Neuvěřitelný život rockera Coxe

• USA Walk Hard: The Dewey Cox Story (více)
Komedie / Drama / Hudební
USA, 2007, 92 min (Director's Cut: 120 min)

Pamatujete na Deweyho Coxe? To byla ta rocková superhvězda ze 70. let, co uchvátila celý svět. Nebo nebyla? Každopádně určitě mohla být. Ve výborné parodii na populární hudební životopisy se v roli sekáče Coxe objeví známý John C. Reilly.  Kdyby Dewey Cox skutečně žil, prošlo by jeho ložem přes čtyři stovky dívek a paní, zplodil by přes třicet dětí a třikrát by ochutnal vlastní svatební koláče. A nejen to. Kdyby Dewey Cox žil, zcela jistě by se stal jednou z největších rock'n'rollových a vůbec hudebních hvězd, co kdy chodily po planetě, a klaněl by se mu celý svět. Dokonce by měl i vlastní hudební show, do níž by za ním klidně zašel třeba Elvis Presley nebo The Beatles. A protože by Dewey Cox byl opravdový drsňák, nepochybně by ochutnal veškerý alkohol a všechny drogy, které se dají sehnat. Kdyby tedy skutečně žil. Jenže on nežil.
Ve výborné parodii na populární hudební životopisy, jako jsou Walk the Line nebo Ray, se kromě známého Johna C. Reillyho v úloze sekáče Coxe ve vedlejších rolích objeví také Jack Black či Patrick „Bobby Ewing“ Duffy. Scenáristou hudební komedie je Judd Apatow, autor briskních komedií Zbouchnutá a 40 let panic, režie se chopil Jake Kasdan. (oficiální text distributora)

P@\/EL

Zajímavý příhěh, který svým způsobem pojetí paroduje životopisně laděná dramata o životech legendárních hudebníků. Proto netřeba film brát moc vážně, jelikož je plný absurdit a nejrůznějších blbůstek, jimž se ovšem člověk zákonitě s chutí zasměje, ikdyž podobný humor už víděl nespočetněkrát. V druhé polovině filmu (po scéně s The Beatles, která byla mimochodem fantastická) se sice může zdát, že příběh trochu nudí, nicméně film končí velkolepě. ()

Pythonator

Neznámá lahůdka, která nemůže nepotěšit. Od první chvíle s bráškou přepůleným v pase mačetou je jisté, že tohle nebude zrovna korektní film. Ujeťárna je to tedy řádná, ale bohužel tomu něco málo chybí, aby to bylo naprosto dokonalé. Kdyby byl celý film tak silný a zábavný jako koštování drog a trip s Beatles, tak je to legenda jak sviňa. ()

tulrika

Tohle si vychutnáte, když znáte všechny ty životopisné filmy a osudy hudebních legend, které to paroduje. Pro ostatní to bude jen snůška blbostí. ()

Kiridan

S typy těchto filmů mám menší osobní problém. Pokaždé když se natočí řada divácky úspěšných filmů, najde se banda lidí, kteří této slavy chtějí využít a namastit si kapsu, tvorbou bezduché a nízké parodie. Existují však vyjímky, na to nesmím zapomínat, ale je jich žalostně málo( Bullshit řadím mezi ty povedenější) ! Příběh Walk Hard má tu smůlu, že si dělá parodii z jednoho z mých nejoblíbenějších filmů a to Walk the Line, který mapuje život Johnyho Cashe. Momentů, které jsou v obou filmech naprosto stejné je mnoho, jediné změny se dočkal scénář s místy dost ubohými replikami. Vypadá to spíš na práci Bandy Trotlů (myšleno skupina lidí kteří předabovali Pána Prstenů na Pár Pařmenů) než na plnohodnotné filmové dílo Hollywoodských rozměrů. Není však dobré Walk Hard úplně zazdít, i když některé momenty mne osobně urážejí, ale jiné mě dokáží bravurně rozesmát, takže film byl určitým přínosem pro můj všeobecný přehled. Co se týče děje, je velice zarážející, místy až mírně nevkusný a to se nám divákům leckdy líbí, možná i proto vznikají parodie.Některé momenty jsou šokující, třeba 14-ti letý Dewey nebo koza v práci se symfonickým orchestrem, armádou dydžeridů a černošských bojovníků. Některé scény jakoby spíš patřily do míst, kde videopůjčovny dávají závěsy a červenou lampičku – to platí zejména pro některé scény s Darlen. Hloupé ale na celém filmu je, že zde se dělá parodie ze skutečných životních osudů, které se objevily jak v už zmíněném Walk the Line, ale taky v Ray, I am not there, Control. Proto se mi osobně zdá volba parodizované předlohy trošku nelidská. Asi jinak by bral scénu o rozpůlení vlastního bratra člověk, který sourozence nemá a asi jinak Johnny Cash, který o svého bratra přišel na pile a do smrti si to lehce kladl za vinu, a přitom by věděl, že on je parodizovaným předmětem! Což také platí pro postavu otce. Pro Johna C. Reillyho a Jennu Fisher však muselo být natáčení zábavné, což oba herci svižně přenášeli na plátno. Oba nejsou zrovna kdo ví jak herecky nadaní, ale snažili se a dali do toho všechno, i když místy lehce přehrávali a nedokázali dát své postavě ten správný cit. Jedná se však o parodii a v té se to vždycky ztratí. Nedílnou součástí snímku byla i hudba a u té musím konstatovat velice slušnou až nadprůměrnou úroveň, u textů je tomu přesně naopak a tudíž nám z toho celého výjde hezký, leč nezapamatovatelný šedý průměr. Zklamáním pro mne byla režie a výprava, která naprosto kopíruje pasáže jednotlivých filmů a vlastní kreativitu Jake Kasdana, aby jste pohledali. Scénář je potom jen negací původního textu z parodovaných filmů. Walk Hard, ale možná přece jen disponuje jednou světlou stránkou a to počtem žen s kterými se Dewey vyspal.Ta je skvěle zparodizovaná a vnáší do děje trochu zajímavého prvku. Film je sám o sobě velice vtipný, když se odprostíme od srovnávání a necháme se jen unášet na vlně dialogů a scén. Ale i tady narazíme. Některé body se omílají stále dokola, jiné trvají tak dlouho, že z nich vtip vyprchá a u jiných zjistíte pointu dřív, než se uskuteční. I tak to bylo koukatelné, místy jsem se výborně nasmál, ale stejně nakonec jsem si znova připomenul charakter filmu a jeho předlohy! Tím byl pro mne film urážejícím prvkem a musím mu dát jen 30%! () (méně) (více)

Grr

Já tomu rozumím! Ano! Chápu to, že se to někomu nelíbí. Možná by ale stačilo se na tento film nedívat jako na parodii, ale spíše jako na dílo, které se snaží ukázat, jak někteří lidé (umělci) prožívali své životy a jak by to mohlo být, kdyby se to někomu povedlo. No dobře, je to parodie, ale spíše na život rockerů a lidí kolem nich. Je tam všechno za těch 50 let co vznikala různá muzika, stále nové a nové drogy, politika, příběh lásky, rodiny, vzestupů a pádů. Je tam vše, co by mohl opravdový rocker prožít. A hudba? Neskutečné, jak se povedlo vytvořit autentické nahrávky písní! Občas mám takový pocit, jako by Dewey Cox opravdu žil a tvořil, Grrrrr ()

killingminds

No, docela zklamání. Biografie rockový hvězdy se všema klišé. Jenže humor dost často sjíždí do debility, škoda, ale to se asi dalo čekat s takovým obsazením, hehe. Začátek je vyloženě špatnej, pak to ale nabere docela slušný obrátky, který jakž takž vydrží až do konce. 3* +1 za úžasnou scénu s Beatles u který jsem fakt řval smíchy. ()

Awesomer

Dewey Cox, tedy člověk co na jevišti silně připomíná Roie Orbisona a mimo něj připomíná spíše Jima Morrisona. Ojedinělá a originální záležitost, která dokonale plní svůj účel a nekompromisně paroduje životopisy rockových hvězd. Vtípky jsou totiž velmi funkční a jasně cílené. Ocenit je třeba především hudební stránku filmu, neboť některé skladby stojí skutečně za to a jejich oplývají solidními tvůrčími nápady.... Jack Black v roli McCartneyho je taková třešnička na jinak průměrném dortu. ()

m3th4don

Dokonce i vzhledem k tomu, že z parodovaných filmů jsem viděl pouze Raye, mě tento film nadmíru pobavil. Čuchoslepost a německy mluvící židé mne opravdu dostali !!! vcelku povedené dílko. Hodnotím jako průměrnou komedii s něčím navíc...75% by bylo optimální, pokud by ovšem "neumřel ten nesprávnej" ()

Profík

Je to na htaně, ale málokdy jsou fóry vyloženě trapné nebo nepovedené. Není to jen tupá parodie, ale má to svoji vnitřní konzistenci a taky dost slušné herce. 75%. ()

luxus1

Super filmek a ještě lepší parodie především na Raye kdo viděl ví. Dewey Cox je jednoznačně nejlepším imaginárním hudebníkem na celý scéně. Best song "WALK HARD" no comment skvěle odehraný kousek)) ()

xSimax

Paradoxně, jsem tento film viděl dřív než "Walk the line" a přesto jsem se ohromně bavil. Myslím, že takto vydařených parodií (navíc vznikajících v dnešní době) není mnoho. Až na scénky s rozpůleným bratrem a typický přehnaný humor, který jde až za hranu absurdity a je společný většině amerických komedií jde o vydařenou záležitost. Hudba je opravdu vydařená, takže i soundtrack je poslouchatelný, ztvárnění ostatních dobových muzikantů (Buddy Holly, Beatles aj. skvělé). John C. Reilly na mě vždy působil jako rádoby herec Céčkových komedií, ale v téhle roli si neumím představit nikoho jiného. Umřel nesprávnej! :D ()

dati

vynikajúci film.. nič pre kremľofilov a náckov.. prekrásne narážky na elvisa, dylana, wilsona i punk-rock.. ()

Jarsey

1* Hudba a písně, ty si zaslouží hodnocení dobré, protože jsou opravdu příjemné 2* Občasné vtípky trochu i pobaví 3* Nápad a propagace tvůrců, kdy se opravdu snažili, aby lidem vštěpili myšlenku, že Dewey Cox je skutečná postava Proč ne pět hvězdiček? O jednu hvězdičku méně za sestříhanou verzi, která se k nám dostala, kde mnohdy několik vtipů zazní do ztracena a objeví se několik chyb ve filmu, které se divákovi, jež neviděl originální verzi, může zdát odfláknutě a o druhou hvězdičku méně za trochu porno scény, které si myslím, že do parodie úplně nepatří. ()

Bratyslavcan

Komédia naladená na americký primitívny humor, no musím uznať, že som sa pobavil. Celkom vydarená paródia na rock’n’rollovy život 60-70-tych rokov. Film zastihol väčšinu vtedy nových hudobných štýlov. Dal by som aj vyššie hodnotenie, ale ku koncu sa to začalo dosť zvrtávať a humor bol moc divný. Myslím, že som tam zachytával paródiu aj na filmy Walk the Line a Ray. Herecký výkon Johna C. Reillyho bol super, klobúk dole. ()

Sejkorka

Přišla manželka, vypnul jsem rychle televizi a nevím, zda se k tomuhle filmu vrátím. Hrát v padesáti 14letýho kluka je fakt až moc velká parodie. Je to otázka momentální nálady, možná. Když parodie, tak raději Žhavé výstřely. ()