Dva bratři a jeden himálajský vrchol, který byl jejich snem, posedlostí i osudem... Bratři Reinhold a Günther Messnerové jsou dnes horolezeckými legendami. Vrcholem jejich horolezecké kariéry i splněním největšího životního snu se měl stát výstup na jednu z nejvyšších hor světa, Nanga Parbat. Zkušení horolezci, rodáci s Rakouska se připojili k himalájské horolezecké expedici vedené Karlem Herligkofferem v roce 1970. Celou cestu i samotný výstup ale tragicky poznamenalo několik nešťastných událostí, které se temným písmem zapsaly do dějin horolezeckého sportu... Snímek z roku 2010 natočil renomovaný německý režisér Joseph Vilsmaier a i přes smíšené reakce filmové kritiky se setkal s výrazným diváckým ohlasem a byl uveden na několika významných filmových festivalech a lze ho označit za jeden z nejzajímavějších evropských snímků o horolezectví. Pokořitele zrádného horských vrcholů Reinholda Messnera ztvárnil populární německý herec Florian Stetter, jeho mladšího bratra Günthera Andreas Tobias. (Česká televize)

Tomas_PO

Strohé, chladné a exaktné, no skrátka typicky nemecké spracovanie známej tragédie bratov Messnerovcov pri výstupe na Nanga Parbat. Práve pri tejto téme mi chýbalo trošku filmovejšie, či patetickejšie spravcovanie, no zrejme je to vec nálady a daného momentu, keďže v iných horských filmoch mi to naopak prekážalo. Dozvieme sa všetko, od detstva bratov Messnerovcov, ich ideového zmýšľania, cez prípravu výpravy, ľudské pnutia a názorové rozdiely, až po detailne spracované pokusy výstupov na horu (s minútovou denníkovou precíznosťou). Na rozdiel od iných komentárov, ktoré som k filmu čítal, mne momenty výstupov, zmien počasia, kľúčových rozhodnutí a tragického zostupu prišli pomerne autentické. ()

Sunwheel

Zaujímavý námet skončil v pomerne amatérskom, až gýčovom vyznení. Celkom rozbiehajúci slušný úvod. Scény zostupu, kde aktéri chodia po štyroch na rovine a vyzerajú, že im každú chvíľu niekto dáva nové oblečenie a boli maximálne v solárku to znížili na minimálnu úroveň znesiteľnosti. Celkový dojem ničili aj dosť prehrávajúci herci. Pár zaujímavých momentov dodalo dve silnejšie hviezdy. ()

Saxos

Šílenci. Cepín, pletenou čepici, palčáky a bez přestání se drápat do 8km výšek. Závěr: doporučuji. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený príbeh dobývania Nanga Parbat nemeckou horolezeckou výpravou a hlavne Reinholdom Messnerom, ktorého životopisom tento film tak trocha je. Ani hercom ani produkcii nemôžem nič vytknúť. Samotný príbeh súboja s prírodnými podmienkami je dostatočne dramatický, takže tu nenájdeme masívne dramatizovanie hudbou a strihom. 75% ()

david141474

Stejně jako u Everestu musím říct, že jsem to taky viděl předloni a musel jsem se na to podívat znova. A i zde jsem se k recenzi nemohl dokopat taktéž půl roku. Bohužel takovýchto filmů moc nebývá a je to za mě docela škoda, protože v takovým IMAXu bych si to nechal líbit. Ta atmosféra je i zde naprosto perfektní a nenechá vás vydechnout. Na scénu s lavinou jen tak nezapomenu a putování po vesnicích je taky hodně depresivní. Ale to finální střetnutí je božský a ta atmosféra, tu už jsem tu chválil tolik, že už toho musí být přehršel, byla dost zžíravá. Já tento film mohu jen doporučit, je toho tady dost, hereckých výkonů, postav a kvalitním dějem. 9/10 Ještě jednou, ta atmosféra je naprosto perfektní! ()

camomilla

"Je to jen geologicky uvar. To my mu davame emoce". I kdyz Nanga Parbat misty ztraci dech, skromnost, se kterou je film natocen mu rozhodne prospiva vic nez americke dojaky. Jestli ale nechcete ztracet dech ale naopak tajit dech, doporucuji Pad do ticha. ()

Kivis

Čekal jsem silné drama, ale celý příběh je pojatý velmi střízlivě. Není to žádný Hollywood, žádné kýčovité mačkání emocí, což bych jindy asi i ocenil, ale přeci jen alespoň špetku silnějšího prožitku bych u dramatu z hor ocenil. Nanga Parbat je na můj vkus až přespříliš chladný film. ()

Crayve

Na film o napínavom príbehu legendárneho R. Messnera a jeho strate brata v horách som sa tešil. Zo začiatku je vo filme načrtnuté detstvo a dospievanie, v ktorom sa už prejavuje ich lezecká úchylka. Prvá tretina filmu je v poriadku, hoci sa sem-tam prejavujú slabšie výkony hercov. Samotné lezenie ma však sklamalo. Film pôsobí veľmi štúdiovo, hlavní aktéri nepôsobia presvedčivo, pocit z nemilosrdných Himalájí som vôbec nemal, v jednom zábere dokonca vidno, že skala, ktorú Messnerovci obchádzajú je iba umelo vytvorená a osvetlená. Zo spracovania sršal chladný prístup režiséra ku celej problematike. Taktiež zlomový bod, v ktorom jeden z bratov zomiera bol slabo zdramatizovaný a film ma nechal úplne chladným a sklamaným z nevyužitia potenciálu skutočného príbehu. Omnoho lepší výsledok zanechal Pád do ticha, ktorý odporúčam každému, kto sa chce priblížiť pocitom a dráme pri lezení v horách. ()

carnacv

Hezký snímek o německé expedici zastíněné osobními cíli mnoha jejích členů. Líbí se mi styl vyprávění i dobré podání faktů. Pravda je, že pro diváka, který neleze či se o hory nezajímá může být snímek místy nudnější, ale ono na lezení není moc co zabírat. Tam si člověk často prožije zásadní adrenalinové momenty v místech a pozicích, které jsou často nezajímavé, naopak slušný gymnastický prvek může být učiněn naprosto bez hnutí brvy. Německý příběh dobývání Nangy má uričitě o čem vyprávět a toto filmové podání mu příjemně sedlo. Ano, zde nehrají prim herecké výkony, nýbrž pohled na hory a příběh. Zajímají-li Vás pouze kostýmy, interiéry, exteriéry, světlo či výkony, utečtě hodně rychle k jinému snímku. ()

Agnostik

Mě se to líbilo a moc.Himalájské scenérie promíchané dávkou napětí.Další skvělý film z horolezeckého prostředí. ()

Smashed

Vzhledem k tomu, že je to německý film, tak jsem nečekala buh ví jakej zázrak, ale nakonec jsem byla mile překvapená. Je to dost povedeně natočený a celej film doprovází záběry na Himálaje a dobrej hudební podtext. Je dobře, žeje film natočen podle skutečných událostí, protože to aspoň nepřetejká přehnanejma scénama a není to celý takový přeumělkovaný. Celkově mám podobný filmy ráda a původně jsem chtěla dát 5 hvětd, ale konec mohl být trochu líp udělanej. Jsou takový ty filmy u kterejch si říkáte že to muselo bejt fakt hrozný a ukápne vám slza (nebo třeba hroomada slz) a pak jsou filmy jako Nanga Parbat, který když skončej, tak si říkáte "Dobrý, a to je všechno?" ()

finkie

Cesta největší horolezecké legendy málem skončila dřív, než pořádně začala. Okolnosti zlezení Messnerovy první osmitisícovky byly několik dekád předmětem hořké kontroverze mezi Messnerem a některými dalšími účastníky výpravy: zatímco Messner celou dobu tvrdil, že s bratrem se rozhodli společně sestoupit odlehlou a neprozkoumanou Diamirskou stěnou až poté, co na vrcholu zjistili, že vrátit se zpět stejnou cestou jakou vyšli nahoru (tj. Rupálskou stěnou) je nemožné, a zcela vyčerpaného bratra Günthera smetla posléze v Diamírské stěně lavina, skupina kolem vedoucího výpravy doktora Herrligkoffera naproti tomu Reinholda podezřívala, že sestup Diamírskou stěnou dopředu plánoval a špatně vybaveného a slábnoucího bratra zanechal jeho osudu pod vrcholem v Rupálské stěně. Až nález Güntherova těla v roce 2005 hluboko v Diamírském údolí definitivně potvrdil Messnerovu verzi událostí.*** Nanga Parbat není film, který by zvedal diváky z křesel třeskutými dějovými zvraty nebo závratnými akčními scénami, spíše jde o decentně natočený, reality se držící snímek - samotný Reinhold Messner se podílel jako poradce - vyprávějící příběh, jenž je koneckonců mezi všemi, kdo se o horolezectví aspoň trochu zajímají dobře znám. Z tohoto důvodu nechápu námitky, že dramatičnosti filmu by pomohlo, kdyby scénaristé hned na začátku neprozradili, jak to všechno dopadne... lidi, proboha, stěžovali jste si na to samé třeba u Titaniku? ()

J.CTORN

Opravdu skvělej film. Samotné zpracování, chemie mezi bratry a scény kdy oba jsou na kraji smrti jsou tak nepříjemné až je to geniální. Herecké výkony jsou něčím opravdu zásadním a není to jen o osobě legendy Messnera ale o všech postavách které posouvají děj. Ještě k tomu ta ÚŽASNÁ A DECHBEROUCÍ hudba Gustava Santaolally, kterýho jsem si hned po filmu dal do playlistu. Asi jeden z nejpodceňovaňejších filmů a je to škoda! 9/10 ()

billcarson

Vilsmaier zabrousil do toho pravého tématu a dokázal, že točit dobré filmy nezapoměl. 8125 metrů však zůstalo z mého pohledu nepokořených tak úplně, i když sestup Messnerů přes Mummeryho pilíř byl docela zážitek, určité výhrady ke zpracování u mě zůstavají. ()