• dopitak

Hodnocení dílu Kyklády - Rodiště bohů: Z celých Kyklád zavítáme jen na Mykonos, Delos, Naxos a Santorini. To je hodně okrouhaný pohled. Kromě několika zásadních informací (ve kterém městečku jsou křivolaké uličky, kde je pěkná pláž) nám tvůrci zase cpou záběry a rádobypříběhy několika podnikatelů, kteří na tom či konkrétním ostrově něco vyrábí (tkadlena, výrobce citronového likéru na Naxu /který jsme mimochodem vůbec neviděli/), a nudné ubíjející záznamy lidových slavností s tanci. To důležité, jak který ostrov vypadá, co tam je, kde se ubytovat abyste měli fajn moře, to jako vždycky chybí. Zase se papouškuje historie Thiry, sopečné plky s popelem a úrodnou půdou... Ztráta času.(22.10.2016)

Gigant mezi všemi našemi cestopisnými dokumenty, který zcela jistě ohromí už svojí odvysílanou délkou, ale i třeba různorodou pestrobarevností scénáře a námětu. Gigant na který jsem se vždy s velkou chutí těšil a rád některé jeho jednotlivé díly sledoval. Podobně jako třeba následující "Světozor", nebo ještě dřívější "Objektiv". Poučný, informativní, vždy objektivní, a na vysoké profesionální úrovni, navíc s příjemným průvodcem a komentáři tuším že Jandourkovými později třeba i ty Vladykovi nebyli špatné. Na zemi je přeci jenom pěkně že? Ať už kdekoliv, v Evropě, v Americe, v Austrálii v různých do dnes neprobádaných krajích, mezi křováky, původními indiány, či v té nejdražší a v nejluxusnější exotice. Akorát si nevzpomínám na žádný díl třeba odněkud s Antarktidy a Arktidy. Ale doma je stejně nejlíp...:-) A když už do světa, tak bez Čedoku apod, ale na cesty jedině s Cestománií:-)(25.11.2006)

Vybrat pro čtení komentáře Vladyku se Štěpánovou byl fantastický tah. Jejich specifický hlas přiměje člověka se pousmát ještě dřív než pronesou nějakou z mnoha skvěle napsaných hlášek a poznámek. O tom, do jakých úžas-ných a rozmanitých koutů světa se díky Cestománii podíváme není třeba se rozepisovat, prostě mňam!(1.8.2008)

Výborný cestopis, v dětství jsem ho miloval a představoval si jak to v dospělosti všechno projedu (no... už bych mohl začít) :D. Ne vážně bylo to vážně výborný a myslím si, že žádný jiný český cestopis ať už nová cestománie či cokoliv jiného kvality této zdaleka nedosahuje. Už jen ta znělka pořadu byla kouzelná.(5.9.2012)

Pro mně, jakožto zapálenou cestovatelku, naplno zasaženou syndromem 'travelbug', je Cestománie prostě pastvou pro oči... Milovala jsem to jako puberťák, snící o tom, že se všude taky jednou podívám, a miluju to i teď, když se k jednotlivým epizodám vracím a vzpomínám na místa, kde už jsem byla... Líbí se mi objektivní pohled na všechny země a zajímavosti daných kultur, co ale nasadilo tomuhle pořadu zlatou korunu, jsou nepřekonatelné komentáře Štěpánové a Vladyky... Palec nahoru scénáristům a palec dolu jedině za to, že jsem se na natáčení nemohla podílet taky :)(10.2.2016)

• - Největší share 60,02% (procenta ze všech diváků u tv obrazovek) dosáhl díl "Nová Kaledonie: Francouzské dědictví" vysílaný na TV NOVA 8. 2. 2005. (POMO)

• - Nejsledovanějším dílem (absolutní počet diváků) Cestománie na ČT 1 byl "Zimbabwe: Všechny barvy Afriky“ (ČT1, 12. 1. 2004) a "Nové Cestománie“ na TV NOVA byla "Západní Samoa: Zpívající ostrovy“ (TV NOVA, 28. 12. 2004). (POMO)

• - Na Cestománii pracovalo celkem 47 režisérů. Nejpotentnějším z nich byl režisér Ján Mančuška, který natočil 66 dílů. (POMO)