Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

Pedestrian

Překvapivě svižné a strašidelné, ale ty obličeje jsou pořád hnus. Pokud si k sobě domů chcete pozvat opravdového Ducha Vánoc, zvolte radši Mickeyho vánoční koledu. Ta je pětkrát kratší, bez vaty a s těmi nejlepšími disneyovskými postavičkami. ()

LoLaa

Trošku hororová vánoční pohádka, která mě skvěle naladila na nadcházející svátky, se mým prvním shlédnutím zařadila mezi filmy, na které se ráda podívám a to hlavně před svátky klidu a míru. "Ten hoch je Nevědomost. Ta dívka Bída. Varuj se jich obou!" ()

iamek

Ach ty animace. Naprosta nádhera o doslova orgie ! Příběj je jednoduchý, ale skvěle fungoval na mladší publikum. Nechybělo moc a dal bych 5* jenže posledních zhruba 20 minut film ztrácí dech a mele z posledního. Zdálo se mi, že Zemeckis moc rychle přešel do fáze napravování Scroogeho. ()

Chrustyn

Robert Zemeckis vždycky vytvářil vizuálně úžasné snímky, bohužel však od té doby co se věnuje jen počítači animovanými filmy, jde kvalita jeho filmů dolů. "Polární expres" nebo "Beowulf" byly vizuálně úžasné a i příběhově měly co nabídnout ale rozhodně nedosahovaly kvalit filmů jako "Forrest Gump" nebo "Návrat do budoucnosti". Nejnovější "Vánoční koleda" je vizuálně zase o něco dál ale jako celek už film moc nefunguje. Je sice pravda, že klasika od Charlese Dickense má vynikající vánoční atmosféru ale toto filmové zpracování jí nenabízí. Vizuálně úžasné ale popravdě dost nudné, zbytečně přaplácané a nezábavné. ()

klerik

Nepoznám predlohu, ani predošlé adaptácie. Aj preto mi to prišlo dosť psycho - neviem si predstavit, že na to idem s malými deťmi. Rozhodne však zaujímavý počin, kde si Zemeckis opäť plní svoje sny (a spomína na svoju hororovú minulosť) . Porovnateľné s POLÁRNYM EXPRESOM. Koleda je síce technicky spravená lepšie a postavy sú ľudskejšie, ale má dosť hluchých miest - predovšetkým tie "medzihry" kde sa padá a lieta sú robené len a len pre 3D a po tretí raz to už lezie na nervy. Na rozdiel od Expresu je tu však výborné finále, ktoré vynahradilo moje občasné zívanie pri niektorých trikových masturbáciách... ()

marhoul

Letos vyšla Vánoční koleda s nádhernými ilustracemi Lisy Aisato- hotový šperk, doporučuji rozhlídnout se po knihkupectví, a tak jsme si s chutí pustili i dvě novější adaptace. Kniha je nejvíc, to je bez debaty, ovšem chválím i verzi z roku 1999, i verzi tuto. Za mě je tento animák luxusní podívanou, budu se k němu o každých Vánocích ráda vracet. ()

mcb

Čekal jsem od toho v podstatě druhý Polární expres, ale byl jsem příjemně překvapen, že se Zemeckis vykašlal na "cukrkandlování" a naservíroval nám pěknou modernizaci klasické pohádky, ze které vánoční atmosféra jenom pryští. I když se mi celková animace hnusila a připadala mi jako z podprůměrné videohry, získal si mě film svými perfektními hereckými výkony, režií a nádherným soundtrackem Alana Silvestriho, kterého si nejspíš po tomhle budu pouštět každé Vánoce. Nejvíce úderný je však samotný začátek a konec, kde Zemeckis ukazuje, že je stále mistrným budovatelem atmosféry. O to více ale zamrzí epizodní přeskakování mezi jednotlivými duchy Vánoc. Kdyby se film vykašlal na zbytečnou performance-capture technologii a byl natočen jako hraný, mohlo se jednat opravdu o nestárnoucí vánoční klasiku. Takhle je to jen solidní biják, jehož zabíjí mrtvolně nezvládnutá animace postav a také otázka, pro koho byl výsledek vlastně určen. ()

triatlet

Animované postavy působí skoro jako otřelí herci. Navíc jsou zajímavé pohledy z ptačí pekspektivy. Délka filmu přiměřená. Atmosféra dickensovského Londýna je téměř hmatatelná. ()

heyda

Překrásná animace plná skvělých triků a originálních nápadů, vytváří spolu s hudbou neopakovatelný Vánoční zážitek. Jenže!!! Proč proboha tam muselo být tolik šílených scén, uječených a otravných postav. Ani nespočítám, kolikrát jsem si zacpával uši. Přitom příběh je vlastně krásně naučný, potenciál tam je pro atakování top 200 filmů všech dob, beze srandy. ale zůstalo jen u potenciálu, který je využit jen částečně - atmosféra a animace nemá chybu, ale to nestačí. 70% ()

jojinecko

V 3D kine naozaj nádherný vizuálny zážitok s akurátnym mixom "burtonovskej" temnoty a vianočnej atmosféry, ktorý zanechá príjemný a "hrejivý" dojem. Škoda, len toho dabingu (hoci na slovenské pomery nadštandardne dobrého)... ()

Darneth

Snad až budu jednou stará a vetchá, risknu druhé zhlédnutí. Prozatím se koledě hodlám vyhýbat obloukem, i když si z té jalovosti mnoho nepamatuji. Vánoční příběh s umělým sněhem, seschlými rohlíčky, falešným zvonkem a k tomu jedna jarní vzpomínka. No more please. ()

rikitiki

Nikdy jsem nesdílela Zemeckisovu zálibu v tomto typu animace, připadá mi velmi nepřirozená, až odpuzující. Ale z Dickensova stále živého příběhu dokázal převzít slušně hustou atmosféru hororu i krásně naivní dojímavé tóny. Jen nebohý Ebenezer nemusel snad zakoušet tolik střemhlavých pádů ze střech, po schodech i v kanalizaci. A na konci nemusela být jeho radost tak maniakální. SHRNUTÍ: Člověk by chtěl věřit, že něco takového je možné. ()

HellFire

Dlouhou dobu jsem si brousil zuby na tenhle film. Bál jsem se Zemeckisovy oblíbené CGI technologie, která se opravdu ukázala velmi nepovedená. Ještě štěstí, že už s tím skončil. ()

Othello

Považuji za chvályhodné pokusit se přeložit předlohu ve vší její temnosti do audiovizuálního příběhu, který ji má přiblížit za pomoci těch nejmodernějších technologií současnému publiku. Problémem nicméně je, že nikoli ona předloha, nýbrž ono zpracování je zde příčinou těch nejstrašidelnějších zážitků díky kterým je téměř jisté, že kdokoli pod 12 let, kdo viděl tenhle film v době premiéry, již dnes není naživu. Vizuálně to jakž takž vypadá jenom v prvním plánu, co se děje za jeho rameny až prosím nezkoumejte. Mrtvé tváře, jednoduché textury, opakující se objekty, zkrátka věci, které máte tendence vypichovat, když si stěžujete na počítačovou hru jsou zde všudypřítomné. Když vidíme postavičku Tiny Timmyho s mrtvolným výrazem a nepřirozenou mimikou, přičemž nám příběh oznamuje, že se nebožák nedožije příštích Vánoc, dodává to celému zážitku ještě tísnivější, znepokojivější atmosféru a já si uvědomuji, že po vzoru Ebenezera Scrooge jsem sledováním toho filmu zažil vlastně totožnou noční můru, která mi naznačuje, že bych možná neměl tak dlouho a často sedět u falešného světa videoher a zajet někdy za mámou se zeptat, jak se má. ()

Thomick

Tak jestli je Shrek pohádkou pro dospělé, Christmas Carol pohádkou snad ani být nemůže. Vytváří totiž jakýsi nový subžánr slučující zdánlivě neslučitelné - příběh pro děti zasazuje do hororového prostředí. To proto, že se klasické předlohy drží jen tak, aby se neřeklo, a jinak si kráčí svou vlastní svéráznou cestou. Nicméně Zemeckisova invence nebyla vůbec marná, princip "live-action" konečně dovedl k dokonalosti (Carreyho ksichty šly krásně postřehnout, za což nemohu jinak než přidat hvězdičku navíc) a oproti chabému Expresu byla na všechny postavičky opravdu radost pohledět. Bez Silvestriho perfektního doprovodu by to taky nebylo ono. Zkrátka dokonalá harmonie, taková, jaká je, či spíš bývala, pro Vánoce typická. :) ()

Ilicka

Pěkné obrázky, špičková animace, nápaditý soundtrack se zakomponovanými motivy koled, ale až příliš profláklý příběh, který sílu získává až v závěrečné dvacetiminutovce. ()

claudel

Po vizuální stránce překrásná podívaná, pokud jde o obsah, jde o vkus, jak se komu líbí nakládání s klasikou. Souhlasím s DaVidem 82, že mě asi nejvíc pohltilo úvodních dvacet minut. Celkově mi to sedlo, 22. prosince večer pro mě nejlepší možná volba v TV. Jim Carrey a Gary Oldman znamenití. ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli