Zápisník smrti

DEATH NOTE ~デスノート~

Death Note

Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní

Japonsko, 2006, 126 min

Tento film zřejmě těží hlavně na základním faktu příběhu, teda samotném nápadu se zápisníkem. Příběh mě maximálně zaujal a vyvolal tolik emocí, že to snad ani není možné - od obdivu k hlavnímu hrdinovi až po nenávist, lítost i pocit zadostiučinění. Fakt neuvěřitelné, nedovedu si představit, že v Evropě nebo USA by to natočili lépe - Japonští herci jsou k tomuto jako stvoření, a teď to nemyslím jako nějakou narážku, ale spíše obdiv. Doufám, že budu mít tu možnost, to někdy porovnat ve zdejších komentářích s často zmiňovaným animovaným seriálem.(16.1.2010)

• Redi

Téměř katastrofální... 2* (to jsem ještě hodný) za...ani nevím...snad za držení se předlohy anime serie a dobrého naporcování štangle na pár deka hodné filmu. Představitelé hlavních i vedlejších postav jsou naprosto otřesní (jediný kdo ušel byl Takeshi Kaga aka velitel Yagami)... Light naprosto trapný, L o něco méně trapný, ale také naprosto příšerný... u tohoto zfilmování se sešla parta herců amatérů a režie na prd. Chybí mi ta komiksová stylovost, jako třeba ve chvíli, když si Light dává kombo do deníku. Co se týče animace Ryuka, tak ta mohla být rozhodně lepší, na tom si záležet moc nedali, jako by to hodili za domácí ukol nějakým studentům 2. ročníku. Sečteno podrženo------ kdo si oblíbil anime serii či mangu(kterou jsem nečet), tak tomuto paskvilu nemůže dát víc jak 3*, ale jak je vidno, tak se s údivem pletu.(3.7.2010)

Hned v úvodních minutám nám příběh odhalí, kdo je tady pánem života a smrti. CITÁT - Série úmrtí pokračuje. Nevyjasněná úmrtí............. Policie pátrá po tom, co oběti může spojovat, krom srdeční zástavy. Jenže obětí je stále víc a víc a fenomén se rozrůstá do celého světa. Celkem jsem hlavnímu "záporákovi", dá-li se tak nazvat, fandil. Obešel složitý systém a vzal právo do svých rukou, jenže mu to začíná přerůstat přes hlavu a policie v čele s tajemným "L" mu je pomalu v patách. CITÁT - Je to Bůh?.......... Malé vráceníčko do minulosti asi tak o jeden měsíc, nám vysvětlí příčinu a zjevení zápisníku. Hlavní hrdina začíná vyprávět svůj příběh. CITÁT - Ten, jehož jméno se napíše do tohoto zápisníku, zemře hroznou smrtí......... Normální je zástava srdce, ale dá se vepsat i složitější smrt. Pravidla Zápisníku smrti jsou obsáhlá a nutí ke tvořivosti. Příchod Anděla Smrti Ryuuka je nádherný a sám Anděl je v tomto hraném příběhu úchvatný. Jeho příchod okolo dvacáté minuty jsem si vychutnal. Je to situace Andělsky Boží a silně mrazivá. CITÁT - To já.......jsem tady ztratil......ten zápisník......... Příběh o "rozdávání" Smrti může začít. Posun vpřed o čtyři měsíce nám ukáže jak Kiru (přezdívka hlavního hrdiny) vládne dál pod dohledem Ryuuka a zabíjí zločince. Náhle nám do příběhu vstupují dva zajímavé faktory. Kdo neviděl seriál bude jistě překvapen. Do "hry" vstupuje záhadný pan "L" a divák i zjistí, kdo je otec hlavního hrdiny, který bere zákon do svých rukou. Já byl tedy překvapen a to proto, že jsem nikdy neviděl seriál. Příběh se záhy dostává do jiné linie. Pýcha předchází pád a Kiru začne zabíjet i ty co nejsou zločinci (v očích diváka). A Anděl Smrti, který má rád jablka stále jen přihlíží. CITÁT - Kolik agentů FBI pracuje v současné době na mém případu?.......... Nádherný, mrazivý a krutý snímek o Smrti a jejím vládci. CITÁT - Zemře tři vteřiny poté, co vyleze z vozu............ Pak se to tak nádherně zamotá, až to vypadá šíleně a konec příběhu vás asi usadí nadobro. Ještě chvilku po konci tohoto snímku jsem seděl s otevřenou hubou. CITÁT - Smekám, jsi opravdový Ďábel...............(30.6.2013)

• Elementál

Jsem velkým fanouškem anime Death note a ačkoliv jsem od filmu neočekával mnoho (koneckonců převést anime do hrané podoby ve stejné, či snad dokonce lepší kvalitě mi přijde jako téměř nereálné), přesto jsem byl zklamán. Ryuk jako karikatura na počítačovou techniku, Light, který působí téměř směšně, potlačení jednotlivých charakterů ve vyšteřovacím týmu a to natolik, že ani nevíte, kdo je kdo... Navíc seriál, ač se snaží působit konzistentně je stále seriálem - tzn. že několik epizod se řeší určitá situace a ve chvíli kdy se vyřeší se objeví nová. Prostě proto, že je to seriál. Film by oproti tomu měl mít jakýsi jednolitý příběh...ale nemá - kopíruje anime a nedaří se mu udržet ani napětí a ani pozornost. A to nemluvím o tom, že konec je naprosto nijaký a k dokončení příběhu je vám třeba další (předpokládám, že podobně otřesný) snímek._________ Najdou se samozřejmě i klady - výborný L, zajímavé alternativní úmrtí Penbarovy manželky (řekl, bych, že lepší než v seriálu) a kopírování původní předlohy. Příběh Zápisníku smrti je zkrátka natolik dobrý, že jeho sílu cítíme i přes podprůměrnou práci scénáristů či režiséra.____________ A na závěr malé rýpnutí: zdejší hodnocení naprosto neodpovídá kvalitě snímku a nechápu, že je takové, jaké je...(30.3.2009)

126 minut je skutečně dosti málo na rozkreslení postav (a že jich v Death Note je), címž asi filmová adaptace trpí nejvíc. O nejslavnějším detektivovi světa, L, se tak dozvídáme opravdu jen to nejnutnější, Lightův úchvatný přerod ze šprta v démonického Kiru je prakticky celý přeskočen, ale hlavně nevidíme, jakou spásou/hrozbou Kira ve skutečnosti je. Na druhou stranu, tohle není anime. Film si vystačí s tím, co má. Kaneko válčí s maximální vervou, nasadil svižné tempo, vybral skvělé herce (hlavně Fujiwara, který opět dokazuje, že za jeho andělskou tvářičkou se schvává větší ďábel, než se může na první pohled zdát; taky by mě zajímalo, kolik kilo Matsuyama během natáčení přibral) a potěšil i po vizuální stránce. Efekty ´sou solidní, Ryuuku jakoby si z oka vypadl, a Kaneko byl dokonce natolik politicky korektní, že do vyšetřovací skupiny přibral i ženu a dal většího prostoru prostoru i dalším ženským postavám, budiž pochválena především Shiori a bývalá agentka Misora. Co se hudby týče, Kawai ani tentokrát nezklamal. Závěrem bych snad ještě vytknul kyčovou vyumělkovanost některých scén, kdy se film snaží citovat seriál a co mi opravdu chybělo, byly Lightovy rozverná monology. Naštěstí, tohle ´sou jen malé vady na kráse. Můj výsledný dojem je stále nadprůměrný. L, do you know shinigami loves apples?(25.11.2007)

• - Jak je uvedeno v seriálu, pravý důvod, proč se chtěl Ryuk dostat do lidského světa, je ten, že se chtěl pobavit. (Shley)

• - Zápisník smrti byl prvním filmem v japonské filmové historii, ve kterém bylo k natočení scény použito metro. (Shley)

• - Mezi filmovým zpracováním a původním anime seriálem lze najít několik rozdílů. V seriálu se například Light (Tatsuya Fujiwara) zbaví Naomi Misory (Asaka Seto) tím, že z ní vyláká řidičský průkaz, a to ve chvíli, kdy jí řekne, že je z vyšetřovacího týmu zabývající se Kirovým případem a že by s ním rád spolupracoval, ale že potřebuje průkaz totožnosti. Ve filmu se dále agent, který pronásleduje Lighta (Tatsuya Fujiwara), jmenuje Raye Iwamatsu, ale v anime je o Raye Penber. Ryuk současně v seriálu nezapíral, co se stane s člověkem, který zápisník využil. (Shley)