Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 108 min

• Tom_Lachtan

Na jednu stranu je hrozná škoda, že tuhle sérii zahubili už dvě studia, ale na druhou stranu Jitřní poutník vede celou narnii do hlubin televiznosti, že na pár místech vypadá jako Xena, akorát s větším rozpočtem, horším scénářem a nulovým počtem vykozených amazonek. Ne, není to odpad, je to průměrné dobrodružné fantasy, ale bohužel na mnoha frontách nefungující a celá výprava je poněkud nudná a absolutně nezajímavá, což je problém adaptace, ne předlohy. Ovšem kdyby sérii natočil někdo znova (a klidně chronologicky, ať zase nemusíme koukat na to, jak děcka lezou do skříně jako na první věc), tak bych se nezlobil.(7.5.2017)

• verbal

Křesťansko - demokratická homofantasy, která donutí člověka přemýšlet, jak by se asi dal nejlíp ukřižovat lev. Nebo proč nevzali na palubu doktora Doolittla, či proč v tom hrají takové nehezké děti? Pan Lewis má tu smůlu, že už si nemůže vykouřit pořádný promotion a donutit ty parchanty nosit trička s Aslanem, chodit do kostela a pištět ve frontě na Vatikánskou premiéru. Vždyť proti Hery Potratovi je to pořád opravdový skvost!(28.1.2011)

• Hellboy

Ať již divák zná nebo nezná Lewisovu knihu, která posloužila filmu za volnou předlohu, bude rozhodně překvapen, že Lucinka a Edmund se ve svém nejnovějším dobrodružství musí postavit..... zelené mlze! Kromě toho je do filmu oproti knize přidána zcela nesmyslná linka s hledáním mečů sedmi ztracených lordů, které jedině mohou zastavit ono zlo za zelenou mlhou. Celý tento pokus o přeměnu poklidné duchovní poutě za nalezením kraje světa a Boha v akční hollywoodsky typizovanou zábavou bohužel nedává smysl.(7.12.2010)

Ničo nové pod slnkom. Opäť po všetkých stránkach priemerné fantasy dobrodružstvo, z ktorého by som to fantasy rád škrtol, pretože až na pár nepodstatných postavičiek a pár trikov nereprezentuje tento žáner takmer nič. Celkovo je príbeh i réžia samotná dosť priemerná a pocit spokojnosti sa láme niekde na hranici 12 rokov. Trápne vyznievajú detské tváre, ktoré sa s vytaseným mečom snažia vyzerať drsne a kvôli prístupnosti sledujeme množstvo šermiarských súbojov a kaskadérskych kúskov, kde nikto nikoho nezabije a krv si môžte iba domyslieť. Je to hlavne pre deti, chápem, ale prečo akčnú scénu vždy podať ako šermiarsky súboj? Záverečné 10-15 min. lúčenie mi tiež išlo na nervy a ako jediné pozitívum som bral herecký výkon a prirodzenosť v prejave Willa Poultera. Ak by som mal 10 rokov, hodnotím štyroma hviezdičkami, už som ale podstatne starší, takže za seba hovorím dve. Deti boli ale spokojné, preto dávam taký rodinný priemer. 50%.(17.11.2011)

Když se vžiju do role dítětě (což mi nedělá problém) nemůžu napsat nic jiného než: dobrá pohádka... Nechápu co někteří řeší. Narnie je prostě určená dětem a tomu kdo má rád dětskou fantazy. Tak k tomu musí přistupovat čtenář knižní předlohy i filmový divák. Když tohle někomu dělá problém, tak tomu se prostě Narnie zamlouvat nebude i když se bude na hlavu stavět. Já na dětství rád vzpomínám, takže jsem se tam zas mile rád nechal Jitřním poutníkem zanést.(14.12.2010)

• - Tretie pokračovanie Narnie s názvom The Voyage of the Dawn Trader sa predsa len bude realizovať. Hoci tvorcovia prvých dvoch dielov (Disney) od ďalšieho projektu odstúpili, 20th Century Fox prejavilo záujem a už aj podniklo prvé kroky v predprodukcii. Scenár už prepisuje Michael Petroni, ktorý v minulosti zaujal iba snímkou Kráľovna Prekliatych a samotná produkcia má odštartovať už toto leto. Premiéra je zatiaľ stanovená na rok 2010. (Markus)

• - Mezi prvním a druhým filmem uplynulo v Narnii 1 300 let a sourozenci Pevensieovi zestárli o jediný rok. Mezi druhým a třetím dílem však uplynulo 14 let, avšak sourozenecké duo bylo opět o jediný rok starší. (pirate)

• - Na závěr producent Adamson shrnuje za všechny: „První film je o vzniku Narnie. Děti znovu přinesou do tohoto světa těžce zkoušeného zlou Bílou čarodějnicí naději. Jsou tam barvy a světlo a před diváky se otvírá nový svět. Druhý díl představuje temnější svět, který ožije díky dětem Pevensieových. A náš nejnovější se vrací zpět k prvnímu dílu. Také objevujeme nový svět. Kouzlo je zpět.” (pavlikv)