Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik

The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 108 min

Myslel som, že to dopadne horšie, ale ešte sa to dá pozerať.150 mil. tam našťastie je vidno aj keď miestami sú efekty trošku slabšie. Zo začiatku cca prvá pol hodinka je zaujímavá, ale potom príde to čoho som sa obával. Chýbala mi tam hudba Harry Gregson-Williamsa, scenár trochu začínal slabnúť a efekty spolu sním. No našťastie sa to neskončilo v ešte väčšiu tragédiu a film si už len udržal mierne nadpriemernú rodinnú zábavu. Oproti predošlému dielu som si už na Bena Kaspiana Barnesa zvykol. 55% - 3*(22.4.2011)

Četla jsem to, takže jsem věděla do čeho jdu. A řekla bych, že je to zfilmované velice dobře, řekla bych, že dokonce většinou podle mých představ, až jsem byla překvapená. Líbilo se mi to nejmíň ze všech (ale to bylo způsobeno plno aspekty, které mi chyběli i v knižní předloze), nejlepší byl Eustace, jeho kecy byli dokonalý. Až jsem litovala, že se změnil v toho draka :D 4*(27.12.2010)

• Adam Bernau

Do třetice všeho zlého, aniž bych musel přihlížet k tomu, jak se tvůrci ztrapňují adaptačními nápady pro ztvárnění těch asi sedmi stran, které jsem z předlohy přečetl, nebo k dalšímu vstupnímu obohacení látky o netušené motivy (tentokrát Edmund snažící se narukovat do armády). Utěšuje mě vědomí, že za nějakých dvacet let bude tento film jasným "must see" pro každého milovníka béčkového fantasy.(28.1.2014)

Po 20 minutách jsem si začal přát, aby celá posádka vplula do zeleného kouře a film skončil. Bohužel se tak nestalo, ale jedno pozitivum se alespoň našlo. Nejotravnější postava v dějinách kinematografie, bratranec Eustac, se proměnil v draka a jeho dementní ksicht tak na hodinu zmizel z obrazovky. Celému filmu chybí nějaký výraznější kladný hrdina, který by celý děj utáhl a komu bychom fandili. Děcka včetně Kaspiana žádné charisma nemají. Kapitolou sama pro sebe je pan režisér. Tak příšerné šermířské souboje jsem snad v žádném áčkovém filmu neviděl. Vůbec první polovina vyznívá neskutečně levně, že si připadáte, jak když koukáte na Nekonečný příběh 3. Druhá polovina už je lepší a zaslouží si alespoň 3 hvězdičky. Ještě k panu režisérovi - ty záběry ruční kamerou byly odporné a laciné.(26.12.2012)

• Tom_Lachtan

Na jednu stranu je hrozná škoda, že tuhle sérii zahubili už dvě studia, ale na druhou stranu Jitřní poutník vede celou narnii do hlubin televiznosti, že na pár místech vypadá jako Xena, akorát s větším rozpočtem, horším scénářem a nulovým počtem vykozených amazonek. Ne, není to odpad, je to průměrné dobrodružné fantasy, ale bohužel na mnoha frontách nefungující a celá výprava je poněkud nudná a absolutně nezajímavá, což je problém adaptace, ne předlohy. Ovšem kdyby sérii natočil někdo znova (a klidně chronologicky, ať zase nemusíme koukat na to, jak děcka lezou do skříně jako na první věc), tak bych se nezlobil.(7.5.2017)

• - Architekt Robison chtěl vzdát hold a díky všem, co na vzniku lodi pracovali, a tak po dohodě s producenty a režisérem nechal pod nápis na vrcholu stěžně vepsat jména všech, kteří se na pracích podíleli. (pavlikv)

• - Tretie pokračovanie Narnie s názvom The Voyage of the Dawn Trader sa predsa len bude realizovať. Hoci tvorcovia prvých dvoch dielov (Disney) od ďalšieho projektu odstúpili, 20th Century Fox prejavilo záujem a už aj podniklo prvé kroky v predprodukcii. Scenár už prepisuje Michael Petroni, ktorý v minulosti zaujal iba snímkou Kráľovna Prekliatych a samotná produkcia má odštartovať už toto leto. Premiéra je zatiaľ stanovená na rok 2010. (Markus)

• - Na závěr producent Adamson shrnuje za všechny: „První film je o vzniku Narnie. Děti znovu přinesou do tohoto světa těžce zkoušeného zlou Bílou čarodějnicí naději. Jsou tam barvy a světlo a před diváky se otvírá nový svět. Druhý díl představuje temnější svět, který ožije díky dětem Pevensieových. A náš nejnovější se vrací zpět k prvnímu dílu. Také objevujeme nový svět. Kouzlo je zpět.” (pavlikv)