Major Reisman je pověřen velením projektu Amnestie, jehož cílem je likvidace elity německého velení na zámečku nedaleko Paříže. K úkolu, který je považován za sebevražedný, si po pečlivém zvážení vybere dvanáct vojáků, odsouzených na smrt nebo doživotí. Ti, kteří přežijí, dostanou milost. Navzdory všeobecné nedůvěře je major odveze do lesa k výcviku. Jeho metody jsou sice drsné, nicméně se zdá, že přinášejí výsledky. Když jednotka úspěšně projde zkouškou během manévrů v Devonshiru, má povoleno vyrazit do akce. Nepozorovaně přistanou poblíž zámečku a proniknou dovnitř. V nejméně vhodnou chvíli jsou však prozrazeni. (TV Nova)

Trailer

Tom Hardy

Klasické válečné drama o partě dvanácti vojáků odsouzených k smrti nebo na doživotí, kteří dostanou druhou šanci v podobě sebevražedné mise si zaslouží být označen za klasiku. Nemá cenu plýtvat superlativy, protože to není ani potřeba. Film nemá jediné výraznější slabší místo, pyšní se výtečnou režií a nabízí vyloženě lahůdkové obsazení... ()

Gemini

Militantní klasika. Aneb koho jiného poslat na sebevražednou misi než bandu nepoužitelných asociálů? Stmelování kolektivu, výcvik, manévry a všechen ten humbuk okolo jen oddalují nevyhnutelnou závěrečnou akci...tomuhle se říká gradace:) O hereckém obsazení nemá smysl mluvit, je perfektní, snad jen vyšinutý Telly Savalas stojí za zvláštní zmínku. ()

Malarkey

Nejzvláštnější válečný film v dějinách válečné kinematografie vůbec? Určitě. Tucet špinavců má zvláštní příběh, ale rozhodně zapadá dobře do sebe a přísný Lee Marvin si ho drží u sebe přitisknutý jako klíště. Krátkých 145 minut uteče jakovoda a já se nestačím divit, jak rychle tento zázrak mezi válečnými filmy utekl. Popravdě jsem tento film už viděl hodně dávno, ale nedávno jsem věděl, proč mu dát plný počet. Minimálně za jeho nápad, za myšlenku, která se i v dnešní době cení zlatem, protože natočit válečný film, který není čistě a stereotypně o válce a čistokrevných válečných hrdinech je kumšt, a jim se to povedlo už v šedesátým sedmym. Tomu všemu dopomáhají výborné herecké výkony, hlavně v podání velitele Lee Marvina, tak možná největší hvězdy z řad špinavců, Charlese Bronsona. Ten film za vidění rozhodně stojí. Původně jsem tápal nad čtyřma hvězdičkama, ale v konečném rozhodnutí jsem upřednostnil pět, tenhle film si je prostě dle mého souzení zaslouží. Solidní nápad, perfektní herecké výkony a výborné akční scény, co víc si od takového filmu přát? A co si budeme povídat, v dnešní době, když se někdo ozve s tímto filmem, většinou si vybavím kult, na který se nezapomíná, podle kterého se tvoří i počítačové hry a rozhodně příběh, který z té řádky válečňáků, které v té době vznikaly jako na páse se vyjímá mílovými kroky. ()

Matty

V širším slova smyslu anti-autoritářský komentář k vojenské pakárně jako takové, v užším provokativní interpretace působení americké armády ve Vietnamu (psychopati vedení magory své oběti zapalují po desítkách). Na každý pád nekonformní mačo zábava, která věci říká na rovinu a násilí ukazuje bez ostychu (byť zatím ještě převážně bez krve). Aldrich vždy rád střílel bez varování – s tímhle námětem a obsazením se mohl realizovat vydatněji, než kdy jindy. 85% Zajímavé komentáře: mm13 , janklvac, gudaulin, marlon ()

DaViD´82

Geniálně jednoduchý námět a charismatičtí herci. Toť vše co stačí k jednomu z nejlepších klasických válečných snímků. Samotná akce je zde nepodstatná. Nejsilnější pasáží je výcvik a vztahy uvnitř netradiční jednotky. Tento film byl (je a bude) vždy hojně parafrázován, ale asi již nikdy se žádná z jeho (ne)přiznaných variací nepropracuje k takové "žánrové čistotě". ()

• MGM ponúklo rolu mjr. Reismana Johnovi Waynovi, ale ten uprednostnil postavu plukovníka Mikea Kirbyho vo filme Zelené barety (1968). Vo výbere hlavnej postavy tak dostal Aldrich voľnú ruku a s angažovaním Marvina neváhal ani chvíľku. (marlon)
  • K natáčaniu filmu sa Lee Marvin dostavil s čerstvo získaným Oscarom za hlavnú mužskú rolu vo filme Dievča zo západu (1965). (marlon)
  • Remake snímku je naplánován na rok 2012. (Karlos80)