Cestománie (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1999, 182x29 min

Ano, Ano, nadmíru inspirativní a žasnu když se na to dívám. Pak ale přišli na pořad dne další pořady, dám příklad na Nově a já jsem začal mít pocit, že je všechno dostupné a nehodnotné a nemá se cenu na to dívat. Radši to prozkoumám na vlastní pěst. Měl bych změnit svůj pocit a zastaralý názor. Dejme tomu 3 hvězdy. Více ve svém současném stavu nemohu.(26.8.2008)

A pak, že se nedá levně cestovat! Pohodlně se usaďte před obrazovku, pro větší požitek si dejte dobré pití, k ruce si krom ovladače nachystejte něco na zub a s průvodcovskou dvojicí Vladyka - Štěpánová můžete cestovat. Cestománie je velmi zdařilý cestopisný pořad, při kterém musí člověk litovat, jak krátký je jeden lidský život na navštívení tolika krásných míst na naší planetě.(3.9.2011)

Opravdu povedený projekt Febia, vtipné komentáře, příjemná atmosféra, ideální stopáž. Sice občas geografické bludy a především pozděj nezajímavé destinace. Aspoň teda pro mě, protože jinak jsou samozřejmě exotická Thajska a Dominikánské republiky prostě v kurzu. Nakonec ale stejně mezi slepými dvouoký králem. Jako zní to blbě, ale tak chápete, ne?(23.1.2007)

Unikátní projekt Febia, který divákovi dává možnost poznat cizí země formou zábavných a poučných dokumentů, které natáčí opravdoví cestovatelé a dobrodruzi a ne nějaký napomádovaný pablb s dvacetičlenným štábem za zadkem, resp. za kamerou (zde zdravíme pány Corwina, Gryllse a jim podobné). Co díl, to jedna země (popř. oblast), o které se dozvíme komplexní informace včetně mnoha zajímavostí a postřehů. Díly mají příjemné tempo, přesto se však za půl hodinky o dané zemi dozvíte víc než z hodinových dokumentů plných dlouhých záběrů na kopce s komentářem čteným monotonním hlasem. Tím jsme se dostali ke komentátorům - Miroslavu Vladykovi a Báře Štěpánové. Sice nevím, zda jejich obsazení napadlo přímo Fera Feniče, ale byl to geniální tah. Věčně mutující Vladyka a Bára s vyštěkaným hlasem se skvěle doplňují a jde vidět, že čtení komentářů je fakt baví. Cestománie znatelně utrpěla přechodem na komerční Novu, přesto však pro mě zůstává tím nejinspirativnějším cestopisem a jedním z nejlepších pořadů, co v našich končinách vznikl.(16.2.2013)

I díky tomuto cestopisnému seriálu se můj zájem o zeměpis prohluboval, zvlášť když můj bratr měl za úkol od svého třídního a zároveň zeměpisáře to pro účely školní výuky nahrávat na VHS. Není žádný díl, který by se mi výrazně zapsal do paměti; všechny byly zajímavé - a to si troufám tvrdit, ačkoliv jsem zdaleka neviděl všechny. Úvodní znělku si můžu přehrát v mysli kdykoliv se mi zachce, a jakmile to udělám, najednou jako bych se octnul na místech bližších i vzdálených, téměř domácích i naprosto exotických. Chytrý a poutavý a zároveň vtipný komentář dvojice Štěpánová-Vladyka byl třešničkou celého cyklu - nedivím se, že si je pak Nova stáhla. Stopáž akorát, množství informací akorát, zábavy akorát. Možnost přenést se prakticky kamkoliv na světě a přitom zůstat sedět na gauči dnes už ne před televizí, ale LCD mého PC připojeného k internetu je k nezaplacení a rád ji využívám i teď, kdy ČT Cestománii reprízuje.(3.9.2012)

• - Na Cestománii pracovalo celkem 47 režisérů. Nejpotentnějším z nich byl režisér Ján Mančuška, který natočil 66 dílů. (POMO)

• - Celkem vzniklo 267 cestopisů, tedy: 182 dílů pro ČT a 85 dílů pro TV Nova. (POMO)

• - Dokumentární seriál natáčel pouze český tým. (M.B)