Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik

The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2010, 108 min

No, začátek mě hned přesvědčil, že pujde o mnohem lepší podívanou, než u slabé dvojky, jenže rázem jsem zpozoroval, že s kamerou nebude něco v pořádku. Když jsem se pak podíval na kameramana, bylo mi jasné, že někdo kdo točil i odpadový Slipstream, tak nebude ani jiný jeho film žádný zázrak. Taky jsem s tím zápasil celý film a dost mi právě znechutil konečný zážitek.(7.9.2014)

Velké překvapení! Dávno jsem se smířil s tím, že Letopisy ve filmové podobě Pána prstenů nedoženou, i s tím, že předloha se bude lišit výrazně již proto, aby film byl pro celou rodinu. Smíšené pocity se rozplynuly hned na začátku. Poetická kamera nás zavede do kouzelného světa, kde je možné vše. Cesta obrazem na zdi více než povedená, obrazy s Jitřním poutníkem na moři by se daly rámovat. Eustac je úžasně nesnesitelný spratek, přesně jako v knize. Ostrovy, architektura a Drak! Výtvarná práce s kamerou lahodí oku ( viděno v 2D). A kdepak se tvůrci inspirovali, když vytvářeli báječného mořského draka? V Abaratu Cliva Barkera ( 1.díl - BB art 2004, str.242)! Kdo jiný by také vymyslel tak nádherně hnusné monstrum - díky za něj. Jen jako dítě bych asi prožil několik nocí ve společnosti nočních můr...Jestliže mne předchozí díl nechal chladným, pak tento jsem si užil.(5.4.2011)

Od třetího pokračování Narnie jsem nic nečekal, respektive čekal - čekal jsem zase to samé, další průměrný fantazy film/pohádku s nepovedenými efekty a nepřesvědčivými hereckými výkony. Tenhle zatím poslední díl ságy podle knih C. S. Lewise mě mile překvapil. První polovina filmu byla celkem slabá a herectví se tu ocitá na prahu, řekl bych seriálové pohádkové tvorby, ale druhá polovina je silnější a celkově povedenější. Musím říct, že se tvůrci poučili z předchozích chyb a triky jsou už konečně na velmi kvalitní úrovni. Barevné lokace jsou nádherné, fantazy postavy pohádkově reálné. Jitřní poutník na moři aj., to jsou všechno oku lahodící záběry, kamera tedy na jedničku. Georgie Henley vyspěla stejně jako její postava Lucky a v Narnii jí to tak sluší více než jiným. V předchozích dílech mi právě Lucinka a její protagonistka dost vadily, v tomhle díle je tomu naopak a jde o další milé překvapení. Pokud vezmu tedy třetí díl jako pohádku, protože jako pohádka byla Narnie napsána, jde o zdařilé filmové zpracování na rozdíl od jiných podobných. Jestli budou další díly stejné nebo lepší, tak se zlobit nebudu, cesta zpět by byla už horší. V konkurenci filmů jako: Hvězdný prach, Zlatý kompas, Harry Potter atd. se tenhle díl rozhodně neztratí. Jenom škoda, že další díl je plánován tuším na r. 2014, tudíž než se dokončí celá sága, budu již starý muž :-D(25.5.2011)

Komornější a méně směšné než Princ Caspian, sevřenější a méně otravné. Dokonce počet mluvících a bojujících zvířat se drží relativně na snesitelné míře, digitální triky nejsou nijak extra směšné a Arnoldova hudba občas hezky pracuje s Gregsonovými motivy z prvního dílu, bohužel původní melodie moc zapamatováni hodné nejsou.(12.2.2011)

• Adam Bernau

Do třetice všeho zlého, aniž bych musel přihlížet k tomu, jak se tvůrci ztrapňují adaptačními nápady pro ztvárnění těch asi sedmi stran, které jsem z předlohy přečetl, nebo k dalšímu vstupnímu obohacení látky o netušené motivy (tentokrát Edmund snažící se narukovat do armády). Utěšuje mě vědomí, že za nějakých dvacet let bude tento film jasným "must see" pro každého milovníka béčkového fantasy.(28.1.2014)

• - Mezi prvním a druhým filmem uplynulo v Narnii 1 300 let a sourozenci Pevensieovi zestárli o jediný rok. Mezi druhým a třetím dílem však uplynulo 14 let, avšak sourozenecké duo bylo opět o jediný rok starší. (pirate)

• - Mezi filmem a knihou lze najít několik rozdílů. Ve filmu například dostane posádka za úkol položit sedm mečů na Aslanův stůl, aby porazili zelenou mlhu. V knize se však tyto meče vůbec nevyskytují. (Lokitre)

• - Tretie pokračovanie Narnie s názvom The Voyage of the Dawn Trader sa predsa len bude realizovať. Hoci tvorcovia prvých dvoch dielov (Disney) od ďalšieho projektu odstúpili, 20th Century Fox prejavilo záujem a už aj podniklo prvé kroky v predprodukcii. Scenár už prepisuje Michael Petroni, ktorý v minulosti zaujal iba snímkou Kráľovna Prekliatych a samotná produkcia má odštartovať už toto leto. Premiéra je zatiaľ stanovená na rok 2010. (Markus)