Cestománie (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1999, 182x29 min

Vybrat pro čtení komentáře Vladyku se Štěpánovou byl fantastický tah. Jejich specifický hlas přiměje člověka se pousmát ještě dřív než pronesou nějakou z mnoha skvěle napsaných hlášek a poznámek. O tom, do jakých úžas-ných a rozmanitých koutů světa se díky Cestománii podíváme není třeba se rozepisovat, prostě mňam!(1.8.2008)

Já nemám co dodat. Když sleduji cestopisný dokument, cítím takovou smutnou závist že tam nejsem já, ale přitom si to užívám a slibuju si «Jednou se tam podívám!» Cestománie je poučná, krásná na pohled, nezasekává se na jednom místě, a uchu lahodí komentář, Vladyka má takový legrační hlas:)(3.7.2017)

Autoři pořadu navštěvují velice zajímavá místa, nejen pouze ta nejznámější. K tomu napsal scénárista vtipné komentáře pro Mirka Vladyku a Báru Štěpánovou. Nutno podotknout, že čím novější díly, tím o trochu lepší. Ve volnějších chvílích vyučování s oblibou pouštím svým žákům, aby viděli místa, o kterých se učí, i z pohledu cestovatelů s kamerou.(4.2.2015)

Gigant mezi všemi našemi cestopisnými dokumenty, který zcela jistě ohromí už svojí odvysílanou délkou, ale i třeba různorodou pestrobarevností scénáře a námětu. Gigant na který jsem se vždy s velkou chutí těšil a rád některé jeho jednotlivé díly sledoval. Podobně jako třeba následující "Světozor", nebo ještě dřívější "Objektiv". Poučný, informativní, vždy objektivní, a na vysoké profesionální úrovni, navíc s příjemným průvodcem a komentáři tuším že Jandourkovými později třeba i ty Vladykovi nebyli špatné. Na zemi je přeci jenom pěkně že? Ať už kdekoliv, v Evropě, v Americe, v Austrálii v různých do dnes neprobádaných krajích, mezi křováky, původními indiány, či v té nejdražší a v nejluxusnější exotice. Akorát si nevzpomínám na žádný díl třeba odněkud s Antarktidy a Arktidy. Ale doma je stejně nejlíp...:-) A když už do světa, tak bez Čedoku apod, ale na cesty jedině s Cestománií:-)(25.11.2006)

Možná to není nejlepší cestopisný seriál, ale v rámci české televizní scény nabízel pouze pohled na zemi a kulturu kterou dokumentoval, bez rádoby vtipných komentářů moderátorů-cestovatelů. Miroslav Vladyka a Bára Štěpánová byli rozhodně velice příjemní průvodci, kteří dodavali seriálu profesionální a současně zábavný ráz.(13.1.2008)

• - Dokumentární seriál natáčel pouze český tým. (M.B)

• - Nejsledovanějším dílem (absolutní počet diváků) Cestománie na ČT 1 byl "Zimbabwe: Všechny barvy Afriky“ (ČT1, 12. 1. 2004) a "Nové Cestománie“ na TV NOVA byla "Západní Samoa: Zpívající ostrovy“ (TV NOVA, 28. 12. 2004). (POMO)

• - Největší share 60,02% (procenta ze všech diváků u tv obrazovek) dosáhl díl "Nová Kaledonie: Francouzské dědictví" vysílaný na TV NOVA 8. 2. 2005. (POMO)