Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

Terva

Příběh se odehrává v roce 1792. Scénář : Miloš Forman a Jean-Claude Carrière. Kamera : Javier Aguirresarobe. Hudba: José Nieto a Varhan Orchestrovič Bauer. CHYBA VE FILMU - Když přijde Goya za ředitelem blázince, baví se s ním, když mu zrovna holič dává na obličej pěnu na holení. V jednom záběru má ředitel pěnu už i pod nosem, v tom dalším ji má ale jen na tváři a na krku. ()

m.krudenc

Vynikající film Miloše Formana, nemá chybu - 3x bravo. Kritika ohledně tohoto filmu mě zcela míjí, viděl jsem ho již 5x a zbožňuji ho. ()

JohnCZ

Parádní exkurze do historického Španělska, která mi svou syrovostí a věrohodností připomněla Jméno růže. I přes to, že nejsem zrovna nadšencem do kostýmních dramat, jsem Goyovy přízraky hltal. Je to totiž výborné drama s oscarově hrající Natalií Portman, z jejíhož vzhledu a hereckého projevu mrazilo. Depresivní film se zvláštně absurdním, ale skvěle padnoucím závěrem. ()

Ajinka126

Miloš Forman (moje režisérská jednička) + Natalie Portman (moje herecká jednička) vytvořili pozoruhodné dílo. Které je zahalené do temnoty a tajností. Líbilo se mi, že historii už tolik nepřikrášlují a zobrazují hnusnou a krutou pravdu. A moje první filmové setkání s Javierem Bardenem bylo úspěšné:) ()

khedy

Goyovy přízraky nám velmi realisticky líčí špínu a zvěrstva prováděná církví v 17. století na území španělska. Musím říct, že po těch 110 minutách tehdejší církev a její praktiky upřímně nenávidím. Vše je natočeno naprosto precizně bez větších hluchých míst až na závěr, který mne tak trochu zklamal. Čekal jsem fantastické vyvrcholení, které mě posadí na lopatky, ale bohužel se tak nekonalo. Přosto si tento Formanův snímek s úžasnou a bezchybnou Natálií Portman zaslouží pěkné 4*. ()

liquido26

Vizuálně nádherná kostýmní podívaná ze Španělska doby vlády Carlose IV. a později Josefa Bonaparta, nám sice představuje smyšlený příběh o skutečné postavě, ale ten je velice působivý hlavně ve své první polovině. Ke konci tomu jaksi dochází dech, nicméně celkově spokojenost. ()

curunir

V poslednej dobe mi robí z môjho pohľadu veľký problém čo najobjektívnejšie ohodnotenie filmu. Rovnako to bolo aj v prípade ďalšieho Formanovho dlhoočakávaného filmu. Treba povedať, že Forman sa pre námet nadchol a iste bol aj dosť ambiciózny i keď porovnanie s Amadeom je podľa mňa úplne vylúčené, avšak celkový výsledok zdá sa úplne nezodpovedá tomu, na čo mal režisér minimálne 7 rokov. Veľkou trhlinou filmu je, že Forman si ukrojil príliš veľký krajec, na pozadí troch ľudských osudov sledujeme takmer celé revolučné dejiny Európy, ale výsledok pôsobí akosi roztrasene, akoby sa zdalo, že režisér nevystihol všetko to čo chcel, za čo môže aj neveľký rozsah, prípadne to, že občas má film niekoľko zbytočných odbočiek. Ak však sledujeme príbeh ktorý nám Forman skrz všetko ponúka, jedná sa o veľmi zaujímavo vystavaný námet. Goya je skôr vedľajšia postava, s jeho prácou nie sme obzvlášť oboznámení, väčšinou hrá iba druhé husle. Z najväčšej podstaty je celý film postavený na sile "svätej" inkvizície, ktorú výborne zastupuje Javier Bardem a to hlavne v jeho prvej polovici. Táto časť sa mne osobne zdala byť veľmi dobre zvládnutá, horšie je to už s obdobím o 15 rokov neskôr, kedy pribúdajú mnohé ďalšie udalosti a dej sa tu stáva zbklejším. Celkové poňatie filmu je uspokojivé i keď napr. Amadeus s väčším počtom interiérových scén pôsobí omnoho veľkolepejšie. Rovnako trocha nedotiahnutá sa mi zdala aj hudba, nie vyslovene zlá ale mohla byť lepšia. V Goyových prízrakoch sa striedajú lepšie scény s tým horšími, od Formana sa čakalo viac, ale nakoniec nijak zvlášť nezvrzal. Moje hodnotenie sa dá brať ako mierne prilepšenie. ()

sidzej

Maskéri sa s Natalie Portman pekne vyhrali nebyť môjho talentu v spoznávaní hercov asi by som ju po tých rokoch vo väzení nespoznal. Miloš Forman natočil ďalší dobrý film, problém je len v tom, že nemá takú zaujímavú zápletku ako Prelet nad kukučím hniezdom alebo Amadeus taktiež by nezaškodilo zopár scén prestrihať aby mal film rýchlejší spád ()

F.man

Forman stále umí, ale tentokrát se mu nepodařilo udržet skvělou kvalitu po celých 110 minut a zejména ke konci už osciluje k poměrně všednímu zobrazení. Každopádně velký potlesk za zpracování, kdy očima Francesca Goyy nahlížíme do příběhu Inés, její rodiny a samozřejmě skvěle zahraného Lorenza. Celkově Forman vytáhl z herců maximum a ať Portmanka, již zmíněný Barden nebo i další herci - ti všichni hrají na jedničku. Jsem na vážkách mezi 3 - 4 a za ten smysl pro detail a filmařskou zručnost bych se i rozhodnul pro hodnocení vyžší, ale druhá půlka na mě už skoro, kromě namaskavané Natálie, vážně nefungovala. So what, I have three Napoleon Bonapartes in here, and two of them are Arabs. ()

PauloZ

Začátek, respektive celá první polovina je velmi dobrá a napínavá. Jenže ke konci to pro mě začíná být lehce zmatené, utahané a samotný závěr mi přišel takový nevýrazný, čekal jsem, že to půjde někam jinam. Námětově ale velice dobré, i když mě to ke konci přestávalo bavit. Výtečný Bardem a skvělá Natálka. Její závěrečná vizáž je opavdu děsivá. Lepší 3* ()

ledzepfan

Nj ono to není špatné ale celkově hrozně matoucí, protože Goya tu rozhodně nehraje takovou roli jakou bych podle názvu čekal a i jako pozorovatel a vypravěč je divný od chvíle kdy vlastně neslyší(což je hrozně překážkový prvek)...Celkově se ten příběh tak něják sune dál ale divák neví čí příběh sleduje-né, že by mělo jít o jednu osobu nebo dějovou linku ale všech a všeho se to dotkne tak něják letmo a napůl a na konci jde spíše o mozaiku osudů, postojů, pohledů, situací, historických zvratů..............Čtvrtou hvězdu by si to zasloužilo za J.Bardema, který byl-hlavně v první půce-naprosto démonický. ()

depony

Nádherná hudba, která podkresluje příběh, kde Goya není až tak zcela hlavní postavou, což nic neubírá na tom, že režisér neudělal chybu. Film se nejmenuje Goya nebo Goyův život! Jmenuje se Goya's Ghosts - proč se nevěnovat osudům těch, které Goya maloval? Dívka s perlou je taktéž filmem o dívce z obrazu skvělého vlámského malíře, malíř je zde okrajovou postavou [téměř]. Proto chápu Formanův film v tom, že ukazuje Goyu jako umělce, který hledal inspiraci pro tvorbu v životě kolem sebe a o tom to je. Dávám plný počet! ()

Květula

Nejdůležitější částí příběhu je pro mě vždycky jeho konec, protože špatný závěr dovede dokonale zničit dojem i z jinak bezchybného filmu. Pan Forman už dávno dokázal, že závěry mu jdou, ale tenhle se mu povedl skutečně mimořádně. ()

kikuka

nebudem úúplne zlá..aj keď exteriéry ma priam vytáčali - kompozične, svietením aj "komparzom" (uhm..)..keďže som film videla až po tretích pirátoch, nemohla som sa zbaviť pocitu, že pozerám nejakú bizarnú variáciu modelu: veľa zápletiek, veľa postáv, stále sa deje nieco dramatické, ale vlastne sa nič nedeje..(berte do úvahy, že goya je tak o hodinku kratší)..postavy - tiene, sa premávajú, trpia a neviem čo všetko..scény plánované ako emocionálne vypäté a intenzívne sa rozplývajú a vyznievajú umelo, strojene a prázdno..nemajú potrebný pátos, sú len patetické..ach jo..trochu sa to celé rozlialo.. ()

fannah

Poslední dobou dávám skoro pořád 5 hvězdiček hodnocení. Je to asi tím, že jsem vybral ke koukání filmy kvalitou podobné Goyovým přízrakům. Forman zkrátka umí točit a jeho smysl pro vizuální i obsahovou stránku filmů je prostě jedinečný. Natalie Portman a Javier Bardem jednoznačně Oscarové výkony. Ode mě 90%, výborný film. ()

Krissty

Jsem unešená! Nevím, čím začít. Bylo to tak hnusné a reálné (je dobře, že se Forman reality nebojí a dokáže ji ukázat skutečnou, i když to nebyl pěkný pohled).. Možná právě díky tomu to bylo tak skvělé! Nejkrásnější Goyův přízrak ztvárnila úžasně "moje" Natalie Portman, byla dokonalá! I když snad poprvé se mi v druhé polovině filmu opravdu nelíbila (myslím tím vzhledově) a to je co říct! :) Javier Bardem byl vynikající, podal skvělý výkon.. Hudba byla krásná a ta atmosféra mi brala dech! Děj je poutavý, ne-li přímo bezchybný.. Nemám, co vytknout.. I když - možná bych vytkla to, že nemám ráda, když někdo brutálně mučí moje oblíbence :P .. Ale to je jen detail :) Úžasný film!!! ()

pan.Kaplan

Velmi, velmi dobrý a povedený film. Samozřejmě to není film o Goyovy a fakt, že jeho jméno se dostalo do názvu považuju za komerční trik, ale budiž, Forman si to asi může dovolit. Sám Goya je tam vedlejší postavou - vedlejší postavou silného příběhu o inkvici, lidskosti a božích mlýnech. Krásná výprava, skvělé herecké výkony a příjemně doplňující hudba. Čistých 80% ()

Historik

Bylo to dobré, ale bylo toho málo. Tak nějak to vidím. Ten skok o patnáct let přišel nějak náhle a druhá půlka byla trochu uspěchaná. Mám pocit, že to chtělo někde pozdržet, některé scény nechat doznít. Jinak hledat, která postava byla hlavní, mi přijde zbytečné, domnívám se, že tu nešlo v prvé řadě o postavy, ale o dějiny, které jimi smýkaly. A musím říci, že se mi to hodně líbilo. Kdyby to bylo delší, mohlo to být ještě lepší. Tedy není to stoprocentní, ale já vím, že tento film se zařadí mezi ty Formanovy snímky, ke kterým se rád vrátím. Na rozdíl od jiných, které jsou sice stoprocentní, ale stačilo mi vidět je jednou. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)