30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

dr.horrible

S niektorými režisérmi je to zaujímavé. Napríklad taký David Slade. Najprv natočí jeden z najoriginálnejších thrillerov posledných rokov, potom to isté predvedie na poli upírskeho hororu a potom ide točiť Twilight. Čo príde ďalej? Animák? ()

Šakal

Drvoštěp J.Hartnett (se sekyrou ostřejší než břitva) proti 11-tce kapitána D.Hustona v atmosférickém thriller-hororu zručného to řemeslníka D. Sladea aneb žádné zbytečné kecy, tady tvrdí muziku výrazy jako atmosferičnost, přímočarost, hutnost a syrovost. Místo konání „překvapivě“ nikoliv Londýnské Wembley nýbrž Barrow na Aljašce. A to nikoliv té Seagalovi „V plamenech“, nýbrž zahalené do (ne)končící tmy. (Byť na plameny dojde a horko vám zcela jistě taky bude, za to ručím). Na ZCELA prostinký příběh narouboval D. Slade parádní našlapanou akci, která odsejpá jak dobře promazané švýcarské hodinky a míří nejkratší možnou cestou (přes pár scénáristických zaškobrtnutí, které vám ale bohatě vynahrazuje řádně hutná ATMOSFÉRA) k závěrečnému finále, které bezezbytku naplňuje podstatu bytí lidstva na zemi aneb SPOILER „z prachu jsme vzešli a v prach se i obrátíme“. (Btw, nádherný konec). Pokud jste si doteď (mylně) mysleli, že nejkrásnější východ slunce je u moře (popř. na vrcholku hory), zcela jistě jste neviděli tento snímek. Jelikož jsem nečekal Macbetha, ale atmosferickou „upírskou“ přímočarou podívanou, nemůžu napsat nic jiného než „WELL DONE DAVID“. ()

InJo

Výborný akční horor, v němž správně funguje vše potřebné - napětí, atmosféra, brutální akce i šokující a dojemné osudové momenty. K dokonalosti téhle mírně netradiční upířině schází asi jen silnější autorský rukopis. David Slade je (zatím) "pouze" nadstandardní řemeslník, u něhož je však velká šance, že z něj časem vyroste nekompromisní vizionář... 80 % ()

Sobis87

30 dní dlouhá noc je skvěle zrežírovaná divočina plná nekompromisní brutality, ve které pobíhají parádně vypadající upíři a atmosféra je tu vskutku lahůdková. Bohužel to je i strašně předvídatelné a v několika momentech i tupé, a to hlavně díky pitomým dialogům, které jsme mohli slyšet v mnoha jiných hororech a tak moc šustí papírem, až to není hezké. Navíc postavy jsou zbaveny veškeré psychologie a působí jen jako tupé figurky pobíhající z místa na místo. Jistě, je to horor, nečekám tedy žádné hluboké studie lidské psychiky, ale pokud to je vše omezeno jen na výlevy typu "Jsi můj mladší bratr, měl bych ti být teď oporou, takže řeknu jednu holou větu, abych tě povzbudil" nebo "Rozešli jsme se, ale pod tíhou těchhle hrozných událostí opět najdeme cestu jeden k druhému a na konci filmu se políbíme", ve výsledku to vyzní dost lacině. Postavy prostě působí jen jako maso na porážku a já se za celý film ani o jednu z nich nebál..a to u hororu v pořádku už není. Přesto to je přes všechny ty hloupé dialogy a klišé celkem solidní jízda, která příjemně uteče a párkrát vás u ní hezky zamrazí. 70% ()

IQ Tiqe

Nejsem fanda ho filmů, kde se to hemží zombie a upíry, ale pokusím se být objektivní, protože tenhle horor se mi (až na ty upíry) líbil. I když pokud přpustím jejich existenci, pak zbytek už dává smysl a žádné další sci-fi se nekoná. Dobrý nápad - odstřihnout jednu zastrčenou vesnici od veškeré kominukace a pak ji začít ničit. 72% ()

HoneyBunny

Je fajn zase jednou vidět film, kde se na (hekto)litrech umělé krve nešetřilo, useknuté hlavy i končetiny vypadají sakra reálně a kde upíři ani trochu nepřipomínají lidi v maskách (zdravíme Buffy). Potěšení z poctivé řezničiny vám nejspíš zkazí pár mezer v logice, ale těch závěrečných deset minut skoro romantického kýče stojí za tu trochu rozčilování. ()

Jordan

ten úžas okolo filmu, ktorý spôsobil, že som čakal naozaj originálnu a ojedinelú pecku, je mi zahalený tajomstvom . . . originalita námetu je do značnej miery badateľná - upíri, ktorých dejiskom je noc, v spojení s polárnou nocou - že to ešte nikomu nenapadlo! lenže všetka originalita končí pri námete, scenár je rutinne rozpracovaný a zahltený všetkými klišé a okukanými žánrovými postupmi, ktoré sa pri písaní hororu používajú už dobré desiatky rokov - nič proti, keby autori (scenáristi a režisér) použili viditeľnú a jasnú nadsázku, odstup, použili by tieto klišé spôsobom novým, možno odpatetizuvávajúcim a pod. lenže po tomto tu nebolo ani zmienky - úplne vážny klasický horor - čiže priemerný; Ja som ten typ, že ak ž zlyhá stránka scenáristická, som ochotný byť filmom nadšený, ak - má geniálnu akciu a efekty, ak je hlavný hrdina správňak a má charizmu a zmysel pre humor a je drsňák a ak je ženská hrdinka naozaj kosť (a verte mi, keď je herečka pekná a "má to!", tak môže byť naobliekaná aj do kožuchu a je na ňu pekný pohľad); Lenže Josh Hartnett sa do tejto role vôbec nehodil a bol všetko možné, len nie charizmatický, drsný, vtipný atď. (čo sa stalo?!) a tá ženská (ani jej neviem prísť na meno) - no, škoda reči (teraz nechcem urážať herečku, jej nesporné kvality však nie sú vhodné do takéhoto typu hororu, kde treba vidieť naozaj sexy tváričku, riťku, kozičky a iné časti - a pokojne ma pochovajte, že som šovinista, ale tak to je!); Takže vo výslednom výpočte tu ostáva len pútavá a miestami naozaj strašidelná (čo je u hororov vždy len veľké plus) vizuálna stránka a desiví upíri, ktorí naozaj naháňajú strach; ()

ed_wood

Konečne poriadny horor. Režiséra Davida Sladea som skoro vôbec nepoznal, ale tento pán ukázal, že točiť filmy vie. Jednoduchý dej a hŕba parádnej krvavej akcie. K tomu ešte super hudba, ktorá dodávala filmu desivú mrazivú atmosféru. Pri filme som sa vôbec nenudil. Josh Harnett ukázal už v minulých jeho počinoch, že sa z neho stáva výborný herec a pri "Tridsaťdňovej noci" to len potvrdil. Film má zopár menších múch ( Ben Foster si tam mohol zahrať trochu dlhšie), ale s radosťou prižmúrim oči a dávam pätku. P.S. Ani som nevedel, aký dokáže byť sneh krásny, keď je postriekaný krvou:) ()

Kudly4

Kdybych to viděl třeba před 10 lety, tak dám určitě hvězdu navíc. Film má perfektní temnou atmosféru a to je asi tak vše. Příběh je hodně blboučký, upíři celkem srandovní, konec celkem překvapil. Logiku tu nehledejte. ()

Anderton

Áno, má to fakt krásnu drsnú atmosféru porovnateľnú s The thing. Ano, upíri majú cool strašidelné masky a scenáristi si vymysleli solídnu zápletku na udržanie a stupňovanie napätia. Lenže ten mohutný nášup upírskych filmov v posledných rokoch je už tak únavný, že sa už ťažko dá brať niečo vážne a nájsť niečo výnimočné v hociktorom podobnom filme je nemožné, pretože to žáner ani nedovoluje. Hartnett konečne v poriadnej úlohe. ()

Frajer42 odpad!

To s tím hodnocením asi úplně vážně nemyslíte, že ne? Možná by film měl nést spíše název ,,113 minut dlouhá nuda", protože se o takhle dlouhou nudu skutečně jednalo. Moc jsem se těšil až ta blbost skončí. O co tu vlastně jde? Nastává polární noc a partička strašně nesympatických kterénů nestihla odjet. Z dír vyskáčou ještě více nesympatičtí upíři a začíná bitva. Já opravdu nevěděl komu mám fandit, protože jsem si přál smrt všech zúčastněných. Tento film je dobrý skutečně jen na usnutí. Totální odpad. Horší upírovina už je pouze Stmívání, zato však všechny jeho díly! ()

AppleCore

Tohle vám vytrhne srdce z těla - nejlepší krvelačnej horor jednadvacátýho století! A nějaký kecy o nelogičnostech, který se tam podle vás údajně vyskytujou si nechte pro pitomce. Stížnosti ohledně dialogů jsou taky zbytečný, protože tady v tom filmu, respektive v jeho ději neni o čem mluvit. Hrdinové si můžou jenom navzájem říkat, že všechno dobře dopadne a to je všechno, takže je to v pořádku. A co se týče toho konce, kdy se Eben rozhodne stát se upírem tak ten je taky v pořádku, protože to byl vážně jedinej způsob jak se jich spolehlivě zbavit. Super kamera, perfektní hudba, úžasná atmosféra a parádní herci. ()

Kothy

Hodně dobrý upíří horor. S párádní atmosférou a pouze polovičním hepáčem. Na Aljašce to v zimě není žádná sranda... Josh Hartnett se s nimi ale popral pěkně. ()

Smok

Nepopieram nespornú profesionálnu kvalitu a vynikajúcu atmosféru filmu a aj napriek tomu, že upíri nie sú zrovna moja šálka kávy to bolo vcelku príjemné stretnutie. Raz ale stačilo. ()

teutates

Zjavne sľubný začiatok, odľahlé miesto na Alijaške, Josh Hartnett a Melissa George. Ale rozpočet 30 miliónov dolárov sa na filme doslova podpísal. Snaha o veľkolepe dielo stroskotala. Atmosféra filmu nie príliš hrozivá, nešikovné časové skoky. "Akčných" scén nedostatok. Krvi až príliš, ďaleko od reality. Upíri, krvilačné beštie - štýl chyť a zabi. Všetko sa snaží zachrániť Josh Hartnett, ale sám nato nestačí. Koniec by mohol ospravedlňovať celý film,nábeh na kultovné série štýlu Blade a Underwold, ale nestalo sa tak. Ďalší z radu "B" hororov. Rád by som aspoň vyzdvihol krásu Alijašky a severskej prírody. 6/10 ()

swamp

Od režiséra chuťovky Hard candy jsem ani nic jiného nečekal. :) 30 days of night je velmi dobře zmáknutá hororová akční záležitost, což je termín, ze kterého mi běhá mráz po zádech (více méně ze strachu, 'co to bude zase za blbost').. Jenže David Slade si poradil, upíři (či co to vlastně bylo) byli odporní a na Melissu George a Joshe Hartnetta se zkrátka dívá dobře. ()

oje

Tak trochu stravitelnější horror. Než na strachu se zde staví spíše na akci. Výprava na Aljašku do zajímavého a od světa odřízlého prostředí je fajn a stejně tak obsazení a režie je příjemná. Na scéně se pak ale z čista jasna bez vysvětlení objeví jakýsi upíří gymnasti a divákovi je brzy po začátku jasné, s kým bude mít do konce čest. Při jejich řádění se dech příliš netají a mrazivější než atmosféra je spíše okolní polární počasí. Bohužel mě snímek příliš neoslovil a přestože byl dobře natočený, nezapůsobil na mně ani skrze useknuté hlavy. Jako lepší horror s krvelačnými a nakažlivými se mi jeví 28 dní poté nebo autentický Rec. Alternativa: 28 Days Later…, Dawn of the Dead, [Rec], Crazies, I Am Legend. ()

DwayneJohnson

Komentář obsahuje možné spoilery!!!! Za devatero horami, devatero řekami, kdesi skoro u polárního kruhu na Aljašce, leží jedno menší městečko, které vždy jednou za rok postihne měsíc bez slunce. Toho využijí upíři ve snaze všechny obyvatele pozabíjet a vysát. To je v kostce celý film: Jednoduchá myšlenka celkem solidní začátek, kde vůbec, než se predátoři objeví je to koukatelné a místy i trošku strašidelné, má to správný šmrnc, který však netrvá dlouho. Takže namátkou, v první půlhodině se upíři pohybují rychlostí pověstné Slátkačovy nehoblované fošny, skáčou ze střech, do oken, na auta a jsou rychlejší než gepard, ve druhé polovině se plouží, jako by byli po obrně a zatímco během prvních pár dní vysají skoro všechno, s další hrstkou lidí se pachtí až do skoro do východu slunce. Ale to by všechno ani tak nevadilo, masky jsou celkem slušné a i když o nějakém hereckém výkonu nemůže být ani řeč,(což mi bylo líto hlavně v Dannyho případě), tohle vše bych ještě bral, jako nějaký tuctový film, na který hned zapomenu, to bych musel ovšem musel vystřihnout posledních 15 minut. Už jsem zažil hodně, ale takovou slátaninu, tu by snad nevymysleli ani tvůrci seriálu Ordinace v růžové zahradě, hrozná sračka! ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci