Zápisník smrti

DEATH NOTE ~デスノート~

Death Note

Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní

Japonsko, 2006, 126 min

Tak nevím, námět je to zajímavý a japonské podání celému filmu dává zvláštní nádech, ale....ale ani nevím, co je na něm špatného:-) Ano, určitě se nejedná o horor, nejstrašidelnější je animovaná postavička a i ta může přijít leckomu k smíchu. Jenže ono je to zvláštně natočené, těžko popsat, ale určitě na tento film nezapomenete...70%(13.7.2008)

Hned v úvodních minutám nám příběh odhalí, kdo je tady pánem života a smrti. CITÁT - Série úmrtí pokračuje. Nevyjasněná úmrtí............. Policie pátrá po tom, co oběti může spojovat, krom srdeční zástavy. Jenže obětí je stále víc a víc a fenomén se rozrůstá do celého světa. Celkem jsem hlavnímu "záporákovi", dá-li se tak nazvat, fandil. Obešel složitý systém a vzal právo do svých rukou, jenže mu to začíná přerůstat přes hlavu a policie v čele s tajemným "L" mu je pomalu v patách. CITÁT - Je to Bůh?.......... Malé vráceníčko do minulosti asi tak o jeden měsíc, nám vysvětlí příčinu a zjevení zápisníku. Hlavní hrdina začíná vyprávět svůj příběh. CITÁT - Ten, jehož jméno se napíše do tohoto zápisníku, zemře hroznou smrtí......... Normální je zástava srdce, ale dá se vepsat i složitější smrt. Pravidla Zápisníku smrti jsou obsáhlá a nutí ke tvořivosti. Příchod Anděla Smrti Ryuuka je nádherný a sám Anděl je v tomto hraném příběhu úchvatný. Jeho příchod okolo dvacáté minuty jsem si vychutnal. Je to situace Andělsky Boží a silně mrazivá. CITÁT - To já.......jsem tady ztratil......ten zápisník......... Příběh o "rozdávání" Smrti může začít. Posun vpřed o čtyři měsíce nám ukáže jak Kiru (přezdívka hlavního hrdiny) vládne dál pod dohledem Ryuuka a zabíjí zločince. Náhle nám do příběhu vstupují dva zajímavé faktory. Kdo neviděl seriál bude jistě překvapen. Do "hry" vstupuje záhadný pan "L" a divák i zjistí, kdo je otec hlavního hrdiny, který bere zákon do svých rukou. Já byl tedy překvapen a to proto, že jsem nikdy neviděl seriál. Příběh se záhy dostává do jiné linie. Pýcha předchází pád a Kiru začne zabíjet i ty co nejsou zločinci (v očích diváka). A Anděl Smrti, který má rád jablka stále jen přihlíží. CITÁT - Kolik agentů FBI pracuje v současné době na mém případu?.......... Nádherný, mrazivý a krutý snímek o Smrti a jejím vládci. CITÁT - Zemře tři vteřiny poté, co vyleze z vozu............ Pak se to tak nádherně zamotá, až to vypadá šíleně a konec příběhu vás asi usadí nadobro. Ještě chvilku po konci tohoto snímku jsem seděl s otevřenou hubou. CITÁT - Smekám, jsi opravdový Ďábel...............(30.6.2013)

• Redi

Téměř katastrofální... 2* (to jsem ještě hodný) za...ani nevím...snad za držení se předlohy anime serie a dobrého naporcování štangle na pár deka hodné filmu. Představitelé hlavních i vedlejších postav jsou naprosto otřesní (jediný kdo ušel byl Takeshi Kaga aka velitel Yagami)... Light naprosto trapný, L o něco méně trapný, ale také naprosto příšerný... u tohoto zfilmování se sešla parta herců amatérů a režie na prd. Chybí mi ta komiksová stylovost, jako třeba ve chvíli, když si Light dává kombo do deníku. Co se týče animace Ryuka, tak ta mohla být rozhodně lepší, na tom si záležet moc nedali, jako by to hodili za domácí ukol nějakým studentům 2. ročníku. Sečteno podrženo------ kdo si oblíbil anime serii či mangu(kterou jsem nečet), tak tomuto paskvilu nemůže dát víc jak 3*, ale jak je vidno, tak se s údivem pletu.(3.7.2010)

"Moji" Japonci mě opět nezklamali. A to přitom žádné comicsy nečtu, natož ty japonské. Ale tenhle příběh je nadprůměrně povedený a jeho povedené áčkové zpracování hravě strčí do kapsy třeba většinu japonských "vlasatých" horrorů. Měl jsem sice původně připraveny "jen" čtyři hvězdy (nebavila mě vůbec postava boha smrti - jeho mizerná digitální vizáž, jeho roztlemená klaunská držka i jeho repliky), ale za vskutku ďábelsky vypointovaný závěr v galerii musím popětit. A skoro bych teď měl chuť vidět další a další pokračování, i když seriály poslední dobou nějak nemusím.(19.4.2017)

Nápad, byť jednoduchý, je na jedničku, komplexně vzato jde vlastně i o velice dobrý příběh. Problémy nastávají v určitých bodech jeho prezentace. Nevkusné zobrazení anděla je spíše povrchní detail, daleko větším problémem jsou charaktery postav. Tvůrci patrně očekávali, že všichni už předem viděli anime seriál, a že tento film je jen jakési zhmotnění nejzajímavější momentů ze seriálu. Možná je tomu tak v Japonsku, já například ale seriál neviděl vůbec. Ani náznak. Ve výsledku působí tedy postavy velmi ploše, trochu i jednotvárně, kde vlastně jedinou světlou vyjímku tvoří L. Nemůžete si k nim vybudovat žádný vztah, neboť okamžitě začnou konat a jakákoliv expozice je tedy smrštěna na absolutní minimum. Někomu to samozřejmě může vyhovovat, já jsem ovšem názoru, že nevědet do poloviny film, komu vlastně fandit, a i potom si nebýt až tak zcela jist, není zrovna to nejlepší.(16.7.2011)

• - Zápisník smrti byl prvním filmem v japonské filmové historii, ve kterém bylo k natočení scény použito metro. (Shley)

• - Mezi filmovým zpracováním a původním anime seriálem lze najít několik rozdílů. V seriálu se například Light (Tatsuya Fujiwara) zbaví Naomi Misory (Asaka Seto) tím, že z ní vyláká řidičský průkaz, a to ve chvíli, kdy jí řekne, že je z vyšetřovacího týmu zabývající se Kirovým případem a že by s ním rád spolupracoval, ale že potřebuje průkaz totožnosti. Ve filmu se dále agent, který pronásleduje Lighta (Tatsuya Fujiwara), jmenuje Raye Iwamatsu, ale v anime je o Raye Penber. Ryuk současně v seriálu nezapíral, co se stane s člověkem, který zápisník využil. (Shley)

• - Jak je uvedeno v seriálu, pravý důvod, proč se chtěl Ryuk dostat do lidského světa, je ten, že se chtěl pobavit. (Shley)