World Trade Center

• USA World Trade Center (více)

Oscarový režisér Oliver Stone popisuje skutečný příběh o přežití a záchraně dvou hrdinných policistů - Johna McLoughlina (Nicolas Cage) a Willa Jimena (Michael Peña) – kteří zůstali 11. září roku 2001 zavaleni v troskách Světového obchodního centra poté, co se odtamtud snažili pomoci uniknout uvězněním lidem. Snímek sleduje také jejich rodiny pátrajících po tom, co se s oběma muži stalo, stejně jako záchranáře, kteří je našli pohřbené v sutinách a vyprostili je ven. Jejich příběh ukazuje, jak tato tragická událost dokázala v lidech probudit to nejlepší. (HBO Europe)

Crazer

Tentokrát se žádný doják nekoná, jen kýčovitý happyend. Tvůrci přecejenom mohli vymačkat z tohoto filmu něco více, mnohem více emocí i akčních sekvencí. U rozhovorů pod sutinami zřícenin jsem umíral nudou při tom, jak hlavní hrdinové dokázali promrhat 1/3 filmu pouhým tlacháním o nesmyslných věcech. Jistě závěr filmu vzal za své s pravdivými údaji a zlepšil si u mě, již tak nevýrazné hodnocení. ()

corpsy

Povedal by som až úžasný ( a emocionálny ) rozjazd, ktorý sa končí po titulnej katastrofe. Zvyšok je už len bľabotanie, nariekanie a pokusy o záchranu. Byť tieto ingrediencie natočené typickým režisérovim nehollywoodskym štýlom, mohla to byť udalosť a filmový pomník jednej z najsmutnejších tragédii v dejinách ľudstva. ()

draggo odpad!

Stokrát omílaná lež o pádu WTC se stala pravdou, všichni jsme v závalu slz uvěřili ve zlého Usámu a jeho kolegy odněkud z afghánských hor, kteří dokázali provést nejničivější útok na Ameriku a nárazem dvou letadel se jim podařilo zničit 3 budovy (2 z toho byly shodou okolností projektované tak aby náraz podobného letadla vydržely - jaká náhoda, a ta třetí se shodou okolností zřítila následkem požáru kancelářského vybavení ačkoliv měla důkladnou ocelovou konstrukci). Je jedno že se všechna ocel roztavila (teplota tání oceli 1370-1510 °C v závislosti na modifikaci), ačkoli požár dosahoval stěží hodnoty 700 °C. Je jedno že se budovy zřítily rychlostí volného pádu jen díky poškození horní části (ten spodek zřejmě žádný odpor nekladl, kvůli WTC se zřejmě budou přepisovat zákony fyziky). Je jedno že spousta svědků uvedla že ve spodních patrech zažili obrovské exploze a v základech se později našly stopy po nanotermitu (výbušnina). Je jedno že informace o pádu budovy č. 7 byla v TV odvysílána ještě předtím než spadla (její pád shodou okolností vypadá úplně stejně jako řízená demolice, ale o tom se samozřejmě ve zprávách mluvit nebude). A takovýchle drobných a nepodstatných detailů je daleko více, ale proč se tím zabývat, když je jednodušší říct si že to byli "Teroristi"? Vzbuďte se lidi. Doporučuji navštívit http://911.yweb.sk a důkladně si pročíst analýzy všech oficiálních lží. Z dokumentů doporučuji Loose Change (týká se přímo 11.září a pitvá všechny jeho aspekty) a Zeitgeist: The Movie (kromě 11.září se zabývá i širšími souvislostmi). 0% a odpad (nehodnotím film, ale důvod který vedl k jeho natočení) ()

Lokutus

Těžko říct, tohle dozajista obvyklý provokáter a buřič Stoneova formátu opravdu nemohl myslet vážně. Některé scény - především střídání zasypaných policajtů v troskách WTC s jejich vzpomínkami, hysterčením na jakékoliv zprávy čekajících rodin a v neposlední řadě i vzpomínek na radosti jejich civilního života - působí spíše dojmem parodie (ať již šikovně maskované pod nánosy nezměrného patosu či poněkud nechtěné). Vše vrcholí "obrazem smrti" a "odhodlaným mariňákem ve výslužbě" (Michael Shannon), u jejichž výskytů se divák chytá za hlavu ještě s větší razancí a pravidelností než diváci v obecenstvu sledující Drebinovo řádění na předávání Oscarů ve třetí Bláznivé střele. Tohle Stone snad opravdu nemohl myslet vážně! Vizuálně občas mimořádně precizně provedené, dramaticky naprosto nedotažené - po hodině a 3/4 se konečně začíná něco dít a je možné konečně i držet někomu palce... Ve srovnání s Greengrassovým United 93 prozatím největší letošní výbuch. Škoda zmařené příležitosti a zjevně i Stonea, který tentokrát zjevně vyměk. :( ()

katasta

Katastrofy, to je vděčné téma u filmů, protože na diváka nepůsobí jen film jako takový, ale samotná katastrofa. U tohoto filmu bych se tomu ráda vyhnula. Útok na dvojčata je příšerná věc, ale na tomto filmu byl nejpovedenější možná až závěr, kde se jen pouštěla všechna ta čísla. Rozhodně mě překvapilo, kolik chyb se tam nasekalo, a to by si takový film rozhodně neměl dovolit (mám na myslim např. to, že se tam polovinu filmu mluví o tom, jak pod troskama nesmí usnout, protože mají vnitřní krvácení a už by se neprobudili, ale hned jak jednoho vytáhnou, tak zdravotníci pokřikují, ať mu dá někdo napít!). Asi to není jen můj pocit, že z tohoto tématu se dalo vyždímat daleko, daleko víc, než tomu udělal Oliver Stone. Ten z toho udělal spíš klasický americký snímek s pár spomalenými záběry jak kdosi křičí atd., což už je dnes naštěstí spíše dost parodický prvek. ()

Praxis

Ano, je to hodně ubrečené, ale asi to mělo takové být, takové, aby Americe tenhle film se pomohl přenést přes tu obrovskou ztrátu. Co jsem teda moc nechápal byly vsuvky v podobě Ježíše, ale budiž, efekty jednoduché a Cage si tady vlastně zahrál docela dost (když pořád jen ležel :) ). ()

Jillen

Patos...všechna čest záchranářům, policistům, hasičům...a upřímná soustrast, ale Stone si to "podělal"...režijně, herecky a hlavně scénáristicky absolutní shit. ()

Ridick

ubohy film, o dost silnej tragedii. jednoznacny utok na city a este k tomu strasna nuda. oliver sa meni a jeho premena je smerom dolu. ()

MikO_NR_1909

Po čase neskutočne otravné, patetické, z iného sveta. Že som to vôbec dopozeral. Stoneove absolútne scenáristické zlyhanie a to vidím nerád. Tvorcovia sa snažili ponúknuť emotívny príbeh obetí a trpiacich katastrofy WTC, čiže sa im venoval väčší vzťah, plakanie trvalo desiatky sekúnd, existenčná slušnosť nemala hraníc, už som len čakal na zoslanie mesiáša. Fakt úprimne, postavte to vedľa serióznych žánrových kádrov a z toho porovnania sa niekomu zatočí hlava. ()

Vojcl

Takový film bych od Stonea rozhodně nečekal. WTC je bohužel typickou ukázkou kýče a citového vydírání. Dva chlápci uvěznění pod troskami mrakodrapu vedou zdlouhavé patetické kecy o ničem a vzpomínají na svůj předchozí idilický život. I na obyčejný katastrofický snímek neskutečná nuda, která se navíc snaží tvářit jako hlubší poselství. A že na konci přijde vytoužený happy end, muselo být jasné i těm, kteří nevěděli, že jde o rekonstrukci skutečné události. ()

kaylin

Já vím, že ti chlapi to měli těžké. Každý, kdo přežil, nebo kdo umíral ve dvou věžích, to měl neskutečně těžké, ale copak se jim nemůže pocta vzdát takovým způsobem, který bude... já nevím, který bude hoden jejich hrdinství. Byli ochotni položit život za záchranu jiných a také se to téměř stalo. Oliver Stone si ale pro jednou neuvědomil, že jen nestačí natočit film, ale je potřeba do něj dát něco víc. To, co dokázal Paul Greengrass s filmem "Let číslo 93", to se Stonovi ani trochu nepovedlo. Emoce jsou v tomhle snímku nucené. Přitom ten příběh by sám stačil k tomu, aby je v nás vzbudil. Není nutné je tam dávat tak okatě. Jako kdyby nás Stone nutil, plakat, jako kdyby chtěl, abychom sakra pochopili, jaká hrůza to byla. Jenže my to chápeme už dávno, jen si myslím, že tímhle filmem se vzdala těm lidem pocta, ale nevystavěl se jim tím pomník. Na ten by bylo potřeba trochu víc. Myslím si, že kdyby Oliver Stone zvolil dokumentární styl, dopadl by lépe. Mohl by střídat skutečné výpovědi s hranými sekvencemi. Mělo by to svou sílu, na diváka by to dopadlo tvrdě. Takhle vlastně sledujeme jen film o hrozných událostech. Kdybychom nevěděli, o jakých událostech to je, kdybychom nevěděli, že je to podle skutečnosti, byl by to jenom kýčovitý film bez příběhu, který ani nechtěl zachytit skutečně utrpení. Sakra, vždyť i ten plakát je hrozně patetický. Od Stona bych čekal něco víc. V roce 2006 ho možná ještě omlouvalo, že ty události byly pořád dost čerstvé. Dnes je jeho film jen smutnou ukázkou toho, že se natočil drahý film o událostech, které lépe zachytily televizní kamery. Skutečnost, že si na sebe film vydělal jen velmi málo, dokazuje, že i Američané pochopili, že hrdinům by se měl vzdát hold jiným způsobem. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/wtc-yes-man-mary-max-zambezia-cerna.html ()

Xebece

Ano, je to patetické a dokonce velmi, ale právě proto je tenhle film autentičtější než jiné, protože tohle je Amerika - Bůh, patriotismus, hrdinství a patos... Nevím, proč to zrovna u tohohle filmu tolika lidem vadí. Možná to z našeho pohledu chápeme jen těžko, ale kdo ví, jak by jsme reagovali, kdyby se něco podobného stalo u nás? Měli by jsme se o co opřít? Nedělám si o Americe žádné iluze (co se týče její zahraniční politiky, zaujímám velmi negativní postoj), ale nehodlám zlehčovat, co se stalo a ani tenhle film. ()

italka63

Trošičku zklamání, ovšem chápu, že jinak to asi natočit nešlo. Každopádně skvělý Cage i Peňa v příběhu, který napsal sám život v tragédii WTC. Krásná hudba. ()

Damiel

Toho, čeho jsem se obával před zhlédnutím United 93 (a byl jsem tehdy velmi příjemně překvapen, že se to nedostavilo), jsem na plné kule dočkal u WTC. Záplava patosu a sentimentu, plná prázdných až trapných frází, nekonečně natahovaná, která je tady snad jedině z toho důvodu, aby si ji zamilovali američtí diváci a dojila z nich hektolitry slz a dolarů do box officu. ()

Desperado

Prvých 20-30 minút filmu je za 5 hviezdičiek. Potom Stone výrazne uberie z plynu a rozpráva dosť klišovitý a často nudný príbeh dvoch uväznených policajtov medzi troskami WTC, ktoré prešpikuje nič nezachraňujúcimi flashbackmi. V závere sa trocha režisér opäť vzchopí, no nedokáže zakryť celkovo rozpačitý dojem z filmu. Ale za zhliadnutie to stojí. ()

Oliver Stone dokumentující

Oliver Stone dokumentující

15.07.2007

Během několika let se z Olivera Stonea stal osobitý dokumentarista, jehož díla vzbuzují mnoho kontroverzních reakcí. Jeho jednostranně zaměřený dokument Comandante zabývající se kubánským diktátorem,… (více)

3 > 1

3 > 1

17.10.2006

Už staré přísloví praví, že čím víc filmových novinek znáš, tím více si člověkem a vzhledem k tomu, že poslední dny byly poměrně rušné, rozhodl jsem se vám přinést hned tři zajímavé informace ze… (více)

Stoneův WTC podruhé?

Stoneův WTC podruhé?

08.09.2006

Je docela pravděpodobné, že kontroverzní levičák Oliver Stone zůstane u ožehavého tématu teroristických útoků z 11. září 2001 i ve svém dalším filmu. Před pár dny se svěřil s plány pokračovat v… (více)

Cheadle, Sandler a 11/09/01

Cheadle, Sandler a 11/09/01

18.11.2005

Pro filmaře se zřejmě stalo prestiží, aby mohli vzít do ruky kameru a natočit film, jenž by se odehrával během černého dne současné Ameriky, 11. září 2001. Oliver Stone připravuje film World Trade… (více)