Cestománie (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1999, 182x29 min

Vybrat pro čtení komentáře Vladyku se Štěpánovou byl fantastický tah. Jejich specifický hlas přiměje člověka se pousmát ještě dřív než pronesou nějakou z mnoha skvěle napsaných hlášek a poznámek. O tom, do jakých úžas-ných a rozmanitých koutů světa se díky Cestománii podíváme není třeba se rozepisovat, prostě mňam!(1.8.2008)

• dopitak

Hodnocení dílu Kyklády - Rodiště bohů: Z celých Kyklád zavítáme jen na Mykonos, Delos, Naxos a Santorini. To je hodně okrouhaný pohled. Kromě několika zásadních informací (ve kterém městečku jsou křivolaké uličky, kde je pěkná pláž) nám tvůrci zase cpou záběry a rádobypříběhy několika podnikatelů, kteří na tom či konkrétním ostrově něco vyrábí (tkadlena, výrobce citronového likéru na Naxu /který jsme mimochodem vůbec neviděli/), a nudné ubíjející záznamy lidových slavností s tanci. To důležité, jak který ostrov vypadá, co tam je, kde se ubytovat abyste měli fajn moře, to jako vždycky chybí. Zase se papouškuje historie Thiry, sopečné plky s popelem a úrodnou půdou... Ztráta času.(22.10.2016)

Já nemám co dodat. Když sleduji cestopisný dokument, cítím takovou smutnou závist že tam nejsem já, ale přitom si to užívám a slibuju si «Jednou se tam podívám!» Cestománie je poučná, krásná na pohled, nezasekává se na jednom místě, a uchu(!) lahodí komentář, Vladyka má takový legrační hlas:) Chválím, končím!(7.5.2014)

Zajímavý seriál u kterého jsem se vždy něco nového dozvěděla a poučila se v různých směrech. Poté jsem zjistila, že i Země o kterých jsem si myslela, že nejsou ničím zajímavé, tak zajímavé jsou. Díky Cestománii můžu říct, že jsem si rozšířila obzory a našla jsem mnohá místa, která bych v budoucnu chtěla navštívit.(29.12.2013)

I díky tomuto cestopisnému seriálu se můj zájem o zeměpis prohluboval, zvlášť když můj bratr měl za úkol od svého třídního a zároveň zeměpisáře to pro účely školní výuky nahrávat na VHS. Není žádný díl, který by se mi výrazně zapsal do paměti; všechny byly zajímavé - a to si troufám tvrdit, ačkoliv jsem zdaleka neviděl všechny. Úvodní znělku si můžu přehrát v mysli kdykoliv se mi zachce, a jakmile to udělám, najednou jako bych se octnul na místech bližších i vzdálených, téměř domácích i naprosto exotických. Chytrý a poutavý a zároveň vtipný komentář dvojice Štěpánová-Vladyka byl třešničkou celého cyklu - nedivím se, že si je pak Nova stáhla. Stopáž akorát, množství informací akorát, zábavy akorát. Možnost přenést se prakticky kamkoliv na světě a přitom zůstat sedět na gauči dnes už ne před televizí, ale LCD mého PC připojeného k internetu je k nezaplacení a rád ji využívám i teď, kdy ČT Cestománii reprízuje.(3.9.2012)

• - Celkem vzniklo 267 cestopisů, tedy: 182 dílů pro ČT a 85 dílů pro TV Nova. (POMO)

• - Nejsledovanějším dílem (absolutní počet diváků) Cestománie na ČT 1 byl "Zimbabwe: Všechny barvy Afriky“ (ČT1, 12. 1. 2004) a "Nové Cestománie“ na TV NOVA byla "Západní Samoa: Zpívající ostrovy“ (TV NOVA, 28. 12. 2004). (POMO)

• - Největší share 60,02% (procenta ze všech diváků u tv obrazovek) dosáhl díl "Nová Kaledonie: Francouzské dědictví" vysílaný na TV NOVA 8. 2. 2005. (POMO)