Oblečen na zabíjení

Každý zlý sen má začátek, tenhle ale nechce skončit. Michael Caine v sugestivním americkém dramatu o psychopatickém vrahovi. Žijící klasik americké kinematografie Brian De Palma během své kariéry natočil řadu filmů, které svým kontroverzním námětem způsobily jistý rozruch, zároveň však vynikaly brilantním a do detailu promyšleným filmovým zpracováním. Nejinak je tomu i v případě snímku Oblečen na zabíjení, v němž De Palma v hitchcockovském stylu rozehrává nervy drásající thriller o tajemném zabijákovi atraktivních žen. O jeho identitě by mohl něco vědět psychiatr Robert Elliott, k němuž v souvislosti s problémy v manželství pravidelně dochází Kate Millerová. Její osud se zase protne s příběhem protřelé Liz, které v té chvíli začne jít doslova o život. (Česká televize)

dopitak

První půlku filmu jsem se díval, druhou spíš už jen poslouchal. Možná tomu někdy dám ještě šanci, chce to ale dívat se za horkého a větrného letního dne, kdy budou dveře okna dokořán a záclona každou chvíli pleskne o okno. Ačkoliv se vyústění může zdát překvapivé, zdejší odborníci jistě budou tvrdit, že to věděli dopředu. Já nemůžu soudit, protože jsem se díval na půl oka. ()

Chrustyn

De Palma a jeho další drsná variace na Hitchcocka. Tajemná vražedkyně, nevěra, vražda, překvapivé rozuzlení. Trochu pomalé ale atmosferické a napětí by se dalo v úžasně natahovaných scénách krájet. ()

jojinecko

Normálne som niekedy nevedel, či to má byť pocta alebo fraška...OK,určite pocta - v "hitchovosti" je De Palma výborný a má napozerané. Vtip je v tom, že pointu odhadne nadpriemerne znalý divák už podľa spoilerového nešťastného názvu a keď nie vtedy, tak minimálne v polovici je jasné snáď všetko a už sa len čaká na potvrdenie. Dressed to Kill má svoje svetlé momenty, ale pôsobí tak neskutočne naivne, až to bolí. ()

MontyBrogan

Hm, zaujímavá gradácia. Prvá polhodina bola ako soft-porno s nelogickým chovaním postáv a teda hodnotil by som asi 3/10. Následne sa objavil prostoreký a celkom vtipný detektív v podaní Dennisa Franza, postava syna (Keith Gordon) začala tiež svoju agendu a rozohrala sa obstojná detektívka. Tá sa však ku koncu, keď sa objasnilo rozuzlenie, premenila na poriadny Horor/Thriller a naťahovaním už z časti jasného záveru, sa celá napätá atmosféra pretavila takmer do dokonalosti. Bola to fakt zábava. Dokonca som sa dozvedel, že transvestiti môžu byť vlastne schizofrenici, ale také niečo som už vlastne videl v jednom o 20 rokov staršom filme... ;) ()

Flego

Inšpirácia Hitchcockom je viac ako zjavná, preto ide o slušnú záležitosť. Chýba tomu však viacej originálnosti a hlavne záver je trochu kostrbatý. V každom prípade scéna v galérii je excelentne natočená. Kamera a hudba je úplne perfektná. ()

poz3n

Jedna z Palmových poct Hitchcockovi. Dressed to Kill je taková stylová blbinka, která je v několika momentech a scénách naprosto božská (přesně v Palmově režijním stylu), ale jako celek bohužel trochu nudná. Pokud by vám někdo vystřihal jednotlivé scény a koukli byste se jen na ně, budete mít pocit, že to je ten nejstylovější thriller ever. A takhle nějak se i celý film pokusím zapamatovat. Brian De Palma je totiž frajer. 6/10 ()

honajz odpad!

Myslím, že tohle přirovnávat k Hitchcockovi je urážka Hitche. Nabuzený De Palma, který v každém filmu musel mít každou herečku (nebo aspoň její dublérku) nahou, mi svým sexuálním postižením připomíná Kachyňu nebo toho současného českého pedofilního rejžu tureckého původu. De Palmovy filmy mi přišly vždy přeceňované - možná právě kvůli těm nahotinkám, kterých na plátech kin v 80. letech moc nebylo a chlapa vzrušil o odhalený kotník herečky, ale in neumí ani jako režisér a tenhle film je toho zářným příkladem - špatná postavení kamery, špatná mizanscéna, mizerné dialogy, prostinký příběh na 20 minut, a ne celovečerák... No, chtěl jsem se po letech, kdy to ČT znovu uvedla, ujistit, že mé dřívější dojmy se nezměnily, a ujistil jsem se, že je to ještě horší, než jsem si myslel. ()

anais

Je to víc Argento než stále omílaný Hitchock. Ve své konstantní snaze vyprávět obrazem je to fascinující a dokonalé, ale taky malinko legrační. Dressed to kill je až béčkově přímočaré - ale skrz všechna ta zrcadla, split screeny, zrychlené obrazové záznamy, zamlžená skla - jako by De Palma pomrkával po divákovi, že to celé je jen rafinovaná, sebe si uvědomující hra na realitu - film. ()

SOLOM.

Film Dressed to Kill můžu opravdu jen doporučit, protože mu lze vytknout jen málo co. Tvůrcům se skutečně podařilo navodit skvělou psycho atmosféru říznutou kriminální zápletkou, kterou skvěle doplnilo několik erotických scén. Ani na herecké výkony si stěžovat rozhodně nemůžu, protože tentokrát se mi skutečně líbili všichni.Bohužel mé od vyššího hodnocení odradilo několik nudných a zbytečně natahovaných pasáží a samotný závěr. ()

eraserhead666

"Doufám, že jste lepší prostitutka než detektiv." Mladý MacGyver řeší brutální vraždu své matky. Tohle mi nějak nesedlo. Nevím, možná je to na mě moc filmové, málo napínavé a prakticky bez atmosféry... I když Nancy Allen jako luxusní kurvička je... luxusní. 101 hororů, které musíte vidět, než umřete 98/101 2,5* ()

claudel

První půlhodina vypadala jako sonda do života vdané ženy zmítané milostnými problémy, až poté se z toho vyklubala slušná krimi s prvky thrilleru. Výborná směsice napětí, příléhavé hudby a solidního scénáře. ()

Morholt

Tak jestli to v té sprše byla opravdu Angie Dickinson, tak vzhledem k věku respekt k jejímu tělu a Robocopova parťačka taky nebyla k zahození. Jenže tím pozitiva končí. De Palma odhalil karty snad po pětadvaceti minutách a to člověk ani nemusí být nijak zvlášť bystrý. V té chvíli pro mě film vlastně skončil, ale i když bylo předem jasné jak a kdy, pořád jsem si říkal, že by mě De Palma mohl něčím překvapit. Nepřekvapil. Kdyby člověk neznal Hitchcocka, byla by to jiná, i když i tak to bylo průhledné, ale takhle to působí jako nepovedený remake. 30% ()

Litsarch

Větší či menší inspiraci Psychem nelze upřít. Hitchcockovství také ne. Nicméně, i když je Hitchcock ve filmu cítit, tak De Palma vytvořil své a osobité thrillerové krimi s přiměřenou dávkou hororové atmosféry. Od začátku je přítomno krásné mysterično, které s ubíhajícími minutami a dějem přidává na gradaci. Ale ne skokově, nýbrž postupně, nenásilně, až to člověku skoro nepřijde. Diváci podobných filmů znalý samozřejmě asi dříve či později odhalí kdo a co, ale nemyslím si, že by snímek byl až tak průhledný. Osobně jsem ale nepátral a nechal se unášet snímkem tak, jak mi byl vyprávěn a asi i proto, že jsem se ho nesnažil prokouknout a už vůbec přirovnávat k "Hitchcockovinám", jsem si ho poměrně dosti užil a sdílel napětí s pronásledovanou. Atmosféru naprosto skvěle umocňuje hudební podklad Donaggiho a dlouhé, až nervy drásající, scény jakbysmet. Hlavně scéna v galerii či poslední scéna mne naprosto dostaly a sledoval jsem je až se zatajeným dechem. Trochu chabě v tom kontrastu pak působí, až kečupoidní, barva krve, ale to beru, vzhledem k datu filmu, s rezervou. Člověka to sice do očí praští, ale zážitek nezkazí, což je podstatné. Dressed to Kill sice není mistrovské dílo, ani jím asi býti nechce, ale za shlédnutí podle mne stojí. ()

MrCreosote

Kouzelná variace na Psycho. V roli Janet Leigh se představí Angie Dickinson, za její sestru zaskočí Nancy Allen a Johna Gavina nahradí Keith Gordon. A co Norman Bates? Nechte se překvapit, chlápek s parukou na hlavě a břitvou v ruce vás ale bude strašit ve snech ještě dlouho. A samozřejmě zde nepřekvapivě najdete i kupu nadsázky, špetku erotiky a závěr, který se dá interpretovat více způsoby. Další zastávka - Kainova výchova. ()

amirgal

Velmi nevyvážený, což mne ostatně dost zamrzelo. Od skvělých snových scén a scén pronásledování se propadá do nepříliš důvěryhodných druhořadých konverzačních vystoupení. De Palmovi protagonisté by se neměli pouštět do větších rozhovorů, možná by nemuseli mluvit vůbec ... síla filmu je všech scénách beze slov. ()

liquido26

Solidní thriller, místy docela napínavý a když se poprvé objevil vrah, tak i docela mrazivý. Michael Caine tentokrát v hodně atypické roli. ()

corpsy

Tento hitchcockovský thriller, s nepriznanou inšpiráciou gialla, ide iba na formu a štýl, nad obsah. A to až radikálne extrémistickým spôsobom, pretože vás De Palma zahltí takou dávkou vizuálnych vychytávok, že vám je už jedno, čo sa vlastne na plátne odohráva. To, že scenár je na totálku pritiahnutý za vlasy, že sa inšpiruje hlavne majstrovým ( Alfred Hitchcock ) najväčším dielom z roku 1960, dávam bokom. Tu som si užíval, ako vie niekto remeselne spracovať druhoradú látku do dokonalosti. Tá piata hviezda by bola za vyšperkovaný scenár, ktorý ale nieje. ()

Astaroth12

Film je natočený krásne detailne z veškerou precíznosťou.Len ma trocha ubíjalo to kľudnejšie tempo zo začiatku.Po vizuálnej stránke jedna skvostná paráda a preto remeselne,scenáristicky veľmi dobre zvládnuté.Atmosféra je miestami veľmi mrazivá a k tomu jej dopomáha vynikajúca hudba.Páčil sa mi aj policajný čierny humor,bol drsnejší ale nie trápny.Dobre je tu rozohrané erotično,lebo dobre sa pozeralo na ženské postavy.Len vraha bolo dosť ľahké uhádnuť aj keď bolo tam podhodených pár vecí aby diváka oklamali ale neboli dostatočné. ()

curunir

,,...A PREČO BY STE NIEČO TAKÉ ROBILA?" ,,KVÔLI TEJ VEĽKEJ HRČI VO VAŠICH NOHAVICIACH." __ De Palmov réžijný štýl je natoľko svojský a nezameniteľný, že skúsenejší filmový divák by ho v prípade nepozretia si úvodných titulkov časom beztak rozpoznal. Napriek tomu obdiv k ,,Majstrovi a svojmu učiteľovi" je natoľko silný, že De Palmovu snahu vzdať poctu predovšetkým ,,Vertigu" a ,,Psychu" je možné chápať skoro ako prejav chlapčenského nadšenia nad realizáciou vysnívaného projektu. Odkaz na ,,Vertigo" je badateľný najmä v toľko ospevovanej scéne v galérii a to, ako v rámci použitia skrytých symbolov, tak aj vo vášnivej hudbe Pina Dinaggia snažiaceho sa docieliť patričných parametrov soundtracku Bernarda Herrmanna. ,,Psycho" zase na diváka kričí z dramatických scén v sprche alebo vo výťahu a napokon tiež v záverečnom determinovaní motívu páchateľa, čo v prípade oboch filmov pôsobí trocha nadbytočne. Zvlášť zaujímavým prvkov je snová atmosféra vinúca sa celým filmom. Svoje pomyselné vrcholy má hneď v úvode a závere a De Palma ňou trocha lišiacky a tiež trocha kostrbato zakrýva necenzúrované scény zo sprchy, ktoré si predtým vyskúšal v úvode ,,Carrie". Nesnaží sa však o explicitnú nahotu, ale deviantné sexuálne dusno vychádza (príhodne) z dekadencie obdobia, v ktorom bolo dielo vytvorené. Caine ako psychiater otvorene a bez hanby kladúci otázky intímneho charakteru a zároveň (pomerne ľahko odhaliteľný) ,,muž dvoch tvárí", známy predtým prevažne úlohami noblesných gentlemanov môže pôsobiť ako chybne obsadený. Rozpor v stvárnení nielen jeho postavy, ale tiež v prípade Nancy Allen a réžie dokladajú nominácie na Zlatú malinu a zároveň iné prestížne ocenenia . Každopádne zostalo na škodu, že premiéry filmu sa už ,,Majster" nedožil, pretože jeho reakcia na daný výtvor by bola isto najzaujímavejšia zo všetkých iných diel vzdávajúcich mu poctu. (1124. hodnotenie, 121. komentár k filmu) ()

Tryskomyš

Dobrý thriller. Myslím, že ve své době měl dost inovativní zápletku. Což dnes už má každý druhý film. I sledovaný s odstupem skoro 40-ti let je stále dobrý. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis