Skvělý válečný snímek, založený na sebevražedné misi lidí, odsouzených na smrt. Líbilo se mi i stmelování kolektivu před přípravou na opravdový boj. Obsazení filmu je obstojné, hlavní hrdina Lee Marvin je neodolatelný a tudíž skvělý. Celým filmem prostupují humorné situace, což dost koresponduje s pozdějšími válečnými snímky. Jasné čtyři hvězdy.(20.5.2007)

Abych byl upřimný tak jsem vzhledem ke stáří filmu a jeho stopáži čekal další vyčpělou nekoukatelnou klasiku. Cha nemusím asi moc dlouze vysvětlovat jak šeredně jsem se mílil, že? Film mi uběhl jako voda a nudil jen místy a to maličko. Nejlepší byli asi první 2/3 které se věnovali výcviku špinavců. Záverečné vyvrcholení v podobě samotné akce spíš tempo filmu zpomalilo a v těchto pasážích se opravdu trochu ukázalo stáří filmu. Jenže co naplat. ˇˇSpinavci jsou frajeři a ten trénink ... !(16.8.2008)

Dnes už klasický ,,válečný'' film ze sedmdesátých let. Námětem se prakticky se jedná o obdobu trestných praporů v Rusku. Na rozdíl od zdejších ,,hrdinů'' ti v Rusku často za nic ani mohli... Vytvoření jednotky z nesourodých odsouzenců bylo asi nejlepší částí filmu. Dál už je to je jen akční dobrodružný film odehrávající se za války. Na válečný snímek je to příliš málo uvěřitelné, místy hloupé a o nasazené technice ani nemluvě (Němci používají britské Bedfordy QLD) - prostě klasika sedmdesátek pro kina. Co potěšilo, byla hojná účast skvělých herců - výkvětu své doby. Pro mne však i přes svůj dnes již legendární název a jistě zasloužené místo na slunci je to jen další kapslíková střílečka s hloupými Němci z druhé světové na válku si jen hrající... Tři oprátky. * * *(13.8.2014)

Tucet špinavcov alebo ak chcete vojenských trestancov je poverených tajnov misiou. Samozrejme že nie hneď ale musia najprv absolvovať vojenský tréning aby sa zistilo či sa dá vôbec na nich spoľahnuť. Tréning ktorý je najlepšou časťou filmu tvorí skoro polovicu z celkovej stopáže ale neprekáža to pretože je zaujímavý. Boj príde až na záver. Film vyzdvihujú herci ako Lee Marvin a Charles Bronson sú typovo dobre obsadený. " Budeš generál". " Ja chcem byť radšej civilista" 90%(9.11.2008)

Dobrodružný válečný film, který má mnohem drsnější a cyničtější obal, než jeho ostatní kolegové, kterých se v 60. a 70. letech natočilo poměrně dost. Hlavní hrdinové nejsou žádní školení profesionálové, ale vrazi a kriminálnící, kteří svojí misí splácí dluh Americe za všechno co provedli. Jejich velitelem není veleúspěšný velitel, ale major, který to svoji svérázností bohužel nedokázal daleko dotáhnout a vycvičit dvanáctku špinavců je jeho poslední šancí. Robert Aldrich byl snad po Samu Peckinpahovi nejdrsnější a nejsvéráznější režisér Hollywoodu. Výtečné herecké výkony drsného Lee Marvina, statečného Charlese Bronsona, hbitého Jima Browna, rebelantského Johna Cassavetese, mírně zaostalého Donalda Sutherlanda a psychopatického Tellyho Savalase, spolu se silným scénářem a režií jsou zárukou nadčasovosti, zručnosti a atraktivnosti tohoto díla. 80%.(16.2.2005)

• - Remake snímku je naplánován na rok 2012. (Karlos80)

• - Clint Walker odmietol s pozície hollywoodskej westernovej hviezdy hrať v scéne, kde mal predstierať generála a tak "šancu sa predviesť" dostal Donald Sutherland, ktorý bol k filmu prizvaný dodatočne a pre ktorého rola znamenala obrat v jeho filmovej kariére. (marlon)

• - Spoiler: Z "tuctu" přežije jen jediný muž, Joseph Wladislaw (Charles Bronson). Dá se zde nalézt určitý morální odkaz, protože jeho provinění, za které byl odsouzen k smrti, bylo omluvitelné. V boji zastřelil svého muže, který utíkal i s jedinou lékárnou a nechával tak své zraněné spolubojovníky osudu. Další dva, kteří přežijí akci, jsou major Reisman (Lee Marvin) a seržant Bowren (Richard Jaeckel). Ani jeden z nich ale nepatří mezi "tucet špinavců", Reisman je velitel a Bowren vojenský policita určený k jejich hlídání. (Dzin01)