Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Major Reisman je pověřen velením projektu Amnestie, jehož cílem je likvidace elity německého velení na zámečku nedaleko Paříže. K úkolu, který je považován za sebevražedný, si po pečlivém zvážení vybere dvanáct vojáků, odsouzených na smrt nebo doživotí. Ti, kteří přežijí, dostanou milost. Navzdory všeobecné nedůvěře je major odveze do lesa k výcviku. Jeho metody jsou sice drsné, nicméně se zdá, že přinášejí výsledky. Když jednotka úspěšně projde zkouškou během manévrů v Devonshiru, má povoleno vyrazit do akce. Nepozorovaně přistanou poblíž zámečku a proniknou dovnitř. V nejméně vhodnou chvíli jsou však prozrazeni. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (294)

mm13 

všechny recenze uživatele

Dávam plných päť, pretože to skrátka inak nejde. Až teraz, pri druhom zhliadnutí po cca 10 rokoch mi došlo, akáže je to výdatná porcia politickej nekorektnosti a modernej filmárčiny - tá skratkovitosť, tie pohľady kamier, dialógy, nálada, to VŠETKO! Bravó, kričí vyhladované srdce fanúšika, ubíjaného blazeovanosťou dnešných dní amerického filmu! Špinavci sú špinaví ako sa na bandu kriminálnikov sluší a patrí a s nemeckými dôstojníkmi a ich fľundrami si poradia práve tak. Bravó!, kričí ten, komu práve vyvrcholenie snímku vtedy dávno vadilo najviac (nie že by sa z presvedčeného pacifistu stal militantný šialenec). Dnes si to škodoradostne vychutnávam - a až tak, že mi výnimočne nevadí zopár nedotiahnutostí (fakt sa mohli aspoň trochu naučiť nemecky a černocha tam so sebou nebrať, preboha!), ktoré vo finále vyplávajú na povrch... našťastie do natoľko rozbúrenej hladiny, že ich nie je problém prehliadnuť a celkový dojem nekazia. Ku všetkému to predsa nie je špeciálne komando pod ešte špecializovanejším vedením, ale banda anti-sociálov vedená anti-autoritárskym samorastom. TARANTINO SEM S TÝMI "BASTARDAMI" sastýmkurvasereš!!! ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Plejáda výborných herců ve stále zábavné klasice, která je sice silnější v první části, tedy výcviku, než v závěrečném nasazení, ale to zase vše dohání, mimo jiné, příjemně svižnou akcí. Prostě klasika, která nezestárla a to hlavně díky nápadu, skvělé režii, hereckým výkonům, atmosféře, humoru, netradičním hrdinům a Lee Marvinovi, který dokázal dostat do latě nejen dvanáctku ztracených existencí, ale celý film. ()

Reklama

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Major Lee Marvin, dostane za úkol udělat z dvanácti vězňů, odsouzených na doživotí nebo k trestu smrti, bojeschopnou a organizovanou vojenskou jednotku, jenž má proniknout do zámku ve Francii, který je obklopen německou armádou. Slavné, válečné drama s prvky komedie. Opravdu jsem se po celou dobu výborně bavil a několikrát se i zasmál. Líbila se mi hlavně první polovina snímku, kdy vojáci procházeli výcvikem. Hlavně neustále rebelující John Cassavetes byl výborný, o Lee Marvinovi netřeba mluvit, z něho charisma přímo vyzařuje. Klasický snímek z konce šedesátých let, odehrávající se v roce 1944. ()

Legas 

všechny recenze uživatele

Zase jedna vynikající klasika, kterou jsem viděl až teď. Vycvičit na speciální misi tucet vězňů je vskutku originální myšlenka a film z ní čerpá na tucet možných situací. Nevím, jestli by se něco takového mohlo odehrát ve skutečnosti, ale na tom nesejde. Občas stačí, když se člověk výtečně pobaví. Hlavně bych chtěl vyzdvihnout skvělého Lee Marvina, jehož postava je nosným pilířem celého filmu a je vskutku nezapomenutelná. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Dobrodružný válečný film, který má mnohem drsnější a cyničtější obal, než jeho ostatní kolegové, kterých se v 60. a 70. letech natočilo poměrně dost. Hlavní hrdinové nejsou žádní školení profesionálové, ale vrazi a kriminálnící, kteří svojí misí splácí dluh Americe za všechno co provedli. Jejich velitelem není veleúspěšný velitel, ale major, který to svoji svérázností bohužel nedokázal daleko dotáhnout a vycvičit dvanáctku špinavců je jeho poslední šancí. Robert Aldrich byl snad po Samu Peckinpahovi nejdrsnější a nejsvéráznější režisér Hollywoodu. Výtečné herecké výkony drsného Lee Marvina, statečného Charlese Bronsona, hbitého Jima Browna, rebelantského Johna Cassavetese, mírně zaostalého Donalda Sutherlanda a psychopatického Tellyho Savalase, spolu se silným scénářem a režií jsou zárukou nadčasovosti, zručnosti a atraktivnosti tohoto díla. 80%. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (38)

  • K natáčaniu filmu sa Lee Marvin dostavil s čerstvo získaným Oscarom za hlavnú mužskú rolu vo filme Dievča zo západu (1965). (marlon)
  • Potom, ako sa natáčanie filmu natiahlo, mexicko-americký spevák a gitarista Trini López sa po rozhovore s Frankom Sinatrom v obave zo straty popularity rozhodol natáčanie opustiť. Preto jeho postava končí smrťou pri zoskoku v korunách stromov. Jeho neskoršiu snahu o návrat Aldrich odbil komentárom: "Visíš mŕtvy v stromoch, skončil si!" (marlon)
  • Pre zvýšenie autentickosti exteriéru filmu bol celý zámok aj s priľahlým parkom a riekou skonštruovaný za takmer 4 mesiace. (marlon)

Související novinky

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (více)

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

Pokračování fantasy Bright našlo režiséra

07.05.2020

Akční fantasy hit Bright s Willem Smithem a Joelem Edgertonem zaznamenal na Netflixu při své premiéře velmi pozitivní divácké ohlasy, zároveň s tím se film těšil vysoké sledovanosti, nikoho tak… (více)

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

Gotham City Sirens padá, Bright 2 vznikne

10.01.2020

David Ayer (Sebevražedný oddíl, Patrola) je ten typ tvůrce, který má rád prsty ve více projektech najednou. Díky smlouvě s Warnery například mohl natočit dvojku Sebevražedného oddílu, tu ale nakonec… (více)

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

David Ayer chystá remake Tuctu špinavců

17.12.2019

David Ayer hodlá poslat partu nejhorších kriminálníků na sebevražednou misi. Ne, nechystá další Suicide Squad, tu má momentálně v péči režisér James Gunn (Strážci galaxie). Ayer místo toho napíše a… (více)

Reklama

Reklama