Film se vyhýbá samoúčelnému plkání. Obraz, i přes svou zastřenost, působí ostře jako břitva. Atmosféra není vytvářena uměleckými prvky, které zde ale v žádném případě nechybí, nýbrž chladnou nepřikrášlenou autenticitou. Vulgárnost není účel, ale nutnost podmíněná směsicí krve, zvratků a křivd mísících se v obličejích těchto společenských vyvrženců. Nikolaev bez emocí a zbytečného uměleckého patosu zobrazil svět, který kdysi byl někde tam na východě, někde mimo zraky pracující třídy, někde „v podzemí“. Sugestivní a silně nepodbízivý naturalistický zážitek.(4.4.2009)

Pokud bych mohl nějakým způsobem zapomenout na knižní předlohu, určitě bych dal vyšší hodnocení. Film jednak pojednává pouze o třetině Pelcovy knihy (Děti ráje), druhak vynechává dosti podstatné detaily: chybí Olinova sestra a incest mezi nimi, také by filmu prospěla postava Josefa z Valdic. Příliš mnoho prostoru dostává jinak nevýrazný Špína. Bylo by ovšem velmi naivní doufat, že lze knihu Jana Pelce vůbec věrohodně filmově ztvárnit. To prostě není možné a autoři snímku se o to rozhodně nepokoušeli.(17.3.2009)

Kralovy Vary 2007.Po rozhodnutí ,že další těžký film už nezvládnem ,se ocitáme v malém klubu s jednou z mých nejbližších kamarádek Leila75.Promítají tam na staré kotoučové promítačce film ....a bude hůř.Jako vstupenku dostávám pivní tácek a kupuji si pivo.Začíná film a já začínám být nostalgická.Připomínám si ,jak jsme chodili u babičky na vsi do místní hospůdky na promítání filmů ,jak se občas film přetrhl, ten zvuk staré promítačky.......Na plátně běží příběh o máničkách ,mezi něž jsem ve svém raném mládí také patřila a podobné akcičky zažila na vlastní kůži...........Škoda ,že nezůstalo u původního záměru ,kdy tvůrci nestáli o klasickou distribuci do kin a měli existovat pouze tři kopie, se kterými se mělo jezdit po klubech, hospodách a hudebních festivalech.....kdy jak říkal Petr Nikolaejev "Dojde tak k zajímavému jevu, kdy se způsob distribuce stane součástí uměleckého díla samotného."(17.1.2008)

Jóó, není nad pořádnej undergroundovej život. Mastný, dlouhý vlasy, spanilé děvy a pivo teče proudem! Krásný snímek o tom, jak to tady vypadalo za komunismu, kdy svobodní a "trošku" ujetí lidé nebyli zrovna v kurzu, naopak, kdy se jich státní moc bála jak čert kříže. Parádní amatérské výkony a černobílá kamera dodávají filmu autentičnost. A skvělá muzika undergroundových legend DG 307 vše jen podtrhuje. Proč takových českých filmů nevzniká více!?!(14.8.2007)

V životě bych neřekl že někdo v týhle době dokáže natočit tak originální, sugestivní a autentickou záležitost. Zfilmování Pelcovy knihy rozhodně muselo být oříškem a vybrání prostřední části považuju za dobrý krok. Narozdíl od Pelíšků a jiných úsměvných komedií z období socializmu nám tenhle snímek ukazuje že to zas nebyla taková prdel...(28.8.2007)

• - Ve scéně po fotbalovém zápase je na škodovce vidět samolepka STOP24. V té době ještě tyhle samolepky nebyly. (KdG)

• - Představitel hlavní postavy Karel Žídek se musel nechat ostříhat kvůli závěrečným scénám v Paříži. (Calid)

• - Výrobci film nechali před uvedením v kinech promítat v hospodách. Hlavně kvůli tematice filmu. Promítalo se tedy na různých místech, v improvizovaných kinech uvnitř hospod, většinou za 100 korun. (GANOUSEK)