Charles Bronson v roli, jež jej vynesla ke slávě: zabiják z podsvětí, který vraždu povýšil na umění. V dalších rolích se objevují Jan-Michael Vincent a Jill Ireland.  V akčním snímku, za jehož scénářem stojí Lewis John Carlino, spolupracoval Charles Bronson již podruhé s režisérem Michaelem Winnerem. Jejich prvním společným projektem byl nedoceněný western Chatova země, o dva roky později pak spolu natočili akční drama Přání smrti. Bronson zde ztvárnil Arthura Bishopa, „mechanika“ neboli nájemného vraha, schopného zabijáka pověstného svým chladným přístupem k „práci“. S Bishopem se seznámí mladý a dychtivý Steve McKenna (Jan-Michael Vincent), který doufá, že jej Bishop naučí řemeslu. Ten se tomu nebrání, se Stevem absolvuje nejednu akci a mezi jeho učitelská moudra patří věty typu „vražda je jenom zabíjení bez povolení, a zabíjejí všichni – vojáci, policajti...“. Mezi akčními scénami se ve snímku objeví také Bronsonova manželka Jill Ireland, a to v roli atraktivní prostitutky. (oficiální text distributora)

sarfian

Moc ma to teda neoslovilo. Premňa dosť suché možno v osemdesiatych rokoch to bol trhák, ale teraz je to nezaujímavý a suchý film, kde je mechanik len v názve. Trošku akcie tu je ale v slabučkom prevedení. No a ten nedotiahnutý koniec bol fakt dosť seknutý. VIDENÉ 1x ()

westman

Pro mě absolutní bomba, Charles Bronson v totálně nadupané sedmdesátkové akci s francouzským knírem kožené bundě a s brokovnicí v ruce účtuje se všemi, kteří mu skříží cestu. Italské lokace filmu velice sluší a přestřelka v serpentýnách je asi nejpovedenější z celého snímku. Škoda že Bronson nenatočil trochu víc akčních snímků v Evropě. ()

Likan7

Poctivý akční Bronson. Film má sice trochu pomalejší rozjezd, než by se mi líbilo, ale druhá polovina je jedna velká akce s parádním finále. Být film o 20 minut kratší, měl by lepší drajv a celkový pocit by byl mnohem lepší. ()

Tiiso

Velmi dobrým způsobem zvládnutá "žánrovka". Jinými slovy film se sice brodí ve vodách B filmů, ale v těch vodách si vede velmi dobře a snímek dokáže příznivce tohoto stylu vyprávění opravdu upoutat. Bronson svým hraním-nehraním dokonale vystihuje charakter postavy, kterou ztvárňuje (jako kdyby hrál někdy něco jiného). Ačkoliv jde v podstatě o zápornou osobu, svými charakterovými rysy a v konforntaci s postavou mladého Jan-Michaela Vincenta, který stojí v opozici co se "morálky" týče, se dokáže i svým (rozuměj Bronson) způsobem divákovi zalíbit a umožní mu se k němu více přiblížit. A o to vlastně ve snímku zřejmě jde. V opačném směru totiž jen těžko říci co páni tvůrci tímto snímkem chtěli sdělit. Takže odhoďte veškeré příměry a pohledy na lidské chování a nechte se unášet příběhem pokleslých hrdinů, kteří když chtějí, umí být ve svém světě takřka dokonalí a hlavně sví. Počáteční scéna pak představuje dá se říci vrchol, jelikož je udělaná bravurně a stylově. Následující rozvíjející děj již nedokáže tuto scénu ničím dohnat. Ale samotné vyprávění se nikde zbytečně nezadrhává a i když scénář je mnohdy velmi čitelný a lehce předvídatelný, neznamená to, že by se filmeček nedal sledovat. Dokonce se musím zmínit i o hudebním doprovodu, který jsem v první polovině filmu dokázal vnímat. Jde často o jednoduchý klavírní rif, který se k probíhajícímu se ději dobře hodil. Jak jsem podotknul na počátku, Mechanik zabiják je čistě žánrový film. Mělo by se na něj takto pohlížet. A jako klad mu přiznávám to, že tuto svou hodnotu umí přednést divákovi lehce a stravitelně bez následujících pachutí. Hezké tři hvězdy. ()

fridge

Atmoška: check. Lehce vybledlý technicolorový film: check. Super přiléhavá saka: check. Ten film má všechno, co bylo na amerických sedmdesátých dobré. Má bohužel i Jan-Michaela Vincenta, jenž nebyl dobrý snad v ničem, ale kvůli Charliemu vážně nemám to srdce dát tři. ()

Duke90

Film s výrazně pomalejším rozjezdem, který vlastně nejvíce vygraduje až při samotném závěru a možná proto jsem u něj pořád usínal. Když jsem si pustil Mechanika druhý den znovu, zvažoval jsem ještě nakonec, jestli dám hned za tři, či slabší "čtverku", protože poslední minuty filmu u mě mají hodně sytou zelenou (s hodnocením ČSFD čti červenou), ale zase musím film hodnotit jako celek a bohužel u mě spíš převažovala ta nuda.... Charles samozřejmě opět "ledový" klasik.... ()

Clark_Kent

Upřímně kam se hrabou Schwarzenegger, Stallone či Van Damme. Ten výraznej klasik, mezi všemi klasiky byl Charles Bronson. Poněvadž on byl poctivej! ()

Rattlehead

"Vidět Neapol a zemřít." Povedený akčňák z počátku sedmdesátek, svojí atmosférou mi chvílemi připomíná spíše francouzské krimi filmy. ()

Dinsberg

Oproti Bronsonově pozdní tvorbě slušný počin, ale Přání smrti přece jen chytí víc. Zabývá se palčivějším tématem, bližším obyčejnému člověku. Celý film dle mého názoru dost kazí Jan-Michael Vincent se svou vizáží pornoherce. Tato dvojce měla film táhnout, ale táhla každý na jinou stranu. ()

horor2

Moje první seznámení s panem Mechanikem Bronsonem, vynalézavým zabijákem, který by Vás dokázal 1 000 krát zabít a pokaždé jinak a aby to vypadalo jako náhoda nebo nehoda. ()

johnsnow

Stathamov remake bol síce akčnejší to uznám ale toto ma zaujalo oveľa viac, síce Bronson nemá až takú charizmu, a aj akcia je taká nie extra ale zabitých je v nej dosť no a samozrejme narozdiel od remake tu Bishop aj umrie, ale to by si Statham nedovolil, vlastne lepšie povedané moderné US made americké filmy, tie majú takéto závery v piči. Práve tým si u mňa tento film vyslúžil plný počet. ()

blondboss

Charles Bronson je herec typu Stevena Seagala, kedy vo filme nepovie toho veľa, ale ten mechanický pohľad vás s nadhľadom povedané zabije. Dejovo také jemné klišé, ale atmosfericky to bolo vcelku fajn, hlavne ten záver mal gule. Inak ale tento snímok trpí akousi nudou, ktorú človek ani nevie pomenovať. Ja osobne som si užil možno tak polhodinku z celého filmu. 60 % ()

aannemer

První polovina filmu děsná nuda, druhá o něco málo lepší, ale ve srovnání se současnými akčními thrillery naprostý propadák. Táhne se to jako sliz a už už aby byl konec... Ne, filmy tohoto typu ze 70. let už dnes sledovat nemohu. ()

nanamarak1

Dobře napsaný a natočený thriller. Díky tomu se dá přežít i pomalejší tempo. Kromě závěrečného inferna akce ve filmu mnoho není,  ale když už se objeví, je dobře natočena. Povedla se i hudební složka. Nezapomenutelnou je vyjma závěru i scéna, kdy si holka podřeže žíly a Bronson jí lakonicky odpoví, že má ještě 3 hodiny, než zemře. Tomu říkám přístup! 75% ()

Grimaldi

Charles Bronson zvládá drsné charaktery opravdu skvěle. Když tedy uběhne pomalu patnáct minut bez jediného proneseného slova, ničemu to nevadí. Stačí pohled na jeho „mechanika“ a více netřeba. Chválu si zaslouží i evropská část příběhu, která má v sobě napětí, zábavnost i emoce na správném místě. Bohužel mi film trochu víc kazila postava mladíka, kterého Bronson zaučuje. Na první pohled jsem ho nesnášel, a přál mu jen to nejhorší. Bohužel to není první taková postava sidekicka ve filmu ze sedmdesátých let, co mě naprosto štvala. Možná to byl trend doby dávat vedle starých hvězd naprosto příšerné mladé herce, aby herecká legenda mohla stále ještě zazářit. Tak či onak mi Jan-Michael Vincent zkazil celkový filmový zážitek jinak hodně fajn filmu. A to je velká škoda. ()

endrix

Charles Bronson jako chladnokrevný vrah s kamennou tváří a kamenným herectvím. Což nebylo úplně na škodu pro roli profesionálního zabijáka semletého životem. Jen ten filosofický nadhled nad zabíjením jsem mu nevěřil. Je škoda, že se neukázalo víc ze zabijáckého řemesla. První vražda je tak překombinovaná, že jsem čekal, kdy ho navštíví Colombo. Další už ale byly klasické "fušky", raději bych viděl zase něco složitějšího. Vztah mentora a učedníka funguje lépe než v remaku (viděno až po něm), asi hlavně kvůli scéně se sebevražednou přítelkyni, která plní roli momentu uvědomění a v remaku něco podobného vyloženě chybí. Akční scény jsou ucházející. Nejvíc mi asi vadila celková odměřenost a studenost filmu. Po většinu stopáže mi přišel spíš jako dokument o životě zabijáka složený ze scén seřazených spíš chronologicky, než aby vyprávěly příběh. Celkově lehce nadprůměrný filmový zážitek a slušné sedmdesátkové akční béčko. ()

Statham nahradí Bronsona

Statham nahradí Bronsona

23.04.2009

Slyovo krveprolévání neskončilo

Slyovo krveprolévání neskončilo

08.02.2008

Kolem nového Ramba je pořádně rušno. Nebude z toho sice superhit (přece jen, to maso je pouze pro silné žaludky), ale 50-milionová produkce se v pohodě zaplatí a DVD prodeje budou nepochybně vysoké.… (více)