Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

woodsman

kokoti bolševicky keby spolupracovali z usa fbi mohol byt odost mnej vrazd ale to bolo pod ich uroven aby dali na javo ze v krasnom bohatom rusku su seriovi vrahovia este aj horsi ako v usa bol to neskutocny zmrd nechapem ked ho chytili prvy krat preco ho nonstop nesledovali ()

kwoky

Mrazivý thriller o životě a "díle" sexuálně motivovaného sériového vraha Čikatila. A hlavně o snaze jednoho detektiva vraha dopadnout, i když skoro za cenu ztráty vlastní příčetnosti. Některé scény z paměti jen tak nedostanu. Zajímavý je také popírací styl sovětských úřadů, který v praxi dělá vyšetřování ještě těžší. A mezitím zase přibylo další tělo. Skvělý film, kterému v některých chvílích škodí televizní zpracování. ()

spiritus

Ponurý a depresivní film.Perfektně zvládnutá atmosféra SSSR osmdesátých let.Velmi věrohodný pohled na jednoho z nejmasovějších vrahů moderních dějin.Dobré herecké výkony.To jsou hlavní klady tohoto filmu. 80% ()

sona123

Shodou okolností se mi dostal pod ruku film Občan X, poté, co jsem včera viděla slavnější Výměnu (ne, že by to byli bratříčci, ale téma je velmi podobné). A ejhle, ono je to úplně jiné kafe, což likviduje moji nejistotu týkající se malého nadšení z amerického trháku. Tohle bylo ono drama, zde byly ty pravé emoce, zhnusení nad hrůzným činem, stejně jako šok a víc než pohoršení z přístupu policie (jen s tím rozdílem, že zde to není až tak překvapující, vezmeme-li v úvahu, že mluvíme o totalitní sovětské skvadře). Možná je trochu úsměvná dvojka Sutherland-Rea, vývoj jejich vztahu a neochvějná víra a neústupnost se dá těžko v takových poměrech očekávat, ale předpokládám, že bylo vycházeno z reálií. Skvělá podmaňující hudba, exteriéry i herecké výkony ve vedlejších rolích. Není co vytknout. A to jsem se tomu ze začátku pousmívala, neb mi to připomínalo Majora Zemana. Hanba mi! ()

Garch

V té době se v SSSR sérioví vrazi moc neřešili, protože: v socialistickém Sovětském svazu žádní nejsou. Stephen Rea, se svým smutným odhodlaným výrazem zastiňuje mnohem slavnější herecké matadory. ()

MiaMahoney

Když se někde objeví Andrej z východu, zavání to průserem, to se ví! Tak si zkusme porovnat, jak budou skórovat Endy_USSR a Endy_SK v soutěži nazvané Chcete být kriminálníkem?. Zatímco Endy_USSR terorizoval pouze oblast cca 50 čtverečních kilometrů, Endy_SK se může pyšnit polem působnosti 78.866 km2. 1:0 pro slovenského zmrda. Obětí Endyho_USSR bylo 56, obětí režimu Endyho_SK je zaručeně víc a očekává se, že budou nadále astronomicky přibývat. 2:0 pre maďarského chuja. Endymu_USSR se dařilo vyjebávat s autoritami, to samé se daří i Endymu_SK. Sovětskij sukin syn skóruje, ale stále je ve vedení zmrdSlovensko, 2:1. Rusáci si svého Endyho nezvolili dobrovolně. Čeští müslitelé, věřící neprozřetelně v lepší zítřky pod taktovkou novodobého dicktátora, udělili hlas svému sp(r)asiteli zcela z vlastní vůle. Manipulátor je to skvělý - holt kdo umí, umí. 3:1 pro konec demokracie v Čechách. Taktéž se musí nechat, že Endy_USSR svoje prasárny nenutil ostatním - žral své oběti sám. Československý altruista a poctivec nám své produkty z podniků, kterých vlastní už naprostou většinu, nutí všem, ať se nám to líbí, nebo ne. Jeho oběťmi jsou polská kuřata, přebalená a vydávaná za ryze česká. Mňamiki! Endy_SK 4:1. No a v neposlední řadě, Endy ze Sojuzu se nakonec ke svým zmrdstvům přiznal, zatímco v Čechách máme kampaně, účelovky a chudáky obětní beránky. Endy_SK vítězí 5:1. A pak mi někdo tvrďte, že Andrej z Ruska byla bolše sviňja! Bohužel, Sověti aspoň měli tu možnost skoncovat se svým Endym ránou do týla. ()

dehlie

Šokujúci príbeh, o tomto prípade som nikdy nepočul. Nikdy by ma nenapadlo, že Donald Sutherland môže hrať sovietskeho generála. ()

Renfield

Bezmoc a blbost při scénách s komisí je neskutečná, přesto se Burakov nedá, stále ji čelí a hlavně vyšetřuje. Tedy alespoň tak, jak to v tomto systému šlo, musel jsem ho obdivovat. Televizní pojetí je sice na začátku filmu vidět hodně, ale časem i díky silnému příběhu a hereckému obsazení částečně mizí... pokud jsem si na něj prostě nezvykl, což se nakonec též počítá. Dobové reálie jsou velmi solidní, obzvlášť zásadní nádraží, na němž se odehrává i silná scéna prvního setkání. Tu překová až závěr, tedy závěrečný výslech (výborný Max von Sydow) a předčítání toho, co ne vždy mohlo být ve filmu vidět. No a ten úplný závěr? Potlesk by samozřejmě byl na místě, ale to by se to celé muselo odehrávat trochu jinde. 75% ()

DaeGurth

Lepší než současné detektivky Hollywoodské produkce. Sice budete postrádat vodku a zakouřené kanceláře, ale jinak výborné, za čtyři hvězdy (o pátou se postaral Donald Sutherland) ()

Aldanar

Příběh rostovského řezníka je látka na plnohodnotné blockbusterové zpracování, které by takový David Fincher převedl v něco skvělého. Leč bylo toho vuyžito jinak - relativně začerstva (Čikatilo byl chycen v listopadu 1990 a popraven na začátku roku 1994) z toho natočili televizní film. Na každý pád je obsazení vcelku slušné, a atmosféra je ucházející. ()

RomeroIsGod

Výbornej televizní film o profláklým úchylovi Čikatilovi. Mrazivá atmosféra, výborný herecký výkony, syrový prostředí sovětskýho svazu a několik nezapomenutelnejch vražednejch scén. Velmi povedenej kousek. 85% ()

poet

Asi nič pre notorických fanúšikov komunizmu:) V socialistickom Rusku predsa nemôže byť masový vrah.... Na TV film slušne natočené aj zahrané. Atmosféra vyšetrovania tu bola vykreslená pomerne realisticky a bez zbytočných príkras. ()

Silviaxx

Za týmto som išla úplne úmyselne, a teda som nadmieru spokojná. Občan X sa fakticky drží známych informácii o Čikatilovi, ktoré neprikrášľuje ani nezveličuje. Môžeme sa ponoriť do sveta, kde bola politika dôležitejšia ako to, koľko ľudí bude zavraždených a kde je člen strany nedotknuteľným človekom. Sformované to bolo do pútavého deja, kde som nepotrebovala veľa vidieť na to, aby som pociťovala zdesenie (niekedy je lepšie počuť ako vidieť - fantázia pracuje na plné obrátky). Jedna vec ma však veľmi mrzí - väčšina filmu bola točená zo strany "vyšetrovateľa" posadnutého Čikatilom a nie zo strany hlavného protagonistu (až na pár situácii). Toto moje zamrzenie viac-menej zachraňuje psychologický profil páchateľa vytvorený psychológom, ktorý je skvelou sondou do jeho duše, ale najradšej by som to mala na obraze a sledovala jeho správanie individuálne. Rovnako si nie som istá, či sa v roku 1995 snažili vyvarovať kanibalistickej tématike alebo ako si to vysvetliť, každopádne do deja bola zakomponovaná naozaj letmo, hoci Čikatilo je známy ako najväčší ukrajinský kanibal. Občanovi X však nemožno uprieť, že dodržal všetko, čo by mal takýto film (ktorý nie je klasifikovaný ako horor) obsahovať. ()

arcticsky

Je jasné, že skutečná postava Čikatila byla poněkud "pestřejší" než je zde prezentováno, ale jako thriller je film strhující. Sovětská byrokracie vykreslena mrazivě, ale nikoliv nereálně...a nejsem si jist, zda to dnes v Rusku v tomto stylu nepokračuje... ()

goniss

řeknu k tomu jen jedno.. Je úžasné, že takový člověk existoval. Možná bláhové, ale vím co říkám. A co se týká filmu, připomíná mi to podobně natočené jako Mlčení jehňátek, a některými prvky obsazenými během natáčení mi to i připomínalo. Nicméně, i když se celkový průběh vyšetření dost táhl, já se místama bavila, místama jsem to obdivovala, místama jsem zírala bez mrknutí. ()

mh.mail

70% - Kdysi jsem četl knihu o Čikatilovi, takže jsem jeho případ znal. Film se skutečnosti nedrží doslova, což přiznává v závěrečných titulcích. Některé události se tedy odehrály trochu jinak než ve filmu. To ale nijak nevadí, protože jinak se jedná o zajímavý snímek. Situace v tehdejším Sovětském svazu byla ukázána velmi tísnivě a dusivě, vůbec nechápu, jak v tom režimu vůbec někdo dokázal pracovat. Otázkou však je, nakolik se jedná o ukázku skutečné reality, nakolik o představu američanů o tamějším životě a nakolik o autorskou licenci. Vždy, když sleduju socialistický film o životě v Americe nebo americký film o životě ve východním bloku, musím být ve střehu. To však nic nemění na tom, že se mi film líbil, obzvlášť oceňuji decentní ztvárnění Čikatilových zločinů, tiché detaily zpomaleně padajících těl s pramínky krve u úst či nosu byly (aspoň pro mě) působivější, než kdyby ty scény byly naturalističtější. ()

Chundys

Fuj nebudu lhát, že jsem neměl na krajíčku z těch zvěrstev! Jako sakra kvalitní televizní film. Na doporučení a zpravení si nálady po českém Ghoulovi :-) ()

pipapa

Nesnáším americké produkce, které většinou zobrazují cizí kultury a politické systémy svýma propagandistickýma očima = překrouceně a lživě. V případě tohoto snímku potvrzuje vyjímka pravidlo. Bez tváří několika známých anglo-amerických aktérů + švédského Maxe von Sydow by mě ani ve snu nenapadlo, že jde o USA-produkci. Hlavní linie = politická je reálná a nezvrhla se do pustého hysterického anti-komunismu, čímž film silně boduje u soudného diváka. Fanatická, reálného světa neznalá hovada a pokrytci byli i v sovětském Rusku. Tato hovada se často "vyhřívala na slunci moci" pod zástěrkou "komunista", ale s čestnými echt-komunisty neměla vůbec nic společného...Herecké výkony excelentní, stísněná atmosféra, tvořená idiotickou politickou blokací vyšetřování ve vztahu k hrůznýcm činům psychopata, dokonalá. Výprava, interiéry, a zvláště pak exteriéry točené v Mad´arsku působí opravdu autenticky (rusky). Umírněná explicita jednotlivých/některých z vražd je na místě, neb film je hlavně "politickým" thrillerem a nikoli pohledem do soukromí psychopata, jak je tomu v případě dokonalého thriller-hororu na podobné téma U zlaté rukavice, který by bez silně explicitních, avšak perfetně zvládnutých scén nedával vlastně žádný smysl a jednalo by se jen a pouze o další prachsprostý podvod na diváka. ()

in4mator

Kvalitně natočený příběh o jednom z velkých sériových vrahů. Škoda jenom, že do filmu nebyly zapracovány ostatní skutečnosti, které jsou o Čikatilovi a celkově o této kauze známé, např. jeho kanibalismus; mučení podezřelých za účelem přiznání a následně odsouzení jednoho nevinného k trestu smrti, Čikatilovo běsnění v soudní síni... ()