Oko bere

Oko berie

• Nový Zéland

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2008, 118 min

Príjemná oddychovka, ktorá v amerických kinách zaslúžene zožala väčší úspech, než na aký aspirovala. Produkčne skromnejšia verzia dobrodružstiev partičky Dannyho Oceana, prekypujúca mladíckou sviežosťou, klipovitým strihom navlečeným na cool pesničkový soundtrack, dobre napísanými i zahranými postavami a nejakou tou zdravou moralitkou k tomu. Malý film na nemalé 3*.(2.6.2008)

Výborný Jim Sturgess v hlavní roli příběhu o tom, že i matematika se může občas k něčemu praktickému hodit. Kevin Spacey i Laurence Fishburne silou svého charizmatu oživili své postavy, ostatní díky nepříliš invenčnímu scénáři působí jen jako komparz. Nebýt film o zhruba půlhodinku delší, než je zdrávo, mohlo to i tak být velmi dobré. Takhle je to pouze dobré.(4.7.2008)

• tron

„Horšie, ako prehrať, je nepriznať si, že si hral zle.“ Nebavilo ma to. Sladkobôľni tínedžeri, vizuálna stránka ako z nudnej turistickej reklamy na Las Vegas, ťažko pochopiteľné „počítanie kariet“ a scény, odohrávajúce sa mimo kasína, zaváňajúce tupým seriálom, v ktorom sa sexi bozkávajú dobre oblečení švihácki mládenci a bezstarostné dievčatá. Ach! Zostala štipka napätia, (očakávaný a logický) záverečný mini-zvrat a uchádzajúce výkony producenta Kevina Spaceyho a charizmatického Laurencea Fishburnea (ktorý hrá šéfa bezpečnosti zo starej školy).(11.12.2009)

21 je náročná kognitívna aktivita vyžadujúca maximálnu sebakontrolu a koncentráciu. Vďačné vysokoškolské časy, osobnostná nezdolnosť a kopa Blackjackového adrenalínu..keď si to tak v mysli rekapitulujem, viac som tam naozaj nenašla, samozrejme okrem skvelého Kevina Spaceyho. Atraktivné Las Vegas účelovo láka všemožnými svetielkami, žetónmi, farbami, čo divácky celkom dobre funguje akurát tak na povrchnej rovine, rovnako má zapôsobiť kritická introspekcia hlavného hrdinu a jednoduchá matematika podaná komplikovaným spôsobom. Neškodný priemer.(22.9.2008)

Nadšení, úžas, příjemné překvapení, super filmový zážitek. To jsou pocity, které ve mně zavládly po zhlédnutí filmu Oko bere, od kterého jsem nic nečekal a na který jsem se podíval jen proto, že nic zajímavějšího v televizi v té době neběželo. A hned od začátku filmu jsem tomu geniálnímu námětu přišel na chuť a jen si užíval šikovnost hlavního hrdiny a promyšlený systém pana profesora jak obrat kasíno o velké prachy za pomoci logického uvažování. A přitom jsem nečekal, že zrovna příběh z prostředí kasín a hazardních her by mě mohl někdy takto zaujmout a nadchnout. Těžko říci, co je právě na tomto filmu tak výjimečné, možná je to fakt, že v popředí jsou mladí lidé, vlastně ještě studenti, možná za to mohla atraktivita filmu a asi to je i výsledek toho, že záběrů z kasína zde není více, než je nutné, takže kromě okrádání krupiérů sledujeme i soukromý život hlavního hrdiny, který je stejně atraktivní jako příběh o snaze za pomoci své chytrosti získat 300 tisíc dolarů na studium medicíny na Harvardu. Zkrátka tohle je velice atraktivní a napínavý film, který umí být zajímavý od začátku až do samotného konce. Ovšem považuji za nutné zmínit, že tenhle film je tak kvalitní především díky vynikajícímu hereckému výkonu Kevina Spaceyho, který je v roli vychytralého pana učitele prostě neodolatelný. V tomto případě není co řešit, film Oko bere ode mne získává naprosto zasloužených a mohu říci velice překvapivých pět hvězd.(18.7.2010)

• - První kasino, které nepřetržitě monitorovalo všechny hrací stoly kamerami, bylo věhlasné Mirage, otevřené v Las Vegas roku 1989. (Siriuss)

• - Aby vypadali suverénně, učili se herci dva týdny hrát blackjack od profesionála. Trénovali i ve skutečných kasinech ve Vegas. (Siriuss)

• - Massachusettský technologický institut nedovolil filmařům natáčet v univerzitním areálu, museli proto vzít zavděk bostonskou univerzitou. (duklak2)