Občan X (TV film)

Citizen X

Občan X

Krimi / Thriller / Drama / Životopisný / Historický

USA, 1995, 103 min

"Občan X" je kvalitní thriller podle skutečných událostí...Pátrání po Andreji Čikatilovi bylo dlouhé, namáhavé a vlastně se ani nechtělo věřit, že všechna ta zvěrstva spáchal jeden člověk...Film se zabývá především poměry v sovětské policii a klade důraz na byrokracii, jež vyšetřování znesnadňovala. Tím ale hodně trpí...Přílišná snaha o politizaci podle mého názoru tomuto snímku výrazně uškodila, neboť jinak je atmosféra velice stísňující a vrahovo chování podáno nadmíru přesvědčivě - vůbec celý film ve vás vyvolává vskutku nepříjemné pocity (bez nutnosti drastických záběrů)...Herecké výkony jsou dalším kladem snímku, ale ani tak nemohou přebít pocit, že celý film mohl dopadnout lépe, kdyby se scénárista rozhodl napsat "obyčejný" thriller...(27.3.2005)

Věřim tomu, že kdybych o Čitakilovi nikdy neslyšel a nic o něm nevěděl, tak bych asi na film zíral s otevřenou hubou od první do poslední minuty. Jenže já se o sériový a masový vrahy trochu zajímám a tim pádem jsem měl o Čitakilově případu docela dost informací a tento film mě nemoh absolutně ničim překvapit. Ale těch 103 minut mi uteklo jako voda a docela se mi film líbil. Snad jenom to strašně laciný zpracování mi trochu lezlo na nervy. Nějaký střídání ročních období nebo třeba stárnutí postav za těch 8 let nikdo neřešil. Holt televizní film. A představa američanů o životě v SSSR v 80. letech mě pobavila. Lidi nosej hadry, který nejspíš pamatujou ještě carský Rusko a některý výjevy byly spíš jako z nějakýho post-apokalyptickýho sci-fi. Ale rozhodně to bylo lepší než Občan Havel a Občan Kane dohromady.(4.8.2012)

Jeden z nejlepších filmů, který je podle skutečné události, co jsem kdy viděl. Ponurá atmosféra, která ho prostupuje se hodí k tématu sériového vraha. Naprosto parádně vybraní herci, kteří moc dobře věděli co se po nich očekává a splnili to do puntíku. Věřil jsem jim každé slovo. Pokud máte rádi filmy "podle skutečné události" a zvládáte zrůdnosti sériových vražd, myslím že tenhle by jste měli určitě vidět. Za mě 95%(21.8.2012)

A potom, že americké seriály o patológoch, ktorí priamo v teréne vyšetrujú vraždy sú blbosť....a ono to už celé vlastne začalo kdesi inde...samozrejme myslím to sarkasticky. Je až neuveriteľné ako bezcitne a nadradene si bývalý Sovietsky režim zahrával so životmi svojich občanov. V tom "dokonalom režime", kde vlastne masový vrahovia neexistovali a kde vinníkmi vraždy nemohli byť v žiadnom prípade členovia strany ,ale jedine cigáni, homosexuáli a iní "úchylní a menej hodnotní" občania. Potom niet divu, že v takejto spoločnosti si "Občan X" dlhé roky mohol robiť, čo chcel. Nedokážem si ani predstaviť čo sa celé tie roky muselo odohrávať v hlave hlavného vyšetrovateľa Burakova a prežiť to bez duševnej ujmy, keď toto všetko musel znášať a popritom sa dívať na zohavené telá Čikatilových obetí. Klobúk dolu.(29.1.2015)

Nejlepší a zároveň nejsilnější rekonstrukce o masovém vrahovy co byla kdy natočena. Film se opravdu s ničím nemazlí a ukazuje jak to tenkrát bylo, co musím vyzdvihnout je naprosto fenomenální Sutherland a DeMunn v roli Čikatila. Edelmanova hudba neměla chybu a celej film je prosáknut neuvěřitelnou atmosférou. Nemá cenu to moc komentovat prostě to koukejte všichni povinně zkouknout.(27.3.2014)

• - Čikatilo je popraven pistolí Glock. Ta ve skutečnosti nebyla ruskými ozbrojenými složkami nikdy používána. (gjjm)

• - V jednej scéne je vidieť na televíznej obrazovke film Francúzska spojka. (Sociopath)

• - 50 členný špeciálny tím vyšetroval prípad Čikatilo 13 rokov. Počas vyšetrovania bolo vypočutých a preverených stotisíc ľudí a prevedených tristotisíc rozborov krvi podozrivých. Z vrážd bolo do doby dolapenia Čikatila obvinených 15 osôb, jeden z nich bol dokonca nevine odsúdený na trest smrti. Súdny spisovný materiál mal 333 zväzkov. Čikatilo sa priznal k ešte ďalším 30 vraždám, ktoré sa nepodarilo doložiť žiadnymi presvedčivými dôkazmi. (Raccoon.city)