Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

• USA The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader (více)

Vraťte se do světa zázraků a kouzel C.S. Lewise ve třetím pokračování oblíbené série mísící prvky fantasy a dobrodružství Letopisy Narnie. Jednoho dne Lucinku a Edmunda Pevensieovy společně s jejich bratrancem Eustacem spolkne obraz a přenese je zpátky do Narnie. Tady se všichni tři s králem Kaspianem a jeho urozeným myšákem Reepicheepem nalodí na velkolepou loď Jitřní poutník a vyplují na cestu k tajemným ostrovům. Odvážní mořeplavci se utkají s mystickými tvory a znovu se shledají se lvem Aslanem na misi, jejíž výsledek určí osud celé Narnie! (HBO GO)

D.Paulus

Třetí Letopisy Narnie nejsou vůbec špatné. Není to sice nic světoborného a pokud jste nečetli knižní předlohu, budete pravděpodobně koukat na nepochopitelnou splácaninu všeho možného s lehkou křesťanskou agitkou na konci, ale i přesto jde v rámci možností o zdařile zfilmovaný jinak nezfilmovatelný román nezfilmovatelného C.S. Lewise. Zásadní problém (tak jako u prvních dvou filmů) je v tom, že knihy nejsou primárně psány jako fantasy sága, ale že jde o jakési filozofické podobenství a symbolické vyjádření filozofických myšlenek, kde o vlastní fantasy svět jde jakoby mimochodem a kde vlastně není ani tak moc podstatné, kdo zrovna vládl, nebo kam přesně se putovalo. ()

Incantator

Tretie dobrodružstvo v kúzelnej krajine Narnie vyvoláva rozporuplné pocity i vo veľkých priaznivcoch tejto série. Niet sa čo čudovať, keďže tretia časť vznikala na rozdiel od prvých dvoch pod záštitou štúdia Fox, nie Disney, ba zmenil sa i režisér. Ako prvé je potrebné povedať pár slov o knižnej predlohe. Dobrodružstvá lode Ranný pútnik sú síce piatou časťou Kroník Narnie, ale spolu s dielom Kôň a jeho chlapec predstavujú osobité dobrodružstvo v rámci krajín Narnie, kde hlavná dejová línia, teda záchrana a ochrana Narnie pred nepriateľmi, ustupuje bokom. Mnohí vytýkajú prvým dvom častiam ich podobnosť s Pánom prsteňov, ktorú už v tomto filme nenájdeme, avšak treba si uvedomiť, že C. S. Lewis a J. R. R. Tolkien boli blízkymi spolupracovníkmi a tieto náznaky je badať už aj v knižných predlohách. Prvé dva filmy ukazujú vzdor, povstanie proti zlu s cieľom zachrániť celú ríšu. V Rannom pútnikovi Narnia prekvitá a jej kráľ Kaspian sa vydáva takpovediac na " krížovú výpravu" s cieľom zachrániť verných služobníkov svojho otca, ktorých však my, diváci, nepoznáme, a tak nás ich záchrana zaujíma menej. Síce je knižná predloha osobitým príbehom, poskytuje však námet na veľkolepé dobrodružstvo, ktorého spracovanie si však vyžaduje väčšiu režisérsku zručnosť, než pri prvých dvoch dieloch. Michael Apted Narniu nedokázal zobraziť krajšie ako Adamson, a kvôli vyššie spomenutému faktu tak jeho snímka nemá také silné posolstvo ako Lev šatník a čarodejnica, či Princ Kaspian. Väčší dôraz sa kladie na detských hrdinov, čo však pokladám za zbytočné. Koho majú zaujímať Lucyine starosti s krásou, keď je účastníkom veľkolepej plavby na filmovom plátne. Dôraz na premenu Eustaceovho charakteru je už zmysluplnejší, keďže v posledných dvoch knihách je hlavnou postavou. Dúfam, že nízky komerčný úspech Ranného pútnika neohrozí výrobu Striebornej stoličky. Každopádne, ak sa tvorcovia dopracujú až k poslednej knihe, máme nádej na zhliadnutie najúžasnejšej bitky, aká kedy na filmovom plátne vznikla. A to všetko sú podnety, ktoré pre tých, ktorí Narnii úspech vo filmovej histórii prajú, umožnia Ranného pútnika vnímať ako kvalitný, úchvatný film. (29.12.2010) ()

Melandrix

Nemůžu si pomoct,ale z celé série je pro mne nejlepší 2.díl(Princ Kaspian),neboť je nabitý akcí a dobrým příběhem a dobrými efekty a slušnými hereckými výkony.Tento díl je slátanina vizuálních efektů a divák se v tom může ztrácet.Střih by tedy mohl být mnohem opatrnější a kamera by se též nemusela tolik ukvapovat.Slabší herecké výkony.Děj vcelku ujde až na chudost scénáře,který se snad nejvíce opírá o vtipnou postavičku, jež se na nějakou dobu promění v draka.Konec toho "nenávratu do Narnie" je kopií z předchozího dílu a celkově, jak zde již padlo, je konec příliš rozvleklý. 2.hvězdu dávám za hudbu. ()

Dr0m odpad!

Hrůza. Děs. Bída. "Herecké" výkony jsou velmi amaterské (hlavní duo je jak z ústavu), efekty místy silně pokulhávají. K tomu laciné nezajímavé lokace a nezáživný příběh a ténto nevydařený pokus o pohádku se potápí s tím nesmyslně kýčovitým korábem ke dnu. Závěrečná uplakaná rozlučka byla už jen rána z milosti. Tenhle paskvil se nemůže líbit ani dětem. ()

Martin79

Upřímně. Mně se to moc nelíbilo. Možná jsem se nedíval ve vhodný čas, nebo nevím, ale mně byly skoro všechny postavy spíše nesympatické. Nějak mi ten film nesedl, ale věřím, že dětem se to líbí. ()

marko66

V dnešnom filmovom svete už len dobré efekty nestačia. Chce to dobrý scenár a dobre zrežírovať. Tento film nemá ani jedno. Navyše celý Narniový svet začína byť už taký komplikovaný že naučiť sa čínsky mi príde jednoduchšie. ()

E lan

Postupem času mi tato pohádková série přišla více k chuti a když k tomu přidám, že se na tento film nemusím nikdy moc soustředit a přitom se docela dobře bavím, tak *** jsou plně právoplatné. Herecké výkony tady ale nehledejme, triky berme s mírnou rezervou a nepropracovaný scénář rozhodně nezkoumejme:-) ()

Ergon

Od pořádného fantasy filmu bych očekával epičtější konec, tím bohužel Narnie není. Zatím nejslabší díl... ()

Black-star

Pohádka, dobře zpracovaná, ovšem knižní podobu nepředčí. Obzvlášť v tak unikátních a originálních věcech, který si každý může představovat jinak se toto zpracování do mých představ a fatazie úplně netrefilo. Nehledě na to že to bylo z větší části docela hodně zkrácené a některé věci vynechané. Každopádně s ohledem k předloze a stejně špatným hereckým výkonům a předchozím dílům, hodnotím tento díl nejlépe. ()

Yellyman

Ve svém oboru to není špatný film, který opět převypravuje motiv většiny pohádek: zlo vs. dobro. Škoda jen, že to bylo všechno tak líbivé a digitální ( i když Edmundův Mořský had vypadal skvěle). 3 1/2 * za nečekaně příjemnou pohádku. ()

josieaddms

Hrozné zklamání. Obzvláště pro fandu Narnie jako jsem já. Všechno úplně špatně. Absolutně nic se tam člověka nedotkne, žádná věta, melodie, vztah, postava, vtip, scéna, záběr, krajina, dialog, prostě absolutně nic. Všechno je to nucené a umělé. Scénář upadává, a marně byste hledali příběhovou linii. Prostě smutné zklamání po dvou dost vydařených dílech. Podle mě je to změnou režiséra, ale jistě to bude víc aspektů kvůli kterým to absolutně ztratilo kouzlo a poetičnost předchozích dílů. ()

Sykon

Letopisy Narnie jsem nečetl, a ani tři filmy filmy mě nepřesvědčily, že bych měl. Ne kvůli zpracování filmů, ale prostě mě neláká koncept dětí se zbraněmi zachraňujících království. Asi už jsem na to příliš starý. Plavba Jitřního poutníka v tomto směru sice až tak na pilu netlačila, ale zase jí chybělo nějaké výraznější se vymezení vůči padouchovi. Zelená mlha mi zkrátka nepřijde dost badass. Ale zase to mělo draka a v našem světě pravděpodobně plavby neschopnou (dost mi připomínala švédskou galeonu Vasa) loď s motivem...ehm, draka. Finální souboj vodního hada s drakem pak byl docela pěkný, takže ještě ty tři dám. ()

vincchuppo

Další pohádka ze světa Narnie. Mě se osobně líbil tento díl skoro víc, než předchozí dva. Nová postava Intelektuálního bratránka vnášela do světa Narnie zajímavý pohled a líbila se mi jiná kamera, která to zase trochu jinak dokázala vyprávět. ()

HonzaMag

Nuda pro dospělé, nuda pro děti; tak pro koho je tento snímek vlastně určen? Je pravda, že svého psa jsem se na jeho názor nezeptal .... ()

lakart

Další díl ze série Letopisů Narnie mě nezklamala, ale ani nijak nenadchla. Vše se děje dle osvědčeného formátu předchozích dvou dílů. Neděje se žádné překvapení ani zklamání. Pokud by i další díly byly takto natočené, nebudu zklamán, ale oproti sérii Harry Potter, kde byla pro mě kvalitativně narůstající tendence, bych maličko chtěl, aby i tato série se posunula v některých ohledech dál (např. scénář a herecké výkony). 70% ()

Khalia

Ze všech (prozatímních) dílů nejslabší, místy až absolutní chaos a zmatek, s knižní předlohou si pan Apdet už zřejmě moc nelámal hlavu. I Aslan ztratil cosi ze svého původního epického vzezření, v jedničce se mi zamlouval snad nejvíc. Velké plus má u mě film za to, že krásně rozpracoval onu dějovou linii ohledně Lucčiného dospívání, která mi, představte si, v knize hrozně chybí. :) ()

TomasRichtr

Doteď těžce lituju těch peněz, co jsem si připlatil za 3D, protože kdybych nemusel na sobě mít ty brýle, tak bych vůbec nevěděl, že jsem na 3D film šel. Knižní Narnie miluju, ale tohle prostě nebylo nic moc a chabé 3D provedení moje hodnocení ještě snížilo. Asi zatím nejhorší díl série. Na další díly asi už do kina nepůjdu. ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Narnie dostane další šanci

Narnie dostane další šanci

02.05.2017

Z Letopisů Narnie měla být fantasy série konkurující Harrymu Potterovi, bohužel to ale nevyšlo. Studio Disney značku zařízlo poté, co měla dvojka málem poloviční výdělky, a prodalo práva 20th Century… (více)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky