Zlatá šedesátá (TV seriál)

Golden Sixties

Dokumentární

Česko, 2009–2015, 37 h 3 min (Minutáž: 57 min)

Miloš Forman, Otakar Vávra, Juraj Herz, Věra Chytilová, Hynek Bočan, Ladislav Helge, Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Jan Kačer, Jan Švankmajer, Drahomíra Vihanová, Jan Schmidt, Lubor Dohnal, Jan Němec, Eduard Grečner, Karel Vachek, Jiří Krejčík, Stanislav Milota, Ivan Balaďa, Vojtěch Jasný, Dušan Hanák, Ivan Passer, Vít Olmer, Miroslav Ondříček, Albert Marenčin, Igor Luther, Milan Lasica, Pavel Landovský, Iva Janžurová, Marián Bielik, Ivan Palúch, Oľga Šalagová, Jana Plichtová, Karel Mareš, Theodor Pištěk ml., Ivan Popovič, Jiřina Lukešová, Karel Černý, Juraj Šajmovič, Ivan Šlapeta, Václav Šašek, Jiří Stránský, Karol Sidon, Arnošt Lustig, Vladimír Páral, Jiří Suchý, Pavel Hobl, Dušan Trančík, Miloslav Luther, Antonín Kachlík, Andrej Barla, Ladislav Smoček, Zdeněk Mahler, Jaromír Šofr, Jiří Blažek, Zdeněk Lstibůrek, Peter Solan, Marta Kubišová, Jaromír Hanzlík, Jan Lukeš, Jiřina Bohdalová, Michael Havas, Ivan Vyskočil, Táňa Fischerová, Ladislav Mrkvička, Jan Klusák, Ján Kadár (a.z.), Elmar Klos (a.z.), Karel Kachyňa (a.z.), František Vláčil (a.z.), Štefan Uher (a.z.), Pavel Juráček (a.z.), Elo Havetta (a.z.), Antonín Máša (a.z.), Ester Krumbachová (a.z.), Jaroslav Papoušek (a.z.), Evald Schorm (a.z.), Jaromil Jireš (a.z.), Jan Bernard, Ivan Klimeš, Stanislava Přádná, Vladimír Skalský, Ivan Vyskočil, Hana Jirešová, Michal Pavlata, Tomáš Škrdlant, Luděk Munzar, Magda Vášáryová, Jan Schmidt (a.z.)

Ťažko hodnotiť 26-dielny seriál po prvom diely, ale nedá mi to inak. Samotný koncept nie je ničím objavný (BBC) a závisí najmä od človeka, ktorý tam sedí a hovorí - a hlavne - ako hovorí. Viem si celkom dobre predstaviť, že sa tam objavia aj dvaja ľudia, aby sa do toho dostalo viac (slovnej) akcie - to je to, čo Forman nepotreboval. Lenže Forman nehovoril len zaujímavé veci, on ich vedel aj dobre podať. Navyše sa obávam, že celý cyklus je odsúdený na skorý zánik. Normálneho konzumného diváka totiž zaujme len ťažko a študentov scenáristiky či zarytých filmofilov je v našich krajinách pomerne málo na to, aby ho utiahli. ;-)(3.1.2009)

Velice kladně nahlížím tento dokumentární seriál, který přibližuje dobu ztracenou, avšak ne zapomenutou, nesmíme zapomínat, na vyjímky tito lidé zde vystupující hráli velkou roli v českém filmu a někteří jej zásadně formovali a neméně tak spoluvytvářeli příjemnější společenské prostředí v tehdy zapáchající ztuhlé režimové zemi, kde nikdo nesměl nic říci tak, jak si myslel..!(27.6.2009)

Už jenom za ten nápad dotažený pořádně by ČT zasloužila velkou pusu. Velmi informativní cyklus. Některé díly mě sice zas tak nebavily (Ondříčkovi vůbec nebylo rozumět) a ten text na konci jsem nikdy nestihl přečíst. Moje oblíbené díly byly s Formanem, Herzem, Chytilovou, Bočanem, Menzelem, Kačerem, Švankmajerem, Milotou, Němcem. U hodně tvůrců mi bylo líto, že dokument dál nepokračuje skrz jejich celou tvorbu, protože by si to určitě zasloužili. Minimálně historky Menzla, Chytilové a Herze o válčení s Barandovem o projekty by stály za celovečerák :) Snad nás čekají Zlatá normalizační sedmdesátá, haha. Díky moc, ČT, tohle byl přesně úkol pro tebe a opřela ses do toho festovně. Příště míň ukázek a víc informací, prosím. :)(20.8.2009)

• E=mc2

Pozrel som si o Formanovi. Nič čo by som o ňom už nevedel som sa nedozvedel. Všetky tie historky sú v knihe, Co já vím, aneb co mám dělat když je to pravda :) Na ostatných sa pozriem neskôr, i keď ma hlavne zaujíma len ten Forman, pretože je to najlepší česko-slovenský režisér aký kedy bol a jeden z najlepších svetových režisérov aký kedy boli. :)(4.3.2012)

videné dokumenty o Uherovi a Havettovi. To, čo sa dočítate v knihách o slovenskej kinematografii tu máte logicky pútavejšie podané, s neoceniteľnými komentármi tvorcov, kapacít z rady vedcov a dobových komentárov. Ako pohybliví a rozprávajúci ľudia na plátne nám títo režiséri, kameramani a herci pripadajú skutočnejší, ako na fotografiách, čím si k nim možno vytvoríte osobnejší vzťah. Trochu škoda, že pri Uherovi končíme rokom 1971, zaujímavé a legendárne filmy tvoril aj neskôr, lenže to by bol dokument na tri hodiny a táto séria sa predsa volá Zlaté šesťdesiate.(26.3.2015)

• - Celý projekt vznikal více než deset let. Celkem se uskutečnilo 33 natáčecích dnů v osmi etapách, a to v Praze na FAMU, v ateliéru na Vinohradech, v La Fabrice, v ateliéru Vachler Art Company a ve Slovenském filmovém ústavu v Bratislavě . [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - První natáčecí den proběhl 29. 10. 2003 s Otakarem Vávrou, zatím poslední natáčecí den 25. 6. 2008 s Vojtěchem Jasným. (ZDROJ: Ofic. stránky projektu) (DaViD´82)