Skin

Skin

Drama / Historický

Nizozemsko, 2008, 85 min

• Schuldiner

Chtěl jsem dát nejdřív tři hvězdy, ale je to fakt dost přeplácaný takovejma těma stereotypama v chování a jednání některých skupin lidí. Ať z pohledu židů, skinů, nácků (tam je těch klišé nejvíc), vězňů, nebo i všeobecně mladejch lidí.. Přitom ale jako rodinný drama to je moc dobrý. Je to takovej o dost horší Kult hákového kříže. Ale za vidění to stojí.(22.4.2013)

Velmi abiciózní nápad zobrazit přerod židovského mladíka, jehož rodina je hluboce postižena zážitky z holocaustu, ve fašistického skina, který by však k uvěřitelnosti zřejmě potřeboval, silnější osobnosti, jak režijní, tak herecké. Nevěřím otci, jeho absolutní neochotu přemýšlet o svém synovi, stejně jako nevěřím synovi, že oním přerodem z druhotné oběti koncentráku ve fašistu skutečně prošel. Příběh je kroucen násilím, postavy šustí papírem. Sousto bylo prostě příliš veliké. Kdyby nebylo zrovna tohoto námětu, hodnotil bych ještě níže.(17.6.2009)

Je rok 1979 a právě se odehrává příběh ne zrovna vzorného, v jádru však milujícího svou matku, dospívajícího sedmnáctiletého chlapce, který ujíždí na punku & ska a táhne se s partou skinů. Jeho otec je žid, přeživší holocaust nacistů, navíc s chatrnou pamětí a matka trpí vážnou nemocí. Když se u ní choroba projeví, mladistvý představitel jménem Frankie se vzápětí na to ještě více rozvášní a problémová skupina skinů ho svým agresivním chováním zavede na scestí, odkud je cesta za katr hned za rohem. Snímek nám zobrazuje dvě časové roviny, to co se s Frankiem stalo a co se odehrálo předtím. Trochu paradoxní jsou jeho dlouhé vlasy (je teprve ve fázi konverze), což později řádně napraví a dalším nezvyklým faktem je jeho dobrý kamarád, jehož barva pleti je pokryta tím nejtmavším odstínem čili černou. K celkové atmosféře přispívá i pěkný ambientní hudební doprovod. Na filmu je vidět, že neoplýval zrovna velkým rozpočtem, ale nikterak to nevadí, na pouliční holandské drama to ani není třeba a na snímku se to nepodepsalo. (6/10)(5.12.2008)

WHEN A SKINHEAD WALKS DOWN THE STREET! Dost dobrý film. Frankie, na to že byl chcípák, tak byl hodně ostrej. Uměl rány dávat a příjmat, ale trošku se mu to v hlavě pomotalo a posral se mu život. Vězení si ale dával s prstem v nose a závěr filmu je dokonalý. Spoiler: Zase je se svým kámošem a život mu oplací stejnou minci. A ta linka s mámou a otcem tomuto filmu ještě dodává emoce a tak se nejedná jen o další snímek o klukovi, který byl náckem a pak se polepšil.(30.12.2018)

Možná důvěryhodnější než srovnatelný Svatý boj, ale přesto mě tu zrazilo, že zatímco ve Svatém boji Goslingova postava svou totožnost tajila, tak tady židovský původ náckům na škodu nebyl. Jinak ten přechod ze synka Davidova do tábora antisemitů mi přišel celkem realisticky podaný a vzhledem k postavě ukňouraného otece posedlého válečnými útrapami i docela pochopitelný. Ačkoliv právě postava otce mi v tomto případě přišla jako nejslabší článek, protože byla neskutečně špatně zahraná. Naopak se mi líbil hlavní popubertální hrdina, kterou svou roli zvládl s přehledem. A hlavně - překvapivě se nekonalo žádné přehnané moralizování, což si zaslouží palec nahoru. 80%(8.12.2012)

• - Film se měl původně jmenovat podle hlavního hrdiny Frankie E. 1980. Nakonec však tvůrci název změnili, aby nebyl podobný nizozemskému snímku Dennis P. (2007), který měl premiéru o rok dříve. (skudiblik)