Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

Dinsberg

Skutečně souzení by měli být tzv. političní pracovníci z rostocké oblasti. Díky jejich arogancí, omámení aromatem moci a bezbřehé blbosti zemřelo zbytečně přes padesát lidí. Ale zpět k filmu. Ten se nesnaží být ani hraným thrillerem ani dokumentem. Spíš šlo zobrazení socialistického (míněno stalinistického) zřízení jako karikatury společnosti se zvrácenými hodnotami. Čikatilův případ byl "jen" pomyslnou špičkou ledovce. Vždyť nejmasovější vrah byl dlouho oslavován jako osvoboditel lidu. Sám Čikatilo už se začínal s bodycountem přesouvat od individualismu ke statistice. Jako kdysi prohlásil Charlie Chaplin: "Jako masový vrah jsem amatér." ()

MutantMarana

Skoda, ze tam nebylo vic rozvinuty a znazorneny, jak jim dava cocku. Navic jako obvykle, ve skutecnosti to bylo kapanek jinak. Njn not bad not bad ()

pekas

Krásně ukázané poměry, kde osobní zájmy a antipatie lidí, kteří mají moc, vítězí nad touhou dobrat se spravedlnosti. Kolik nevinných dětí umřelo zbytečně jen kvůli malicherným lidským a ideovým slabostem. Opravdu smutné. 78% ()

Barghest

Důkaz, že i televizní snímek z minulého století může být napínavý, přestože se svého televizního looku nedokáže úplně zbavit. Stephen Rea mi přišel poněkud prkenný, zato Jeffrey DeMunn byl slizký, až se mi z něj dělalo blivno. A to se oproti skutečnému Čikatilovi ještě krotil. Nejvíce chvály si ale zaslouží nevyzpytatelně se tvářící Donald Sutherland. Skoro stejně děsivé jako samotné zločiny bylo zpodobnění zaslepené komoušské byrokracie, která odmítá přiznat svoji chybu. Režisérovi se podařilo udržet napětí až do konce, takže i když člověk ví, jak to s Čikatilem bylo, stejně musí detektiva buzerovat, aby toho sadistického parchanta koukal chytit. A že to byla docela hutná podívaná. ()

majky19

Velmi dobrý TV film poukazující na jednoho z nejhorších sériových vrahů vůbec, Andreje Čikatyla. Je jedním slovo obdivuhodné, jak vyšetrovatel Burakov i přes "hloupost" sovětských pohlavárů stále neztrácel víru a naději, stále se vytrvale snažil vypátrat a dopadnout vraha a nebýt právě té sovětské ideologie, která si nebyla schopna připustit, že by taková kreatura mohla řádit právě v Sovětském svazu, určitě by byla dalším vraždám učiněna přítrž daleko dříve. Velmi mě zaujala i postava plukovníka Fetisova, který byl nedílnou součástí Burakova týmu, a který působil v celém filmu velmi sympaticky hlavně tím, že se snažil tu hloupost sovětských pohlavárů regulovat a dát prostor Burakovovi k vyšetřování. Pád komunistického režimu s Sovětském svazu zaplaťbánbůh celou situaci "ulehčil", protože pravomoce obou postav byly daleko vyšší a mohli využít i služeb, které by jim za komunismu neprošly. Všechna čest filmu i za to, že krvelačné zločiny Cikatyla nebyly ve snímku zobrazeny důkladně a dopodrobna, a byla zde vyzdvižena hlavně práce vyšetrovatelů a touha po spravedlnosti. Je až s podivem, jak si sovětští pohlaváři vážili lidských životů a nechali takovou zrůdu běhat po světě a vraždit tolik let. ()

freedom3112

Do filmu jsem šla s nechutí a docela dlouho podívanou odkládala.Hm,ale omlouvá mě,já fakt nevěděla. Musím použít teenagerskou hlášku ,,tvl,tvl,tvl !!! Film absolutně nemohl pojmout tu obrovskou frustraci,kterou musel Burakov za ta léta procházet.Nemohl ani pojmout atmosféru a molocha tehdejšího sovětského režimu v takové výši,aby neznalý alespoň v úctě sklonil hlavu.Když Sutherland Reovi citoval slova vyšetřovatele FBI , měla jsem slzy v očích. POKLONA tvůrcům i pánům Burakovovi a Fetisovu.. ()

Pete

Nekompromisně přímočarý příběh pátrání po ruském sériovém vrahovi malých dětí, které brzdí sovětský moloch byrokracie jedné strany. Aparátčíci, jež odvádí pozornost vyšetřovatelů jinam, jsou vlastně spolupachatelé těchto zvěrstev, to ani u komunistického režimu masových vrahů nepřekvapí, a vzbuzují snad dokonce ještě více negativních emocí, než titulní zrůda. HBO produkce v Maďarsku nedokáže vytvořit tak úplně realistickou iluzi SSSR, ale natočit to Rusové, přišli bychom zas o lahůdkové výkony Sutherlanda, von Sydowa, a dalších. ()

adamix

Komorné, televízne spracovanie bez vyšších ambícii ale s vysokým skóre, ktoré mohlo zažiariť a bola by z toho klasika. Pretože herci sú výborní a vzťahy medzi nimi sú uveriteľné a silné, vyšetrovateľské praktiky na danú dobu a celkový ten proces cielený na dolapenie masového vraha je veľmi zaujímavý. Čo sa týka samotného Čikatyla, neviem či bol Jeffrey DeMunn správnou voľbou, pretože vzhľadovo sa na neho aboslútne nepodobá a jeho stvárnenie nebolo dvakrát zaujímavé a jeho postava pôsobí mdlo a neveríte, že hrá TOHO ukrajinského Lectera. Nehovoriac o tých kŕčovito zostrihaných akože ,,brutálnych" vraždách, ktoré pôsobia lacno a pri ktorých tvorcovia nechcú zájsť do odvážnejších detailov. Za mňa 80% určite, ale mohlo to byť výborné, pretože miestami to malo podobnú atmosféru ako Mlčanie jahniat. ()

majk_n

Zdařilý snímek o pátrání po masovém vrahovi tentokrát v Rusku, který poměrně pravdivě bez zesměšňujících prvků ukazuje neschopnost sovětských orgánů, jak při pátrání, tak i o samotné existenci tohoto jevu ()

CZECHYa

Stephen Rea ve své životní roli jako patolog Burakov, kterému se ze dne na den změní život, neboť se stane vyšetřovatel v připadu masových vražd. Problémy se objevují ze všech stran, totální ignorace ze strany sovětských představitelů a pouze jediný spojenec komisař Fetisov. Vražd přibývá a sovětští pohlavárové pořád nechtějí zvěřejnit připad masového vraha v médiích, protože v SSSR masový vrazi neexistují, jak tvrdí propaganda. Vrah je náhodou objeven až po několika letech a mnoha mrtvých, jak smutné, že to sověti dohnali až tak daleko. Realita si myslím, že byla ještě drsnější. Celkově za 5* tomuto kvalitnímu a poctivě natočenému filmu určenému primálně pro televizi. ()

Chrudoš

Nejlepší film o případu Čikatilo. Skvělí DeMunn, Rea a Sutherland, potěší menší role Maxe von Sydow. Zde bych ještě vyzvedl nádhernou hudbu Randyho Edelmana. Evilenko nemá zdaleka takovou atmosféru, byť se o to pokouší mystikou, Občan X staví více na faktech. Neprávem opomíjený film. ()

Jack.Pott

Mezi lety 78 a 90 byly v okolí Rostova na Donu pravidelně nacházeny mrtvoly mladých žen a dětí. Šéfové policie zastávali teorii, že vraždy má na svědomí gang homosexuálů (nebo snad kontrarevolucionářů). Vyšetřování opakovaně skončilo ve slepé uličce. Teprve na konci perestrojky detektivové případ vyřešili. Noví šéfové policie totiž konečně připustili, že i v komunismu mohl existovat masový vrah... Interesantní námět, ačkoli nemusí stoprocentně kopírovat skutečnost. O sociopatu Čikatilovi kolují různé nepotvrzené historky - například za ukrajinského hladomoru prý jeho malého bratra snědli sousedé... Ačkoli impotence sovětské policie byla způsobena pravděpodobně spíše nadměrnou byrokracií nežli idealismem/ideologií, Občan X je pozoruhodným mementem. Stále je totiž dost lidí, kteří věří, že stačí "změnit systém", a bude dobře, jako by nezáleželo taky na konkrétních členech společnosti. ()

gt009

Viac ako na samotné vraždy a obete sa film sústreďuje na skostnateľosť komunistického režimu a neschopnosť priznať si chyby v metódach vyšetrovania. Pochopiteľne to bolo zámerom režiséra ale ocenil by som určitú rovnováhu. Námet výborný, prevedenie nijako oslnivé, ani na TV film. 50% ()

shaacul

Dalo se to natočit jako detektivka, možná ve stylu Sedm, dalo se to natočit jako horor. Spíše se ale jedná o psychologické drama člověka bojujícímu proti systému a byrokracii která nezná slitování. Nejsilnější mě přijdou okamžiky kdy sedí vyšetřovatel před komisí a jen z toho jak se dívá a ošívá si dokážeme představit co asi prožívá. ()

Lucyl89motyl

Sovětský svaz radši padne, než aby se přiznal k masovým vraždam, nebo čemukoli jinému, ze. Neskutecne ohavny příběh, ktery byl ale natočen uzasne. Divákovi jsou dodány fakta během celého pribehu, které podtrhují odporné jednání jak vraha tak vlády. Skvěle. ()