Královna Margot

• Francie La Reine Margot (více)

Bartolomějská noc a její svatba splynuly v jedno. Krev a touha po moci se valily ulicemi Paříže... Rok 1572, Francii už přes rok pustoší náboženské války, vůdcem katolíků je vévoda de Guise, hlavou protestantů admirál Coligny. V čele království stojí žena, katolička Kateřina Medicejská, která vládne za psychicky labilního syna Karla IX. Nejradši má svého mladšího syna Anjoua a trpně snáší benjamínka Alencona. Jejich sestru, krásnou Margot, obětuje míru v zemi a provdá ji za protestanta Jindřicha Navarrského. Doufá, že tím boje mezi znepřátelenými tábory de Guise a Colignyho utichnou… Přinese sňatek mír? Historický snímek Královna Margot vznikl podle stejnojmenného románu Alexandra Dumase. Jeho obsahem je jedno z nejkrvavějších období francouzských dějin, totiž náboženské války mezi katolíky a hugenoty v XVI. století, jejich vrcholem byla Bartolomějská noc (23. – 24.8. 1572). V této době se odehrává příběh sestry francouzského krále, Markéty z Valois, jež je z politických důvodů donucena ke sňatku s nenáviděným navarrským králem Jindřichem. Příslušnice rodiny, orientované na katolické náboženství, je šokována brutalitou svých souvěrců, a postupně začíná sympatizovat s protestantským manželem. Významnou úlohu v její proměně sehraje vášnivý milenecký vztah s mladým hugenotem La Molem. Přestože příběh filmu přesvědčivě zapadá do rámce reálných historických událostí, Chéreauovi nejde jen o zachycení dobové atmosféry; výprava a kostýmy mají mnohem víc symbolický význam než popisně realistickou funkci. (Česká televize)

Frakira

16. století a vůbec celá renesance mě vždycky svým způsobem fascinovala...po delší době kvalitní film tohoto typu.... ()

kolemjdouc

málokdy se povede tvůrcům vystihnout atmosféru tehdejší doby.Dumas nepřipouští žádné ale nebo kdyby.Vše propracované do detailu.Dokonce i divoké prase tam mělo svoji zásadní roli: málem psalo dějiny. ()

DannyBoy80

Zahráno je to nadprůměrně, Adjani je moc pěkná, Autetil vypadá jako idiot s tím svým účesem, rodina Margot vypadá jako banda dementů a taky se tak chová. Film celkově je velký chaos, vyznat se v postavách je problém je jich hodně a poznat kdo je král, kdo bratr atd. dá docela práci a trvá to. A víte, že tam vystupoval i Nostradamus? Asi ne co, to sem si musel najít ve wiki. Chaotický film, scény jsou na sebe naplácané, aby z toho vůbec něco bylo, s historickými událostmi to nemá skoro nic společného, snad postavy a Bartolomějsou noc. Jak tady spousta lidí píše, že Bartolomějská noc je ve filmu vrcholem, tak mě to tak nepřišlo, nic před čím bych zavíral oči. Pro mě film bez vrcholu. Nakonec jsem sice neměl problém to dokoukat, ale někdy jsem nevěřil svým očím. 50% ()

Prochy38

Klasický historický velkofilm, který nepostrádal vůbec nic, co by v historickém filmu chybět nemělo. Dosti výrazná a krásná hlavní postava (I. Adjani), poutavé kostýmy, věrohodnost datace a právě parádní ztvárnění oné osudné noci. Kam se hrabou moderní krváky! ()

dehlie

náročné dielo. priznám sa, že som sa trocha strácal v dejových udalostiach. nemôžem uveriť, že Isabelle Adjani mala pri natáčaní skoro 40. ()

Dragonlanc

Tento film síce vychádza z románu Alexandra Dumasa, ale inak s ním nemá spoločné takmer nič, samozrejme okrem historických postáv. Ide o bohapustú zakáľačku a vraždenie. Takže ak máte radi sprostú mäsiarčinu, rozsekané telá, useknuté hlavy, hromady mŕtvol, bezuzdný incest a primitívne, nelogické správanie všetkých záčastnených, potom sa pozerajte na tento film a prídete si na svoje. Inak je to celé nanič. ()

conery1

Hrozné a hrozne natočené. Hrozné preto, že motív dáva obrovské možnosti a my sme videli iba perverzné správanie nehercov a samotná Bartolomejská noc kedy zahynulo v Paríži 3 OOO mužov, žien a detí a v celom Francúzsku 5 000 - 10 000 v nasledujúcich dňoch, slúži ako podmaz tej ničoty, ktorú predvádzali protagonisti. Žiadne hlbšie ponorenie sa do problému. Škoda. Ešte na okraj tej doby a ľudí v nej: Pápež Gregor XIII privítal túto správu a na počesť slúžil slávnostnú omšu. Predstaviteľ cirkvi, ktorá má jeden s pilierov svojej viery - MILUJ BLÍŽNEHO SVOJHO, AKO SEBA SAMÉHO. ()

blazenka

Velmi působivě ztvárněné, do posledního záběru koukatelné a nenudící, hodně krvavé, což se vzhledem k tématu předpokládá a očekává. Isabelle je nádherná a její postava dýchá životem. Historické drama se vším všudy a výborně natočené. 80% ()

jane1106

Hned na začátku filmu, na svatbě Margot a Jindřicha, mě upoutaly kostýmy, výprava i celková barevnost scény. Spolu s hereckými představiteli bylo, myslela jsem, zaděláno na skvělou historickou podívanou. Jenže po chvíli jsem se začala ztrácet v ději i postavách, teatrální výstupy a dialogy mi lezly na nervy a hudba mi též nesedla. Nemám nic proti naturalismu ve filmu, ale nesmí stát sám o sobě. Mně v Královně Margot nějaká zajímavější dějová linka chyběla. ()

KOZEL84

Naturalistycký pohled na období francouzských dějin.Je asi dobře že si ho natočili francouzi samotní.Intriky,vraždy,jedy,atentáty,smilstva.Opravdu nic tady není zkresleno a přikrášleno nějakým romantismem.No až na tu tragickou lásku Margot.Až si člověk říká co za ''vznešený'' hnůj to v těch dobách vládl.No na tom se ale nic nezměnilo.Film má perfektní obsazení v čele s nádhernou Isabelle Adjani.Zajímavé. ()

fisus

Vidět tenhle film na festivalu ve Varech na plátně Velkého sálu hotelu Thermal byl jeden z mých největších filmových zážitků! ()

Bozvav

Velmi zdařilý snímek, kde nádherné kostýmy a vydařené reálie nejsou jediným kladem. Zachycení hutné atmosféry té doby, krvavých bojů pro správnou víru, smysluplné dialogy, excelentní herecké výkony a nádherná hudba, to vše dělá z filmu opravdovou lahůdku. Snad jen jedna připomínka k ději. Film velmi rychle graduje, Bartolomějská noc a pak už se jen hodně kecá, což by nevadilo, ale vývoj událostí je příliš nahuštěn, možná by to chtlělo delší stopáž a rozdělit film na dva díly. Každopádně za mne 85%. ()

patroklos

Daniel Auteuil úžasný, Isabelle Adjani úžasná, Jean-Hugues Anglade ještě lepší... stojí za podívání, ale je třeba počítat, že jde o přepracování divadelní hry, což je z některých scén poznat. ()

AloeB

Rád bych o filmu řekl, že je to typická Dumasovina, neboť se v mnohém neliší od jeho jiných děl, které jsem ovšem na rozdíl od královny Margot četl, takže mohu jen odhadovat, co přesně je autorův vliv a co je scénáristická fikce. S čím ovšem můžu srovnávat je historie, což raději komentovat nebudu - ne že by to bylo natolik nepřesné jako třeba jistý nejmenovaný seriál s taktéž Kateřinou Medicejskou a Karlem IX, ale je třeba přiznat, že prohřešky vůči skutečnosti zde jsou - de facto hned úvodní scéna, kdy je Jindřich IV. oddáván v katolické katedrále. Na rozdíl od výše zmiňovaného Reign to ale není žádná mystifikace neschopných scénáristů tvořící dívčí seriál, ale prostá adaptace Dumasova díle o kterém je ostatně známo jak přistupoval k historii a ruku na srdce, vytýká mu to někdo? K La Reine Margot tedy přistupuji jako k zajímavému pohledu na zajímavé historické období, které mohlo být lépe natočeno, ale také si naštěstí na nic nehraje a zůstává (pravděpodobně) věrné svému předobrazu. ()

bono22vox

zatracene povedene, tak takhle se maji natacet historicke filmy z tohoto obdobi... surove, intrikanske, filmarsky velice dobre zvladnute... zaslouzene ovace... ()

Argondia

Nekonečně dlouhé utrpení s extrémně zmateným dějem, zpočátku naprosto nejasnými postavami, příšerně otravnou, chorálovou hudbou, mdlým dějem, skalpovanou ježibabou, nadprůměrně vybaveným Vincentem Per(ver)ezem, zarostlou Isabelle Adjani, mraky nahých mrtvol a srdceryvným příběhem o nadržené královně, která se po náhodné rychlovce v noční uličce osudově zamiluje, zatímco kolem ní zuří boje mezi katolíky a protestanty. Hvězdička za kostýmy, roztomilého Daniela Auteuila, Vincentovu pevnou prdelku a to, že jsem vydržela až do konce. ()