Při dobývání jednoho z měst na severu Afriky Solomon Kane jen tak tak unikne ďáblovu vyslanci, který si přišel pro jeho duši. Důvodem je Solomonova hamižnost a vraždy, které kvůli ní spáchal. Solomon pochopí, že je zle, a rozhodne se pro pokání. Stane se mnichem a vstoupí do kláštera. Z toho je však mnichy vykázán s tím, aby se vrátil domů, na hrad svého otce a bratra. Solomon se sice nechtě, ale přesto vydává na cestu. Na cestě je přepaden lupiči, kterým se ale odmítne bránit. Oni ho nejenom okradou, ale také vážně zraní. Od jisté smrti ho zachrání puritánská rodina Crowthornových, která právě tudy putuje do přístavu, aby odplula do Nového světa, kde si chce hledat lepší život. Solomon si v bezvědomí vzpomíná, jak byl otcem vyhnán z jeho hradu, když se odmítl stát mnichem. Později shodou nešťastných náhod Solomon shodil z útesu svého násilnického bratra Marcuse, který se měl stát jako prvorozený majitelem hradu po jejich otci. Solomon se uzdravuje a snaží se Crowthornovým pomoci projet nebezpečným krajem. Anglii totiž právě sužují nájezdy vojáků a příšer čaroděje Malachyáše. Solomon s rodinou putuje krajinou a pomalu se uzdravuje. Vůz Crowthornových je náhle přepaden Malachyášovými vojáky, které vede tajemný muž. Útočníci zavraždí otce a syna Crowthornovy a dívku Meredith unesou. Solomon slíbí umírajícímu otci Crowthornovi, že dívku osvobodí. Starý Crowthorn zato slíbí Solomonovi spásu jeho duše. Solomon se vydává po stopách únosců. Ve starém kostele je místním zrádným knězem předhozen příšerám, kterým se Solomon ubrání. Od umírajícího Malachyášova vojáka se dozví, že Meredith je údajně mrtvá. Solomon ztratí smysl žít, a začne pít. Opilého ho v jedné krčmě chytí Malachyášovi vojáci a pokusí se ho ukřižovat. Ve chvíli, kdy Solomon visí na kříži, jede okolo vůz s otroky. V něm je i Meredith. Ta Solomona na kříži uvidí a začne křičet. On se z posledních sil z kříže osvobodí a spadne na zem pod něj. Poté ho zachrání několik místních mužů, kteří vedou odboj proti Malachyášovi. Když se Solomon uzdraví, vypraví se na hrad svého otce, kde právě teď sídlí zlý čaroděj Malachyáš. Solomon s muži do hradu pronikne a v podzemí hradu objeví svého starého otce v okovech... (TV Prima)

Phobia

Nenápadný fantasy film v povědomých exteriérech českých luhů a hájů, se sympatickým hlavním hrdinou - pravda, tuhle roli si James Purefoy asi neužil tolik jako imrvére šoustajícího Marca Antonia v "Římě":-). Solomon Kane je postava plná rozporů, žádná černá či bílá figurka, a lidem (bytostem) v jeho okolí bych životní pojistku neprodávala. Na své si přijdou příznivci akce, efekty magie nejsou na evropské poměry vůbec špatné, nechybí pochmurná atmosféra a dokonce ani přesah k zamyšlení. Howardovu předlohu se mi kupodivu podařilo minout, ale film je příjemnou, solidní podívanou, která nemá ambice stát se kultem, přesto svou starosvětskostí potěší. Po dlouhé době zase jednou fantasy pro dospělé obecenstvo, 3x hurá! 71% ()

-bad-mad-wolf-

Kdo přišel na výpravnou trikovou fantasy, asi bude zklamán, že jsou všechna (nepříliš kvalitní) triková lákadla nacpaná v prvních a posledních minutách filmu. Ve zbytku sledujeme potemnělou story o souboji napraveného parchanta se středověkým Michaelem Myersem. Příběh samotný nemá moc co nabídnout - není zrovna nejoriginálnější, vnitřní boj titulní postavy je značně rozháraný a závěrečné zvraty divák přejde bez mrknutí oka. Hudba nijaká, akční scény bez vzruchu. Nejlepší je pasáž, v níž se Solomon jako vyděděnec potuluje krajinou a překážkou jsou mu maximálně lupiči či čarodějnice. Pasáž to bohužel není dlouhá. Michael J. Bassett si buduje pověst notorického béčkaře. ()

darkrobyk

Konečně poctivá ponurá krvavá řezničina. Konečně nefalšovaná fantasy. Žádné komparsy o sedmi lidech, žádné nepovedené a laciné trikové efekty. Knihy R.E.Howarda mám velmi rád a většinu, co vyšlo v češtině, mám přečtenou. Převádět je na filmové plátno je dosti ošemetné, ale Salomon Kane se povedl. Velice působivá je kamera a vůbec celá výtvarná stránka. Mlhami zahalené lesy, údolí, hřbitovy, ruiny gotického kostela, vrány usazené v zkroucených haluzích obnažených stromů, déšť a samota v duši jednoho poutníka.... Ne že bych zrovna vyhledával brutální filmy, ale bojové scény jsou po delší době opět pěkně šťavnaté. Žádné jako, aby na film mohla celá rodina. A k ponuré fantasy, jako je tahle, se předváděné masakry prostě hodí. Ani démoni nevypadají špatně, včetně finálního. Jistě, nejedná se o žádný filmový mezník, ale když vám večer na okna zuřivě buší déšť, tak jako dnes, jde o příjemné pokoukáníčko. ()

paascha

Postava Salomona Kanea se Howardovi opravdu nepovedla, snad ještě víc, než trapný Kull. A tato adaptace slabé knihy je úplně strašná. Dějově sračka, efekty slabé, protože se to točilo v Čechách, což je dost poznat, hraje tu příšerný Vašut, který mě postrašil mnohem víc, než všechny ostatní obludy, a to včetně závěrečného démona, který snad vyskočil z nějakého klonu Diabla. Odpad nedám jen z úcty k Howardovi a Maxovi, kteří si to nezaslouží, ale dělám to naposled! ()

Shakers

Podobné filmu Van Helsing. Podobne vyzerajúci hlavný hrdina, podobne vyzerajúce prostredie a podobne vyzerajúci koniec. Ale ja to mám tak rád, takéto Dark Fantasy môžem. Presne toto sa mi na tom páčilo. Je to v podstate taký plytký film, ale celkom dobre zahraný a zrežírovaný. Efektov tu moc veľa nieje a namiesto toho sú tu skvelo spravené masky a kostými. Hudba príjemne hrdinská, akcie rovnako tak a James Purefoy ako Solomon Kane bol skvelý, akcie mu išli, charizma mu nechýbala, plášť si cez seba vedel tiež efektne prehodiť. Slušná temná daždivá zamračená akčná oddychovka. Obľúbený soundtrack: You Must Leave Us, Meredith. 80% - 4* ()

Boogeyman

Chvilkama srandovně nízkorozpočtové, někdy naopak působící výpravně. Krásná kamera a blátivo-deštivá atmosféra. Až na pár lepších scén jasný průměr a hlavní hrdina v podání Jamese Purefoye vcelku suchej. ()

sheen

Nefalšovaný akční nářez ala Van Helsing, který mě díky své atmosféře perfektně vcucnul do dějě. Ve filmu byly fakt super příšery a různé stvůry, hlavně ten "Diablo" na konci. Mega cool, charismatický a drsný James Purefoy jakoby z oka vypadl Hughu Jackmanovi, nepřátele kosí se stejnou kadencí. ()

salahadin

Aneb zlý občan Kane. Po tekutým kravinci jménem Avatar konečně pořádná fantasy. Já to říkám pořád, masky jsou lepší jak digi-triky. A tu nejlepší atmosféru může vykouzlit jedině správně ponurý prostředí...no a když tím prostředím jsou lesy, zchátralé a zbořené vesnice, navíc pořád prší a je mlha, máte atmosféru jedna dvě. Že je to jednuduché? Je! Ale filmaři to nechápou. Naštěstí Bassett ano. Než se nám ukázal (údajně) démonický Malachi, tak to byla fantasy par exelence = žádné hloupé kecy, atmosféra hustší jak mlha nad Brčálníkem, neustálý déšt, bláto, beznaděj, čarodějnice a vypálené oči, hladové zombie pod kostelem, skvělý záporák s maskou, prostě dokonalá neutěšená atmosféra. Jenže s nástupem dredaře z tetovacího salonu a jeho pekelné potvory to šlo všechno k šípku. Atmosféra žádná, obluda k smíchu, záporák taky, pche. Ale obecně se Češi konečně zapojili do pořádného filmu. Takže jestli někdo někdy natočí fantasy bez absolutně zbytečně ukecanýho konce, s charismatickým záporákem, budu se vznášet blahem. ()

Deimos

DivX/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +James Purefoy, výborná atmosféra, dobrá akce, potěší Marek Vašut, dobře vytvořené prostředí -hlavně na záčátku není hlavní hrdina moc symatický, má to docela delší rozjezd a některé nudnější pasáže/// Těsně za čtyři, ale nakonec tomu tu čtvrtou dám. Totiž zhruba od drhé třetiny to začalo být hodně zajímavé a po celou dobu je to slušná řežba. Akce je udělaná dobře, takže po této stránce budete spokojeni. Je to fantasy horor a to není úplně moje krevní skupina, ale tentokrát to bylo více než snesitelné a hlavního hrdinu jsem si nakonec oblíbil, přestože typický klaďas to není. Jo a Rachel Hurd-Wood nám pěkně vyrostla./// Celkem 71%/// ()

666teen

Potácím se blátem, hrozně chčije a já doufám, že pokračování příběhů mistra Kanea mě nemine. Přesně takhle má heroická fantasy totiž vypadat. Snad jen ten hlavní záporák měl dostat víc prostoru. Dreadatý borec ze squattu s potetovanou palicí stihl říct jen: Ahoj, rád tě vidim a vzápětí frčel expresním zrcadlem do Pekla. Tak snad příště dostane Kane nějakou pořádnou Nemesis. Určitě si to zaslouží. A co si budeme nalhávat, loupežník Vašut to nezachrání. ()

Ruut

Chvílemi přesně to, co tu chybělo 20 let - drsné fantasy pro dospělé, chvílemi fakt extrémně husté, chvílemi zbytečně digitální a občas infantilní a klišovité. Za ten pekelnický anti úvod 4*. ()

S.Quentin QUALE

Sakra to je škoda. Při sledování tohoto filmu jsem se cítil jak na houpačce. V jednu chvíli parádní akční scéna, oběšenci, syrovost středověku....a pak....pak mi tam vlepí dialog jak pro mentála. No nic, další film letí do škatule "průměr", nicméně za kostými, akční scény, jakštakš dostatečnou krvavost a hlavně za finálního mechanickýho pekelníka bych těm třem i přilepšil - s podmínkou, že vypnete mozek 70%. ()

HAL

Výborný film... ale k dokonalosti má bohužel pořád daleko. Nevadí mi zpočátku viditelně laciný vizuál, ani jednoduchý děj, ale jeho až příliš citelná zkratkovitost - rychlé vyprávění sluší akčním béčkům, ale ne vážnému fantasy. Pro milovníka drsné heroic fantasy ovšem každopádně ultimátní záležitost jaká v kinech už dlouho nebyla. 8/10 ()

Javert

V podstatě tuctová fantasy filmařina bez výraznějších kladů a záporů, u které se navíc ani nemusíte obtěžovat s přemýšlením. Purefoy cedí svým drsným hlasem jednu hlášku za druhou a nechává tak všechny ostatní (včetně hlavního "zlouna") hrát druhé housle. Prostě a jednoduše nenáročná mlátička se zaběhnutými postupy a předvídatelnými momenty. A pro "labužníky" je zde přítomen i Marek Vašut! A ne v nevýrazné roli. ()

Goldbeater

Solomon Kane je zaručeně o 100 % lepší než nějaký přiblblý Hon na Čarodějnice či jiné moderní přeefektované blbiny. Důležité také je, že je velmi nápaditý a smysluplný. Je to dobře obsazený film se zdařilými efekty a velmi dobrým scénářem. I když jsem ho dlouhou dobu odkládal, protože filmy tohoto typu nemám vůbec rád, byl jsem ve finále celkem překvapen. Nechci to moc přechválit, ale za tenhle snímek dávám palec nahoru. ()

kingik

Pěkně naturalisticky vyvedená temná fantasy pohádka jíž na magické atraktivitě ubírá výskyt českých herců, kaskadérů a lesů. James Purefoy už nějakou dobu potřeboval pořádnou roli, ve které by zazářil, a těžko říct, zda se po tomto opusu zbaví statutu hvězdy nižší svítivosti. Příběh muže Solomona Kanea s prokletou duší, svádějícího boj s temnými silami pekelnými, je pro něj jako stvořený, a on se v něm mohl prezentovat jako novodobá akční hvězda, protože bitek, soubojů a fyzicky náročných scén je ve filmu nepřeberně a vyloženě na nich film staví. Samotný Solomon Kane však trpí zásadním problémem. Nelze si při pohledu na něj nevybavit Van Helsinga (může za to i nápadná vnějšková podoba s Hugh Jackmanem) a českého Mrakomora (tvůrci tam propašovali i něco z našich pohádek). Tohle trochu ubírá Solomonu na vážnosti. A že postava nesklouzne až k despektivnímu pojetí, lze děkovat jen a pouze perfektnímu Purefoyovi, který ji ztvárnil s přehledem a nebylo u jeho výkonu co kritizovat. A pak je tady další drobnost. I přestože film má ambice vyhlížet jako "áčkový" spektákl nedokáže ani na chvíli zakrýt svoji "béčkovost". Přispívají k tomu okaté digi triky a kulisy (krajina, lodě na moři, kouř, obloha, pára jdoucí od úst nebo padající sníh), lacinější výprava, výskyt českých kaskadérů a Marek Vašut v záporné postavě, kterého nadaboval zdatný dabér Bohdan Tůma, ale jeho hlas se k Vašutovi nehodí a v neposlední řadě i volba režiséra Michaela J. Bassetta, který je, byl a bude vždy zdatným "béčkařem". Jsou to však jen drobnější výtky a kladů je podstatně víc. Film má působivý začátek a příběh muže, který se dal na pokání, naštěstí vydrží jen do chvíle, než mu zabijí před očima chlapce, se kterým se přátelil. A cesta za očištěním jeho duše se mu otevře, protože je unesena dcera jeho přítele a on za její záchranu obětuje svou duši peklu, aby se vykoupil. Bude ji muset vyrvat ze spárů temného zla a před sebou bude mít mocného protivníka - samotného služebníka pekel Malichiáše. Nuda nehrozí, ve filmu se pořád něco děje, herci a komparzisté jsou správně "středověce" umolousaní. Kdo to má rád "natur", tak si přijde na své. Toho film nabízí vrchovatě. 80% ()

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Od fantasy zpátky k hororu

Od fantasy zpátky k hororu

28.11.2010

Touhle cestou se ubírá kariéra britského sympaťáka Michaela J. Bassetta (foto). Není divu – Solomon Kane byl sice fajn, ale (i díky neuvedení v amerických kinech) na sebe nevydělal a na původně… (více)

Silent Hill pokračuje

Silent Hill pokračuje

08.11.2010

„Neexistují kvalitní filmové adaptace počítačových her,“ tvrdí někteří. „Kromě Silent Hillu,“ kontrují jiní. Na dvojku úspěšného hororu z roku 2006 se čekalo hodně dlouho. Christophe Gans má ale… (více)

Conan a bulharská kletba?

Conan a bulharská kletba?

12.05.2009

Když jste hollywoodský tvůrce a chcete něco natočit „za hrst dolarů“, jedete do Bulharska nebo Rumunska. Běžně tam točí Seagal či Van Damme (ten to v JCVD popsal jako to nejhorší, co vůbec může… (více)