Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 108 min

• Crocuta

Bratranec Eustac je tlama k pohledání a svojí protivností představuje pro Lucku vážného konkurenta. Nic proti křesťanské alegorii, ale podávat poselství filmu tak polopatisticky jako zde, to mi připadá že tvůrci už předem považují diváky za blbce, kterým je třeba všechno důkladně vysvětlit a nejlépe několikrát zopakovat. A těch tisíckrát obehraných klišé a patosu bylo v "Plavě Jitřního poutníka" na můj vkus také až příliš. Ale pár slušných okamžiků by se snad našlo a nad celou sérií zatím určitě není třeba lámat hůl - příště to snad bude lepší...(10.5.2011)

Koncentrace dětského obsazení sice klesla jen o stupínek a průměrný věk protagonistů se příjemně navýšil, ale i tak jsem si třetí návštěvu Narnie s chutí užíval, alespoň po audiovizuální stránce a výpravě. Nováček Eustace sice vypadá jako po liftingu čela a pár silných injekcí botulinu do úst, ale dá se na to zvyknout. "Cameo" Tildy Swinton potěšilo, stejně jako úžasné vizuální a zvukové efekty - ten mořský had fakt naháněl hrůzu. Zkrátka Jitřní poutník mě zavezl do nádherných míst Narnie, kde sice herci neoplývají dvakrát velkým talentem, ale co na tom, když mě halí kritický úsudek sebemenší náznak slušnějšího vizuálního efektu.(26.2.2011)

Myslel som, že to dopadne horšie, ale ešte sa to dá pozerať.150 mil. tam našťastie je vidno aj keď miestami sú efekty trošku slabšie. Zo začiatku cca prvá pol hodinka je zaujímavá, ale potom príde to čoho som sa obával. Chýbala mi tam hudba Harry Gregson-Williamsa, scenár trochu začínal slabnúť a efekty spolu sním. No našťastie sa to neskončilo v ešte väčšiu tragédiu a film si už len udržal mierne nadpriemernú rodinnú zábavu. Oproti predošlému dielu som si už na Bena Kaspiana Barnesa zvykol. 55% - 3*(22.4.2011)

• Jamal

Chvilku nervní a nudný začátek (díky malému rozmazlenému usmrkanci), pak dlouhá cesta za "dobrodružstvím" a hledáním samotného "ZLA" a když mě to celkem začalo bavit, tak byl konec. Škoda, že film neměl spád od samého začátku a prakticky začal až ve dvou třetinách, jinak by to bylo mnohem koukatelnější a zábavnější. u mě 45% s potenciálem mnohem větším. Ale sledovat se na to dalo bez nervů. ...až tedy na ten začátek (( ::(8.2.2011)

Oproti dvojce jasný zlepšení, ale jinak taky žádná sláva. Ze začátku ten kluk na zabití, otravná heroická krysa na zabití a co jako měla bejt ta zelená mlha, co se ve filmech zpravidla používá pro znázornění pšouku? Pak nějaký to svádění ke špatnostem, že, jako například že bys nikdy neměl chtít vypadat jako tvoje sestra, je to totiž hřích. Všechny tyhle věci jsou pro děti výchovný, to jo, ale tohle je prostě moc okatý, skoro jako nějaká zfilmovaná příručka "jak se vyhnout zlu a na co si dát pozor". Symbolismus se naštěstí v příběhu trochu ztratil, takže než se na scéně objeví Aslan (na konci si ho děcka zavolaj a on pomůže, proč to neudělal hned?), dá se i zapomenout, o co tu vlastně jde především. Velký plus je, že krysa odplula na svý pidi-lodičce do země, ze který není návratu. Díky bohu za to. O napětí nemůže bejt řeč, na to je mi až moc jasný, že u filmu pro děti těžko někdo zhyne bídnou smrtí. Linie s drakem se mi docela líbila, konečně aspoň ten drak není hned ztělesnění satanovo. Sem tam i docela fajn scéna se vyskytla a Ben Barnes odhodil image modýlka a nasadil image piráta, což je taky OK. Hudba nic moc, i když scenérie i triky ucházející, ale pro dospěláka nemá Narnie moc co nabídnout. A další velkej problém vidím v postavách, protože krom těch děckejch tam žádná není, a ty děcký za moc nestojí (sláva, že tam nebyl Petr!). Jediná postava, kterou jsem si aspoň trochu oblíbila, je Edmund. No a ten Eustace taky nakonec nebyl tak špatnej, když si přestal stěžovat a na chvíli zklapnul. Takže film se mi vlastně moc nelíbil, ale pak jsem si představila ty děti, tak tohle by je asi mohlo bavit. Myslím, že tak do 12-13 let je to pro ně obstojná zábava. Pak snad budou koukat na něco lepšího. 45%(20.4.2011)

• - Mezi prvním a druhým filmem uplynulo v Narnii 1 300 let a sourozenci Pevensieovi zestárli o jediný rok. Mezi druhým a třetím dílem však uplynulo 14 let, avšak sourozenecké duo bylo opět o jediný rok starší. (pirate)

• - Když kouzelník rozprostře kouzelnou mapu, na jejím okraji se promítá záběr shora na bitvu z prvního dílu Lev, čarodějnice a skříň. (warner)

• - Architekt Robison chtěl vzdát hold a díky všem, co na vzniku lodi pracovali, a tak po dohodě s producenty a režisérem nechal pod nápis na vrcholu stěžně vepsat jména všech, kteří se na pracích podíleli. (pavlikv)