Andělé a démoni

• USA Angels & Demons (více)
Mysteriózní / Thriller
USA, 2009, 133 min (Special Edition: 146 min)

Po smrti papeže Ilumináti, odvěcí nepřátelé církve, těsně před konkláve unesli čtyři papežské kandidáty. Vyhrožují, že je s hodinovými odstupy popraví v tajných iluminátských kostelech a poté vyhodí celý Vatikán do vzduchu pomocí antihmoty, kterou ukradli z urychlovače částic v CERNu. Do Vatikánu je proto povolán Robert Langdon, aby ze symbolů odhalil, kde se tajné kostely nacházejí. V tom mu pomáhá odbornice z CERNu Vittorie Vetra a mladý papežův camerlengo Patrick McKenna. Postupně odhalují polohu kostelů, kde mají kardinálové zemřít, přicházejí ale vždy pozdě. Langdonovi se podaří zachránit posledního kandidáta, který mu prozradí, kde je utajované sídlo Iluminátů. Robert s Vittorií tak naleznou tajnou chodbu, která je dovede do papežského paláce. Tam přistihnou místního komisaře skloněného nad camerlengem Patrickem, na jehož hrudi je vypálený pátý znak. Komisař je zastřelen ochrankou a do výbuchu antihmoty zbývají jen minuty... (TV Nova)

castor

Asi se shodneme, že Šifra nabídla chatrné a nepřesvědčivé vyprávění. Cokoliv o kompaktnosti bylo tehdy k smíchu. Dešifrování záhadných kódů tak bylo nejen úsměvné, ale také hodně náhodné, takže kdo zvládne alespoň jednu stranu Rubikovy kostky, měl by vyhráno i v tomhle bludišti. Dvojka je i přes znovu překombinovaný scénář svižnější, je v ní méně logických lapsů a scén, které patří do jiného žánru. V akčních sekvencích se navíc Howard pochlapil, už není tak rutinní, takže se o téhle detektivce dá s čistým svědomím prohlásit, že je velmi slušná a velmi snesitelná. ()

Rex Mundi

Keby sa Robert Langdon spojil s Benom Gatesom, riešili by všetky záhady života, vesmíru a vôbec tak rýchlo, že by ich kameraman nestihol sledovať. Diváci už vôbec nie :-) Anjelov a démonov som čítala ako jedinú knihu od Dana Browna, lebo som ju kedysi dostala na Vianoce. Zhltla som ju takpovediac na pár dúškov, ale nepovažujem ju za nič svetoborné a odvtedy som nepocítila potrebu čítať nič ďalšie od Dana Browna. Každý dobre napísaný triler človek zhltne, zostane mu zopár spomienok na zopár hrozivých scén a tým vklad knihy do života končí. Aspoň do môjho. S filmom je to rovnaké - aj napriek mnohým nelogizmom to ušlo ako akčný popcorňák na jedno pozretie. Občas dokonca napínavý, i keď aj ten, kto nečítal knihu, nemá problém vytušiť čo a ako bude. Langdon je neznesiteľne dokonalý, ostatné postavy sú čiernobiele a Ewan McGregor mi v roli duchovného neustále pripomínal Tobeyho Maguirea zo Satan's Alley :-D Jediný, na koho ma naozaj tešil pohľad, bol Armin Mueller-Stahl. 2,5* ()

D.Moore

Je to stejně jako s knižními předlohami - Andělé a démoni jsou lepší než Da Vinciho kód. Díky Howardovi, který celý film natočil jako zběsilý závod s časem, díky Zimmerovi, jehož hudba byla skoro i vidět, jak byla výrazná, díky zajímavé vatikánské zápletce, sympatickému Hanksovi... Ale jo, čtyři hvězdy jsou adekvátní. ()

kulyk

Tak minule jsme zjistili, že Ježurek přefik Mařku a dodnes jsou z toho následky! A nyní - hledím s okem vytřeštěným, neb Tom umí plovat! Sice to již jednou někde předstíral, ale zde nepotřeboval ku osvěžení v temných bazénových vodách ani morální podporu balonovitého pana Wilsona, ani léta samostudia na kýčovité pláži. Linoleáti jsou pěkné svině, to ví kdejaká kravka Croftka, takže poučený čtenář všech NWO konspirací drží palce Forestovi, ať mu konečne z hnátů opadají ty kovové konstrukce a on doběhne toho papežského mašéra... .ne, cunnilinga. Taky ne.... kamerolingua? Kurva, jak to.... camerlenga, díky wiki! Jenže ten má po kapsách schované lecjaké předměty! Šňuptychl, šéfikovo fistovací prsten, trošku té protoplazmy.... Řím je překrásné město, které má - podobně jako zbytek Itálie - jediný zásadní problém. Vyskytují se tam Taloši. Až mi osud nadělí a já se po něm budu opět potloukat s mapou a kocovinou, hodlám o mnoho pozorněji sledovat neslušná gesta, kterými mne místní sousoší nekompromisně fuckují. Snad díky tomu také něco odhalím, třeba kde nechal Bápež díru. Nepoužitou. ()

troufalka

Pseudohistorický blábol natočený podle pseudohistorického blábolu. Tolik nesmyslů pohromadě jsem už dlouho neviděla. ()

JANARYBA

Mě ten film sedl, asi proto, že jsem čekala spíš propadák.... Kdyby nic jiného, tak je mi teď jasné, jak probíhá volba papeže a do Vatikánu jsem se taky ještě v reále nedostala, ještě mě to inspirovalo, abych zjistila něco o těch "iluminátech". ()

freddy

Naprosto dokonalý dechberoucí a svižný příběh, který mě nenechal ani na okamžik vydechnout a mou pozornost poutal po celou dobu, aniž bych se během filmu jakkoliv nudil. Takhle nějak by se dal z mého pohledu charakterizovat film Andělé a démoni, od kterého jsem absolutně nic nečekal a bál jsem se, aby mě vůbec zaujal a nebyl to jen promrhaný čas, ale výsledek mě rozhodně příjemně překvapil a hodně potěšil. Nevím, jestli v tomto případě není z mé strany tak trochu štěstí, že jsem dosud neviděl Šifru mistra Leonarda, a tak nemám s čím porovnávat, i to může hrát roli při mých výsledných pocitech a dojmech z tohoto filmu, každopádně tedy Andělé a démoni jsou hodně příjemným a napínavým filmem od začátku do konce a musím se přiznat, že závěrečný zvrat pro mě byl docela šokem, takové rozuzlení jsem absolutně nečekal, avšak upřímně řečeno jsem ještě nějaký zvrat a nějaké odhalení očekával, ovšem za záporáka jsem tedy tipoval někoho jiného. Každopádně je ale zřejmě pravdou, že závěr už je trochu nadnesený, to však nic nemění na tom, že film je prostě dokonalý a skutečně mi mnohokrát vyrazil svými kvalitami a atraktivitou dech, a to dokonce natolik, že jsem ochoten filmu, kterému jsem vůbec nevěřil a který měl všechny předpoklady mě zklamat, udělit pět hvězd. Takže je to maximální hodnocení a pro mě jeden z nejzajímavějších mysteriózních filmů, které jsem kdy viděl. ()

Ded@M@tes

Povedený thriller, ale lepší než Šifra mistra Leonarda podle mne určitě není. I zde je hodně napětí a zajímavých scén. Nejvíc na těchto filmech vadí tma a vždy se musím soustředit, abych z toho něco měl. U Šifry mistra Leonarda se mi nelíbil moc závěr tady se povedl. ( Hodnocení: 7/10 ) ()

Spooner

Celkově to vlastně dopadlo úplně stejně jako Šifra. Tom Hanks už sice odložil paruku, ale opět řeší jednu záhadu za záhadou a když si snaží tak ty jeho dedukce místy vyznívají dost směšně. Příběh zase není nějak světoborný, ale určitě se z toho dalo vydolovat víc. A herci opět hrajou spíše na nájem a taková Ayelet Zurer mě tam vyloženě vytáčela. Není to ovšem natočené takovým pomalým tempem jako Šifra a i přes fakt, že to má přes dvě hodiny a v celým filmu je jenom jedna přestřelka, jsem se vlastně ani chvilku nenudil a nekoukal jsem nervózně na hodiny jako v případě Šifry. A to je v tomhle případě docela pokrok. ()

Davies182

Ke stolnímu PC jsem v souvislosti s tímto snímkem usedal ve značně pesimistickém rozpoložení. První díl jsem sice neviděl, a věděl jsem, že se Hanks zbavil svého trapného příčesku, ale i tak jsem od režiséra Čisté duše nečekal nic moc extra. A konalo se velké překvapení! Film i navzody své délce v žádných pasážích nijak razantně neztrácí tempo, stylizace je výborná, k režii a kameře nemám nejmenší výtky. Herci se sice bůh ví proč nepřetrhli a podávají včetně Langdona ztvárněného Hanksem standardní výkony (u McGregora to zamrzí, i když jemu scénář v podstatě zakázal jakékoliv hlubší projevy emocí), orchestrální soundtrack se ale povedl na jedničku a atmosféra moderního Říma je těžce nakažlivá. Já jako fanoušek komplikovanějších sci-fi povídek jsem si také nemohl vynachválit povedenou zápletku, která se točila kolem tajuplné nanohmoty a oceňuji, že ač je děj filmu trochu polopaticky odvyprávěn pro méně chápající diváky, tak i ti náročnější si jej pak o to více užijí. Jednoduché schéma "od kostelu ke kostelu" se sice po první hodině začalo jevit jako mírně neoriginální, nicméně tvůrci se s knižní předlohou poprali velice slušně (nečteno) a celý thriller působí extrémně napínavým dojmem od úvodní do závěrečné scény. Těch pár skřípavých míst (hlavně v logice) jsem si nakonec ani tolik nevšímal, protože děj mne pohltil a fandil jsem sympatické vědecké dvojce. Podtrženo sečteno: jsem mile překvapen, Howard je machr a konec byl fantastický (doslova). ()

Mahalik

Seděli takhle Dan Brown s Umbertem Ecem v římské Café Paris a zamýšleli se nad historií. Umberto pravil, že ho fascinuje studium středověké estetiky. Brown vyprsknul a řekl: "Kurva, co to meleš? Co je estetika?". Eco pozvedl obočí a omyl si brýle. Brown se hrabal v nose a svůj "výtvor" odpinknul na chodce. "A příteli, co si myslíte o Iluminátech?" - "Laminátech? Ty se dávaj do větroňů, ne?"- "No nic.. Jakou máte nejraději knihu, Dane?" - "Pf, no to je těžký..asi Honzíkova cesta. Já totiž taky rád cestuju." Umbertu Ecovi se sevře ruka v pěst, odejde. Brown se chvíli houpe na židli, krká své oblíbené jídlo. "Ty vole, Oumberto, nechals tu nějaký papíry!". Doma se do nich Dan začte. Nerozumí jim, ale pokouší se je přepsat k obrazu svému. Hlavnímu hrdinovi vytvoří auru Boha, a jakže je fakt dost hustej. Přihodí mu ženskou, Italku. A prostě bomba, super, všechno zmáknem. Dedukce a lá "Einsteine táhni" a historie, která se nikdy nestala. Je z toho trhák. Z vydělaných peněz si Brown koupí tříkolku a Santa Clausovskou čepičku. Pak přijdou hollywoodští scénáristé, dají tomu všemu obraz, zvuk (skvělej zvuk!), hlavu a patu. Možná i rozum (helikoptéra feat. McGregor sucks!). Trhák na druhou. Z vydělaných peněz si Brown koupil klaunský nos a šaškovský oblek. A mě je to jedno. Vypnul jsem a bavil se. Někdy mi bolest vystřelovala do krku z neuvěřitelných situací, ale protože nejsem hnidopich, prdim na to. A Brown? Ten se houpe na dřevěném koníkovi s lízátkem v ruce a vesele nám mává.... Líbilo se mi to, snad až moc :) ()

pepo

lepšie než prvý diel a producenti by mali bozkávať ruky, nohy...prípadne iné partie tela celému štábu (hlavne zimmerovi a howardovi), že urobili z tohto bludu cekom slušný popcorn. Browna treba adaptovať, nie otrocky prepisovať.3,5*, na druhýkrát možno zaokrúhluje nahor ()

Reiniš

Svižnější a zábavnější než díl předchozí navíc s údernějším koncem. Langdon je sice pořád se svými šílenými hypotézami a řešením problémů deux ex machina lehce k smíchu, rozhodně ale není tolik nesympatický jako u mistra Leonarda. I přes několik logických děr a natahovanou stopáž, na mě udělal Ron Howard mnohem lepší dojem než před třemi lety. ()

FlyBoy

"Da Vinciho" syndróm plochého bľabotania, nedôsledného rozprávania a nemiestne absurdných výstupov veselo pokračuje...len ten Zimmer sa lepšie vyspal…i keď stále točí o tom istom, len v iných plánoch... ()

Xmilden

Můj pocit je přece jen lepší než u Šifry, ale přesto si myslím že Ron Howard nějak nedokáže z těchto předem úspěšných filmů vymáčknout něco více. Nějaká ta semtam lepší scéna potěší a také musím pochválit že film mě dokázal po celou svou stopáž nenudit a příjemně uběhl. Hlavního záporáka jsem odhalil ihned a tak jsem nad někým jiným, přestože se o to scénář snažil, ani neuvažoval. Tentokráte jsem dal oproti Šifře přednost filmu před knihou. Uvidíme čeho se doberu v knížce. Samozřejmě že bude lepší. PS: Nejvíce se mi líbily scény v knihovně. ()

Tom_Lachtan

¨Tenhle film nedává smysl. A začátek ho nedává tak moc, že přestože jsem si film pustil vzápětí poté, co jsem knihu dočetl,byl naprosto tupě natočený a s narací tak debilní, že by jí mohl konkurovat jen sebraný spis ovčáčkovo twitrovejch moudrostí. Jako jasně, knížka má taky spoustu problémú a to, jak autor vysvětluje co je CERN a antihmota je fakt na přesdržku, protože když nejste tupým Ovčáčkem, tak ty věci dávno znáte, ale má alespoň atmosféru a motivace a činnosti dávají smysl. Film nedává. Navíc jsou tu veškeré změny k horšímu, všichni hrajou tak, jako kdyby to dělali z donucení a odměnnou jim byl jen voschlej catering a vlastně je to celé fakt hrozně blbě udělané a přestože tu vynechali tu nejtupější scénu z knihy, pořád je to ve skrze špatnej film. ()

Arbiter

Nelíbilo se mi to. Nebavilo mě to. Nedosahovalo to ani zdaleka kvalit předlohy. Nepotěšilo mě to. Nebylo to nenuceně svižné. Výbuch byl krásnej. To mi ale Nestačí. ()

liborek_

Pokud Šifra byla uběhaná, ukecaná a příliš zkratkovitá pohádka o hledání sv. grálu, dráždící Vatikán a bezostyšně se chlubící svou průměrností, pak Andělé a démoni svého předchůdce nestíhají pouze v té kontroverzi vůči papežskému státu a katolictví per se... O to víc je ale bombastičtější a ještě výpravnější, s poněkud méně zmatenou zápletkou a zbytečně natahujícím (avšak velmi překvapujícím) koncem. Andělé a démoni však stále zůstávají příšerně uběhanou akční pohádkou, která je ideální pro vyplnění nudného večera, pro pobavení, či jako vycpávka. Jinak je příliš hloupá, nelogická, těžící z atraktivního a divácky vděčného prostředí vatikánského zákulisí, konkláve, tajemných řádů, Iluminátů a v neposlední řadě také z nedávno otevřeného (a většině diváků v paměti alespoň mlhavě utkvělého a tudíž velmi cenného) urychlovače LHC, ze kterého však Brown/Howard dělají sci-fidní továrnu na absolutno... Jenom doufám, že si někdo u tohoto snímku nebude lebedit, jak to ten Brown pěkně promakal, promyslel, prostudoval, jak něco odhalil a předložil, nedejbože poučil v historii... :-) Dá se na to koukat jako na pěkný průvodce po Římu, ale podle něj bych se asi nikam pořádně nedostal... :-) Jako akčňák slušná, nadprůměrně řemeslně zvládnutá podívaná s odpovídajícím tempem, ale jinak opět nafouknutá bublina, která v závěru pro změnu líže Vatikánu paty... ()

Nevada

Lehce nadprůměrná "akční" detektivka. Pátrání tentokrát dokáže udržet diváky v napětí o něco lépe než v "předchozím" filmu Šifra mistra Leonarda, který je ale vlastně (v knize) volným pokračováním - byť dějově nesouvisejícím. Trochu mě mrzí, že víc prostoru nedostal Assassin. Výhrady mám i k nedostatečnému představení vedlejších postav. Většina z nich se jen tak objevuje, aniž by aspoň zaznělo jejich jméno a co tam dělají, a přitom mají v příběhu dost význam. Přiznávám, že moje hodnocení není úplně čisté. Měly by to být spíš lepší 3*, ale Andělé a démoni se mi líbili o dost víc než Šifra mistra Leonarda - kniha i film. Navíc u mě mají dva silné klady - Ewana McGregora a Řím. Takže zaokrouhluji nahoru. ()

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno

Toma Hankse čeká Inferno

27.08.2014

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

12.06.2009

Zdá se, že čtvrtá mise je docela „possible“. Dokonce za účasti Cruise a Abramse. Mission: Impossible 3 se jim povedla a přestože nesplnila komerční očekávání, těch 400 milionů dolarů na celosvětových… (více)