Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (více)
Animovaný / Drama / Krimi / Mysteriózní / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Epizody(37)

Lucia.T

Asi nejsem stavěna na tyhle "anime věcičky". Každý díl mě bavil tak první tři minuty, pak jsem začala dělat spoustu jiných věcí jenom proto, abych nemusela dávat pozor. ()

Oxyk

Opravdu skvělé anime, které Vás dokáže vtáhnout do příběhu. Je zde jedna věc, kterou bych ale rád pozdvihl. Death note měl skončit 17e, my všichni víme proč. Od té epizody jsem to pouze nějak překousal do konce... Neříkám, že jsem se nebavil, ale prostě to už nebylo ono. 4/5 ()

Sticks

Když jsem se poprvé doslechl o DN (našel jsem ho na csfd), předpokládal jsem, že půjde o středoškolskou story kluka, který bude tajemný a občas po dlouhém váhání někoho napíše. Bude žít svůj středoškolský život a o tom bude celý seriaĺ. O jak šeredně jsem se pletl a odkládal si tenhle skvost. DN je primárně anime detektivní thriller o souboji myslí mezi detektivem a "psychopatem" a tuhle lajnu si drží od prvních dílů do závěrečného. Není to sladká středoškolská taškařice ale vyspělá krimi drama s filozofickým přesahem a obří dávkou napětí. Nemůžu říci, že bych se nudil u kteréhokoliv dílu, právě naopak. Někdy jsem měl problém následovat všechny plány hlavních protagonistů, takže jsem se snažil soustředit na detaily. Kriminální linka je tu na velmi vysoké úrovni a nemusel by se stydět ani Hercule Poirot. Postavy jsou zde napsány velmi kvalitně a prochází seriálem změnou. Výskyt magického artefaktu denníku smrti a s tím spojené objevování Lore Shinigami je také skvělé. Seriál má zasloužený KULT STATUS. 11/10 ()

husak_k

Pro mě prostě nikdy žádný anime nikdy nebude možný :( kvalita příběhu tu určitě je velká, ale mě tenhle styl prostě nejde ()

Scanerior

Zápisník smrti má dokonalý námět, skvěle budovaný příběh a samozřejmě i výjimečné postavy. Ačkoliv nejsem fanoušek anime, tak mě celý seriál bavil, i přesto že se objevilo z mého pohledu v jedné chvíli pár slabších epizod za sebou. Nicméně jsem na to celou dobu s údivem koukal, a zvláště první epizody utíkaly jako voda. Postavy jsou naprosto famózní především pak tajemný L či na opačné straně stojící Light a smrtonoši jsou také velice zajímaví, ačkoliv mi přišlo, že zrovna smrtonoši mohli mít větší roli. Mezi další skvělé postavy patří třeba i Misa a také Naomi, která ale nedostala moc prostoru, což je škoda, mám ještě jednu velice oblíbenou postavu, ale tu kvůli spoilerům raději nenapíšu. Pokud jde o samotnou otázku zápisníku a Lightova používání, a naopak odporu L, tak jsem někde mezi těmito dvěma názory, nicméně L je asi zajímavější postava z mého pohledu. Každopádně je to naprosto perfektní seriál a jeden z těch, u kterého mě mrzelo, že končí. Dokonce přemýšlím o přečtení mangy, především pak povídek, které se v seriálu již neobjevily. ()

fiasko

„This world is rotten, and those who are making it rot deserve to die.“ Výborný psychologický thriller netypicky pracující s hlavní postavou antihrdiny (nebo spíše padoucha), který se žene za svými ideály vskutku zvráceným způsobem. Hlavní motiv příběhu je především souboj dvou mastermindů, přičemž každý z nich představuje protipól toho druhého. Celá série má neuvěřitelnou atmosféru, jež vás opravdu vtáhne do děje, doslova ovládne, a nutí vás se kontinuálně dívat na další a další epizody. Rozhodně se musí vyzdvihnout dokonalé nervy drásající vnitřní monology a psychologické zápolení postav, což je de facto samotným meritem seriálu. Light Yagami - na první pohled velký slušňák a vzorný student, avšak v jádru masivní hajzl a vymytý psychopat; ztvárnění této postavy je sice bravurní, ale můj největší oblíbenec je jednoznačně L, který je vlastně samotným důvodem, proč Death Note drží status kultu. Prvních 25 epizod je fenomenálních, zbylých 12 epizod už tolik ne, ale pořád to ve všech klíčových momentech funguje a má to uspokojivě realistické a dramatické finále. ()

Arigato

Jedno z nejoriginálnějších a nejvýraznějších anime vůbec. Sledovat souboj dvou nejgeniálnějších rivalů byl prostě zážitek a minimálně prvních 25 dílů člověk slupne jako malinu. Situace vždy skvěle gradovaly díky smysluplnému scénáři, k tomu povedená atmosféra i přiměřená délka, to vše vyústilo v neuvěřitelně povedený seriál, který se jen tak nevidí. Největší předností je však perfektní budování charakterů postav, díky kterému pořádně ani nevíte komu fandit, což ve finále umocňuje celý zážitek. Death Note nepotřeboval žádnou jinou adaptaci. Oba filmy jsou nicméně povedené, byť se ubírají trochu jiným směrem. Netflix adaptace je bohužel už víceméně zbytečná. ()

HanzoBureshi

Bylo velkým hříchem vidět tento seriál až nyní 17 let od jeho vydání. Death Note je rozhodně nejlepší anime seriál, který jsem zatím viděl. Příběh je opravdu luxusní a souboj dvou nejchytřejších hlav je velkou zábavou. Má to parádní postavy a každá splňuje svůj účel zábavy. Ať už ty hlavní nebo v pozadí nebo ty, které se stanou obětí Kiry. Jsou tu perfkektní dialogy a animace je suprová, zvlášť to zbarvení temného zamýšlení. Každý Kira měl opravdu skvělý styl a způsob zabíjení a jiný charakter. Ano, je tu i pár epizod, které se mohli pozměnit nebo se do nich nepouštět, protože třeba poslední desítka mě pořád bavila, ale už přišla taková navíc a to díky třeba postavě Near. Naštvaný ale nejsem a alternativní konec jsem si užil ve filmovém zpracování, takže je dobré to vidět i jinačím způsobem. Co bylo hlavně super byl hudební podkres od Hidekiho Taniučiho, který doprovázel vyšetřování L a Lighta. Jošihisa Hirano zas obstaral velkou hudbu u řádění Kiri, díky tomu bylo psaní do zápisníku dost epickým zážitkem. Každá skladba byla fascinující a měla něco do sebe. Je to čirý poklad ze světa anime. Mé hodnocení: 10/10 ()

wobufet

Výborné. Sledovat duel dvou géniů plný přetvářky, risků a úskoku je pro mě radost. Výborné postavy, zápletky a i celý příběh. Chtě nechtě, musím dát za 5*, jelikož bych se nerad ocitl v jednom zápisníků. ()

Violet.

Tak tohle téma už tu bylo hodněkrát - co bychom dělali, kdybychom měli moc rozhodovat o životě a smrti ostatních? Ale tentokrát je to přece jen jiné, myšlenky hlavního hrdiny Lighta jsou jedinečné a způsobily, že i přes to, že stál spíše na straně těch "zlých", jsem mu fandila až do konce. Ale to je přesně ono, co se mi líbí na Japonských seriálech a filmech - kdo je vlastně ten "zlý" a kdo je "hodný"? V amerických filmech by mohly postavy chodit s nálepkami "borec" a "bastard" na čele. Tady to záleží na vás, jakou které postavě nalepíte... ()

KaKKashi

Viděl jsem to několikrát, a rozhodně je to zatim nejlepší anime seriál(neviděl jsem Berserk, ani Ghost in the shell) co znám. Kromě Elfen lied, to mi vlastně ukázalo, co anime dokáže. Někomu může vadit přílišná ukecanost, pár nedomyslů, a celkově pomalejší spád, ale to je problém spíš samotného žánru anime, než autora. Podle mě každé anime má tyhle rozpory(Mononoke se nepočítá). Narozdíl od filmu, kde herci vlastně dotváří celkové vyznění filmu, je to v anime víceméně na pár lidech. Musí z nápadu vymyslet komletního člověka, s minulostí a názory. To je ta nejtěžší věc, proto si anime vážím, a sleduju ho. Death Note vám nabídne detektivní příběh, okořeněný mystikou a svojí vlastní teologií. Mladý génius Lait Jagami najde zápisník, který zabíjí. Stačí napsat jméno, a "bum", dotyčný sebou flákne o zem. Líbí se mi, že každá postava je uvěřitelná, a má svůj kompletní charakter. Laitovy jsem fandil až do konce. !!!!KONEC JE NEPROSTO JINÝ NEŽ VE FILMU!!!!!Taky je velké plus že je seriál krátký. A hudební dobrovod slušný. Doporučuju každému pro začátky s anime, je to "inteligentní šachová partie zabalená do anime kabátku". ()

DMRaper

Je to najlepsie anime,ktore som (zatial) videl.Mudry zlocinec,ale mudrejsi policajt.Je to anime plne zvratov a necakanych udalosti,v ktorom treba uvazovat logicky a dopredu."Zhltol" som ho za 2 dni a nemohol som od neho odtrhnut oci.Odporucam kazdemu fanusikovi anime...ale aj vsetkym ostatnym. ()

ASWEQA

Hodně povedená anime, dobrý nápad se zápisníkem :) zkoukl jsem i 2 hrané filmy, které byly podle anime natočeny celkem ve stejném příběhu. Jsem obdivovatel anime a proto dávám 5 hvězd :) ()

Sathana

Kniha - *****; seriál - ***, a to jen proto, že se ze začátku i drží děje z psané předlohy. Bylo to místy tak zrůdně změněné a tak zmrzačený potenciál některých scén, že jsem u toho několikrát vybouchla vztekem. Hlavně nápad udělat z hlavních postav gaye, mi vyrazila dech. Nechápu jak ani proč. Prostě hrůza. ()

Kira Reborn

Myslím, že psát sáhodlouhou recenzi asi nemá cenu, protože to tady kolegové celkem detailně již popsali. Takové dílo jako Death Note se vidí jen jednou za čas. Krom toho, že má vyvedenou grafiku a poutavou atmosferickou hudbu, tak to co je naprosto neodolatelné je příběh, intelektuální střet dvou chytrých jedinců, kteří se každý svým způsobem snaží o spravedlnost a lepší svět. Výborně vymyšlené a skvěle zpracované. Death note vás nechá vydechnout až na samém konci a ještě dlouho o něm budete přemýšlet... ()

-Yojimbo-

Z první třetiny seriálu mi spadla čelist, ve druhé se mi zase vrátila, aby mi následně ve třetí zase spadla. Výborný nápad se smrtícím deníkem, ale největším plusem celého seriálu je vykreslení osobností jednotlivých postav. Hlavně přerod hlavního hrdiny z milého študáka na psychopatického vraha (ale stejně jsem mu pořád fandil...). Nebýt zmatečné, a oproti zbytku, nudné druhé třetině, byl by to plný počet ()