Komparz (TV seriál)

Extras

Komedie

Velká Británie / USA, 2005 - 2007, 7 h 24 min (Minutáž: 12x30+1x84 min)

Extras bych si dovedl jednoduše představit jako sequel pro Žervého předchozí masterpiece The Office, ono totiž i jeho další alter-ego, Andy Millman, trpí, stejně jako David Brent z Kanclu, napoleonským komplexem a jistou dávkou sebeklamu (a když máte přátele, jako má on, tak ani nepotřebujete nepřátele...). Co se samotného seriálu týče, je to stejná pecka (aby ne, když i tady s Gervaisem spolupracoval Stephen Merchant) navíc okořeněná o různé hvězdy převážně britského (nejen) filmového nebe (vypíchnout zaslouží hlavně Kate Winslet v první sérii a Daniel Radcliffe ve druhé). A ten Millmanův sitcom chci vidět! :-) "You having a laugh?!"(24.7.2013)

Naprosto vynikající seriál, který je minimálně stejně dobrý jako předcházející The Office. Styl humoru Merchanta a Gervaise spočívá v trapnosti (takové divadlo krutosti vs. lidská komedie). Někdo si bude studem zakrývat zrak, mě ale postava Andyho Millmana věru potěšila a já se těším na další projekt této originální britské dvojice.(16.8.2006)

"Já vám nevím. Obsadit do sitcomu hvězdu, to by bylo trapný." Konečně další nadupaný britcom. Má všechno, co na nich máme rádi, a navíc se v každém díle objeví hvězda, která neskutečným způsobem schodí samu sebe. Jako když se Orlando Bloom (hrající Orlanda Blooma) prezentuje jako zakyslý hezounek, který si malé sebevědomí kompenzuje pomlouváním Johnyho Deppa. Nebo Patrick Stewart, který "viděl všechno". Nebo Ian McKellen a jeho "propracovaná" herecká metoda ("Víš, já nejsem čaroděj, já jen předstírám, že jsem čaroděj.") A k tomu looser Andy, sympatický tlouštík, který od prvního dílu miluje svojí hloupou kamarádku (a ani o tom neví), kterému občas ujede nevhodná poznámka a který podstupuje trnitou cestu za slávou. Mimochodem, Gervais ho hraje skvěle, když se mu podíváte do očí, vidíte něco opravdového, co ho odlišuje od všech těch hostujících stars. Jenom doufám, že Komparz někdy uvidíme v pátek po jedenácté na ČT2.(18.1.2007)

(Viděny všechny díly) „TV hvězda v depresích se upíjí k smrti." – „Ale, to neříkej. Nejsi hvězda a ty špeky tě zabijou dřív než pití.“ Po výborném Kanclu jsem už přece jenom čekal jistou úroveň zábavy. A té jsem se také k mému milému zjištění opravdu dočkal! Typ humoru je zmíněnému Kanclu velmi podobný, tudíž znovu vede vyžívání se v záměrné trapnosti a hluchých místech. Jejich nejčastější obětí je znovu hlavní hrdina v podání Gervaise, ale zatímco v předchozím seriálovém počinu si za ně mohl hlavně on sám, zde mu k nim výraznou měrou pomáhají jeho jednodušší a krapet slepičí kamarádka Maggie, a pak neschopný a hloupý agent Darren (Merchant prokazuje komediální talent nejen na papíře). Jenže pro tentokrát tvůrci vyrukovali s něčím speciálním, a to epizodním hostováním hvězd, které hrají sami sebe (a to s velkou chutí). Některé z nich jsem neznal, ale přesto mi vyloudily úsměv na rtech (asi nejvíc Ross Kemp). Jiné ano, z nichž jedna část mě pobavila hodně (Ben Stiller, Patrik Stewart, David Bowie nebo Chris Martin) a druhá dokonce maximálně (Kate Winslet, Orlando Bloom, Daniel Radcliffe či Ian McKellen… leckoho jistě překvapí „Legolas“, ale přece jenom, „ Winsletka“ se asi vyřádila nejvíc). Bez ohledu na rozvržení hvězd (na nich totiž jednotlivé díly vyloženě nestojí), první série měla trochu kolísavou kvalitu humoru (skvělé díly střídaly „jen“ nadprůměrně vtipné), v druhé se ta úroveň podařila více ustálit, ale zároveň se už přidal podstatně kritičtější tón. Ten pak dostane prostor ukázat se v celé své kráse v posledním bonusovém díle, který satirou (a z ní vyplývající určitou hořkostí) přímo překypuje, a přestože se divák stále místy slušně baví, Gervais s Merchantem už do tohohle světa (řekněme filmového či televizního showbusinessu) pořádně šijí a jistě ne každému, kdo se chce jen čistě pobavit, je tahle tendence po chuti. Hodnocení je tak na rozmezí 4/5*, nakonec ale dávám slabší plný počet, a to za tu osvěžující reflexi a sebeironii (tvůrců i jejich hostů). „Promiňte. Jen vám chci říct, že jste byl v té scéně skvělý.“ – „Děkuju, ale já tam jen stál a držel tuhle složku.“ – „Ale držel jste ji nádherně. Nespadla vám!“(12.4.2015)

No to je vážně drzost! Natočit dvě série seriálu, jen kvůli tomu abych se mohl sejít se svým hereckým (De Niro) a hudebním (Bowie) idolem. A Merchant ho klidně nechá. Tak snad ještě aby Gervais hodil roli svýmu nejlepšímu kámošovi (počkat, Jonathan Ross tam hraje taky). Zbytek se nějak dotočí. Tak nevim pane Gervais: Are you havin' a laugh?(9.4.2009)

• - Některé věty, které říkají v seriálu Ricky Gervais a Stephen Merchant, byly v Americe změněny a liší se tak od britského originálu. (HappySmile)

• - V závěrečných titulcích je postava Darrena Lamba označena pouze jako "agent". Postava Shauna Williamsona je zase uvedena jako "Barry", přestože Shau hrál sám sebe. Je to proto, že Darren má ve zvyku uvádět jej všude jako "Barryho", přestože zde jej Andy oslovuje "Shaune". (HappySmile)

• - Každá epizoda nese pojmenování po celebritě. (J*A*M*A*L)