Zlatá šedesátá (TV seriál)

Golden Sixties

Dokumentární

Česko, 2009, 39x57 min

Miloš Forman, Otakar Vávra, Juraj Herz, Věra Chytilová, Hynek Bočan, Ladislav Helge, Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Jan Kačer, Jan Švankmajer, Drahomíra Vihanová, Jan Schmidt, Lubor Dohnal, Jan Němec, Eduard Grečner, Karel Vachek, Jiří Krejčík, Stanislav Milota, Ivan Balaďa, Vojtěch Jasný, Dušan Hanák, Ivan Passer, Vít Olmer, Miroslav Ondříček, Albert Marenčin, Igor Luther, Milan Lasica, Pavel Landovský, Iva Janžurová, Marián Bielik, Ivan Palúch, Oľga Šalagová, Jana Plichtová, Karel Mareš, Theodor Pištěk ml., Ivan Popovič, Jiřina Lukešová, Karel Černý, Juraj Šajmovič, Ivan Šlapeta, Václav Šašek, Jiří Stránský, Karol Sidon, Arnošt Lustig, Vladimír Páral, Jiří Suchý, Pavel Hobl, Dušan Trančík, Miloslav Luther, Antonín Kachlík, Andrej Barla, Ladislav Smoček, Zdeněk Mahler, Jaromír Šofr, Jiří Blažek, Zdeněk Lstibůrek, Peter Solan, Marta Kubišová, Jaromír Hanzlík, Jan Lukeš, Jiřina Bohdalová, Michael Havas, Ivan Vyskočil, Táňa Fischerová, Ladislav Mrkvička, Jan Klusák, Ján Kadár (a.z.), Elmar Klos (a.z.), Karel Kachyňa (a.z.), František Vláčil (a.z.), Štefan Uher (a.z.), Pavel Juráček (a.z.), Elo Havetta (a.z.), Antonín Máša (a.z.), Ester Krumbachová (a.z.), Jaroslav Papoušek (a.z.), Evald Schorm (a.z.), Jaromil Jireš (a.z.), Jan Bernard, Ivan Klimeš, Stanislava Přádná, Vladimír Skalský, Ivan Vyskočil, Hana Jirešová, Michal Pavlata, Tomáš Škrdlant, Luděk Munzar, Magda Vášáryová

Obsahově nesmírně smysluplný počin, ovšem tak nějak >vyrobený< poněkud jalovou formou... Holt se nepíšou leta >šedesátá< a zlato dávno není tím, co se třpytí... Nu ano, Martin Šulík prostě není Miloš Forman, Otakar Vávra, Juraj Herz, Věra Chytilová, Hynek Bočan, Ladislav Helge, Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Jan Kačer, Jan Švankmajer, Drahomíra Vihanová, Jan Schmidt, Lubor Dohnal, Jan Němec, Eduard Grečner, Karel Vachek, Jiří Krejčík, Stanislav Milota, Ivan Balaďa, Vojtěch Jasný, Dušan Hanák, Ivan Passer... A nenaděláme už ničeho... - - - P.S. Ejhle! První veřejnoprávní s.r.o. ... No, asi tak nějak, svatá sprostoto... :-[ - - - P.P.S. Stačilo se dívat 30.1. na nominační večer Českých lvů, že...:-( - - - P.P.P.S. Na to předávání (7.3.) se už dívat nedalo vůbec. Jen sračky a krámy... :-o.. Ale to už je o něčem jiném... - - - - - (Vídáno průběžně za sobotních večerů roku devět na ČT2, komentář zde jako dvaadvacátý - 31.1.2009)(31.1.2009)

Bezesporu je to výborný nápad, ale aby to bylo dokonalé, chtělo by to dodat k jednotlivým monologům nějakou reflexi. Mne by zajímalo například i to, jaký ohlas měl ten který film jak u diváků, tak u kritiky. Také mám výhrady k výběru: někteří režiséři tu mají dva filmy, někteří tu úplně chybí. Není tu zastoupen Jaromil Jireš (Žert) nebo Karel Kachyňa (třeba Kočár do Vídně). Já vím, že s nimi už nikdo rozhovor neudělá, ale možná by se našel někdo, kdo je ještě schopný promluvit, ne u každého filmu přece hovoří jeho režisér. Třeba to skutečně nešlo, nevím. Jinak mají jednotlivé díly přirozeně kolísavou úroveň. Jde už třeba jen o to, že každý z těch lidí má jinou schopnost něco zajímavě sdělit. Ale to vše jsou jen drobné připomínky, já jsem jinak s tímto cyklem velmi spokojen.(20.3.2009)

• E=mc2

Pozrel som si o Formanovi. Nič čo by som o ňom už nevedel som sa nedozvedel. Všetky tie historky sú v knihe, Co já vím, aneb co mám dělat když je to pravda :) Na ostatných sa pozriem neskôr, i keď ma hlavne zaujíma len ten Forman, pretože je to najlepší česko-slovenský režisér aký kedy bol a jeden z najlepších svetových režisérov aký kedy boli. :)(4.3.2012)

Česká televize konečně připravila projekt, který má smysl! Půl roku budeme moci sledovat autory, kteří se zásadním způsobem zapojili do tzv. československého filmového zázraku, který se zjevil v 60. letech, v době uvolňování komunistické moci. První díl nám představil Miloše Formana a ten hodnotím jasně 100%. A ty další vesměs taky :-) Po čase ubírám jednu hvězdu na 4.(10.5.2009)

Velice kladně nahlížím tento dokumentární seriál, který přibližuje dobu ztracenou, avšak ne zapomenutou, nesmíme zapomínat, na vyjímky tito lidé zde vystupující hráli velkou roli v českém filmu a někteří jej zásadně formovali a neméně tak spoluvytvářeli příjemnější společenské prostředí v tehdy zapáchající ztuhlé režimové zemi, kde nikdo nesměl nic říci tak, jak si myslel..!(27.6.2009)

• - Celý projekt vznikal více než deset let. Celkem se uskutečnilo 33 natáčecích dnů v osmi etapách, a to v Praze na FAMU, v ateliéru na Vinohradech, v La Fabrice, v ateliéru Vachler Art Company a ve Slovenském filmovém ústavu v Bratislavě . [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - První natáčecí den proběhl 29. 10. 2003 s Otakarem Vávrou, zatím poslední natáčecí den 25. 6. 2008 s Vojtěchem Jasným. (ZDROJ: Ofic. stránky projektu) (DaViD´82)