Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Charismatický Lee Marvin spolu s Bronsonem, Kennedym, Ryanem, Sutherlandem a Savalasem v neotřelém válečném filmu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=377De8wshjk(7.7.2010)

Jeden z nejlepších a svého času nejdrsnějších WW2 filmů, vyhlášená psanecká men-on-a-mission kultovka, jejíž odkaz se táhne až daleko od dob vzniku, po Tarantina nebo zpackanou SUICIDE SQUAD. Přes dvě hodiny dlouhou stopáž táhne hlavně vyvedená parta herců v čele s Marvinem a dobrý chlapácký humor, přičemž úvodní titulky jsou jedny z nejvíc nářezových co jsem kdy kde viděl a závěrečná zteč (kde stylově černoch odpálí náckovskou smetánku) je skvělá. Osekal (vynechal) bych prostřední sekvenci s bojovým cvičením, příběhově ale dává smysl. Svým způsobem nadčasová sranda, kterou jsem měl příliš dlouho na mušce a určitě si ještě zopáknu.(1.5.2017)

Skvělý válečný film. Zdá se mi, že námět je tak lákavý, že někteří tvůrci jiných válečných filmů si z tohoto filmu brali velký příklad a docela málo kopírovali. (Zvláště partu odsouzenců, kteří mají vytrhnout trn z paty armádě tam, kde si už nevědí rady ani nejlepší velitelé). Nic proti tomu, ale kdo viděl "Tucet špinavců", nutně musí srovnávat a otázkou je, zda nový film z toho vyjde vítězně ?! 2.srpna 2008 : rozmyslela jsem si to. Po shlédnutí mnoha jiných váleč.filmů, kteří napodobují tento film, musím přehodnotit své dřívější hodnocení. Je to čistá 5* paráda.(8.10.2007)

V širším slova smyslu anti-autoritářský komentář k vojenské pakárně jako takové, v užším provokativní interpretace působení americké armády ve Vietnamu (psychopati vedení magory své oběti zapalují po desítkách). Na každý pád nekonformní mačo zábava, která věci říká na rovinu a násilí ukazuje bez ostychu (byť zatím ještě převážně bez krve). Aldrich vždy rád střílel bez varování – s tímhle námětem a obsazením se mohl realizovat vydatněji, než kdy jindy. 85% Zajímavé komentáře: mm13 , janklvac, gudaulin, marlon(10.12.2005)

Slavný válečný snímek, který se později dočkal několika slabších vykrádaček. Staví na charizmatických hercích, zručné režii a odlišnosti od ostatních válečných filmů své doby. Při vší úctě ke svým tvůrcům jsou špinavci pouhým notně zidealizovaným pohledem filmového studia na válečnou realitu. Bojová akce je naivní a nadsazená. Kdyby se německé jednotky vyznačovaly takovou bezradností, stačilo by na jejich porážku samotné Polsko. Bojové jednotky na podobném principu jako byli špinavci, využívaly všechny země osy i spojenců. Vyznačovaly se většinou nižší bojovou morálkou ale o poznání větší dávkou brutality a zejména na německé a sovětské straně byly používány k těm nejšpinavějším úkolům. Celkový dojem 50 %.(18.5.2007)

• - George Kennedy, Clint Walker, Ernest Borgnine a Jim Brown se po více než třiceti letech opět setkali při přípravě animovaného válečného filmu Malí Válečníci, kde propůjčili své hlasy kresleným vojákům. (Karlos80)

• - Spoiler: Z "tuctu" přežije jen jediný muž, Joseph Wladislaw (Charles Bronson). Dá se zde nalézt určitý morální odkaz, protože jeho provinění, za které byl odsouzen k smrti, bylo omluvitelné. V boji zastřelil svého muže, který utíkal i s jedinou lékárnou a nechával tak své zraněné spolubojovníky osudu. Další dva, kteří přežijí akci, jsou major Reisman (Lee Marvin) a seržant Bowren (Richard Jaeckel). Ani jeden z nich ale nepatří mezi "tucet špinavců", Reisman je velitel a Bowren vojenský policita určený k jejich hlídání. (Dzin01)

• - Joseph Wladislaw (Charles Bronson) prohlásí, že jeho otec byl horníkem ve Slezsku, což platí i o otci představitele. Bronsonův otec skutečně doloval uhlí, s tím drobným rozdílem, že ne ve Slezsku, ale v Litvě. (Karlos80)