Ztracený svět

• USA The Lost World (více)

Specialista na katastrofické filmy Irwin Allen natočil jako svůj druhý režijní počin adaptaci románu Arthura Conana Doyla Ztracený svět. V něm se výprava dobrodruhů vydá na náhorní plošinu, na které údajně žijí prehistoričtí tvorové. Lord John Roxton, reportér Malone, dva neustále soupeřící profesoři Challenger a Summerlee, dívka Jennifer a její bratr David jsou do Ztraceného světa dopraveni pilotem Gomezem a jeho pomocníkem Costou. Krátce po přistání je jejich tábor navštíven prvním druhohorním ještěrem, posléze je jejich helikoptéra zničena a jsou pronásledováni krvelačnými domorodci. A ještě ke všemu má Gomez v plánu pomstít se Roxtonovi za smrt svého bratra… (mahler)

Oktavianus

Až v samotném závěru jsem si uvědomil, že jsem film musel vidět někdy jako kluk - když hrdinové prchají před divokými domorodci, bylo mi to stále povědomější, až přišel otvor ve skále, v němž se po lidech vztahovala popínala žahavá chapadla, která vždy zahnali pochodní, aby mohli proběhnout, došlo mi to: Jo, to jsem viděl stoprocentně, vzpomínám si i kdy (TV Nova, která tehdy teprve začínala vysílat, neděle odpoledne... jo, až takový detaily :-). Ale to byla jen vzpomínka. I proto film hodnotím shovívavěji než jiné, je to čistě dobrodružná zábava s lookem zlatého hollywoodského věku. Dinosauři jsou normální dnešní plazi, jen mají na sobě přivázané různé rohy a štíty a vůbec jako dinosauři nevypadají, zadní projekce je taky hodně vidět, motiv s nenávistí Gomeze k lordu Roxtonovi je úplně zbytečný a dost překáží v ději, ale to všechno je úplně jedno. Je to okouzlující, krásně naivní, má to atmosféru, potěší Claude Rains coby prof. Challenger v jedné z posledních rolí, podobně i Jill St. Johnová (ani se mi nechce věřit, že pozdější Bond girl tu bylo teprve dvacet) či Vitina Marcusová jako domorodá kráska v sexy oblečku. Jo, normálně bych dal tři hvězdičky, ale prostě z té nostalgie dám víc. Nejlepší Ztracený svět pro mě navždy bude ten z roku 1925, ale jako klukovsky dobrodružný příběh se tento film nemá za co stydět. ()

corpsy

Lacné, ale určite efektnejšie ako dvojdielna televízna, z prepáčením sračka z roku 1992. Triková stránka nieje na veľmi dobrej úrovni a to všetko kazí v tej dobe nejako populárne maskovanie súčasných jašterov na tie praveké ( ešte napr. CESTA DO STREDU ZEME z roku 1959 ). Ako nostalgická spomienka je to však dobrý film na zhliadnutie. ()

zelvopyr

Před padesáti lety zřejmě odvaz a vrchol dobrodružství, dnes divný a trochu kulhající sled scének s neskutečně klišovitě pojatými postavami. Jinak jde o sympaticky aktualizovaného Doyla, až na tu naivitu... že dorazí jakýsi profesor zoologické společnosti a na letišti se o něj rvou reportéři, jako by byl sportovní hvězda. Inu, staré časy. ()

Anderton

Niečo v štýle Journey to the center of the world, alebo 20000 leagues under the sea. Čiže číre rozprávkové dobrodružstvo s patričným kúzelným efektom. Špeciálne efekty sú myslím v pohode, hlavne je ale v pohode výprava. Logika sa už bohužiaľ utopila v tonách lávy a zmizla v tyranosaurovej tlame a to na úplne všetkých úrovniach. Príbeh postupne graduje až do veľkého finále, akonáhle ale skončí, nasleduje ihneď stopka, i keď by sa patrilo ukázať dovetok v Londýne. Nepochybujem, že mnohým by sa tento film, ak by naňho náhodou natrafili, páčil viac, ako rovnomenný Spielbergov film. Komentár č. 5555 ()

Jirka_Šč

Cesta do pravěku je o 5 let starší a dinosauři v ní jsou dinosauři a ne převlečení varani, aligátor a v extrémním případě gekon obrovský. Prostě trochu naivní i na svou dobu. Nicméně jsem jako dítě hltal Challengera v ABC a jsem rád za možnost nahlédnutí do Ztraceného avěta. 65%. P.S. Kdyby něco sežralo toho čokla, dal bych o hvězdičku víc :). ()

• Režisér Irwin Allen chtěl pro tento film použít stop-motion dinosaury, ale z rozpočtových důvodů musel jako dinosaury použít ještěry – hlavně varany. K nim byly připevněny plastové rohy a hroty, aby vypadali jako dinosauři. (Marek06)