Reklama

Reklama

Připoutejte se, prosím! 2

  • USA Airplane II: The Sequel (více)
USA, 1982, 85 min

Obsahy(1)

Na palubě je nepříčetný sebevrah, první lunární raketoplán se chystá zničit sám sebe, motory nefungují a co hůř - posádka zjišťuje, že došlo kafe! Když představitelé svérázných hrdinů Robert Hays a Julie Hagerty opustí atmosféru, jako by se vrátilo šílenství původního Připoutejte se, prosím! Bláznivou posádku doplňují Peter Graves, Lloyd Bridges, William Shatner, Chad Everett, Sonny Bono, Raymond Burr a řada dalších. Dokáže Hays i bez kofeinu znovu zachránit situaci? Užijte si jízdu, na kterou nikdy nezapomenete – a Připoutejte se, prosím! 2. (Magic Box)

(více)

Recenze (179)

Han22 

všechny recenze uživatele

Dvojka sice mírně opakuje vtipy z jedničky, ale dělá to geniálně a navíc má pro mě přidanou hodnotu v žánru sci-fi a kapitánu Kirkovi na konci. Takže opět za 4. EDIT 2024: Ano vtipy se opakují - opět dojde na fackování hysterické ženské, v kontrolním centru řádí Lloyd Bridges, na palubě je ujetý Peter Graves a Haysův hrdina má další traumata, nikdo mu nevěří, je rozejitý se svoji láskou a ničí cestující svými flashbacky. Ale kadence fórů je smrtící (ženská ojíždějící půlku pasažérů, televizní zpravodajství, E.T. a telefonní budka :D) a ty přesahy do sci-fi jsou super. Namísto letadla raketoplán, na palubě magor s bombou a díky šílenému počítači z Vesmírné odysey letí loď ke Slunci. Navíc se na konci objeví Shatner, měsíční základna a kupodivu i pěkné efekty a troška napětí. A to si zkrátka zaslouží 5*. Komedie roku 1982. ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Hodně lidí strhalo Airplane II jako pouhou napodobeninu a vykrádačku jedničky, ale já se k nim nemohu připojit. Ano, některé scény byly recyklované (např. pedofilní pilot nebo šílený navigátor), ale většina byla nějak posunutá dál, případně úplně nová. Já byl spokojený dokonce víc než s jedničkou. Bavilo mě, že fóry ve dvojce jsou místy až surrealistické (třeba ta neskutečná scéna dvou pilotů, co ve vesmíru tančí valčík), rozdíl mezi jedničkou a dvojkou mi připadá trochu jako rozdíl mezi Monty Pythonovým Svatým Grálem a Smyslem života. Grál je sice neuvěřitelná sranda, ale já měl vždycky radši ten bizarnější a úchylnější Smysl. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Díl druhý kritici a vlastně i diváci už poměrně strhali. Tržby dosáhly celosvětově čísla třicet milionů dolarů, scénář už nepřipravila slavná trojice tvůrců Jim Abrahams a bratři Zuckerové, kteří v případě prvního dílu usedli i do režisérského křesla. Režisér Ken Finkleman ale přesto dobře odkoukal kroky svých předchůdců, kritika je místy zbytečná, i když si scénář napsal sám. Divák se baví a bavit se bude i bez ohledu na to, kolik parodovaných filmů viděl. Tentokrát jsme v Houstonu, v budoucnosti. Nevypočitatelný Ted Striker dostal za svou upřímnost rezervaci na postel na psychiatrii. Nevěřil totiž prvnímu lunárnímu raketoplánu, že může bez potíží zvládnout cestu na Měsíc. Jako zkušební pilot s raketoplánem havaroval, soud prohrál a nyní musí mezi blázny skousnout, že se bude jeho milá Elaine vdávat za jiného. Nastal den, kdy stroj opustí atmosféru. Než se ale odlepí od země, jsme svědky dalších epizodních bizarních situací umně odkoukaných z prvního dílu. Jen přibylo párů odhalených ženských hrudníků. Na palubu se na poslední chvíli dostává i Ted a nepříčetný sebevrah, Elaine na varování neslyší, uvěří až tehdy, když se ve vesmíru ocitnou dva členové posádky. Bez skafandrů. To pasažéři letu se naopak dokáží srovnat s tím, že do trupu raketoplánu naráží asteroidy, zjištění toho, že došlo kafe, ale už vyvolá slušnou paniku. Z létající pasti musí znovu cestující zachránit Ted. Samozřejmě s Elaine po svém boku. Robert Hays a Julie Hagerty kromě obou dílů parodie obstáli spíš na televizní obrazovce. Ve svých rolích ale znovu poutají pozornost, stejně jako několik vedlejších postav. Tvůrci se znovu posmívají nejen katastrofickým filmům, ale i třeba Hvězdným válkám, Star Treku, Rockymu nebo Spielbergovu E.T. Odkazy to nejsou pro diváka těžko rozlišitelné, navíc je dvojka svižná, krátká a umně zacílená. A práce u letištního detektoru kovu snad nikdy nebyla tak atraktivní. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Na mňa nikdy nikto dojem neurobí. Som psychiater.“ Vydarené pokračovanie dva roky starého originálu. V dvojke sa síce dej premiestňuje do vesmíru (!), ale smršť skvelých dialógov („Pane, myslím, že sa nám zbláznil počítač, čo mám urobiť?“ – „Preveďte počítačovú analýzu.“) robí svoje. Je to krátke, svižné a pochádza to ešte z dôb, kedy sa robili parádne paródie, kde boli vtipy prenášané s vážnou tvárou, lebo tvorcovia vedeli, že tak budú fungovať najlepšie. ()

Mahalik 

všechny recenze uživatele

Obrovský problém filmu není překvapivě v trapnosti (byť by se i tam našli), ale v opakování vtipnosti a scének z dílu numero one. Popravdě mě to naštvalo. Ken Finkleman při psaní scénáře určitě klimbal únavou a nechtěl přemýšlet o něčem novém a tak začal vařit ze starých dobrých ingrediencí, které ale bohužel překročili datum spotřeby. Pro příště ať si raději rozmyslí tohle divadýlko a pokud nepřijde s něčím novým a k počůrání směřujícím, tak raději zalez do ulity a spi! 60% ()

Galerie (52)

Zajímavosti (7)

  • V jednej scéne sa objaví loď USS Enterprise zo seriálu Star Trek (1966–1969). (ČSFD)
  • Muž, ktorý si na palubu raketoplánu doniesol bombu, ju má v kufríku, na ktorom má nálepky z miest Hirošima, Nagasaki, Pearl Harbor a Drážďany (Dresden). Všetky tieto mestá boli zničené bombami. (ČSFD)
  • Keď sa kapitán raketoplánu (Peter Graves) nadýcha otravného plynu, začne hrať znelka seriálu Mission: Impossible (1966–1973). Peter Graves si v tomto seriáli zahral hlavnú postavu. (ČSFD)

Reklama

Reklama