Cestománie (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1999, 182x29 min

A pak, že se nedá levně cestovat! Pohodlně se usaďte před obrazovku, pro větší požitek si dejte dobré pití, k ruce si krom ovladače nachystejte něco na zub a s průvodcovskou dvojicí Vladyka - Štěpánová můžete cestovat. Cestománie je velmi zdařilý cestopisný pořad, při kterém musí člověk litovat, jak krátký je jeden lidský život na navštívení tolika krásných míst na naší planetě.(3.9.2011)

Vybrat pro čtení komentáře Vladyku se Štěpánovou byl fantastický tah. Jejich specifický hlas přiměje člověka se pousmát ještě dřív než pronesou nějakou z mnoha skvěle napsaných hlášek a poznámek. O tom, do jakých úžas-ných a rozmanitých koutů světa se díky Cestománii podíváme není třeba se rozepisovat, prostě mňam!(1.8.2008)

ČT cestopisné magazíny prostě umí a Cestománie je toho důkazem (s velice dobrým komentářem Vladyky a Štěpánové)! Viděl jsem mnoho podobných pořadů např. na Travel Channel, ale po čase mi začaly lézt na nervy. ___ Každý díl Cestománie samozřejmě tak výborný nebyl, ale v rámci své kategorie se z dlouhodobého hlediska jedná o špičku.(14.1.2016)

Já nemám co dodat. Když sleduji cestopisný dokument, cítím takovou smutnou závist že tam nejsem já, ale přitom si to užívám a slibuju si «Jednou se tam podívám!» Cestománie je poučná, krásná na pohled, nezasekává se na jednom místě, a uchu(!) lahodí komentář, Vladyka má takový legrační hlas:) Chválím, končím!(7.5.2014)

I díky tomuto cestopisnému seriálu se můj zájem o zeměpis prohluboval, zvlášť když můj bratr měl za úkol od svého třídního a zároveň zeměpisáře to pro účely školní výuky nahrávat na VHS. Není žádný díl, který by se mi výrazně zapsal do paměti; všechny byly zajímavé - a to si troufám tvrdit, ačkoliv jsem zdaleka neviděl všechny. Úvodní znělku si můžu přehrát v mysli kdykoliv se mi zachce, a jakmile to udělám, najednou jako bych se octnul na místech bližších i vzdálených, téměř domácích i naprosto exotických. Chytrý a poutavý a zároveň vtipný komentář dvojice Štěpánová-Vladyka byl třešničkou celého cyklu - nedivím se, že si je pak Nova stáhla. Stopáž akorát, množství informací akorát, zábavy akorát. Možnost přenést se prakticky kamkoliv na světě a přitom zůstat sedět na gauči dnes už ne před televizí, ale LCD mého PC připojeného k internetu je k nezaplacení a rád ji využívám i teď, kdy ČT Cestománii reprízuje.(3.9.2012)

• - Na Cestománii pracovalo celkem 47 režisérů. Nejpotentnějším z nich byl režisér Ján Mančuška, který natočil 66 dílů. (POMO)

• - Největší share 60,02% (procenta ze všech diváků u tv obrazovek) dosáhl díl "Nová Kaledonie: Francouzské dědictví" vysílaný na TV NOVA 8. 2. 2005. (POMO)

• - Cestománie představila 152 zemí všech kontinentů, vyjma Antarktidy. (POMO)