Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik

The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 108 min

Vzhůru za novým dobrodružstvím v kouzelné Narnii, a i když se jedná o "nejdospělejší" příběh, nad jeho zpracováním převládají mírně rozporuplné pocity. Stačí se totiž podívat na filmografii režiséra Michaela Apteda a divák má hned jasnou představu o tom, jaké je třetí pokračování. Edmund s Lucií nám trochu zestárli a jejich pobyt u strýčka a jeho frackovitého syna (Will Poulter podává nejlepší herecký výkon z celého filmu) v Anglii sužované válkou se rázem změní. Tentokrát se se do Narnie nevstoupí skříní, ale kouzelným "oživlým" obrazem s motivem korábu Jitřní poutník brázdícího moře, jehož posádce velí udatný princ Kaspian, který se mezitím stal králem a naše tři hrdiny uvítá s otevřenou náručí. Jeho lodní posádka čítá třeba přerostlou mluvící krysu a do jejich řad přibude hysterický uřvaný bratranec-zbabělec z anglického venkova, kupodivu píšící si deník, jenž dojde k závěrečnému prozření a s jeho nápravou je spojená i milá pointa v příběhu, kterému ovšem zoufale chybí dobrý vypravěčský rytmus a cit pro gradaci, což u Apteda není žádné překvapení. Na téměř nenapínavé dobrodružné plavbě střetneme řadu hustě digi-pohádkových postav, ale vzhledem k tomu, že nějak zásadně nepromluví do příběhu (poté, co odehrají svou scénu, zmizí tím způsobem, že už o nich ve vyprávění nepadne ani slovo) budí dojem, že ve filmu jsou jen proto, aby se splnil rozpočet a nedošlo k nějakým přebytkům v nákladech. Film má nápadů nepřeberné množství, ale ve zkratkovité Aptedově režii nejméně polovina z nich zanikne, příběh tak ztrácí na poutavosti a síle. Na druhé straně, Apted neselhává ve vykreslení postav a nenásilným stylem umí vtisknout postavě rozmazleného kluka vtipnost a stejně neomylný je v líčení vztahů mezi jednotlivými postavami. V závěrečné bitvě na moři za zvolání pověstné věty "za Narnii" z úst hrdinů " už mně neběžel mráz po zádech, jako kdysi a bylo to dáno tím, že v předchozím ději bylo pokušitelské Zlo (jeho vlivem naši hrdinové zatoužili třeba po moci a fyzické kráse) v podobě zelené mlhy spojené s únosy lidí v Narnii, líčeno dost chabým způsobem a závěrečná "monster" bitva s mořskou nestvůrou sice byla po trikové stránce vyvedená, ale nijak nezvýšila matný divácký prožitek. Spíše vyzdvihla dilema nad závěrečným hvězdičkovým ortelem filmu. Trikaři odvedli dobrou práci a ve filmu je na co se dívat, povinné Aptedovi time-outy, kterých si dával až podezřele mnoho, postupně zabíjely scenáristické originální nápady a nezbylo, než si povzdechnout a dotvořit si je ve vlastní mysli podle vlastní představivosti. Ostatně není vyloučeno, že právě tohle bylo záměrem tvůrců, a sice probudit divákovu fantazii a příběh rozvinout tak, jak se to Aptedovi nepodařilo. Jeho angažování pro akční fantasy byl obrovský přehmat.(22.12.2010)

Tak mame tu novyho rezisera, ale ze by se to nejak promitlo na kvalite filmu se rict neda. Je to proste na zhruba stejny urovni, nicmene to v mym pripade znamena vcelku v pohode. Je fajn, ze si Apted uvedomil, ze tu jde hlavne o Narnii, takze se zbytecne nesere v Londyne a behem deseti minut uz uhani lod po mori. Takze tenhle dil zlehka pripomina Piraty z Karibiku. Co se tyce pribehu, trailer to prezentoval jako hromadu zaporaku a velkejch bitev, ale nic z toho se ve vysledku nekona. Bitek tu par je, dostanou se ke slovu i novy potvory typu drak, nejaky sulini s jednou nohou a podobne, ale rozhodne tu neni zadna velka bitva dvou armad a podobne. Ale tak nejak to ani nevadi, film nema ani dve hodiny, takze na nejaky dlouhy okecavani neni cas a jelikoz se lod plavi po ruznejch ostrovech, je to i dostatecne zajimavy. Skoda, ze tu vlastne neni zadnej hlavni zaporak, i kdyz zaverecna bitva se vcelku povedla. Co se tyce technicky stranky, triky neurazi, ale ani nenadchnou, hudba je stejna jak v minulejch dilech a herci ujdou. Samozrejme krome hyper otravnyho novyho malyho zmrda. Takze celkove docela fajn fantasy, navic s trochu drsnejsi atmosferou a na tech 110 minut slusna zabava.(22.1.2011)

DVD/// Obsazení 6/10 Děj 5/10 Hudba 6/10 Efekty 9/10/// +akční závěrečná půlhodinka, několik hodně dobrých nápadů a celkové kvalitní technické zpracování -docela ztráta času, dost jsem se nudil, ať už u dialogů, slabých charakterů nebo nic neříkajícího příběhu (knihu jsem nečetl)/// Budu hodnotit zřejmě přísněji, než bych sám čekal. První díl mě svým fantasy příběhem a krásnou výpravou velmi potěšil, přesto že byl hodně dětský, tak se mi líbil. Druhý díl byl velkolepější a akčnější a už to nevypadalo tak dětinsky, a to jak obsahově tak i svojí technickou stránkou. Jenže už mě nebavil tolik jako první díl. Tento třetí jak plavba sama o sobě. Moc se nezaobírá tím co bylo a pluje si svojí cestou. Vy pokud se s ostatními nalodíte hned od začátku si užijete především dobrodružnou fantasy plavbu. Pro mnohé, kteří kouzlu Narnie nepodlehnou, to bude velká dlouhá mořská nemoc a vy se jen budete těšit až ten Jitřní poutník dopluje do konce./// Celkem 61%///(3.5.2011)

• Z0oMb3E

Slabé, slabé, veľmi slabé. Slabé ani nie tak z pohľadu efektov, hercov hudby a podobných technických záležitostí, ktoré si Narnia drží na zaužívanej úrovni, ale s pohľadu príbehu. Príbeh je vlastne nemastná neslaná roadmovie, navyše v sterilnom prostredí oceánu. Horko ťažko sa už tak zlý dojem darí upravovať pár fórmi, či huňatým kožuchom myšiaka. Oproti predošlým častiam sa trochu vylepšila stopáž, no i teraz je pri tak suchom príbehu zaujať a udržať decká pred obrazovkou dve hodiny takmer nemožné. A pre koho je film hlavne určený? Knihu som samozrejme nečítal, tak neviem či rozbitie pôvodnej štvorice bolo podriadené pôvodnej autorovej predlohe, či to bol nevyhnutný ťah pre dospievanie hercov. Na náhradu som si musel chvíľku zvykať, no jeho premena na mňa zapôsobila asi tak, ako to Apted myslel. Pre decká moc dlhé a nudné, pre dospelých nezaujímavé a nudné.(31.1.2011)

Koncentrace dětského obsazení sice klesla jen o stupínek a průměrný věk protagonistů se příjemně navýšil, ale i tak jsem si třetí návštěvu Narnie s chutí užíval, alespoň po audiovizuální stránce a výpravě. Nováček Eustace sice vypadá jako po liftingu čela a pár silných injekcí botulinu do úst, ale dá se na to zvyknout. "Cameo" Tildy Swinton potěšilo, stejně jako úžasné vizuální a zvukové efekty - ten mořský had fakt naháněl hrůzu. Zkrátka Jitřní poutník mě zavezl do nádherných míst Narnie, kde sice herci neoplývají dvakrát velkým talentem, ale co na tom, když mě halí kritický úsudek sebemenší náznak slušnějšího vizuálního efektu.(26.2.2011)

• - Třetí díl ze ságy Letopisů Narnie při rozpočtu $150 milionů první víkend moc nezazářil, když vydělal „jen“ $24 milionů. Zbytek světa byl štědřejší a tak si snímek vydělal celosvětově $400,6 milionů. (pavlikv)

• - Když kouzelník rozprostře kouzelnou mapu, na jejím okraji se promítá záběr shora na bitvu z prvního dílu Lev, čarodějnice a skříň. (warner)

• - Na závěr producent Adamson shrnuje za všechny: „První film je o vzniku Narnie. Děti znovu přinesou do tohoto světa těžce zkoušeného zlou Bílou čarodějnicí naději. Jsou tam barvy a světlo a před diváky se otvírá nový svět. Druhý díl představuje temnější svět, který ožije díky dětem Pevensieových. A náš nejnovější se vrací zpět k prvnímu dílu. Také objevujeme nový svět. Kouzlo je zpět.” (pavlikv)