak v ústredí, kde si jeden starší vojak uvedomuje, že metódy, aké musí nasledovať, nie sú príliš populárne a musia ostať medzi štyrmi stenami. Prejazd Kassandra je na rozdiel napríklad od Skleneného pekla film, ktorý mi stačilo vidieť iba raz. ()

Kothy

Docela zajímavý katastrofický film s rozjetým vlakem a slušným obsazením. Do vlaku z Ženevy do Stockholmu nastoupí muž s neléčitelnou nemocí. Během chvíle ji po vlaku roznese a vznikne panika. Velení odmítá vlak zastavit a rozhodnou se ho odklonit a zapečetit. Začíná tedy závod s časem i s nemocí. Podaří se cestující zachránit? Je tam docela dost akčních scén a kaskadérských kousků Závěr je dost drsných. Můžeme zde vidět například Sophia Loren, Richarda Harrise, nebo O.J. Simpsona. Film se docela hodí vidět v současné situaci. "Jsi přece horolezec, ne?" ()

Campbell

Viděl jsem to když jsem přišel z práce nějak kolem 23 hodiny. A byl jsem celkem unešen, začátek prostředek naprosto úžasný atmosférický a takový prostě skvělý, jen škoda že jakmile dojde na lidi v bílých oblecích film trochu ztrácí kouzlo a celý to trochu na stereotypnosti. Nicméně film jsem si dost užíval a konec s vykolejením je úžasnej. Ale jak jsem říkal škoda toho konce před vykolejením. ()

Tomco

Myslím si, že už samotná nosná časť námetu priťahuje pozornosť. Aspoň teda mňa osobne vždy bavili tematiky nebezpečných vírusov, nakazených ľudí a boj o holý život, či prekonanie tejto nákazy. Prejazd Kassandra je na tom výborne tak po príbehovej, napäťovej, ako aj hereckej stránke. A Sophia má tiež svoje čaro ;). ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson