Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

teutates

Neviem čo si mám o tom myslieť, pretože pán Forman nejako nevyužil svojích schopnosti a natočil iba priemerný snímok. Scenár je zaujímavý, ale pripadá mi ako nedopísany. Veľké množstvo postáv, ktorých charaktery sa začnu vykresľovať a zrazu sa v okamžiku stratia. Hlavná dejová línia nie je sústredená na Goyu, ale skôr na Lorenza, ktorého sa to taktiež veľmi netýka. Snaha o vykreslenie Goyových prízrakov, ktorá stroskotala už niekde na začiatku. Neide o žiadnú veľkú autobiografiu z dielne Miloša Formana. Krátka stopáž a nespočet hercov, ktorých charaktery navnadia diváka, ale vzápäti ho stratia. Priemerný snímok, sklamanie... 5-6/10 ()

meave

Naozaj môže niekto veriť, že všetko je vôľa Božia? Sme ochotní akceptovať tak neuveriteľnú krutosť a ospravedľovať ju vyššou mocou? Môžeme inkvizíciu nazvať neľudskou, keď bola dielom človeka? Je normálne že vedľa seba takto koexistuje krása a hnus? Mnoho otázok mi prebehlo hlavou, keď sa mi ježili chlpy z odporu, že napriek všetkému k tomuto druhu patrím. A môžeme svoju históriu tisíckrát nazvať krutým vekom či hrubosťou doby - stále sa opakuje. Sme jednoducho .... chcela som napísať hovädá, ale to je urážka omnoho úctyhodnejšieho druhu ... sme ľudia - a je to najhoršia zo všetkých nadávok. ()

nascendi

Goyove prízraky a Ragtime sa mi dlhšiu dobu z Formanovho diela vyhýbali. Goyove prízraky sa mi, aj v dobe, keď televízie ignorujú vysielanie filmov, podarilo vďaka ČT2 pozrieť. Úvodná časť sa mi pre nepremlčateľnosť inkvizičných zločinov cirkvi páčila a nechápal som odsudzujúce komentáre a nízke hodnotenia. Ale keď sa dianie vo filme preklopilo do telenovely, uvedomil som si, že nie všetky Formanove filmy sú mimoriadne. Odmietam však uznať za dôvod zlyhania akúsi formu demencie, ktorou operujú niektorí "znalci", skôr si myslím, že sa pustil do nakrúcania skôr, než mal film ujasnený  a kompaktný, čoho dôsledkom bola nevyrovnanosť mätúca diváka. ()

Slarque

Působivé historické drama rozehrává zajímavý příběh se známým malířem, jeho modelkou a mocichtivým představitelem inkvizice. Natočené je opět výborně, ale pořád se nemohu ubránit dojmu, že to zkrátka není ono. Herecky filmu jednoznačně dominuje Javier Bardem, který zcela využil potenciál své postavy. Napodruhé už mi to přišlo lepší, ale pořád jsem přesvědčený, že to chtělo lépe vystavěný scénář (70%). ()

Tomco

neviem ci je to dobrym kinom, ale goya ma dostal uplne na kolena..perfektny bardem, vynikajuci skarsgard, vlazne dobra portmanova..forman na jednotku, ako aj cely film, ktory nema hluche miesto (podla mojho skromneho nazoru). vyskusajte na vlastnej kozi..troska ma vsak mrzia protichodne hodnotenia uzivatelov. ()

WANDRWALL

10.4.2011 Goyovy přízraky Miloš Forman řekl, že neví ani po čase, kdo je hlavní hrdina filmu. A tím odpovídá snaživcům o výklad tohoto filmu. Ano, natočil co chtěl, jako vždy, a diváci vykládejte si to jak vám vaše zkušenosti a rozum velí. 15.8.2015 Jak jde čas, tak i pohled na podnětné dílo, které mi před pár lety toho až tolik neříkalo, tak se při posledním sledování značně v mém pohledu změnilo. Je to přirozené. Udělal jsem nové zkušenosti se životem, a proto i jinak pohlížím na film, který mě dříve tolik nezaujal...Nyní ano. Film je především o tom, co je lidské, a co je nad lidmi, a každý myslící člověk by to měl respektovat. To bych označil za hlavní leitmotiv tohoto posledního velkého filmu M.Formana. ...Řada slov zmizela z běžného slovníku, zatímco zde je na ně kladený důraz - bohabojnost, intriky, lidské chování přizpůsobující se aktuálním výhodám jedince, poslušnost nadřízeným atd. Krása a láska je pomíjivá, je na čas, ale střídá ji pak ošklivost a egoismus, silně zakotvená v člověku... Goyovy přízraky patří mezi ty filmy, které těžko budou někdy zaslouženě doceněny, či znovu objevovány, jako je to v případě díla F.M. Dostojevského, a podobných velikánů. Všechny složky filmu, ačkoli obsah je nejdůležitější, tak mi připadjí ladně skloubené. A po delší době konečně v mém vnímání vítězí obsah, podnětné myšlenky, nad herci, které vnímám méně, neb obsah jejich slov mi přijde mnohem zásadnější. Zase si uvědomuji, že vhodný prožitek, je víc než slova. A rád bych to zažíval nejen v kultuře, ještě několikrát ve svém životě. Ale i tak jsem rád, že mi bylo dopřáno, abych si mohl uspokojit alespoň to, po čem jsem v životě toužil. ()

Vitason

Název filmu může být lehce zavádějící, sám jsem čekal další životopisný film od Formana, jenže malíř Goya figuruje ve filmu pouze jako pozorovatel a vypravěč. Hlavním hrdinou není ani Ines, Lorenzo, nebo inkvize, která byla původně zamýšlena jako hlavní aktér. Všechny tyto postavy jen hrají jistou roli v dobových situacích a každý se snaží co nejlépe přizpůsobit dané situaci. Je mi jasné, že u takovéhoto filmu jsem to měl očekávat, ale časový posun mi celkem zkazil dojem, protože rozjezd byl celkem vlažný a když už mě příběh pomalu pohlcoval, bum, o 15 let později a vysvětlování začalo nanovo, což film opět zpomalilo. Takže chvílemi začínal nudit a menší zkrácení by mu neuškodilo. Trochu víc se také dalo ,,vytřískat" z Goyova handicapu, ač byl hluchý prakticky fungoval dál úplně stejně jako před tím. Za pochvalu stojí skvělý výběr herců a režie. Kamera je ucházející a střih o něco slabší. Být film trochu kratší byla by to zábavná lekce z dějepisu, která ukazuje repetivnost historie. Rozhodně nečekejte malířského Amadea. ()

kacenkah01

Když má někdo moc nad jiným tak toho většinou zneužívá ale jen velmi těžko si dokážeme představit tak extrémní případ jaký je v tomto filmu. Krásná, inteligentní dívka z dobré rodiny přichází o vše. Takto se může jevit příběh na první pohled ale ve skutečnosti pravé poselství filmu je úplně jinde. Kde končí hranice mezi hrdostí, správným rozhodnutím a pouhou touhou po moci? Dějiny s opakují stále dokola na což nás tento snímek velmi nenápadně upozorňuje. Vlastní sebestřednost se nám může jednou velmi vymstít a zároveň i vlastní sebeobětování. Kde je však ta tenká hranice která rozhodne o našem šťastném konci? Tento film mi přijde velmi specifický svojí surovostí v ději. Forman se moc v detailech nevyžívá a vše je spíše naznačeno což na diváka v průběhu filmu může působit velmi matoucně. Některé postavy (Ines) jsou nedotažené a celkově mi přijde tento film jedna velká hádanka. Na první pohled se jeví vše jinak. Je v nás například vyvolána představa že hlavní hrdinkou je Ines ale ve skutečnosti se jedná o Lorenza. Právě tyto fakty činí film velmi zajímavým, neobvyklým a podle mého názoru stojí za shlédnutí. **** ()

Tommy987

Z nového Formanovho diela mám dosť zmiešané pocity. Ako vykreslenie istého historického obdobia zaujímavé; ako kruté konštatovanie, že ľudia (všeobecne) sú "kurvy" takisto; ako štúdia charakterov to ale pokulháva kupodivu práve na Goyovi a čiastočne aj na Inés - na druhej strane Lorenzo je vykreslený výborne a komplexne. Priamo úmerne fungujú aj herecké výkony. Skarsgard a Portman sú slušní, no majú aj slabšie chvíľky a Bardem je celý čas priam excelentný. V hodnotení som zatiaľ dosť zmätený, lebo film bol úplne iný, ako som čakal... po druhom pozretí možno napíšem viac, zatiaľ je to na neistých 8 / 10. P.S.: Prisahám na svätú cirkev a svätú inkvizíciu, že odteraz už budem jesť LEN bravčové mäso! ()

Lenny.M

Úžasný, opravdu úžasný film..Skvělý námět, skvělě natočené, báječné (!) herecké výkony / ano, Natalie a Javier, úžasná kombinace / ktomu ten nádech historie..Opravdu mě ten film oslnil, nemám co vytknout. ()

Crocuta

Herecké výkony velmi dobré - Javier Bardem stvárnil Lorenza (pravý výlupek licoměrnosti a oportunismu) skutečně obdivuhodně, Natálie Portman je zas rozkošná v každé situaci, byť v hadrech, v blázinci či na mučidlech. Dalším velkým kladem filmu je vynikající hudba - Varhan Bauer rozhodně nepatří k lidem, kteří trpí zbytečnou skromností, ale proč se nepochlubit, když má člověk skutečně čím. Co mé hodnocení srazilo o tu 1* je přílišná zkratkovitost a uspěchanost závěru a Britové, přicházející jako deus ex machina - tady si autoři na můj vkus historii příliš zjednodušili a upravili k obrazu svému. Nejvíc ale zamrzí trochu nedotažený scénář, zvlášť když na něm s Milošem Formanem spolupracovala tak věhlasná osobnost, jako je bývalý Buňuelův dvorní scénárista Jean-Claude Carriére. Celkem vzato se mi ale "Goyovy přízraky" hodně líbily a rád se na ně zase někdy podívám. ()

ainny

Popravdě až na výjimky Formana nemusím, ale v zájmu vědy jsem film zkoukla. Přiznávám, že po druhé ho vidět nemusím. Ani nevím co napsat, prostě už mi z hlavy vyšuměl. ()

korbitch22

Důkaz toho, že i režiséři prostě stáří neuniknou.Formana si nesmírně vážím, proto vynechám strašně sprostý urážky, který mě v souvislosti s filmem napadají a pokusím se i když těžko, nějak rozumně film rozebrat.Začnu třeba u tématu, které je divácky opravdu neuvěřitelně nevděčné, nepovažuju totiž osudy Francisca Goy za nějak zvlášť výjmečné.Další věc je obsazení, Stellan Skarsgård prostě netáhne, do role Goy se nehodí a divák těžko s tak těžkopádným hercem může nějak soucítit.Režie, unylá a rozvleklá.Z Formana zmizela ta jiskra, to něco víc co jeho filmy dělalo ještě o kus lepší, než všech ostatních režisérů, to tam prostě není a přijde mi, jako by si to Forman sám uvědomoval.Místy mi to pripomělo regulérně španělskou televizní telenovelu, jak hereckými výkony, tak komickými kostýmy i strašně stupidním scénářem.Báchorka bez štávy, bez silných momentů která skáče od scény ke scéně, nesnaží se jakoliv diváka vtáhnout do děje, nesnaží se mu vyjít vstříc a nabídnout mu dokonce snad nějaké emoce.Všechno mi to příšlo jako strašná fraška a když na konci hopkala ta šílená paninka s mimčem v ruce za povozem svého "milého", nevěřil sem svým očím, jak stáří dohnalo i člověka...který stvořil Přelet Nad Kukačím Hnízdem....tohle už bohužel nemělo vzniknout, jediný Formanův citelný škraloup.25%. ()

Šandík

Na rozdíl od Kineje si nemyslím, že by v tomto filmu Forman nebyl rebelsky drzý. Je a to je možná jedna ze slabin filmu... Kdysi dávno jsem někde slyšel trefné tvrzení, že člověk může buďto studovat historii nebo se koukat na historické filmy, ale obojí dohromady nelze. Asi je to pravda... Sledovat úvodní scénu s rozhovorem mnichů je takřka k nepřežití... Tolik anachronismu najednou je příliš silná káva... Nebo to, že si Goya se španělským králem a královnou povídá jako staří přátelé někde na party a navíc (zřejmě díky angličtině v níž je hovor veden) si i kamarádsky tykají... To je také dost mimo, neboť to bylo nemyslitelné i mezi královskými manželi, natožpak při rozhovoru s kýmkoli jiným... No a pokus o "domácí provedení" práva útrpného? Možná někde ve filmu z divokého západu... Forman sám by v té situaci možná takhle nějak i jednal, ale jednal by tak i bohatý obchodník v Madridu na konci 18. století? Téměř určitě ne! Forman netočí film o historii, o španělské inkvizici, o Goyovi, Forman točí svoji vizi... Historie ho nezajímá, nezajímají ho fakta, nezajímá ho pravda, zajímá ho vlastní pocit... To nemusí být chyba, je to legitimní přístup, jenže... Jenže to, co tak geniálně seplo v Amadeovi, kde Forman také líčí skutečné postavy ne ze zájmu o ně, ale pro jakési důležité poselství jež ty postavy svým životem sdělují, to tady fatálně selhalo... Spíše tichý a plachý pozorovatel Goya není živelný a živočišný Mozart. Také tu není žádný nebohý Salieri, z něhož by Forman mohl stvořit úkladného průměrného podlézavce a karieristu. Je tu však řada v zásadě nešťastných lidí, kteří jsou chvíli na koni a chvíli v blátě... To je jistě silný motiv, ale chycený za špatný konec... Goya se tiše dívá, maluje, kreslí... zatímco se na plátně tryskem mihne tu ten tu onen... Ale kde že je hlavní hrdina s nimž se může divák identifikovat? Goya to rozhodně není... Ale kdo tedy? Přitom by nebylo vůbec špatné natočit film o Goyovi, ovšem raději podložený poznatky historiků umění než pohádkami od Feuchtwangera. Mohlo by jít o silné a v mnohém možná i překvapivé dílo! Ovšem tento film? Není ničím víc, než překombinovanou hříčkou, a to je proklatě málo na to, kolik potenciálu v sobě celé to téma má... celkový dojem: 70% ()

Yardak

Ten Goya to byl ale malíř:). Slušné drama v historickém hávu, ale od Formana jsem čekal více, i tak ještě za slabé 4 hvězdy. ()

jojinecko

Po dlhej úvahe (a "bezsenných nociach":) sa prikláňam nakoniec k lepšiemu hodnoteniu. Ten názov filmu je v podstate veľmi pekný a metaforicky trefný,na druhej strane mätúci, pre tých, kto čaká film len "o Goyovi". Je to skôr film o dobe plnej zmätku, prevratov a protichodných názorov, so zaujímavými postavami, zahranými bez výnimky excelentne (trio Bardem, Portman, Skarsgard samozrejme dominuje). Zaujímavá je paralela doby a Goyových diel. Forman už natočil oveľa silnejšie diela, ale svoj režisérsky rukopis nezaprie. Výprava, kamera a väčšina scén je dostatočne veľkolepých a oku lahodiaciach. Ako celok nie sú Goya´s Ghosts filmom, ktorý by zachvátil masy a získal neviem aký dlhodobý úspech, ale ja som každopádne spokojný. ()

sharky

75% Velkolepá herecká one man show Javiera Bardema v roli nemilosrdneho inkvizitora, ktery se obrati v Napolenovu devku. Je neuveritelne jakych promen je tento demonicky herec schopny. Velky reziser mu nabidl spoustu prostoru a nekolik velmi silnych scen. Nejvic ovsem mrazi v zadech ze zestarle Natalie Portmanove, zde si dali maskeri i herceka opravdu zalezet, pomalu si zacinam myslet ze snad umi vic nez jen knikat: Och, Anakine! Jednoduše řeččeno GP je film, který určitě stoji za vidění - není tak silný, jak by mohl být, ale má pár velmi solidních scén a určitě není tak špatný, jak psali čeští kritici v tištěných médiích. ()

MontyBrogan

Telá nevinných padajúce na oltár absolútnej moci cirkvi a všetko to valcujúce kolesá dejín. Len umenie sa zachovalo. Formanov (zatiaľ?) posledný film ako famózna bodka za stredovekom. ()

anais

Dějový skok o patnáct let dopředu byl asi příliš drastický. Mrzelo mě, že před Inesiným uvězněním nějak víc neprokreslili její povahu. Ten rozsudek proběhl nějak rychle, ani jsem se nerozkoukal a už jsem byl o patnáct let jinde, a o Ines sem nevěděl nic, krom toho, že je dcerou obchodníka. Nic o jejich myšlenkách, citech… Postava Goy mi přišla skvělá, přesně jak jsem si ho představoval po přečtení románu Liona Feuchtwangera. Forman s Carrierem dali vetší důraz na malířovu bezmoc změnit cokoliv….. Je pouhým pozorovatelem, který zakresluje, co vidí. Když se pokusí něco změnit, někomu pomoci, ironické a kruté španělské dějiny mu to překazí. Skarsgard to zahrál výborně. Prim má ve filmu ovšem Javier Bardem. Ztělesňuje všechno, čím byla tehdejší španělská společnost nevyzpytatelná. Během filmu je citováno hned několik konkrétních Goyových leptů z Caprichos a Hrůz války, takže mě některé záběry vskutku dostaly. Třešničkou na dortu je úplně poslední zaber, který jako by vypadl z Caprichos, ale nějak si ho z nich nepamatuji, takže se asi jedná o Formanovu a Carrierovu vlastní invenci. Film se tak stává jakýmsi pokračováním a shrnutím malířova díla. Celý film jako by tak byl namalován jeho vlastní paletou, ať už přímými nebo nepřímými vizuálními citacemi. Co se hudby týče, dmu se pýchou, ze ji napsal Čech, a je poměrně kvalitní, ale chvílemi mě nepřiměřeně rušila (v místech kde bych čekal ticho zní hudba jak z Indiana Jonese), a v pár okamžicích mi nepříjemně evokovala české televizní pohádky. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)