Ani po letech to neztrácí na síle, je to pořád chytlavé a zábavné. Snad i protože ve většině filmu je to spíše o skupině lidí, o různých charakterech, o stmelování, o ambicích, než o samotné válce. Závěr, který je pak již válečný, je asi tou slabinou tohoto filmu, navíc je to taková klasika, že moc nepřekvapí. Jako celek, ale jeden z těch nejzajímavějších válečných filmů, naopak mezi nejlepší má ještě kus cesty. Asi nejvíce se mi líbila postava ztvárněna Donaldem Sutherlandem, jeho generál byl super.(24.8.2011)

Na svoju dobu mimoriadne vydarený vojnový film, s výborným hereckým obsadením. Sympatický L.Marvin, hviezdny Ch.Bronson a mladučký D.Sutherland a mnoho iných, pochopiteľne nie každý z 12 trestancov mohol dostať dostatočný priestor, pretože vo filme má miesto ešte ďalších niekoľko dôležitých postáv. Napriek tomu máme prehľad, v deji sa napriek množstvu postáv určite nestratíte. Prvá výcviková a zoznamovacia hodina je výborná, ale kvalitou nezaostáva ani druhá polovica filmu, kde už idú chlapci naostro. Q.Tarantino už dlhšiu dobu sľubuje remake tohto filmu, ktorý si o to doslova pýta. Kto videl a vie si predstaviť dnešnú kvalitnú realistickú akciu alá vojak Ryan, musí mu byť jasné, že sa máme na čo tešiť. Film 8/10.(25.1.2009)

Lee Marvin sice vypadá dobře v americké i nacistické uniformě, ale tu kultovnost obestírající nábor, výcvik a akci jeho pětiny kopy neoholených postradatelných kriminálníku docela nechápu. Fiktivní, absurdní, lehce sadistická a hodně naivně pojatá válečná „komedie“, která byla zábavná asi jen v okamžiku, kdy major Riesman okomentoval „diskuzi“ jižanských gentlemanů ohledně organizace stravování. Po Oddílu 10 z Navarone další z řady válečných filmů, který vypadá, že by Hitlerovu armádu přemohl i spánek..(14.6.2017)

Je až s podivem, jak moc je prakticky nezaujatý divák schopný fandit bandě vrahounů a vyvrhelů. Jak moc nechce, aby se jim nepovedl čin víceméně zavrženíhodný. Herecký koncert ovšem korunuje psychedelický Kojak. Mimochodem herecký - často se scény tváři téměř divadelně a kamera staticky - velká škoda. Tím se dostávám k neduhům filmu: tím hlavním jsou komediální vložky, které jsou vyloženě na škodu a závěr Marvina s Bronsonem v nemocnici je vyloženě jako z nějakého špatného sitcomu. Pak jsou divné i "odfláknuté" bojové scény, herci se po zásahu kulkou třepou jako kdyby strčili prst do zásuvky, krvavé rány jsou jak vyválené v kečupu a často se v obětech nelze ani krve dořezat. Podívaná každopádně parádní.(14.6.2017)

Jeden z nejlepších a svého času nejdrsnějších WW2 filmů, vyhlášená psanecká men-on-a-mission kultovka, jejíž odkaz se táhne až daleko od dob vzniku, po Tarantina nebo zpackanou SUICIDE SQUAD. Přes dvě hodiny dlouhou stopáž táhne hlavně vyvedená parta herců v čele s Marvinem a dobrý chlapácký humor, přičemž úvodní titulky jsou jedny z nejvíc nářezových co jsem kdy kde viděl a závěrečná zteč (kde stylově černoch odpálí náckovskou smetánku) je skvělá. Osekal (vynechal) bych prostřední sekvenci s bojovým cvičením, příběhově ale dává smysl. Svým způsobem nadčasová sranda, kterou jsem měl příliš dlouho na mušce a určitě si ještě zopáknu.(1.5.2017)

• - Jim Brown, všeobecne považovaný za najlepšieho running backa v histórii amerického futbalu, najprv prerušil hviezdnu športovú kariéru, aby ju potom, čo mu počas natáčania jeho zamestnávateľ dal ultimátum, definitívne ukončil. (marlon)

• - V snahe humanizovať vyznenie snímku žiadalo vedenie MGM od režiséra vystrihnúť záverečnú scénu s liatím benzínu a hádzania granátov do nemeckého bunkru. Údajne mu bolo ponúknuté, že bude navrhnutý na cenu Akadémie, no Aldrich napriek tomu odmietol. (marlon)

• - Joseph Wladislaw (Charles Bronson) prohlásí, že jeho otec byl horníkem ve Slezsku, což platí i o otci představitele. Bronsonův otec skutečně doloval uhlí, s tím drobným rozdílem, že ne ve Slezsku, ale v Litvě. (Karlos80)