Sluha dvou pánů

(divadelní záznam)
všechny plakáty
TV spot

Miroslav Donutil v hlavní roli Goldoniho komedie o tom, že sloužit dvěma pánům je věc velmi ošidná. Jedno z nejpopulárnějších představení Národního divadla. Děj se odehrává v Benátkách, kam přijíždí Beatrice v převlečení za svého mrtvého bratra. Hodlá ve městě najít svého snoubence Florinda, který naneštěstí v souboji jejího bratra zabil a musel uprchnout. Beatricin sluha Truffaldino se ve městě potká s Florindem, o jehož totožnosti nemá ponětí, a dá se z vypočítavosti do jeho služeb, protože dva platy jsou víc než jeden. A záměny, převleky, komické střety a gagy mohou začít… Premiéra dnes už legendární inscenace Goldoniho Sluhy dvou pánů se konala v Národním divadle v roce 1994 a hrála se s velkým úspěchem přes dvacet let. Titulní roli mazaného a vychytralého sluhy Truffaldina tehdy vytvořil Miroslav Donutil. V průběhu času se hit proměnil ve stálici a v rekordmana v dějinách Národního divadla. A zatímco v mnoha rolích se už změnilo obsazení, Truffaldino byl stále týž. Když Miroslav Donutil se svým Truffaldinem začínal, bylo mu 43, a když po šedesátce končil, stále ho jeho trochu zmatený a trochu vypočítavý sluha nepřestal bavit. Stejně jako diváky. Slavné a divácky veleúspěšné představení skončilo šestistou reprízou v prosinci 2016. V České televizi jej měli diváci možnost poprvé vidět 15. 12. 2001. (Česká televize)

zimi

Jak je na scéně pan Donutil, tak na 6*, ale jinak je to slabší, ale nasmál jsem se až mě bolelo břicho, děkuji pane Donutil, opravdu super výkon!!!! a mohu jen doporučit!!!! ()

LameHand

Hodnotit a vyjadřovat se k tomuto divadelnímu záznamu jako by se jednalo o film je absolutní nesmysl. Kdo neviděl živě v divadle o hodně přišel. Komedie plná improvizací, která má se záznamem pramálo společného a to díky nepřekonatelnému hereckému výkonu Miroslava Donutila, který často pozměňuje dialogy, přidává, komunikuje s diváky... Nezapomenutelný zážitek, který doufám ještě několikrát zopakuji (samozřejmě živě). Divadelní záznam 100% (rád si ho pustím a určitě u toho neřeším, jestli střih, nebo zvuk, nebo cokoli jiného bylo na světové úrovni a podobně), samotné představení a výkon Miroslava Donutila nelze hodnotit, na to stupnice od 0 do 100% prostě nestačí :-) ()

Sandai

Divadlo nějak nemusím, ale tenhle záznam mě dostal. Kdyby to nebyla čtrvrt století stará hra, tak by člověk řekl že Carlo Goldoni ji napsal Miroslavu Donutilovi na tělo. Na tuhle hru přesně sedí : Donutil nás donutil k smíchu. ()

juanpera

Divadelni klasika, kde asi neexistuje divadelni soubor, ktery by tuto hru nekdy nemel na repertoaru. Nebo je jich prinejmensim malo! Je az s podivem kolik let ji ma na repertoaru nase kaplicka. Videl jsem ji v nekolika obsazenich ruznych divadel a to predevsim kvuli tomu, ze poprve, skoro omylem jsem ji videl prave v narodaku. Nutno podotknout, ze takovyto kousek jsem od ND necekal. Ten zaznam z roku 00 je odrazem bozske komedie Carla Goldoniho a hereckeho koncertu Miroslava Donutila, kteremu krasne prihravaji Miluse Splechtova, Sasa Pysko a Jan Novotny! Az si clovek rika ze to vubec neni mozne, ze tohle veledilo vzniklo na prknech kaplicky. Smekam pred vsemi, bozska komedie! Kdyz mam naladu na dve veci, tak si tohle dilko poustim... Takze LIBI 95! ()

Sadova302b50

Hru v tomto obsazení jsem viděla nejprve naživo a byla jsem z ní tehdy nadšená (patřím od té doby k těm, kdo si doma vaří k přesnídávce a do krémů zásadně pudlíky). Pak jsem viděla filmový záznam, nebylo to samozřejmě ono, ale stejně mě to perlení páně Donutila usadilo. ()

Azitras

Ta hra je úplná sračka. Donutil je skvělý, ale nechápu, jak se takovým pičovinám může vůbec někdo smát. ()

Heuloss

Viděno jak v televizi, tak na živo. Na živo: Miluše Šplechtová kvůli nemoci nehrála, takže místo ní pobíhal po prknech záskok se scénářem v ruce, ale i tak perfektní. Ze záznamu viděno nespočetněkrát. Dokonalá hra. ()

Kolemjdouci

Historicky nejlepší divadelní hra vůbec....žádná divadelní hra neoslovila tolik lidí, pomineme-li světově známé legendy :-) Každému, kdo neviděl mohu jedině doporučit!!! ()

Aimeel

Přes dvě hodiny neustálého smíchu. Břicho mě bolí jak blázen :D Commedii dell'arte jsem viděla poprvé, a je to velmi působivé. ()

paulusm

Ty si neviděl Sluhu dvou pánů??? No... viděl, ale bohužel neslyšel. V Národním divadle nebylo příliš zřetelně každého herce slyšet takže výsledný dojem byl velmi průměrný. Bohužel to nenapravilo ani pozdější televizní zpracování, ale určitě to není špatná komedie jen si myslím, že zbytečně přeceňovaná. ()

Vojta_k_

Skvěle napsaná hra mistra Carla Goldoniho obohacená o výjimečné herecké umění Miroslava Donutila, který se zde opravdu překonává. Pro tuhle roli se snad narodil a je až neskutečné jak dlouho a na tak vysoké úrovni ji dokázal hrát. Vždy bylo mým přáním vidět tuto hru na život v divadle. ()

Plchavej

Jak platí u Spalovače mrtvol, tam sice s Hrušinským, kdo toto neviděl neviděl Donutila hrát. Řechtal jsem se smíchy každou chvíli :-D ()

ferika

Pre mna nuda. Blaznivo pobiehajuci Donutil so skreklavymi prejavmi ma za srdce nechytil. Coho je moc, toho je prilis! Mozno mala byt aj trochu zaujimavejsia scena, ale aj tak neviem, ci by sa to dalo zachranit. Extremne dlha stopaz - kedysi, pred skoro storocim, filmovi psychologovia zistili, ze ak film trva dlhsie, nez 90 minut, divak straca pozornost a zacne sa nudit. Tuna to plati rovnako. ()

Milonak odpad!

Viděl jsem Donutila v několika inscenacích, filmech a ..... Kromě Pelíšků si nejsem vědomý ničeho, v čem by mě jeho výkon zaujal. V této hře - stejně jako v mnoha jiných jeho vystoupeních - se jedná o jeho osobní hereckou "onanii", je to trapné, prvoplánové, pitomé a prostě neuvěřitelně hloupé a umělé "hraní". Prosím tohle už nikdy ne.Ostatní herci se tomu nevím proč přizpůsobují - ale vlastně vím, my už prostě máme takovou povahu.Působilo to na mě, jako kdyby se člen oblastního divadla - podpořen euforií místních "domorodců" - rozhodl dobít divadlem republiku. Je to fakt strašný.... ()