Cestománie (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1999, 182x29 min

ČT cestopisné magazíny prostě umí a Cestománie je toho důkazem (s velice dobrým komentářem Vladyky a Štěpánové)! Viděl jsem mnoho podobných pořadů např. na Travel Channel, ale po čase mi začaly lézt na nervy. ___ Každý díl Cestománie samozřejmě tak výborný nebyl, ale v rámci své kategorie se z dlouhodobého hlediska jedná o špičku.(14.1.2016)

Výborný cestopis, v dětství jsem ho miloval a představoval si jak to v dospělosti všechno projedu (no... už bych mohl začít) :D. Ne vážně bylo to vážně výborný a myslím si, že žádný jiný český cestopis ať už nová cestománie či cokoliv jiného kvality této zdaleka nedosahuje. Už jen ta znělka pořadu byla kouzelná.(5.9.2012)

Zajímavý seriál u kterého jsem se vždy něco nového dozvěděla a poučila se v různých směrech. Poté jsem zjistila, že i Země o kterých jsem si myslela, že nejsou ničím zajímavé, tak zajímavé jsou. Díky Cestománii můžu říct, že jsem si rozšířila obzory a našla jsem mnohá místa, která bych v budoucnu chtěla navštívit.(29.12.2013)

• dopitak

Hodnocení dílu Kyklády - Rodiště bohů: Z celých Kyklád zavítáme jen na Mykonos, Delos, Naxos a Santorini. To je hodně okrouhaný pohled. Kromě několika zásadních informací (ve kterém městečku jsou křivolaké uličky, kde je pěkná pláž) nám tvůrci zase cpou záběry a rádobypříběhy několika podnikatelů, kteří na tom či konkrétním ostrově něco vyrábí (tkadlena, výrobce citronového likéru na Naxu /který jsme mimochodem vůbec neviděli/), a nudné ubíjející záznamy lidových slavností s tanci. To důležité, jak který ostrov vypadá, co tam je, kde se ubytovat abyste měli fajn moře, to jako vždycky chybí. Zase se papouškuje historie Thiry, sopečné plky s popelem a úrodnou půdou... Ztráta času.(22.10.2016)

I díky tomuto cestopisnému seriálu se můj zájem o zeměpis prohluboval, zvlášť když můj bratr měl za úkol od svého třídního a zároveň zeměpisáře to pro účely školní výuky nahrávat na VHS. Není žádný díl, který by se mi výrazně zapsal do paměti; všechny byly zajímavé - a to si troufám tvrdit, ačkoliv jsem zdaleka neviděl všechny. Úvodní znělku si můžu přehrát v mysli kdykoliv se mi zachce, a jakmile to udělám, najednou jako bych se octnul na místech bližších i vzdálených, téměř domácích i naprosto exotických. Chytrý a poutavý a zároveň vtipný komentář dvojice Štěpánová-Vladyka byl třešničkou celého cyklu - nedivím se, že si je pak Nova stáhla. Stopáž akorát, množství informací akorát, zábavy akorát. Možnost přenést se prakticky kamkoliv na světě a přitom zůstat sedět na gauči dnes už ne před televizí, ale LCD mého PC připojeného k internetu je k nezaplacení a rád ji využívám i teď, kdy ČT Cestománii reprízuje.(3.9.2012)

• - Největší share 60,02% (procenta ze všech diváků u tv obrazovek) dosáhl díl "Nová Kaledonie: Francouzské dědictví" vysílaný na TV NOVA 8. 2. 2005. (POMO)

• - Celkem vzniklo 267 cestopisů, tedy: 182 dílů pro ČT a 85 dílů pro TV Nova. (POMO)

• - Dokumentární seriál natáčel pouze český tým. (M.B)