Zlatá šedesátá

Česko, (2009–2015), 37 h 3 min (Minutáž: 57 min)

Miloš Forman, Otakar Vávra, Juraj Herz, Věra Chytilová, Hynek Bočan, Ladislav Helge, Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Jan Kačer, Jan Švankmajer (více)

Série(2) / Epizody(39)

O fenoménu, světově známém jako "československý filmový zázrak," tedy o nové vlně 60. let, bylo popsáno mnoho papíru a zájemci o podrobné informace stačí zadat dotaz do některého z webových prohlížečů a jistě si udělá sám pořádek v politicko-kulturně-společenských souvislostech. Novinkou je ale dokumentární projekt publicisty Jana Lukeše a producenta Čestmíra Kopeckého "Zlatá šedesátá", který přichází na svět jako koprodukce Kopeckého První veřejnoprávní, České televize a Slovenského filmového ústavu. (Česká televize)

Bombadil

Otakar Vávra ***,Miroslav Ondříček *****,Albert Marenčin **,Hynek Bočan ****,Jan Kačer *****,Jan Švankmajer ***** ()

Jarda68

Každá významná osobnost našeho filmu zde dostala svůj díl.Inspirující,fascinující i znechucující zároveň...90% ()

Rubicius

Zdravíčko. Cyklus je silně nevyvážený, už to tu někdo napsal, některý díl je lepší, jiný horši. Výrazně závisí na charakteru daného tvůrce. Pokud je zajímavější, a vypraví poněkud více pro lidi, dil je lepší a obráceně. Budu hodnotit viděné díly. Miloš Forman, Otakar Vávra (neviděl jsem a mrzí mě to a moc), Herz 5/5 zajimavě se dostal k filmu a hlavně na režisérskou stoličku, Ondříček 4/5, Chytilová - filmy skvele, hlavně Sedmikrásky, ale vyprávěla někdy trošku o nicem 3/5 (asi hodně se mi do hodnocení promítá ten nasledný snímek o jejích osudech, nedokážu už rozlišit, co bylo tam a co tam), Hynek Bočan me neskutečně překvapil, takže 5/5 (dal bych i šest a Čest a slávu chci moc vidět), Ladislav Helge vůbec jsem ho neznal, a nelituju že jsem se díval na tento díl 5/5, Jiří Menzel 5/5, Milota 4/5 ten se krásně sebekriticky zhodnotil a nedivím se mu, že lituje odmítnutí Romance pro křídlovku, Jan Kačer 4/5, Švankmajer - nazývejte mě bláznem či ignorantem, ale na můj vkus se často pohyboval za hranici mého chápaní, jsem vzděláním chemik, a povídaní moc o umelěckých prostředcích a imaginaci opravdu šlo mimo mě, pouze za film zahrada, z nehož jsem videl malou čast davam 1/5 (na víc jsem opravdu neměl kvůli slečne čas). Lubor Dohnal poutavě vyprávěl, vůbec si nehlídal hubu, a měl jasno, takže 4/5, dal bych o jednu víc, ale občas utekl hodně mimo. Jan Nemec - zvlastni osoba. Vedel co chce tocit a proc to chce tocit, mozna na nekoho pusobi moc samolibe, ja ho beru jako neznameho cloveka bez predsudku. Jeho povidani bylo hezke a srozumitelne, takze mu davam 4/5. ()

marsulka

viděla jsem bohužel jen díl o Věře Chytilové, tak hodnotím jen ten, zpracování na mne působí velmi pohodově, M. Šulík prakticky nechává Chytilovou "jen" mluvit o sobě a své tvorbě, a je na divákovi, ať si názor na ni udělá sám; nevkládá žádné jiné názory/protinázory, což je plusem i mínusem zároveň, záleží na úhlu pohledu, mě to vyhovovalo a jen mě utvrdilo v mých sympatiích k Chytilové, která umí a ví, co chce a nikdy nebyla a není žádná cukrová panenka (paradoxem je, že jejím filmům moc nerozumím, resp. nejsou mým šálkem kávy) :) ()