Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

Goldbeater

Musím se přiznat, že katastrofické filmy jsem měl vždycky rád, ať už v nich sopka chrlila horkou lávu, meteorit zpustošil půlku planety nebo mimozemšťané zahájili kompletní invazi. Tenhle snímek ani zdaleka neobsahuje takové globální hrozby, ale vystačí si krásně s jedním velkým mrakodrapem a jedním nemalým požárem uvnitř. Stal se z něj prostě klasický katastrofák s výborným obsazením v čele s Paulem Newmanem, Stevem McQueenem a Faye Dunaway. Mimojiné i hudba Johna Williamse je jako vždy skvělá a efekty jsou na svou dobu přímo úžasné. Četl jsem jednu z literárních předloh a musím říct, že jsem nadmíru spokojen. Tenhle snímek je prostě výborný, jeden z mých velmi oblíbených. ()

Cervenak

Tak to s tým vrtuľníkom a odtrhnutým výťahom bola veľká frajerina. A naozaj napínavá scéna. Tak ako vlastne celý film. Konečne som splatil tento svoj dlh svetovej kinematografii. A pri tej príležitosti som zistil, odkiaľ pochádza väčšina základných schém katastrofických filmov (vrátane sviniara, ktorý za to všetko môže, ale snaží sa uniknúť skaze ako prvý a samozrejme to hnusne schytá). Efekty sú na film, ktorý je taký starý ako ja, prekvapivo dobré. Jedna hviezdička dole za hercov. Je tam síce neskutočná plejáda vtedajších superhviezd, ale každú z nich som už videl hrať podstatne lepšie v nejakom podstatne lepšom filme. ()

Deimos

TV/// Obsazení 9(7)/10 Děj 10(8)/10 Hudba 8/10 Efekty 10(6)/10/// +herci, i na dnešní dobu technické zpracování, napínavý a zajímavý děj, výborné zvuky a hudba -no dobře, stáří filmu je trošku znát a samozřejmě kdybych hodnotil na dnešní dobu, tak by to bylo o 1* méně, ale ve své době.../// Už když jsem viděl tenhle film někdy v 10, tak se mi velice líbil. Všeobecně ani dnes mě katastrofické filmy neopustili. Rozdíl je však v tom, že dříve se točilo více takových filmů a hlavně vznikaly lepší snímky. Asi si tedy řeknete, že film nadhodnocuji, ale já myslím, že si výsledné hodnocení zaslouží, právem totiž patří mezi to nejlepší v tomto žánru, i když současného diváka asi tolik neohromý./// Celkem 94%(74%)/// ()

Big Bear

Jeden z mých prvních filmů, jehož kopii jsem vlastnil na videokazetě:-)a který jsem viděl snad 10x. Skupinka lidí zůstane odříznuta při požáru mrakodrapu v posledním patře. Hoří dole, takže komínovým efektem se oheň postupně dostává nahoru. Hasičáky nefungují (úspora stavitele), hasiči se nahoru nejsou schopni dostat, vrtulník ze střechy nestíhá pobrat i při neustálém otáčení všechny lidi, protože přímoúměrně se blíží oheň a navíc se nahoře tvoří ohněm turbulence. Vyhlídkový přeplněný výtah při panice přetížením spadne a tak je zbylá společnost nahoře totálně odříznuta od jakékoliv záchrany. Párty snobů v horním patře se rázem mění v boj o život a jak to také v podobných okamžicích chodí, dochází k tříbení charakterů jednotlivých jedinců. Máme zde srágory, hrdiny i padouchy, kteří se snaží jednat na vlastní pěst na úkor ostatních. Ve filmu se objevila tehdejší ,,top twenty " Hollywoodských špiček. Ve filmu se v jedné z hlavních rolí objevil i stařičký avšak stále charismatický Fred Astaire. Tenhle film určitě stojí za vidění! 4 hasičáky. * * * * ()

Falko

Ako je uz v komentaroch casto spominane, aj ja povazujem tento film za jeden z najlepsich katastrofalnych filmov, ake som videl. Dlzka filmu a mozno pre niekoho nudne dialogy boli podla mna dolezite pre spoznanie hrdinov vo filme, pretoze jakmile im slo o zivot, viac mi na nich zalezalo. Presne tuto chybu urobil reziser Wolfgang Petersen pri natacani POSEIDONU (2006), kde to rychlo odflakol na 90 minut a utek ludi z lode nebol az tak napinavy. V tomto filme nezabudnem na vybuch plynu na poschodi a nasledne splhanie alebo vybuch prave vo chvili, ked siel dolu vytah plny ludi. Reziser John Guillermin natocil o 2 roky neskor druhu verziu KING KONGA (1976), kde si zahrali Jeff Bridges a Jessica Lange a na ktory nedopustim, pretoze som nim v detstve vyrastal. Film Sklenene peklo mal az 8 nominacii na Oscara, z toho ziskal 3 za kameru, strih a piesen. Medzi dalsimi nominaciami boli aj kategorie najlepsi film alebo herec vo vedlajsej ulohe Fred Astaire, ktory je znamy a slavny tanecnik z muzikalov z 30-tych rokov. Avsak na Oscaroch z roku 1975 si sosku za najlepsi film roka prevzali producenti za dramu KMOTR 2 (1974) a Fredovi Astairovi sosku vyfukol Robert De Niro za ulohu uz v spominom filme KMOTR 2...27.02.2010 ______ Steve McQueen - (Veliteľ požiarnikov Michael O´Hallorhan) +++ Paul Newman - (Architekt budovy Doug Roberts) +++ William Holden - (Jim Duncan) +++ Faye Dunaway - (Susan) +++ Fred Astaire - (Harlee Claiborne) +++ Richard Chamberlain - (Roger Simmons) +++ O.J. Simpson - (Harry Jernigan) +++ Robert Vaughn - (Senátor Gary Parker) +++ Robert Wagner - (Dan Bigelow) +++ Hudba: John Williams +++ ()

• V čase 1:06:50 vykopává strážný dveře od bytu, kde může být někdo ohrožen. Je ovšem vidět, že si dveře rukou přidržuje a půl vteřiny před kopnutím se pootevřou. (HonzaR.)
  • Léta po uvedení filmu uvedl scenárista Stirling Silliphant v jednom rozhovoru, že od dob natáčení filmu si v budovách vždy sedá pod požární sprchové zařízení. Naučil se to prý od hasičů, když pracoval na tomto projektu. (džanik)

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson