Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik

The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 108 min

Ničo nové pod slnkom. Opäť po všetkých stránkach priemerné fantasy dobrodružstvo, z ktorého by som to fantasy rád škrtol, pretože až na pár nepodstatných postavičiek a pár trikov nereprezentuje tento žáner takmer nič. Celkovo je príbeh i réžia samotná dosť priemerná a pocit spokojnosti sa láme niekde na hranici 12 rokov. Trápne vyznievajú detské tváre, ktoré sa s vytaseným mečom snažia vyzerať drsne a kvôli prístupnosti sledujeme množstvo šermiarských súbojov a kaskadérskych kúskov, kde nikto nikoho nezabije a krv si môžte iba domyslieť. Je to hlavne pre deti, chápem, ale prečo akčnú scénu vždy podať ako šermiarsky súboj? Záverečné 10-15 min. lúčenie mi tiež išlo na nervy a ako jediné pozitívum som bral herecký výkon a prirodzenosť v prejave Willa Poultera. Ak by som mal 10 rokov, hodnotím štyroma hviezdičkami, už som ale podstatne starší, takže za seba hovorím dve. Deti boli ale spokojné, preto dávam taký rodinný priemer. 50%.(17.11.2011)

Vzhůru za novým dobrodružstvím v kouzelné Narnii, a i když se jedná o "nejdospělejší" příběh, nad jeho zpracováním převládají mírně rozporuplné pocity. Stačí se totiž podívat na filmografii režiséra Michaela Apteda a divák má hned jasnou představu o tom, jaké je třetí pokračování. Edmund s Lucií nám trochu zestárli a jejich pobyt u strýčka a jeho frackovitého syna (Will Poulter podává nejlepší herecký výkon z celého filmu) v Anglii sužované válkou se rázem změní. Tentokrát se se do Narnie nevstoupí skříní, ale kouzelným "oživlým" obrazem s motivem korábu Jitřní poutník brázdícího moře, jehož posádce velí udatný princ Kaspian, který se mezitím stal králem a naše tři hrdiny uvítá s otevřenou náručí. Jeho lodní posádka čítá třeba přerostlou mluvící krysu a do jejich řad přibude hysterický uřvaný bratranec-zbabělec z anglického venkova, kupodivu píšící si deník, jenž dojde k závěrečnému prozření a s jeho nápravou je spojená i milá pointa v příběhu, kterému ovšem zoufale chybí dobrý vypravěčský rytmus a cit pro gradaci, což u Apteda není žádné překvapení. Na téměř nenapínavé dobrodružné plavbě střetneme řadu hustě digi-pohádkových postav, ale vzhledem k tomu, že nějak zásadně nepromluví do příběhu (poté, co odehrají svou scénu, zmizí tím způsobem, že už o nich ve vyprávění nepadne ani slovo) budí dojem, že ve filmu jsou jen proto, aby se splnil rozpočet a nedošlo k nějakým přebytkům v nákladech. Film má nápadů nepřeberné množství, ale ve zkratkovité Aptedově režii nejméně polovina z nich zanikne, příběh tak ztrácí na poutavosti a síle. Na druhé straně, Apted neselhává ve vykreslení postav a nenásilným stylem umí vtisknout postavě rozmazleného kluka vtipnost a stejně neomylný je v líčení vztahů mezi jednotlivými postavami. V závěrečné bitvě na moři za zvolání pověstné věty "za Narnii" z úst hrdinů " už mně neběžel mráz po zádech, jako kdysi a bylo to dáno tím, že v předchozím ději bylo pokušitelské Zlo (jeho vlivem naši hrdinové zatoužili třeba po moci a fyzické kráse) v podobě zelené mlhy spojené s únosy lidí v Narnii, líčeno dost chabým způsobem a závěrečná "monster" bitva s mořskou nestvůrou sice byla po trikové stránce vyvedená, ale nijak nezvýšila matný divácký prožitek. Spíše vyzdvihla dilema nad závěrečným hvězdičkovým ortelem filmu. Trikaři odvedli dobrou práci a ve filmu je na co se dívat, povinné Aptedovi time-outy, kterých si dával až podezřele mnoho, postupně zabíjely scenáristické originální nápady a nezbylo, než si povzdechnout a dotvořit si je ve vlastní mysli podle vlastní představivosti. Ostatně není vyloučeno, že právě tohle bylo záměrem tvůrců, a sice probudit divákovu fantazii a příběh rozvinout tak, jak se to Aptedovi nepodařilo. Jeho angažování pro akční fantasy byl obrovský přehmat.(22.12.2010)

• verbal

Křesťansko - demokratická homofantasy, která donutí člověka přemýšlet, jak by se asi dal nejlíp ukřižovat lev. Nebo proč nevzali na palubu doktora Doolittla, či proč v tom hrají takové nehezké děti? Pan Lewis má tu smůlu, že už si nemůže vykouřit pořádný promotion a donutit ty parchanty nosit trička s Aslanem, chodit do kostela a pištět ve frontě na Vatikánskou premiéru. Vždyť proti Hery Potratovi je to pořád opravdový skvost!(28.1.2011)

Po 20 minutách jsem si začal přát, aby celá posádka vplula do zeleného kouře a film skončil. Bohužel se tak nestalo, ale jedno pozitivum se alespoň našlo. Nejotravnější postava v dějinách kinematografie, bratranec Eustac, se proměnil v draka a jeho dementní ksicht tak na hodinu zmizel z obrazovky. Celému filmu chybí nějaký výraznější kladný hrdina, který by celý děj utáhl a komu bychom fandili. Děcka včetně Kaspiana žádné charisma nemají. Kapitolou sama pro sebe je pan režisér. Tak příšerné šermířské souboje jsem snad v žádném áčkovém filmu neviděl. Vůbec první polovina vyznívá neskutečně levně, že si připadáte, jak když koukáte na Nekonečný příběh 3. Druhá polovina už je lepší a zaslouží si alespoň 3 hvězdičky. Ještě k panu režisérovi - ty záběry ruční kamerou byly odporné a laciné.(26.12.2012)

Pre porovnanie sa mi jednotka pacila najviac, dvojka menej a tato trojka tak nieco medzitym. Opät su tu plusy a minusy, ale kedze som fanusik fantasy filmov a mam rad plno vizualnych efektov a prekvapeni, ktorych tu bolo celkom dost, tak som sa rozhodol dat aj tu stvrtu hviezdicku. Avsak namiesto styroch surodencov su uz len dvaja spolu s nejakym blbym bratrancom, vdaka ktoremu to malo byt trosku humorne. Zla Biela carodejnica v podani Tildy Swinton sa tu objavila iba na par sekund a magicky Aslan opät iba na chvilku, ale najviac ma sklamala absencia hudby z jednotky, ktora sa mi tak pacila a tu sa objavila iba na konci filmu a to len chvilku. To boli tie minusy, ale ako fantasy dobrodruzstvo sa mi to pacilo a dlho som premyslal, ci 3 alebo 4*, ale uz som sa rozhodol, aj ked skoda, ze mi tato plavba rychlo z hlavy vysumi... 22.12.2010 ________ Ben Barnes - (Král Caspian) +++ Skandar Keynes - (Edmund Pevensie) +++ Georgie Henley - (Lucy Pevensie) +++ Will Poulter - (Eustace Clarence Scrubb) +++ Simon Pegg - (Hlas Reepicheep) +++ Gary Sweet - (Lord Drinian) +++ Arthur Angel - (Rhince) +++ Tony Nixon - (Rynelf) +++ Liam Neeson - (Hlas Aslana) +++ Tilda Swinton - (Biela čarodejnica) +++ Produkcia: Andrew Adamson, Mark Johnson +++ Hudba: David Arnold +++ (Videl v 3D kine 21.12.2010) +++(22.12.2010)

• - Třetí díl ze ságy Letopisů Narnie při rozpočtu $150 milionů první víkend moc nezazářil, když vydělal „jen“ $24 milionů. Zbytek světa byl štědřejší a tak si snímek vydělal celosvětově $400,6 milionů. (pavlikv)

• - Architekt Robison chtěl vzdát hold a díky všem, co na vzniku lodi pracovali, a tak po dohodě s producenty a režisérem nechal pod nápis na vrcholu stěžně vepsat jména všech, kteří se na pracích podíleli. (pavlikv)

• - Mezi prvním a druhým filmem uplynulo v Narnii 1 300 let a sourozenci Pevensieovi zestárli o jediný rok. Mezi druhým a třetím dílem však uplynulo 14 let, avšak sourozenecké duo bylo opět o jediný rok starší. (pirate)