Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

Andinistka

Po vizuální stránce parádní zážitek, po obsahové už bohužel míň a na to, že film trvá jen 81 minut ... přišlo mi to minimálně jako minut 181. ()

MikeMyers

Hezké zpracování, dobra atmosfera, idealni stopáž, se scénářem si ale nikdo moc hlavu nelámal. Nevím jak se lišil film od knižní předlohy ale opět je tam ta česká jak bych to nazval, upachtěnost pro kterou moc české filmy nemam rád. Brodíme se v atmosféře historie v každém snímku. Tak mé hvězdy jsou za zpracování kterému fandím a sem rád že se o něj u nás také někdo pokouší. ()

anyonecek

Neskutečně pěkně vizuálně udělané. Krásne pohledy kamery, parádní animace, ale tenhle film neměl děj, prostě to byla čistá podívaná a člověk si z toho vůbec nic neodnesl. Na České poměry slušnej film, ale ten děj to totálně potopil, snad i malé dítě by za lízatko dokázalo napsat lepší příběh. ()

Pitryx

No, hluboká poklona tvůrcům, co se technické stránky týče. To je ovšem bohužel vše. Pitomý děj, v Praze zcela statický a rušící linii se v závěru zcela zvrhne ve frašku. Takže scéna pomsty mne tedy fakt dostala. Jako velké plus tedy jak jsem napsal výše a další plus za nový nápad, ale už jej krucinál neopakujte. 1211027602/8114 ()

nula87

Má to styl, má to výbornou vizuální i hudební stránku. Co trochu vadí, je pouhé nejasné naznačení některých věcí, které jsou pro děj dost podstatné, a tím pádem závěrečnému vyvrcholení nedávají takovou sílu, jakou by si zasloužilo. 60% ()

viktor.danek

Jelikož jsou mrazivé syrové Jeseníky, vláčky motoráčky, staré zamlžené příběhy o sudeťácích a oprýskané nádražky krajinou mého dětství, nad atmosférou jsem uchcával blahem. Je tam naprosto všechno! Děj jsem na poprvé taky moc nepochopil, resp. mi přišel tak jednoduchý, že jsem měl pocit, že jsem musel něco minout. To je ale Rudišův styl psaní, na který si člověk musí zvyknout. Rudiš je minimalista, hinty k pochopení děje neservíruje na stříbrném podnose, a tak divák musí číhat na každou narážku a domýšlet si, co za tím může být. Nevadí mi filmy, kde se místo hysterických scén spíš dramaticky mlčí. Tady to ticho prostě do Jeseníků sedí, stejně jako události, které se valí líně, jako rozvodněná řeka. Pod pokličkou tu je spousta příběhů, o kterých se nemluví, a Rudiš prostě zaznamenal jeden z nich. Na třetí shlédnutí jsem na konci fakt ani nedýchal napětím. Pro mě je to asi to nejlepší, co jsem kdy z české produkce viděl. ()

iz67

Technologie nevyváží to prázdno a banalitu. Alois byl svědkem prasáren při odsunu, po revoluci odjede do Prahy, kde se seznámí s hajzlbábou, která za ním přijede do Jeseníků. Hmmm, zajímavé, ....... ()

B_Dup

Animace na jedničku. Hry světla a stínu, černé a bílé, zvuk a dabing - vše bezchybné. Jen to však k vysokému hodnocení nestačí. Příběh jasně pokulhává, i když je jakoby "načrtnut". Tematika by se jednoznačně dala rozvinout do dramatičtějších pasáží. Problematika odsunu Němců po 2. světové válce i pád Železné opony by si zasloužily zevrubnější využítí na plátně, zvlášť v takovémto zpracování. Přesto fascinující podívaná. ()

MyrnaAlec

Předloha mě bavila víc. Nevidím moc smysl v natočení filmu a následném překreslení, až na dvojnásobnou dobu výroby. ()

blowup

Konečně jsem to viděla a bylo to graficky strašně dobře udělané. Asi to není pro všechny stravitelné, takhle překreslit herce. Děj je lehce nahozený, stačilo mi pár minut se vzdálit a úplně jsem nepochopila. To by se mi možná stalo i bez toho. Fascinace přechody ze tmy do světla a naopak. Výtvarný zážitek za pět, ale přesto čtyři - musím mít nějakou rezervu, až zas přijde něco, co mne chytne za srdce. ()

Pertinacia

Film Alois Nebel jsem si pustila poté, co jsem přečetla komiks, který i přes určité drobné výtky považuji za velmi dobrý. Po prvním zhlédnutí mi snímek přišel dost slabý a ani zdaleka nedosahující kvalit komiksu. Především mi přišlo, že nemá takřka žádný děj - z předlohy byla převzata skutečně jen základní kostra; všechny vedlejší dějové linky a odbočky byly osekány. Rozladilo mě, kolik mých oblíbených scén z komiksu autoři vypustili. Napodruhé však na mě film udělal mnohem silnější dojem a nyní mohu říct, že se mi při každém dalším zhlédnutí líbí více a více. Řekla bych, že jsem se prostě smířila s tím, že film je jiné médium než kniha (byť komiksová). Zbytek recenze zde: http://pertinacia.pise.cz/8-alois-nebel-ceska-republika-2011.html ()

subic

Když jsem to viděl podruhé, tak jsem si říkal, jaké by to v bylo, kdyby to nebylo natočené jako kreslený komiks, ale normálně. Trojice Miroslav Krobot, Karel Roden a Alois Švehlík je prostě skvělá. Příběh je sice takový trochu gumový, ale mě se to líbilo. 70% ()

TonyStark

Na osmdesáti minutovou stopáž je tu příliš málo látky. A tím pádem zádumčivých pohledů a nemastného/neslaného děje je tu až moc. Je to spíš zajímavý experiment. Vždycky jsem ten film takhle vnímal. Spousta scének je vizuálně povedená a hlavně je to prostě něco nového v tom zahnívajícím českém filmovém rybníku. ()

mrclTV

Minimalistický príbeh, ktorý viac zaujme svojím netradičným vizuálom ako dejom. Nie že by to bolo zlé, ale obsahovo je to tak prázdne, že sa čudujem dĺžke. Aj 80 minút je veľa, pokojne stačilo takých 35 minút. Potom je to iba zbytočne naťahované pomalými statickými scénami a rýchlosťou dialógov asi 1 veta za minútu. Autor asi chcel zvýrazniť pesimistickosť a neistotu doby (alebo sa snaží o umelecké spracovanie?) ale skôr som mal pocity nudy. Žiadny zázrak. ()

johnny01

Má očekávání nebyla naplněna. Graficky nádherný film, dobrý po zvukové stránce a s dobrou atmosférou (to ale pouze v části odehrávající se v Jeseníkách). Příběh však silně vázne, zejména pak v druhé polovině, nezřídka sklouzává do rozvláčnosti až nudy, děj není uvěřitelný. Hory, železnice, samota – mohlo se zde odehrávat něco silného. Místo toho zůstává pocit nevyužité příležitosti. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014