Cestománie (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1999, 182x29 min

Bára Štěpánová (vyp.), Miroslav Vladyka (vyp.)

A pak, že se nedá levně cestovat! Pohodlně se usaďte před obrazovku, pro větší požitek si dejte dobré pití, k ruce si krom ovladače nachystejte něco na zub a s průvodcovskou dvojicí Vladyka - Štěpánová můžete cestovat. Cestománie je velmi zdařilý cestopisný pořad, při kterém musí člověk litovat, jak krátký je jeden lidský život na navštívení tolika krásných míst na naší planetě.(3.9.2011)

Gigant mezi všemi našemi cestopisnými dokumenty, který zcela jistě ohromí už svojí odvysílanou délkou, ale i třeba různorodou pestrobarevností scénáře a námětu. Gigant na který jsem se vždy s velkou chutí těšil a rád některé jeho jednotlivé díly sledoval. Podobně jako třeba následující "Světozor", nebo ještě dřívější "Objektiv". Poučný, informativní, vždy objektivní, a na vysoké profesionální úrovni, navíc s příjemným průvodcem a komentáři tuším že Jandourkovými později třeba i ty Vladykovi nebyli špatné. Na zemi je přeci jenom pěkně že? Ať už kdekoliv, v Evropě, v Americe, v Austrálii v různých do dnes neprobádaných krajích, mezi křováky, původními indiány, či v té nejdražší a v nejluxusnější exotice. Akorát si nevzpomínám na žádný díl třeba odněkud s Antarktidy a Arktidy. Ale doma je stejně nejlíp...:-) A když už do světa, tak bez Čedoku apod, ale na cesty jedině s Cestománií:-)(25.11.2006)

Možná to není nejlepší cestopisný seriál, ale v rámci české televizní scény nabízel pouze pohled na zemi a kulturu kterou dokumentoval, bez rádoby vtipných komentářů moderátorů-cestovatelů. Miroslav Vladyka a Bára Štěpánová byli rozhodně velice příjemní průvodci, kteří dodavali seriálu profesionální a současně zábavný ráz.(13.1.2008)

Já nemám co dodat. Když sleduji cestopisný dokument, cítím takovou smutnou závist že tam nejsem já, ale přitom si to užívám a slibuju si «Jednou se tam podívám!» Cestománie je poučná, krásná na pohled, nezasekává se na jednom místě, a uchu(!) lahodí komentář, Vladyka má takový legrační hlas:) Chválím, končím!(7.5.2014)

I díky tomuto cestopisnému seriálu se můj zájem o zeměpis prohluboval, zvlášť když můj bratr měl za úkol od svého třídního a zároveň zeměpisáře to pro účely školní výuky nahrávat na VHS. Není žádný díl, který by se mi výrazně zapsal do paměti; všechny byly zajímavé - a to si troufám tvrdit, ačkoliv jsem zdaleka neviděl všechny. Úvodní znělku si můžu přehrát v mysli kdykoliv se mi zachce, a jakmile to udělám, najednou jako bych se octnul na místech bližších i vzdálených, téměř domácích i naprosto exotických. Chytrý a poutavý a zároveň vtipný komentář dvojice Štěpánová-Vladyka byl třešničkou celého cyklu - nedivím se, že si je pak Nova stáhla. Stopáž akorát, množství informací akorát, zábavy akorát. Možnost přenést se prakticky kamkoliv na světě a přitom zůstat sedět na gauči dnes už ne před televizí, ale LCD mého PC připojeného k internetu je k nezaplacení a rád ji využívám i teď, kdy ČT Cestománii reprízuje.(3.9.2012)

• - Největší share 60,02% (procenta ze všech diváků u tv obrazovek) dosáhl díl "Nová Kaledonie: Francouzské dědictví" vysílaný na TV NOVA 8. 2. 2005. (POMO)

• - Na Cestománii pracovalo celkem 47 režisérů. Nejpotentnějším z nich byl režisér Ján Mančuška, který natočil 66 dílů. (POMO)

• - Cestománie představila 152 zemí všech kontinentů, vyjma Antarktidy. (POMO)