Epizody(4)

Sci-fi antologie temných příběhů o závislosti na sociálních médiích, „živé“ reality show a možnostech budoucnosti. (Netflix)

Melios

Druhá sezóna dokázala správne nadviazať na svojho predhodcu a osobne si myslím ,že je omnoho viac prepracovanejšia ako prvá séria. Hodnotenie: (1) 85% - smutné a pravdivé. (2) 75% - dosť drsný rozsudok. Je vidieť ,že j Black mirror postavený natotálnom šialenstve a beznádeji v úplne utopicom (a zároveň dystopickom) svete (3) 80% - pre ľudí ,ktorých zaujíma politika - ako mňa - epizóda zaujme - špecializované hlavne na politickú satiru. Vianočná epizóda 90% - zatiaľ najlepší minifilm celého Black Mirror. A to som si myslel ,že šokovať vie len attack on titan a depresívnejšie vianoce ako v burtnovom Batmanovi už ani byť nemôžu - môžu. Finálny verdikt: seriál ma fakt chytil a vďaka tomuto to dopozerám celé. Priemer - 85% ()

klukluka

Z této - druhé řady už jsem tak nadšený nebyl. Postrádal jsem tady ty futurologické technologie, které mě tak uchvátily v řadě první. Filmů o humanoidech, kteří - byť by byli sebedokonalejší - nemohou nahradit originální předlohu, jsem už pár viděl, stejně tak mě neohromí lovy lidí nabízející zvrácenou show davům a nadšené očekávání nenaplnil ani medvídek Waldo, i když v této řadě neměl z mého pohledu konkurenci. ()

orkadimenza

Be right back: 2. série navazuje na famózní konec 1. série dalším silným vztahovým příběhem a tentokrát se do hry zapojuje umělá inteligence. Líbí se mi počáteční nápad chatování, který je fakt těžce psycho a myslím, že by se dalo na hodinku zůstat jen u něj. Správná antiutopie ale musí být přehnaná a tak tvůrci zacházejí v AI ještě dál. Konec velmi depresivní, tak jak to mám u Black Mirror rád. 90% White Bear: Našlapaná hunterská epizoda s vhodně zvoleným in medias res a závěrečným know how. Celé mi to připomínalo Shutter Island (v tom, že je to scénáristicky vypointováno, ale ne tím stylem, že bych zíral s otevřenou hubou, spíš mám těch otevřených otázek v hlavě až moc), jehož skalní příznivci tenhle díl určitě vynesou do výšin, ode mě přichází ocenění hlavně za náboj a hezky promyšlený scénář. 80% Waldo Moment: Zde podle mého podceňovaná epizoda. Tentokrát tvůrci zasahují do politiky a myslím, že na hroudu politického bahna je také potřeba nastavit zrcátko. Víc než na samotnou politiku zde může být vnímána kritika na snadnou manipulativnost voličů, kteří jako tupé stádo ovcí jsou schopni snížit se až k těm nejnižším hladinám pro urážky a vulgarismy. Ale je to velice smutné, obzvlášť když vidíme tuhle politickou satiru i u nás, kde modrého Walda důstojně zastupuje Tomio. Nedivme se, až se u nás po volbách bude házet botami. 75% White Christmas: Finish 2. série, resp. vánoční bonus je opět brilantní. Dva chlapi vyprávějí své příběhy v jedné místnosti a vy nevíte proč tam jsou a proč si to vykládají, dokud nepřijde konec. Nejvíc mě bavila první story, navádění nerdíka v balení holek jsem si vyloženě užíval. Druhá historka, zaměřená opět na vztahy, byla taktéž skvělá, s jedním výrazným momentem. To otočení bylo snad děsivější než otočení v Psycho. A nakonec to do sebe krásně zapadlo. 90% ()

Ještěřák

Skvělá série, všechny 4 díly jsou plné emocí a každý přitom řeší něco úplně jiného. _____ PŘIJDU HNED: otázka problematiky možné podoby smrti v budoucnu. Bude možné žít naplno s něčím, co sice nabízí nekonečnou erekci a perfektní sex, ale je pouhou kopií někoho na základě digitálního profilu a neumí zareagovat na žádné spontánní či nečekané situace? 8/10 _____ LOVNÁ ZVĚŘ: skoro dokonalý díl, metoda odplaty oko za oko v budoucnosti, aneb kde je hranice mezi spravedlností a sadismem. Úžasné titulky. Příliš krátké. 9/10 _____ MEDVÍDEK WALDO: poukazuje, že vtipný odrzlý hejt nemůže být zábavný donekonečna, protože přináší jen sebefrustraci a nulovou protihodnotu. Prostředí trochu jako S01E01, ale úplně jiné téma. Trochu to připomínalo satiru Děkujeme, že kouříte. První 'modrý' díl na CSFD, ale za mě rozhodně ne nejslabší. V díle vystupuje nesmírně sexy hnědoočka Chloe Pirrie, kterou bych rozhodně nechal večer zahřívat svůj skromný pelíšek. 7/10. _____ BÍLÉ VÁNOCE: dva chlápci žijí za podivných okolností v jednom bytě, ale pouze jeden z nich ví, která bije. Jeden hajzlík se snaží dostat druhého, aby se vykoupil. Oba herci jsou skvěle hrající sympaťáci a ačkoli byli u něčeho fakt hnusného, tak se nedá říct, že by byli špatní lidé - spíš takové chaotic good men s normálními neřestmi... Kdežto zasraná štětka víceméně uchází pořádnému trestu. Emociální a mrazivé, ale obě hlavní pointy jsou poměrně předvídatelné. 9/10. ()

Blueeyes

Tak tedy druhá série Černého zrcadla byla veliká jízda a pro mě dokonce překonává první. První epizoda Přijdu hned servíruje originální a zároveň hodně znepokojivý projekt (jak to jen říci a nespoilerovat), pro snazší překonální emocionálně velmi náročného období. Domhnall Gleeson mě tu opět potěšil svou přítomností. Hodně zneklidňující téma, divné, divné, brrr. Ovšem druhá epizoda představuje snad nejzásadnější řekněme hodinku z toho co jsem dosud viděla. To co jsem prve měla za až skoro otravně průhledné výchovné kárání ve smyslu "všichni už jsme z těch smartphonů dočista tumpachoví" vygradovalo do naprosto nečekaného rozuzlení.... a že já ty pointy skoro vždycky odhalím, tak tady ne. A termín "byla jsem úplně paf" zdaleka nevystihuje dojem z tohoto kousku. Jediným lehce slabším dílem byla epizoda Medvídek Waldo, ale dlužno říci, že asi jen pro mne, já na to politikaření fakt nějak nejsem. Čtvrtá a nejdelší část White Christmas, to už je skoro malej film. Každá z postav přesně zapadala do kontextu a dávala do kupy perfektně ucelenou skládačku o tom, kterak je ta cesta do pekla dlážděna dobrými skutky. O konci jsem sice měla představu už hodnou chvíli před, ale nijak to nevadilo, protože to zkrátka kompletně dává smysl. Čili druhá série - obrovská paráda. ()

Shizle

Po páté sérii za mě osobně druhá nejslabší, ale pořád, až na třetí epizodu The Waldo Moment, solidní sezóna, která stojí za zhlédnutí. Oba "White" díly jsou skvělý, u mě na hranici čtyř až pěti hvězd. Hlavně teda epizoda White Bear, která operuje s myšlenkou vhodného trestu za ty nejhorší možné zločiny viz. vraždy, znásilnění,... Poslední díl, White Christmas, je po celou dobu stopáže poutavý a hodně se snaží překvapovat, bohužel je však trochu překombinovaný a ve finále na mě nezapůsobil tak silně, jak mohl. Epizoda Be Right Back je už pak trochu nešikovně a nezáživně uchopená, emoční ždímačka, opět ale se zajímavou pointou. Jako poslední, třetí díl The Waldo Moment je už čistě nefunkční obraz antisociála, který dostane možnost mluvit k lehce ovlivnitelným masám. Nezáživné, na sílu vygradované, na druhou stranu ale s překvapivým koncem, za který dávám ty tři hvězdy. Obecně jedna z horších sérií, pořád ale většinou solidně napsaná frajeřina, kterou by měl každý vidět. Nebo aspoň většinu dílů. Nejlepší epizody: White Bear, White Christmas Nejhorší epizoda: The Waldo Moment ()

markotter

Přijdu hned - skvělý nápad, ze začátku mi to přišlo hrozně dojemné, jak tam běhala s tím mobilem po skálách a myslel jsme si, že dám 5. Po doručení balíčku, se to trochu zaseklo, ale i tak nadstandardní podívaná. Lovná zvěř - dost dobrý, Medvídek Waldo - nejslabší a nebavilo. ()

Mouchal

O něco málo slabší než první série, ale ta plejáda originálních nápadu je v tomto seriálu snad na míle daleko vzdálená od konkurence. I přesto, že druhý díl byl trochu nezáživnější (až na ten konec, který byl naprosto výborný), a třetí díl byl trošku víc politický, než bych třeba já osobně chtěl. nemohu říct že by mě nebavily a to je velké plus. Ve srovnání s jedničkou o trochu horší, ale stále vysoce kvalitní série, která Vás i tak donutí přehodnotit své dosavadní životní názory. ()

GTS_PUNK

Ak niekoho desia viac či menej možné vízie pretechnizovaného sveta v epizódach prvej série seriálu Black Mirror, druhá séria ho dostane naplno. Tvorcovia tentokrát prichádzajú so štyrmi epizódami, opäť zasadenými do blízkej antiutopickej budúcnosti, v ktorej je život ľudí ovplyvňovaný technológiami zo všetkých strán, pričom v niektorých epizódach sú tieto technológie priamo súčasťou ľudského tela. Zatiaľ čo prvá séria seriálu je skôr iba lepším kvalitatívnym priemerom, ktorý možno dokonca označiť aj za mierne sklamanie, druhá séria je, až na výnimku tretej, politickej ladenej epizódy s názvom The Waldo Moment, nadpriemernou záležitosťou s doslova postupnou gradáciou kvality. Treba pripomenúť, že základným kameňom úspechu v prípade prvej, druhej a štvrtej epizódy je v prvom rade najmä ich námet, ktorý je, podobne ako mnohé antické skulptúry, vybrúsený takmer k dokonalosti. Jednotlivé, od seba nezávislé príbehy, nútia diváka niekedy až so zatajeným dychom sledovať dianie na obrazovke, dokážu ho držať v neustálom napätí, a nútia ho pýtať sa "Prečo?". Epizóda Be Right Back síce takou vyložene ešte nie je, ale ponúka pohľad na svojské vyrovnanie sa smrťou blízkeho človeka, a na to, že umelá inteligencia, nech je akokoľvek inteligentná, nikdy nebude skutočným človekom. Navyše tu v hlavnej úlohe vystupuje pôvabná Hayley Atwell. Za to už epizóda White Bear so svojím futuristickým poňatím stredovekého lovu na čarodejnice, ale najmä vianočný špeciál White Christmas, sú obidve skoro až päťhviezdičkovým vyvrcholením celej série. Práve záverečná, vianočne ladená epizóda, ponúka divákovi neuveriteľný príbehový zážitok s viacerými zaujímavými dejovými zvratmi. Nie nadarmo sa preto na jej konci môže divák pristihnúť, ako bez slov sleduje titulky, spracovávajúc čo vlastne videl. Slovami sa dá táto epizóda poriadne opísať len ťažko. Treba však zdôrazniť, že práve kvôli príbehom, akým je napríklad aj tento, je kinematografia tak nádherná. V hlavnej úlohe Jon Hamm, predstavujúc najlepšiu postavu celej série, ktorému sekunduje menej výrečný, ale rovnako dobrý Rafe Spall. Black Mirror - Season 2 v porovnaní s troma úvodnými epizódami jednoznačne získala na kvalite. Druhú sériu možno považovať za kvalitatívne nadpriemernú záležitosť, ktorá znovu zaujme najmä vďaka námetom jednotlivých epizód a ich pretaveniu do finálnej podoby antiutopických poviedok, ku ktorých skutočnej podobe sa deň čo deň nenápadne približujeme. Príbeh, technické spracovanie, ale aj pomerne neopozerané herecké tváre, dodávajúce jednotlivým dielom väčšiu mieru autenticity, sú dôvodmi, prečo stojí za to (nielen) túto sériu vidieť. A ak aj nie celú, minimálne vianočný špeciál White Christmas určite. "I wish it could be Christmas everyday..." ()

sunfreedom

Vyjma vánočního speciálu je série vlastně drsná tím, že k ničemu z ní nepotřebujeme technologie, které zatím neexistují. Je to fakt hodně blízko. Bílé Vánoce s Hammem jsou naprosto brutální! ()

maoc

První a čtvrtý díl pecka, prostřední 2 zajímavé a minimálně Medvídek Waldo se silným poselstvím, ale přece jen mne trochu minuly. U BM ale rozhodně zůstanu. Kvalita je setrvale hodně vysoko. ()

koty2201

Ťažko sa mi píše aspoň nejaké stručné zhodnotenie celej druhej série. Nielen, že to je seriál, ktorý sa mi hodnotí komplikovanejšie. Ale ešte je to aj antalógia a čiže každý diel ponúka iný príbeh. A okrem toho zohráva veľkú rolu aj to, že som túto 2. sériu pozeral asi tak, že 3 epizódy za sebou, potom 2-3 roky pauza a dnes som videl poslednú epizódu. Takže si už veľmi tie prvé 3 nepamätám do detailu. Každopádne je aj táto 2. séria dosť verná svojmu štandardu a v tejto fáze mal seriál stále svoju tvár a typické poznávacie znaky. Pri zatiaľ poslednej 6. sérii som počul, že posledné 2 epizódy sa ani nedajú nazvať ako Black Mirror. Pretože tieto príbehy boli vždy akýmsi sci-fi z blízkej, či trochu vzdialenej budúcnosti. Zakaždým sa vezme na paškál iná technológia, ktorej základy existujú už dnes a ide o akúsi kritiku. Pretože to seriál vždy preženie do extrému, ktorý by mohol nastať. Každopádne je aj druhá séria dobrá depresia, zároveň s poučením, že čo by sme asi robiť nemali ak máme žiť šťastne a naveky v slušnej spoločnosti. Z celej 2. série ma najviac zaujala 2. a 4. epizóda. V druhej epizóde tu máme takú o dosť drsnejšiu reality show na spôsob filmu Truman Show. Nechcem to viac vyzrádzať, ale takéto zotročenie nevinných ľudí na pobavenie bohatých bolo dosť surovo natočené a napätie stále gradovalo. Nehovoriac o tom veľmi slušnom a mrazivom twiste. Výborná epizóda. K poslednej sa vyjadrím samostatne. Čo sa týka "Waldo Moment", tak síce áno, bolo to tiež voči hlavnému hrdinovi nepríjemné a ukazuje to akýsi totalitný režim a neslobodu názoru... ale spracovanie ma nepotešilo tak ako v rámci ostatných epizód. No a epizóda "Be Right Back" ako romantická dráma, kde žena nahradí klonom svojho zosnulého manžela je tiež dobrá depka. Aj keď to nejde do nejakého prílišného extrému. Ale emotívna a smutná je určite. Takže 2. séria Black Mirroru je veľmi slušná, takmer dokonalá až na Walda. Tých, ktorých bavila tá prvá, tak podľa mňa môžu ísť smelo do toho a nebudú vôbec sklamaní. ()