30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

HellFire

Ze zacatku se film tvari velice schopne, ale pak prijdou upiri, ci co to je a zacnou trapne pistet a rvat, coz mi pripadalo spise smesne. Na konci sem se uprimne zasmal nad smrti hlavniho bosaka upiru, ale to je tak vsechno. ()

jonyyy

Skvěle, skvěle, skvěle!!! čekal jsem od toho hodně a taky jsem to dostal, úžasná atmosféra mi chvílemi připomínala oblíbený The thing. Zpracování upírů úžasné, pro mě zase něco nového....a nejlepší byl jejich vůdce, Harnett se na roli dokonale hodil. Po přečtení komentáře uživatele Dudek bych také rád vyzdvihl záběr z ptačiho pohledu na upíry trhající občany nakousky a sníh barvící se do červena. 90% ()

GigaPudding

Z komiksu si toho už moc nepamatujem, ale film ho adaptoval místy přesně a místy to dělal jinak, ale každopádně 30 days of night bylo docela zklamání. Atmosféra v tom moc není a na počáteční záhadné události člověk zareaguje asi jako "hmm" a podobně je to i s navozením dojmu městečka, co je izolované od celého světa, protože prostě je tak nějak normální a po nástupu upírů se to dostane do takové docela obyčejné slasherové roviny, která má značně kolísavou kvalitu scén, kdy jedna má prostě nějaký zajímavý prvek, třeba jen obrazový, a další je zas úplně taková nijaká. Hlavní přeživší postavy jsou takové unylé a vytáhne to akorát Josh Hartnett, který sice nepředvedl nic extra, ale aspoň to bylo maličko víc než u ostatních, kteří tak nějak plynuli s příběhem a nic moc zajímavého na nich nebylo. Scény masakrování městečka jsou semtam i zajímavé a někdy i v roztřesených zmatených záběrech zábavně akční, ale jindy jsou jen lacině bafací, což ale není tak úplně špatné, protože to špatné přichází se samotnými upíry, jejichž masky nevypadají zle, ale až na tlustého plešatého vysmátého nejsou ničím zajímaví a obzvlášť nevýrazný je upírský vedoucí, protože vypadá jak obyčejný kdokoli s obličejem od krve a ještě k tomu jeho promluvy jsou příšerně přihlouplé :). Samotná komiksová předloha sice nebyla žádná velká pecka, ale film mohl dopadnout trochu líp než jen úplně průměrně s tím, že začne chytat dech až v posledních dvaceti minutách, které jsou zábavnější, i když to není nic co by člověk neviděl už někdy předtím. ()

eraserhead666

Rozjezd byl dobrej, jenže pak se objevili ti upíři, ve velmi nepříjemném, až skoro komickém, pojetí (ten jejich moudra trousící šéf mě stejnou mírou rozesmával jako štval) (přesně to vystihla Ingrid - to bych podepsal) a všechno šlo do kopru. Pokud na place nebyli upíři, dalo se na to i dívat, pokud tam byli, trpěl jsem. Díkybohu za Melissu, jediný světlý bod na celém filmu. ()

Janek

Příšerné dialogy, které klinbají mezi parodií a zhovadilou trapností - o nějakém větším napětí nemá cenu mluvit. Hlavní upír má kouty a vskutku vypadá spíše jako nasraný advokát, který má za sebou pár lekci hebrejštiny (či čehosi). Na tomto filmu mě absolutně nic nepřekvapilo (teda snad až na letecký záběr) a jediné pozitivum, které si z projekce odnáším je to, že jsem při odchodu našel netknutý popcorn. 30% ()

Xeelee

Bože! – Bože. Bůh tu není. Atmosféra tak hustá, že by se dala i sekyrou porcovat, naprosto vyvažuje pár hluchých míst ve scénáři. Do městečka přišla sadistická a mrazivá smrt v podání nekompromisních upírů. ()

SOLOM.

Skvělá upířina se vším jak má být. Líbil se mi děj zasazený do malého městečka, kde se rozpoutá opravdové peklo. Spousta mrtvol, krev kde se podíváš a konečně se upíři zabíjí i jinak než kůlem do srdce, nebo svěcenou vodou. Sice mi trošku vadili hyperrychlí nemrtví, ale zase se to vynahradilo parádními maskami a nezapomenutelnou atmosférou. Doporučuji vidět všem, kteří stále otálí s puštěním!!! ()

ARI50

Chtěl by jsem fakt vyzkoušet 30 dni tmy protože si myslím že by to byl příjemný zážitek, samozřejmě bez hororového provedení. Místo filmu je nádherné, herecké obsazení fakt výborné protože na vás působí velmi příjemně a teď k samotnému příběhu je velmi solidně promyšlený, temná stránka filmu se blíží pomalu a tak se můžeme na to právě vystoupení těšit protože zklamání nebudeme i když je rychle přesto pořád film má svojí příjemnou temnou stránku. ()

Jenda

113 minut jsem se v kině nudil... myslel jsem že se mi to stát nemůže a dodnes se mi to nestalo. Doufám, že se mi to už nestane. poprvé jsem litoval peněz, které jsem dal za lístek. Děj sám o sobě se rozběhne rychle, ale pak už film naběhne na tisíckrát omílané vraždění a schovávání se. Film mohl být zajímavější, kdyby se někdo alespoň pokusil vysvětlit, kde se vzali ty obludky, co pobíhají po městě, nebo se scénář zaměřil na vylíčení bezradnosti plynoucí z třicetidenní tmy. Místo toho jakýkoli pokus o psychologické pojetí situací nebo postav vyšel směšně, spíš než cokoli jiného... Takže jediná věc, která mě zaujala, byla občas zajímavá práce kamery. ()

Ištván87

Začátek byl poměrně dost slabý, plný klišé známých ze stovek hororů a ty upíři byli spš nechutní než děsiví. Ale závěr byl dost "hustej". Sebeobětování jsme sice ve filmu viděli taky tisíckrát, ale nikdy to nekončí tak bolestivě, jako to dopadlo s Ebanem. Takže fajn. ()

mm13

Najlepšia komiksová adaptácia akú som kedy videl. A to sa prosím jedná o neadaptovateľný komiks, ktorý stojí a padá na unikátnej kresbe, ktorú na plátno nebolo možné preniesť... Slade a spol. ale dokázali malý zázrak, keď sa im podarilo zachovať atmosféru i ducha predlohy (ktorá je okrem spomínanej kresby daná zvlčilým charakterom upírov - SUPER, že filmári tentokrát necúvli a - ách, aký to balzám na dušu fanúšika otráveného impotentnými potratmi z posledného obdobia). Scenáristi pridali, čo by filmu chýbalo a ubrali, čo by už do neho (na rozdiel od komiksu) nepatrilo. O čo sa Snyder snažil pri 300-vke, tu prišlo akosi samo a ani na chvíľu to neruší. Plnokrvný, dychberúci shocker s veľmi dobre zvoleným koncom, ktorý sa opäť od toho komiksového nutne (mierne) líši, ale nespreneveruje sa mu. Konečne horor, ktorý dal všetko, čo dať mohol a splnil každý svoj sľub z reklamnej kampane! Kto sa nenakŕmil... neriešim, ale nie som v stave pochopiť. ()

Bauer

Jak mně před pár lety děsila Carpenterova Věc, tak stejně mně děsil i tento film! Nejspíš to bude tím prostředím zasněžené krajiny plus tma. A v té tmě se ukrývalo něco, o čemž nemám páru, co to mohlo být. Asi upíři. Ale tak nehorázně cool, že i upíři z Bladea se můžou jít zahrabat. Ten hlavní v obleku, ten neměl chybu. 30 dní tma! Výborný nápad, originální nápad a pokud se to dobře zabalí, tak se jedná o skvělou zábavu. Atmosféra je opravdu znamenitá a dala by se krájet. Už od samého začátku na mně dýchla a držela mně v nejistotě. Tohle se Davidu Sladeovi opravdu povedlo. Naposledy jsem se bál vážně snad jen u Věci. Nejlepší ovšem je, že tento film je naprosto nepředvídatelný. Konec jsem tedy opravdu nečekal. Počítal jsem s tím, že se najde nějaky hrdina, který ty upíry vymlatí a použije na ně karate! Ne, nic takového se nekonalo a to bylo právě to skvělé. Sympaťák Josh Hartnett je frajer a výborně i hraje. V současné době bych ho zařadil mezi nejlepší mladé herce. 30 dní dlouhá noc je fakt nářez!!! ()

MeanWhile

Upřímně mi vůbec neseděl do role velitele krvelačným zombie-upírů Danny Huston, který se spíše hodí do nějakých gentlemanských roliček. Josh Hartnett svou roli zvládl, ale ne natolik, aby se z filmu stala nějaká velká pecka a ani natolik, abych já alespoň trošičku zvýšil své hodnocení. David Slade se pokusil natočit velkou hororovou pecku, která není přehnaná a snaží se zůstat při zemi, protože příběh jde pozvolna a pak se objeví jedna mrtvolka, pak zase všichni můžeme odpočívat a znova se bát zabíjení. To filmu nejspíš moc nesedlo. Ale jinak jsem byl docela spokojen, ňejaká ta oddychovka se vždy hodí. ()

JASON_X

Tak tenhle famózní polární horror mi hned napoprvé naprosto skvěle sedl. A i napodruhé a napotřetí. Žánrově poměrně všední první čtvrthodinka, navíc se sympatickou slušňáckou tvářičkou Joshe Hartneta a hezkou blonckou, nedává vůbec tušit, že je před námi opravdu výjimečně temná horrorová jízda, která se nejspíš nejvíce podobá hodně divoké noční můře Stephena Kinga. Zapomeňte na nějaké metrosexuální upíry z telenovel pro náctileté, nebo podobná směšná strašidýlka, čeká nás setkání s mimořádně zlověstnými bytostmi, s prastarou upíří rasou starší než lidstvo, která vystoupila z bezčasých hlubin temnoty, aby si vzala zpět to, co jí dle jejího názoru poprávu náleží. A aby se dosyta napila lidské krve. Některým lidičkám jsem to i docela přál, třeba tomu starému senilovi a jeho nablblému synkovi, který namísto toho, aby dědka bláznivého milosrdně utratil, nasadil za něj nejen ten svůj bezvýznamný kejhák, ale ohrozil i kejháky všech ostatních přeživších. Líbila se mi také malá roztomilá upírečka, dokud jí ovšem jeden surový zhovadlec neuseknul hlavu sekerou. Věru moc hezká podívaná to byla, jen na konec se vloudí malá chybička, když se na scéně znovu objeví jeden upír, který pár minut předtím prošel drtičkou. Ale taková prkotina mi můj vysoce duchovní a meditativní filmový zážitek nezkazí, radostně a spokojeně tleskám oběma pacičkami a dávám za pět. ()

luka4615

Výtečně vystavěná a neuvěřitelně atmosférická hororová záležitost, u níž zaujme jak výběr lokace, tak i ojedinělé pojetí upírů. Za zmínku rovněž stojí i kamera, která vynikne zejména při pohledech seshora, kdy na hlavní ulici zmateně pobíhají lidé a mezi nimi upíři, přičemž na sněhobílém sněhu ulpívají cákance temně rudé krve. 30 Days of Night je tedy v rámci hororového žánru vítaným zpestřením, které Vám určitě nedá spát. Skvělá práce! ()

Sawy

Po dlouhé době konečně pořádný horor.V přítmí kina jsem se dost klepal,ta atmosféra byla úžasná.David Slade si vzal těžce stylizovaný komiks a udělal z něj hustě stylizovaný nářez.Krví se tady opravdu nešetří a masakr upírské holčičky ve mně bude doznívat ještě hodně dlouho.Nejpůsobivější scénou je nicméně letecky zabraný útok upírů na město.Sněhové pláně se barví krví mrtvých,všude zní děsivý jekot a vy se bojíte.Josh Hartnett už není jen hezounkem,po Nabít a zabít je tady další film,ve kterém hraje skvěle.Jedno z největších překvapení poslední doby.85 % Update Napodruhé zdaleka ne taková zábava jako v kině,spousta klišé,přehrávající vampýři a občas lehce směšné dialogy.Film ale naštěstí pořád boduje stylizací,Hartnettem a nekompromisní brutalitou,takže o hvězdičku dolů nejdu.Ale bylo to docela těsný... 75 % ()

Mordenroth

Nelogickosti sú niekedy odpustiteľné (ak ich nie je príliš veľa), inokedy nie. Toto je ten druhý prípad. Film má priam geniálny začiatok a prvá polovica je ešte ako tak stráviteľná. Neskoršie správanie jednotlivých postáv (vrátane upírov) však vyvoláva nechcený úsmev, čo by sa pri „vážnom“ horore nemalo stávať. A nezachráni to ani pár vizuálne veľmi pekných obrazov, ani niekoľko (nedotiahnutých) krvavých záberov. 70%. ()

Richie666

Od kdy do města nevede jediná silnice? A v noci nelétají letadla? Ach jo. Nějaká chronologie se tady vůbec neřeší, když už se neví, jak scénu ukončit nebo jak dál pokračovat, jebne se tam střih "o týden později", přičemž se ale nic nezmění. Je to nuda, beznadějný tvůrčí patos. A co to bylo na tom konci?! Že by mi někde v tom geniálně civilním scénáři uniklo jak se stát superhrdinou? Ne, tak v tomhle ten komiks nebaštím! Klišoidní, směšné, nelogické, hloupé a naprosto nezvládnuté od začátku až do konce. Vkus byl pohřben, hallelujah. ()

Caelos

K filmu jsem přistupoval s mírným despektem, jako ostatně k většině nových hororů nicméně, ten mne po chvíli nadobro opustil. ()

BoPo

Čítal som komiks, videl som film. Oboje vsadilo predovšetkým na vizuálnu stránku. V rámci svojho žánru je to rozhodne nadpriemerné. ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci