Pro jednou zahodím to mé hnidopišské lpění na audiovizuálním obalu, konec konců se jedná o televizní film. Soudruzi, tohle je bez legrace jeden z nejlepších filmů o masových vrazích, jaké jsem viděl. Skvěle fungují nejen ústřední tři postavy Rea-Sutherland-Sydow, ale také snad tucet zajímavě vykreslených vedlejších postav. Kdyby tenhle scénář a obsazení dostal do rukou takový Fincher, všichni bychom sbírali čelisti z podlahy - takto máme formálně standardní, ale obsahově excelentní ztvárnění honu na jednoho z největších netvorů v dějinách kriminalistiky. Instant classic.(16.8.2015)

Nenechte se odradit těmi remcaly, kterým evidentně není dost dobrý žádný film o seriových vrazích, pokud v něm nějaký uchyl nechlejstá Stárlingové mrdku do obličeje. Ne všichni vrazi se rodí ve státech, takže borci z Quantica tentokrát do malé ruské prdele Rostova opravdu nedorazí. Připravte se na začátek, který vám spíš připomene jeden z dílů Dobrodružství kriminalistiky..ne, potoky krve a detaily mrzačení obětí vážně nečekejte, takže další fanoušci Sedm odchází a ten trpělivý zbytek si konečně může vychutnat, jak těžké to muselo být, když tváří tvář seriovému vrahovi sedí na kameni zdravého rozumu sovětské politbyro, jehož ideologický tajemník pronese: .. „v sovětském svazu nejsou žádní masoví vrazi, to je fenomén západního úpadku“.. Takže fenomén vesele vraždí svých 52 (ne-li více) obětí dál až do pádu komunismu, kdy se ho podaří zatknout. Občan x je vlastně o dvou zrůdičkách. O Čikatilovi, kterého ale pravdivě nevykresluje jako nějakého imponujícího geniálního Hannibala Lectera a o zrůdném, slepém a omezeném systému sovětské ideologie, jejíž představitel dokonce nařídil Čikatila po zadržení propustit s odůvodněním: „to nemůže být on, je to člen komunistické strany!“ Boj s větrnými mlýny detektiva Burakova v zemi s všudypřítomnými bilboardy Lenina, není sice pro mnohé takový orgasmus jako Gumbova krejčovská dílna v umlčených jehňatech, ale nezapomínejme, že film popisuje skutečný příběh. A v něm si skutečný A.Čikatilo prostě se svým nepovedeným šulinem nedokázal jinak ulevit, než zuřivou masturbací za doprovodné sonáty kuchajícího nože. Chcete vážně hodinu a půl sledovat příběh o impotenci a vraždění 52 obětí, nebo raději příběh o neskutečném úsilí a výdrži člověka, který se snaží zastavit vraždící monstrum, když mu v cestě zároveň stojí banda omezených hlupců ?(12.7.2012)

Desítky dětí, které se nevrátily domů.........desítky dětských těl, postupně a náhodně objevované v lesích podél železniční tratě. Odhodlaný vyšetřovatel, který nevzdává boj se sovětskou byrokracií, která se snaží vše ututlat, protože v této zemi není přece nic takového možné. A malý nenápadný úředníček Čikatilo........ Film podle skutečné události o lidské zrůdnosti, neúctě k životu i o odhodlání a odvaze mít svůj názor v zemi, kde se Vás na něj nikdo neptá.(3.4.2006)

Velmi dobré herecké výkony (zvlášte S. Rea a tradičně výborný Max von Sydow), přesvědčivá psychologie postav a v rámci možností přesné zaznamenání okolností případu - to jsou hlavní přednosti tohoto snímku. O mnoho slabší je výsledek snahy tvůrců o zachycení atmosféry pozdně sovětského Ruska. Kdo tyto oblati před rokem 1989 navštívil, dá mi za pravdu že představa obyvatelstva oblečeného do hadrů jakoby z carských dob a všudypřítomná šeď a bída zdaleka neodpovídá tehdejší realitě - autoři filmu nám tu předkládají jedno klišé za druhým. To však nic nemění na tom, že "Občan X" je velmi působivá záležitost, už jen kvůli autentickému popisu posledních chvil masového vraha.(5.8.2007)

Tvrdý úder do týla, mnohočetné bodné rány v obličeji. Dodatečné zohavení použitím tupého předmětu podobného lidským zubům…. Sovětský svaz, země kde zítra znamená včera. A díky tomuto filmu máme možnost nahlédnout do zákulisí milice a aparátu neomezených možností. Mnohem zrůdněji než vraždy zde vypadá sovětský systém (v Sovětském svazu nejsou žádní masový vrazi, to je totiž západní fenomén) a nástěnka ,,geroj týdne“ je brutálnější než portrét vraha. Kdo tu dobu alespoň trochu zažil, pochopí, jak snadno se dalo, díky prohnilému komunistickému systému, stát největším masovým vrahem. Monstrum zrodilo zrůdu. ANDREJ ROMANOVIČ ČIKATILO – 53 mrtvých. Podobný pohled na SSSR tu chyběl. Spíš než na napínavou krimi se tedy připravte na výlet do starých časů, třeba jako v dobrodružství kriminalistiky. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** Víte že? Film byl natočen podle knihy The Killer Department od Roberta Cullena?(7.2.2010)

• - V jednej scéne je vidieť na televíznej obrazovke film Francúzska spojka. (Sociopath)

• - Andrei Chikatilo získal prezývky "rostovský rezník" a "rostovský rozparovač". (Carol Pifková)

• - Od roku roku 1978 do roku 1990 bylo za zločiny Čikatila odsouzeno 15 nevinných lidi. (Macik1982)