Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Major Reisman je pověřen velením projektu Amnestie, jehož cílem je likvidace elity německého velení na zámečku nedaleko Paříže. K úkolu, který je považován za sebevražedný, si po pečlivém zvážení vybere dvanáct vojáků, odsouzených na smrt nebo doživotí. Ti, kteří přežijí, dostanou milost. Navzdory všeobecné nedůvěře je major odveze do lesa k výcviku. Jeho metody jsou sice drsné, nicméně se zdá, že přinášejí výsledky. Když jednotka úspěšně projde zkouškou během manévrů v Devonshiru, má povoleno vyrazit do akce. Nepozorovaně přistanou poblíž zámečku a proniknou dovnitř. V nejméně vhodnou chvíli jsou však prozrazeni. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (290)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Militantní klasika. Aneb koho jiného poslat na sebevražednou misi než bandu nepoužitelných asociálů? Stmelování kolektivu, výcvik, manévry a všechen ten humbuk okolo jen oddalují nevyhnutelnou závěrečnou akci...tomuhle se říká gradace:) O hereckém obsazení nemá smysl mluvit, je perfektní, snad jen vyšinutý Telly Savalas stojí za zvláštní zmínku. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Geniálně jednoduchý námět a charismatičtí herci. Toť vše co stačí k jednomu z nejlepších klasických válečných snímků. Samotná akce je zde nepodstatná. Nejsilnější pasáží je výcvik a vztahy uvnitř netradiční jednotky. Tento film byl (je a bude) vždy hojně parafrázován, ale asi již nikdy se žádná z jeho (ne)přiznaných variací nepropracuje k takové "žánrové čistotě". ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nejzvláštnější válečný film v dějinách válečné kinematografie vůbec? Určitě. Tucet špinavců má zvláštní příběh, ale rozhodně zapadá dobře do sebe a přísný Lee Marvin si ho drží u sebe přitisknutý jako klíště. Krátkých 145 minut uteče jakovoda a já se nestačím divit, jak rychle tento zázrak mezi válečnými filmy utekl. Popravdě jsem tento film už viděl hodně dávno, ale nedávno jsem věděl, proč mu dát plný počet. Minimálně za jeho nápad, za myšlenku, která se i v dnešní době cení zlatem, protože natočit válečný film, který není čistě a stereotypně o válce a čistokrevných válečných hrdinech je kumšt, a jim se to povedlo už v šedesátým sedmym. Tomu všemu dopomáhají výborné herecké výkony, hlavně v podání velitele Lee Marvina, tak možná největší hvězdy z řad špinavců, Charlese Bronsona. Ten film za vidění rozhodně stojí. Původně jsem tápal nad čtyřma hvězdičkama, ale v konečném rozhodnutí jsem upřednostnil pět, tenhle film si je prostě dle mého souzení zaslouží. Solidní nápad, perfektní herecké výkony a výborné akční scény, co víc si od takového filmu přát? A co si budeme povídat, v dnešní době, když se někdo ozve s tímto filmem, většinou si vybavím kult, na který se nezapomíná, podle kterého se tvoří i počítačové hry a rozhodně příběh, který z té řádky válečňáků, které v té době vznikaly jako na páse se vyjímá mílovými kroky. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

V širším slova smyslu anti-autoritářský komentář k vojenské pakárně jako takové, v užším provokativní interpretace působení americké armády ve Vietnamu (psychopati vedení magory své oběti zapalují po desítkách). Na každý pád nekonformní mačo zábava, která věci říká na rovinu a násilí ukazuje bez ostychu (byť zatím ještě převážně bez krve). Aldrich vždy rád střílel bez varování – s tímhle námětem a obsazením se mohl realizovat vydatněji, než kdy jindy. 85% Zajímavé komentáře: mm13 , janklvac, gudaulin, marlon ()

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Klasické válečné drama o partě dvanácti vojáků odsouzených k smrti nebo na doživotí, kteří dostanou druhou šanci v podobě sebevražedné mise si zaslouží být označen za klasiku. Nemá cenu plýtvat superlativy, protože to není ani potřeba. Film nemá jediné výraznější slabší místo, pyšní se výtečnou režií a nabízí vyloženě lahůdkové obsazení... ()

Galerie (85)

Zajímavosti (29)

  • Obsadenie polovice hrdinov tvorili veteráni druhej svetovej vojny. Námornú pechotu zastupovali Robert Webber a Lee Marvin, armádu Charles Bronson a Terry Savalas, námorníctvo Ernest Borgnine a obchodné loďstvo Clint Walker. (marlon)
  • Podklad pre vytvorenie postavy mjr. Reismana "dodal" John Miria, blízky priateľ a spolubojovník Marvina z radov námornej pechoty. (marlon)
  • George Kennedy, Clint Walker, Ernest Borgnine a Jim Brown se po více než třiceti letech opět setkali při přípravě animovaného válečného filmu Malí Válečníci, kde propůjčili své hlasy kresleným vojákům. (Karlos80)

Související novinky

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (více)

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

07.05.2020

Akční fantasy hit Bright s Willem Smithem a Joelem Edgertonem zaznamenal na Netflixu při své premiéře velmi pozitivní divácké ohlasy, zároveň s tím se film těšil vysoké sledovanosti, nikoho tak… (více)

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

10.01.2020

David Ayer (Sebevražedný oddíl, Patrola) je ten typ tvůrce, který má rád prsty ve více projektech najednou. Díky smlouvě s Warnery například mohl natočit dvojku Sebevražedného oddílu, tu ale nakonec… (více)

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

17.12.2019

David Ayer hodlá poslat partu nejhorších kriminálníků na sebevražednou misi. Ne, nechystá další Suicide Squad, tu má momentálně v péči režisér James Gunn (Strážci galaxie). Ayer místo toho napíše a… (více)

Reklama

Reklama