3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

DannyBoy80

Bezdějový film o naprostém hovně. O blbečkovi co nevěděl co je život a ke všemu pronášel své bezduché plky. Nevím koho takové postavy přivádějí k myšlence o nich točit film. Takovou sračku můžem stvořit jenom v čechách. Jediná hláška mě zaujala: s něžnou opatrností prdím, abych se neposral, a já se málem posral nudou. Navíc naprosto nechutně cudný film. ()

ondrula

Film je takovej nějakej křečovitej, postavy umělohmotný a nevěrohodný, dějové situace naivní a nereálné. A Hádek je jako vždycky na pěst. ()

tterez

Lva bych tomu nedala, nenadchlo mě to. Na druhou stranu kromě Želary se mi česká dramata nikdy moc nelíbila..takže to u mě 3 sezony v pekle ustály ještě obstojně. Češi umí komedie, tak sem s nima! ()

MkSallam

V rámci audiovizuální podoby JO, v rámci příběhu NE. Další český film, jehož forma vypadá k světu a stojí za to vidět v kině, bohužel bez dobrého příběhu. Ten je nevýrazný až běda, nabízí dávku zcela běžných zvratů a pohromadě ho drží hlavně dobří herci (pokud vám hádek přijde v úvodu hroznej, počkejte, on totiž takového "troubu" hraje), případně béčkové básnění. Za jakousi ideu ve filmu ovšem můžete považovat maximálně tak..... HOVNO..... (film se v tomhle ohledu sám vystihuje). ()

chim.chim

Výborný film, Tomáš Mašín se fakt vytáhl. Takové vážnější pojednání o tom, co bylo. A takovýchto připomínek oněch časů jako varování není nikdy dost, zvlášť dneska, kdy už se zase objevuje tolik fanatiků. Nad nespravedlností, která smýkala naší zemí, jsem opět zaplakala. Navíc, film má opravdu svou hodnotu, výprava (v našich podmínkách) určitě zajímavá a Kryštof Hádek i Karolína Gruszka mě okouzlili. ()

KatRi

Pro svérázné povahy mám pochopení, nicméně Bondy pro mě byl a je stále hodně nezajímavou a nepochopitelnou osobou. Ať ho tedy Hádek hraje sebelépe, nedokážu si k postavě vytvořit ani jakýsi ambivalentní vztah, prostě mě nezajímá a sledovat jeho osudy mě naprosto iritovalo. Jeho sebestřednost, jíž si na sebe strhl pozornost, se odráží i v ději filmu, kde by člověk mohl vše pozorovat jaksi příjemněji i přínosněji v kontextu. je nám představena velmi zajímavá postava (insiprace Závišem Kalandrou), jenže kdykoli vás něco zaujalo, byl tu zpátky dandy Bondy a jeho hovna a sračky a "poezie". Pro mě utrpení, přes které jsem si nemohla nevšimnout kvalitního zpracování. Vizuálně velmi zajímavé scény v ateliéru i u Jany v bytě. ()

D3VIL

80% - Po dlouhé době konečně velmi zdařilý český film, nezbývá než pochválit oba hlavní aktéry, zajímavou kameru a povedený dabing Karoliny Gruzske. Do budoucna Hádkovi přeji více podobně povedených rolí. ()

sona123

Teda, je mi to fakt líto, ale mně se to tak strašně nelíbilo. A to jsem na ten film čekala tak dlouho, schovávala si ho na tu správnou chvíli...a když přišla, úplně mě to minulo. Co to sakra bylo za blábol? Jasně, Hádek vypadá báječně a celé to pojednává o vážné době, takže nějakou hodnotu to má...ale ta forma??? Co tím chtěl básník (jo, a ty básně!!!) říct? Takže ono bylo chvílemi peklo tohle veledílo sledovat. Někdy méně je více, řekla bych. ()

mira007

Bylo to takové milé nekonfliktní pokoukání s jedním výbuchem smíchu. Vždycky oceňuji, když je v Čechách pokus o film v historických kulisách. Nejdražší na tom filmu byla asi scéna když jde hlavní hrdina po rozlehlé ulici plné dobových aut, výloh, rekvizit a spousta lidí oblečených dobově. To já ocením vždycky. ()

ArthasKarfa

Vítejte na počátku komunistického útlaku a persekucí, do světa ostnatých drátů, "STBáckých" výslechů a protistátních zatýkání, Vás uvede první pozér světa Egon Bondy! Zajímavě zpracovaný snímek, který zachycuje situaci kolem února 48 a dál se plaví na vlně událostí spjaté s rudou hvězdou, která silně konkuruje stoupající a velmi idealizované hvězdě marxisty Bondyho....nudit se nebudete. ()

bobstock

Trpké procitnutí mladého intelektuálního snílka do přicházející doby rudých praporů. I přesto, že zde mnoho uživatelů film neskouslo. Já si s chutí připiju toho trocha sladkého vína, co mi ještě zbylo. Když se totiž někdo rozhodne pustit káblík a udělat film s citem, vznikne něco zvláštního, smyslného, neodolatelného s působivou atmosférou. Něco, co někdo nechtěl odfláknout a tak to má být. Krásný vizuál, hudba, výkony, scénář...Někdy je prostě lepší vzpomenout si na tu žirafu, která stojí venku na ulici a čudí cigáro. 80% ()

Jacek

To Tetsuo: Ale hovno. Bondy by prostředníček vytrčil tak jako tak. A že je to reklamní uměníčko? Jo, je to obrazově efektní a líbivé. Ale tím se to spláchnout nedá. Není podstatné, kým ten příběh byl inspirovaný. Funguje samonosně. Bondyho netřeba znát. A se „skutečným Bondym“ nakonec netřeba srovnávat. Podstatné je, řekl bych, že v případě tohoto filmu není nutno řešit, jestli je to technicky a herecky zvládnuté, neb to je, a že si tu můžeme dovolit na domácí poměry luxus – bavit se o tom, jestli se s tím, co a jak Mašínův debut říká, lze či nelze souhlasit. Jestli tu atmosféra tísně konce čtyřicátých let funguje, jak má, a jestli je ta proměna, kterou postava hraná Kryštofem Hádkem podstupuje, věrohodná. Osobně říkám: pro mě je to snad až příliš učesané, snad až málo syrové, ale na prostředníček to fakt není. Je to na pár piv a na hádku. A to je dobře. ()

Saintes

Velmi příjemné vytržení z hrůzy české kinematografie, která je schopná plodit filmy typu Veni, Vedi, Vici. Hádek jakožto rebelující intelektuálně vulgární umělec Ivan Heinz s cigaretou v koutku úst mne snad okouzlil víc i než půvabná Jana Karoliny Gruszké, a podobně mě dostal i jejich nezávazný, zběsilý milostný život... který jsem jim svým způsobem v podstatě záviděla. + + + + + Znalost osobnosti a díla bohémského Egona Bondyho sice dojem z filmu umocní, ale není k jeho sledování nezbytná. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti