30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

Boogeyman

Upíři nebo zombíci v současné době je to skoro jedno, pravidla jednotlivých „ras“ jsou úspěšně sjednocováná v téměř každém novém soudobém filmu. Jde především o to, dostat skupinku normálních lidí do situace, kdy se skrývají a bojují proti všem okolo a zpravidla to před přeměnou v krve/mozku/masažíznivé stvůry dřív byli kamarádi a známí., aby hrdinové byli postaveni před dilema „zabít či nezabít“. To, jaký druh nepřátel si tvůrci vyberou záleží spíš na tom, co zrovna víc frčí. Pak už stačí jen udělat zombíky rychlé a přemýšlející, upíry světluvzdorné a máme schéma, použitelné v jakémkoli prostředí. 30 dní dlouhá noc se sice pravidla snaží jakžtakž respektovat, ale obchází je už ústření událostí, totiž měsíc trvající noci, kdy se upíří mohou zcela neomezeně vypořádávat s obyvatelstvem od okolí odříznuté vesničky, přičemž ale nejde o pravou tmu, ale o lehké příšeří jako když je u nás před bouřkou.Ale to je jen detail, důležité je, jak moc pěkně tohle upírské řádění vypadá. A vypadá sakra dobře. Ona temná osamělá zamrzlá vesnička je přímo stvořená pro atmosférickou podívanou, tvůrci se nebojí šáhnout po brutálních záběrech a co je nejdůležitější, šedivou dobrosrdečnou babku, která je v podobných případech odsouzena k přežití sežerou upíři hned po pár minutách. Bohužel místo bábči nasadili ještě těžší kalibr, traumatizovaného senilního dědu, kterej v nejnevhodnějších okamžicích v tichém úkrytu začne provolávat mimózní hesla, za každou cenu musí na záchod a vyráží na stokilometrovou tůru…a samozřejmě zaviní smrt několika jiných. Proč se taková postava musí vždy vyskytovat? Pak se není čemu divit, že mezi mladší vrstvou obyvatelstva panuje všeobecná nevraživost vůči důchodcům a věřícím, neboť se každý ohlíží na to, aby kdyby přišli nestvůry, nebyl v nejbližším okruhu žádný z těchto potenciálních poblázněných hysteriků (nebo jste snad neviděli novou Mlhu?). Kdepak, podle filmů je stokrát lepší mít v takové situaci po boku jednoho šíleného pedofilního masového vraha než tucet válečných veteránů a tucet katolických knězů! Josh Hartnett si od blbostí Pearlů Harborů a 40 dnů a 40 nocí vybírá stále lepší projekty ve kterých předvádí lepší výkony, myslím, že jednou bude velká hvězda. Tady sice není moc co hrát, ale kouká se na něj dobře(rozuměj v hetero-smyslu). ()

Madsbender

Surová, krvavá explicitná rezničina v réžii Davida Sladea a v produkcii Sama Raimiho - to je slogan hodný tohto filmu. Jasné, mrazivá atmosféra aj napriek umocneniu krásnymi zábermi na zasnežené územia na Carpenterovu Vec nemá, no aj tak je to, práve vďaka čistému obrazu a perfektnej kamere, jedna z hlavných zbraní filmu. Nemôže chýbať nepatrne slabší scenár zdarne kombinujúci pravú upírinu v štýle Od súmraku do úsvitu s už spomínaným mrazivým The Thing, ktorý vás riadne postraší, hektolitre krvi v záberoch, ktoré pred vami neukryjú nič, a celkom slušné obsadenie, featuring Josh Hartnett (Čierny jastrab zostrelený, Lucky Number Slevin), upírsky šéfko Danny Huston (X-Men Origins:Wolverine, Číslo 23), ktorý si to zjavne užil, Melissa George (novšia verzia Amityville Horror alebo momentálne seriál Hunted) a Ben Foster ako tajomný cudzinec (Alpha Dog, Kontraband). Vďaka tejto efektnej kombinácii si nezadá so žánrovými ľavobočkami, pričom si zachováva vážnu tvár, a práve preto ju mám tak rád. 82% ()

sheen

Jeden z mých nejočekávanějších filmů tohoto roku, upíří vyvražďovačka podle komixové předlohy, kvalitní upíří režba tady nebyla už delší dobu, nechtěl bych být jedním z obyvatelů městečka Barrow, když si Barrow vybere skupina upírů jako terč své žízně, cákance krve, useknuté hlavy, skvělý Josh Harnett i když se zdá, že se děj vleče, tak se pořád něco děje, upíří kvílejí, zbylí lidé třesoucí se strachem, parádní atmosféra! Film brutální, tak jako komixová předloha. ()

Stegr

80% - Pro ty, co mají rádi pořádné lekačky, ne úplně hloupé zabijáky a sympatické a myslící hrdiny... ()

salahadin

30 dní dlouhá noc aneb 113 min dlouhá nuda. "Dáte si deci červeného? Bílé bohužel došlo." Tudy to nepůjde. Otevřeně zobrazená brutalita dost snižuje celkový dojem filmu a dusí atmosféru. Film bych rozdělil do 3 částí: než jsme upíry viděli tváří v tvář, byla atmosféra parádně tajemná a to čekání, co z toho vyleze, bylo supr. Pak se objevili upíři...z nich šel strach jako z Pepka Námořníka, film najednou dostal kupu hluchých míst, z nichž nakonec vzešel příšernej konec. A najednou se z filmu stal vampire slasher. Nejlépe hrál Danny Huston, tenhle chlápek pekelně umí. Ale celkovou slabost filmu nenapravil ani on. Příval tupých brutalit (fajnšmekři si asi libovali) zadusil potenciál. Ten je navíc snižovaný příšerně topornými a šablonovitými postavami (bratr šerifa, manželka šerifa,...) a předvídatelným dějem...při sledování jsme s kámošem uhodli konec postavy de facto hned, co se objevila. Je vidět, že natočit dobrý upírský film bude hodně velký problém. ()

Disk

David Slade je mimořádný talent a tímto hororem to dokazuje. Skvělá atmosféra, vizuální stránka taky fajn a občas nějaký ten videoklipový střih, který je velmi přehledný. K tomu spousta krve, výtečně zvolení herci a geniální závěr. A pak že je hororový žánr mrtvý... ()

Cappuccino

Presne takto má vyzerať dokonalý horor na téma vampirizmu. Josh si získal moje sympatie a Ben Foster hral, bravúrne, pochopiteľne ako vždy. Guilty pleasure. ()

Ruut

UPDATE 2019: Buď jsem si Třicítku dřív hodně zidealizoval, nebo se za poslední desetiletku horory dost zrychlily - jde o solidní průměr , kde karikatury upírů jsou velmi úsměvný. S The Thing od Carpentera to fakt nemá nic společného. ----- Čekal jsem zběsilou řezničinu, dostal jsem spíš thriller s pomalu budovanou temnou atmosferou. Ve filmu bylo hodně dobrých momentů. Skvěle natočené a sestříhané scény napadení. Nápadité způsoby likvidace. Možná nejlepší zombie dítě, které valcuje i to z novodobého Úsvitu mrtvých. Dostatečné množství brutality. Ale něco mi tam chybělo. Místy byl poznat slabší rozpočet. Díky němuž je všechno takové kratší než by si zasloužilo. Podobný problem letos postihl podstatně známější Bayovi Transformers. A taky chybí pořádné finále. Jenže kámen úrazu byl ještě jinde. Slade je skvělý režiser. Bohužel svuj nový film o zhruba 20 minut přetáhnul. 70% - díky poslednímu kulervoucímu záběru celého filmu ustupuju na 80%. ()

-OverLord-

Tak to bylo drsný. A nejvíc drsnej byl rozhodně Danny Huston, úplně dokonalej krvežíznivej záporák. Jako fanoušek žánru jsem dost spokojenej, zhruba 2/3 filmu jsem uvažoval dokonce o pětce, ale pak to zase nějak vyšumělo, škoda. Každopádně silnej nadprůměr coby akční horor. A kde je ti konec, Joshi? "Come on motherfuckers!" ()

S.Quentin QUALE

Mrazivý horor z odlehlé Aljašky, kde mají upíři pré po dobu polární zimy. Výborný nápad, výborné prostředí, výborná atmosféra. Jediná škoda je, že David Slade po tomto filmu totálně zabředl do sraček, ze kterých ho nějaký seriálový Hannibal jen těžko vyseká. Zbývá jen doufat, že se ještě někdy dostaně k něčemu podobně vymazlenýmu. Doporučuju! ()

Allien.9

Nadprůměrný trailer, podprůměrný film... "30 dní dlouhá noc" je zkrátka další snímek, od kterého jsem čekala až příliš mnoho. Horror situovaný do malé, dřevěné vesničky za polárním kruhem není vůbec špatný nápad. Omezená společnost lidí, arktická zima a všudypřítomná temnota, ze které není úniku. To je však naneštěstí vše, co v tomto filmu skutečně funguje. Upíři jsou (v rámci možností) originální, ale díky "upířímu jazyku" působí divně. Většina postav postrádá jakékoli charisma (a to mám Hartnetta ráda), takže je velice těžké jim fandit. Snad žádná scéna mě skutečně nezaujala a celou dobu jsem měla pocit, že už jsem všechny viděla někde jinde a dokonce lépe. Nejvíce ubílející pro mne však bylo nelogické chování, a to jak ze strany lidí, tak te strany upírů. Konec raději no comment. Je mi to samotné líto, protože jsem se vážně těšila, ale na víc, jak na slabé tři hvězdy, to prostě není.:-( ()

misterz

Krvavý upírsky masaker, nekompromisné a drsné. Celý film je ponorený do perfeknej, ponuro-chladnej atmosféry, zvýraznenej skvelou hudbou. Prekvapili aj masky, tie boli naozaj pôsobivé. Ani dejová linka nezaostáva, po celý čas sa čosi deje a my máme možnosť sledovať survival nabitý napätím a akciou takmer až k prasknutiu. Tento snímok u mňa patrí k tomu najlepšiemu, čo som mal zatiaľ možnosť na upírsku tématiku vidieť. Vrelo odporúčam. 85/100 ()

HAL

Slovy mojí dvanáctileté sestry: "Ty vole, to je blbost". Myslím že vystihuje film naprosto dokonale - scénář absolutně nedává smysl, děj a postavy o logiku ani nezavadily a k tomu jsem měl pocit jako by zfetovaný střihač vzal už hotový film a na náhodných místech z něj kusy vystříhal. Jinak si opravdu nedokážu vysvětlit proč zombo-upíří venku chvilku zabíjí všechno co se hne, chvilku nato jim kdokoli na vycházce vůbec nevadí, hlavní postavy se schovávajíce na půdách a ve sklepech baví o tom že nemají šanci přeběhnou živi tam kam se zrovna nutně potřebují dostat, ale za chvíli už vese běží někam úplně jinam a vůbec je to netrápí.... a to ani nemluvím o tom že se celý film má odehrávat během celého měsíce a dokonce se dole čas odčasu objeví i odpočet uběhlých dnů, ale přitom nic nenasvědčuje tomu že uběhlo víc než tři dny, naopak logika děje to přímo popírá... No nic, idiocii scénáře necham na pokoji, i když ostatní lidé podílející se na filmu jej ze sraček už vytáhnout nemohli, je vidět že alespoň oni se docela snažili a snad i rozumněli své práci - maskéři sice předtím dělali nejspíš jenom na nejhorších dílech Buffy, ale režisér, zvukař a kameraman se opravdu pochlapili a i v těch nejvíc WTF scénách se jim podařilo vyčarovat útržky solidní atmosféry. Spolu s velmi dobře natočenými akčními scénami tak alepoň na okamžik dokáží vypnout mozek diváka a pobavit skvělým vizuálem na pozadí cákajícího kečupu jeho oko. Těch pár okamžiků je to jediné co pozvedá 30 dní mírně nad úroveň shitózního I Am Legend. 4/10 ()

Peytl

S jistotou tvrdím, je nad slunce jasnější, že tohle se nemůže žádným "Stmívačům" líbit a dle toho vypadá i hodnocení (mí oblíbení prominou ). Tohle je opravdu jen zatmění se vším všudy, žádný sračky a omáčky kolem. I když.... omáčky tam je objektivně řečeno taky dost, ale krvavé, ale ne směšné jako ve Spartakovi a jiných zhovadilostech. Danny Hustoň byl opravdu Hustej a když promluvil se svoji svitou originální upírštinou, tak jsem sral maggi v kostkách. Výbornej námět včetně netypického umístění příběhu za polární kruh, kde by si obdivovaní upírští metrouši stejně ani neučesali trvču na zgelované gembě. Líbila se mi třicetidenní nadvláda krvelačných tlam, žádný-ráno si ležim v rakvi a jsem jako vampírák v hajzlu, a kdy mě může kdejaká nula sejmout. Kdyby byla poslední třetina filmu silná jak začátek, snad bych dal i 5 ! Samozřejmě mě berte s lehkou nadsázkou, nicméně je film fakt kvalitka a Kulykovi nevěřte, je to gay. ()

2-Xtreme

Nič ohromujúce sa nekoná. Čakal som nejakú pecku, ale dostal som normálny horor. Zaujímavé je, že nemám žiadne veľké výhrady. David Slade má talent a ukázal to aj v predošlom filme Hard Cady(90%) toto je dobrý film, ale má smolu, že ho už niekto v nápadoch predbehol. Dosť mi to pripomínalo remake Daw of the Dead... podobné scény. Pohodový horor, ktorý sa radí k tým lepším v tomto roku. Pár scén nadpriemerných inak ako som už v prvej veta napísal: normálny film. Na 70% to je určite, ale rozmyslel by som či si to zopakujem. ()

MIMIC

Čím rýchlejší strih, tým menej hviezdičiek. Je to priama úmera, ktorá v tomto žánri platí bez výnimky (pozor, nezamienať slovo "rýchly" za "náhly" - je tu veľký kvalitatívny rozdiel). Ďalšie body sťahujem kvôli idiotickým pseudofilozofickým bonmotom upírov (z kategórie "stokrát počuté" alebo "trápne slaboduché"), ďalšie kvôli nemenej idiotickej fundamentalistickej adorácii rodinných hodnôt, ktorá je v závere dovedená ad absurdum. ()

Vančura

Na podruhé už mě to tak nebralo. Přišlo mi, že je tam příliš nelogických věcí, obsazení je celkem slabota (Josh Hartnett rozhodně není žádný velký herec), a ani samotný závěr už u mě moc nefungoval, když jsem ho znal předem. Navíc mi přišlo, že ten film i trochu vykrádá Carpenterovu Věc, hlavně ze začátku. Filmu ovšem nelze upřít slušnou atmosféru, fajn efekty i masky, a spoustu výborných momentů, které z toho nakonec dělají velmi příjemnou odpočinkovou podívanou. Komiks mi přišel lepší, ale i filmová adaptace má své kvality, kvůli nimž určitě stojí za vidění. ()

k212

Krvavý masakr, u nějž se z nějakého prazvláštního důvodu (nebo spíš umu) podařilo vykřesat jiskru autentičnosti a velmi sugestivního psychologického teroru, který v podstatě nedává divákovi šanci potuleně se v koutku usmívat a těšit se tím, že je to jen "připitomělý" horror. Čím to? Možná skvělou kombinací supranaturalistických záběrů s téměř komorním příběhem pár přiživších. Snad díky zhuštěné časové chronologii, díky ději, který vyloží karty už po 20 minutách, díky velmi přesvědčivému hereckému obsazení, elektronické hudbě, která táhne atmosféru do neúnosných výšin... A jistě zapomněla jsem, ten hlavní důvod je s jistotou pán na režisérské stoličce - David Slade, který kupodivu po velmi povedeném psychodramatu V pasti, zvolil žánr, který má obvykle pokleslejší tendence A to je dobře, protože do něj vnesl čerstvý závan. Velmi krvavých 80%. ()

kingik

Působivý horor v režii Davida Sladea beze zbytku využívá, v rámci hororu, originální prostředí mrazivé Aljašky a řada originálních scén potěší hororové fanoušky, ačkoliv upírské téma zdá se být už hodně otřepané. Aljašskou zimu téměř fyzicky pocítíte a Josh Hartnett, Melissa George a spol. čelí statečně bandě upírských zombiků. Po logické stránce to úplně stoprocentně nevychází, ale tentokrát to nepůsobí jako rušivý element. Brutální a krvavé scény, dynamické tempo a temná atmosféra tvoří kompaktní, nepříliš předvídatelný a zajímavý horor. ()

DJ Obelix

Už ani nevím, proč jsem se shlédnutím tohoto snímku otálel téměř tři roky. Má vysoká očekávání byla bezmezně naplněna a já dostal přesně to, co jsem od filmu očekával - výbornou stylizaci a lokace (jojo, krev a sníh jdou k sobě), nějaké to gore (občas lehce zastíněné zběsilou "akční" kamerou, ale fajn) a sympatické postavy, na kterých mi bude záležet. Takhle nějak si představuji ultimátní upíří horor, na který se rád podívám znovu. ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci