Tunelové krysy

• Česko Tunnel Rats (více)

Tunnel Rats vypráví o jednotce tzv. tunelových krys, jejíž členové se vydávají do klaustrofóbických tunelů ozbrojeni často pouze ruční pistolí a baterkou a které si vlastnoručně ve vietnamské válce skutečně Vietcong budoval vlastníma rukama, jako kryty před leteckým bombardováním. Tento drsný film ukazuje, jak bylo strašlivé nějaký z takovýchto krytů navštívit. (MATADOR)

ZkuKol

Uwe jde do Vietnamu. Vybral si poměrně legendární jednotky "krys," jenž se pokoušely ovládnout podzemní síť tunelů Vietcongu. Bohužel jsem o tom nedávno četl narozdíl od Uweho pár materiálů a tak jsem od prvního vstupu pod zem viděl faktické chyby. Uwe ještě pořád točit neumí, takže to akcí, spádem, či napětím nezamázne. Scénáře si taky pořád píše sám a jde mu to jak Paroubkovi jogging. Každý dialog je čajem z dvakrát přelitého sáčku, jenž byl použit minimálně už v jednom válečném filmu, který jsme všichni viděli. Kamera je solidní (což je u mistra posledních 5 let zvykem), exteriéry dostatečně vlhké a dusné. Jenže za nacistické zlato už se dnes nechce točit nikomu známému resp. dobrému a tak se dočkáme sbírky herců z nichž nejlepší jsou nevýrazní. Film je neuvěřitelně táhlý a nudný, akce schematická, naturalismus nesmyslný a děj neoriginální a nezajímavý. Prostě Boll už točí "pouze" špatné filmy, o kterých se špatně vtipkuje, protože je takřka okamžitě zapomenete. Jednotka vojáků specializujících se na boj v tunelech ve Vietnamu bojuje v tunelech ve Vietnamu (film je přesně tak zajímavý a vynalézavý jako můj popisek:-)... 10% ()

Kleki-Petra

Pro mě jeden z nejhorších válečných filmů. Natočené je to hnusně, herecké výkony žádné, film nemá děj a neni založen na pravdě. A ty kecy? No hrůza. Ani nevim proč dávám jednu *. Možná za nápad a za snahu. ()

sedm.1

Spousta uživatelů se zde shoduje v názoru, že jde o dosud jeden z nejlepších počinů Uweho Bolla, proti čemuž se asi nedá ani příliš protestovat, hned ale zároveň musím i dodat, že slabota je to pořád velká. Krapet mi přišlo, že co se vizuální a atmosférické stránky týče, tak to snad není ani Bollova práce, neboť na jeho zoufalý osobitý styl to bylo celé až příliš profesionálně a zajímavě zpracované, využití působivosti nehostinného prostředí se zde podařilo též prakticky na maximum, hodně mě oslovilo i navození všudepřítomné bezmoci a zoufalství amerických vojáků, kteří věděli, že mají jen minimální šanci na přežití, zkrátka v jistých ohledech to skutečně působilo jako poměrně výrazné béčko, se kterým neměl snad Boll ani nic společného. Zásadní problém tohoto snímku nicméně spočívá v prakticky nulové zápletce, kdy devadesáti minutové bezmyšlenkovité lezení vojáků v tunelech sem a tam mi nedávalo příliš velký smysl, prakticky tam do nich po celou dobu jen skákali jeden za druhým, aby se v nich navzájem pak hledali a nechali se na různé způsoby likvidovat od šikmookých bambusáků, no prostě o ničem. Navíc ony likvidace nebyli ani příliš efektní a krvavé, hodně se toho schovávalo do tmy, takže naopak v tomto ohledu jsem čekal, že Uwe přitlačí na pilu daleko víc, neboť víme, že přitvrdit umí. Jinak se i zde projevila jedna z největších Bollových slabin, kdy se různé postavy najednou někde objeví, pak zas zmizí, aby se objevili zas jinde, je v tom akorát bordel a ve výsledku kdo nakonec přežije a kdo chcípne je úplně jedno. Obsazení je pak na krapet vyšší úrovni, než je u Uweho zvykem, akce a efekty nepůsobí také až tak trapně, takže zkrátka ano, zázrak to není, ale na rozdíl od ostatních Bollových „pecek“ je toto alespoň krapet výraznější podívaná, která se dá bez větší újmy přežít. ()

bruceman7

Když jsem v úvodních titulcích spatřil Uwe Bolla, přejel mi mráz po zádech. Nakonec jsem ale velice překvapen, ani se mi to snad nechce věřit! Zatím snad jeho suverénně nejlepší počin. SIce jsem zprvu nadával na poloprofesiálnost chování vojáků, ale s postupem času zjišťuju, že to bylo spolu s jejich panikou a zoufalostí určitě autorem zamýšlené navození situace, kdy nikdo pořádně neví, do čeho se to vlastně řítí. Oceňuju i kvalitně budovanou atmosféru...7,5/10 ()

Holina

Zdá se, že Uwe měl jedno světlejší období než zapadl zase do bláta hluboké podprůměrnosti. V té době natočil i Tunnel Rats, což není až takový průšvih, ale má několik problémů. Těmi jsou lacinost, která tryská z každého akčního záběru nebo kulis, herci vybíraní z nejhorších komparsů a pro mě především nastrojenost vojáků. Totiž jen těžko si nepovšimnout, že ve vietnamské džungli, zmítané válkou, jsou vojáci jako ze škatulky, ve zcela novém oblečení, nažehlení a oholení. Mě to teda vadilo nejvíc. Jinak námět klobouk dolů, myslim, že jsem ještě neviděl film, který by se sooustředil na válku v podzemních tunelech. ()

Corpsegrinder

Uwe pravděpodobně někdy v minulosti upsal svoji duši ďáblu s přáním natočit kulervoucí film, bohužel v tom byl háček a sice ten že než se mu to povedlo natočil taky hromadu sraček takže i když je tenhle film doslova bomba moc lidí si ho stejně nedá. Škoda. ()

Standito

Nadávať na Uweho donekonečna je v móde, ale za tento film si to rozhodne nezaslúži. Dokonca Uwe stvoril niečo, čomu sa hovorí atmosféra a to sa cení. Scény bojov na povrchu nie sú do filmu práve najšťasnejšie vložené a zostrihané, ale proti tomu čo sa odohráva v podzemí, nemám námietok. Herci nič nekazia, hudba tomu dodáva ten správny šmrnc. Záver prekvapujúco podarený, sugestívny a správne bezvýchodiskový. A poteší aj absencia typicky amerického pátosu v podobných filmoch (ešteže Uwe je Nemec :)) Akurát si mohli odpustiť niektoré lacné dialógy. Celkovo však ide o uveriteľný pohľad na vojnu, ktorý na vietnamské klasiky samozrejme nemá a je len dobre, že tentokrát pristupuje režisér k látke svedomitejšie ako u jeho ostatných, ehm, pokusov o film. Síce jeho talent je ťažko dokázateľný, odpisovať od iných však vie celkom dobre a ja s radosťou trochu nadhodnotím. ()

Hyb_rid

Co na to říct, z toho kluka ještě něco možná bude. Uwe vyprodukoval další celkem slušný film a to především atmosférou. Co na tom, že je tam technika tehdy neexistující, logické podivuhodnosti, mírně nevkusné ukončení a tak dále ale nevzpomínám si, že bych kdy viděl film s takhle surově podanou tématikou tunelový bojů. ()

Teabag

Takový vcelku podprůměrný válečný film, který si rozhodně nepotrpí na historickou přesnost (polovina použitých zbraní se v daných verzích tehdy vůbec nevyráběla). Ale to bych Tunnel Rats ještě odpustil. Nevýrazné herce a nudu už ovšem ne. Je to moje první setkáním s Uwe Bollem a opravdu netuším, jestli se ještě někdy odhodlám k dalšímu. ()

Warle

Tunnel Rats jsou zářným příkladem toho, že by se film neměl soudit podle obalu, ale obsahu. Uwe ukázal, že fakt umí natočit pořádný válečný snímek, škoda, že to je jen jedna z vyjímek jinak jeho slabší tvorby. Asi jediný Uweho film, který se nebojím doporučit. ()

Paldiny

Vietnam po tisícikrát, ale prekvapivo inak než sme zvyklí. Dianie sa odohráva v podzemných tuneloch, kde by sa obézny človek nepohol z miesta, aké sú plné pascí, krýs, rozkladajúcich sa tiel. Americká jednotka má úlohu jasnú, zabezpečiť čistku, lenže sú v nevýhode, beztak doma je doma. Práca s postavami, vlastne celá zoznamovacia časť je málinko neohrabaná a bližšie sa nezoznámime s nikým. Samotných aktérov by som nazval „postavy momentu“. Každý z nich si užije svoju chvíľku slávy, kedy sledujete jeho kroky, lezenie a smrť. Silné stránky tkvejú inde, spomínaných tuneloch, kde sa klaustrofóbici budú škriabať po stenách, aby to nakoniec aj tak predčasne ukončili. Za najnepríjemnejšie považujem porcovanie sa cez mŕtvolu a zatopený tunel, kde zvieralo žalúdok asi najviac. Pekne drsná bola tiež apokalypsa vonku i keď iba na afekt a depresívny záver mal tiež niečo do seba. Uwe Boll sa tu ukázal ako schopný filmár. ()

ArthasKarfa

Válka je téma, které vyžaduje určitou míru techniky, vybavení a tak, je to podle mě jeden ze žánrů, který by se filmovat s nízkým rozpočtem neměl. Tento film mohl klidně vzniknout v temné garáži u mírně vybaveného fandy vietnamské války, kdy se mohlo natáčet jen v noci, aby to neviděli sousedi, kterým při natáčení ukradli tři palmy, aby měli džungli. Ta akce....no nevím trošku mimo mísu prostě. ()

maty39

Není to bůhvíjaká podívaná, ale alespoň to nemá smrtící účinky. Za to přihazuji jednu hvězdičku navíc. ()

stankub

Další povedený snímek z Vietnamu, není tak dobrej jako Stoneovi pecky - Četa a Narozen 4. července, ale hlavně za drsný scény dávám 70% ()

Kratoc

Je zajímavé, co dovede vykouzlit Uwe Boll s rozpočty, které má k dispozici. Natočit film za dvěstě milionů není velké umění, ale Uwe umí udělat atmosféru z ničeho a tady se mu to podařilo. Baterka a tunel. To stačí aby to pochuchalo nervy skoro každému :) Krvák jak má být, realičnost řešte až na druhém místě. ()

Johny303

Chyb a nesrovnalostí tam bylo dost, ale zároveň jsou Tunelové krysy skutečně originální v tom, že se soustředí zejména na ty prokleté, nebezpečné, neskutečně propracované a dlouhé tunely Vietcongu, které sužovaly americké vojáky po celou válku ve Vietnamu. Hustá atmosféra scén v tunelech by se dala krájet a americké jednotce jsem plnění nelehkého úkolu skutečně nezáviděl. ()

costa

Tak tohle je řacha, stropy, hřebíky, žebřiny. Vzalo mě to. Film o jednotce, která čistila rákosácký podzemní tunely. Muselo to být vážně psycho. Výborná režie, surově natočený, přijde mi to strašně autentický. Moc doporučuju, pro mě jeden z top z válečných filmů. Jasně podhodnocený dílo jen kvůli jménu Uwe Boll. Uživatelé tady hold kolikrát nemají svůj názor, je to prostý. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července