Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 108 min

• Chermy

V novém epickém veledíle na motivy Lewisova návodu, kterak si k bohu najít cestu se dozvíme, že se nás zelená mlha občas pokusí svést k hříchu... Tak si dávejte pozor děti! Jo a Hollywoodská ingredience navrch. K poražení zlé mlhy třeba položit sedm mečů na stůl! Ale jinak to má všechno! Draky, mořský hady, protivnýho spratka, jednonohý trpaslíky...jo a zlenou mlhu.(24.1.2011)

Myslel som, že to dopadne horšie, ale ešte sa to dá pozerať.150 mil. tam našťastie je vidno aj keď miestami sú efekty trošku slabšie. Zo začiatku cca prvá pol hodinka je zaujímavá, ale potom príde to čoho som sa obával. Chýbala mi tam hudba Harry Gregson-Williamsa, scenár trochu začínal slabnúť a efekty spolu sním. No našťastie sa to neskončilo v ešte väčšiu tragédiu a film si už len udržal mierne nadpriemernú rodinnú zábavu. Oproti predošlému dielu som si už na Bena Kaspiana Barnesa zvykol. 55% - 3*(22.4.2011)

• Hellboy

Ať již divák zná nebo nezná Lewisovu knihu, která posloužila filmu za volnou předlohu, bude rozhodně překvapen, že Lucinka a Edmund se ve svém nejnovějším dobrodružství musí postavit..... zelené mlze! Kromě toho je do filmu oproti knize přidána zcela nesmyslná linka s hledáním mečů sedmi ztracených lordů, které jedině mohou zastavit ono zlo za zelenou mlhou. Celý tento pokus o přeměnu poklidné duchovní poutě za nalezením kraje světa a Boha v akční hollywoodsky typizovanou zábavou bohužel nedává smysl.(7.12.2010)

O trochu lepší než Kaspian, ale na výborný první díl to zdaleka nemá. Tentokrát je to celkem zábavné, není to natažené na neúnosnou délku a celkem to odsejpá. Příběh není nic světoborného, ale neurážel mě. To, že se celou dobu snaží porazit jakousi zelenou mlhu symbolizující absolutní zlo je sice zápletka chabá a naivní, ale bylo mi to sympatičtější než příběh v Kaspianovi. Akční scény nejsou tentokrát tak velkolepé jako v minulých dílech (to šetření je vidět všude), ale jsou překvapivě dobře natočené a zábavné. Škoda že ta Lucinka tak vyrostla, hodně jí chybí ta roztomilost z prvního dílu. Nový přírůstek a zřejmě hrdina budoucích dílů Eustác se mi naopak moc líbil, některý jeho hlášky neměly chybu. Celý film je přecpán záplavou všemožných digitálních efektů, u kterých zřejmě převážila kvanita nad kvalitou. I tady je hodně vidět šetření, třeba ten drak je opravdu nechutně umělej, stejně tak některý efekty vody a další věci. Skutečně to dost bije do očí. Ale třeba ta závěrečná příšera se jim celkem povedla. Boj s ní byl celkem zábavný a trochu jsem koketoval se čtyřhvězdou, ale ten závěr s Aslanem to pohřbil. Zbytečný, patetický, dojemzfilmukazící a konečně jsem si při větě "Ve vašem světě mám jiné jméno" uvědomil tu křesťanskou agitku, o který všichni mluví. Škoda, nakonec to bude jen za tři, i když silné. PS: Výborná hudba od Harryho Gregsona-Williamse tu hodně chybí, škoda. /viděno na DVD: 65% a 3*/(24.4.2011)

horší tři, i když byl Kaspian možná tupější, měl aspoň fajn akci a ty sympatičtější starší děti. Tady je sice pěkně odlišný děj, ale je zoufale nudný a všechny postavy až na Eustaca otravné a pitomé. Škoda, tenhle díl v knižní sérii je můj oblíbený a s trochou lepších triků a méně debilního zpracování to mohlo být mnohem lepší. Na další díl jsem každopádně stejně zvědavý. Snad to tentokrát vyjde.(3.4.2011)

• - Tretie pokračovanie Narnie s názvom The Voyage of the Dawn Trader sa predsa len bude realizovať. Hoci tvorcovia prvých dvoch dielov (Disney) od ďalšieho projektu odstúpili, 20th Century Fox prejavilo záujem a už aj podniklo prvé kroky v predprodukcii. Scenár už prepisuje Michael Petroni, ktorý v minulosti zaujal iba snímkou Kráľovna Prekliatych a samotná produkcia má odštartovať už toto leto. Premiéra je zatiaľ stanovená na rok 2010. (Markus)

• - Mezi prvním a druhým filmem uplynulo v Narnii 1 300 let a sourozenci Pevensieovi zestárli o jediný rok. Mezi druhým a třetím dílem však uplynulo 14 let, avšak sourozenecké duo bylo opět o jediný rok starší. (pirate)

• - Když kouzelník rozprostře kouzelnou mapu, na jejím okraji se promítá záběr shora na bitvu z prvního dílu Lev, čarodějnice a skříň. (warner)