Zlatá šedesátá (TV seriál)

Golden Sixties

Dokumentární

Česko, 2009, 39x57 min

Miloš Forman, Otakar Vávra, Juraj Herz, Věra Chytilová, Hynek Bočan, Ladislav Helge, Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Jan Kačer, Jan Švankmajer, Drahomíra Vihanová, Jan Schmidt, Lubor Dohnal, Jan Němec, Eduard Grečner, Karel Vachek, Jiří Krejčík, Stanislav Milota, Ivan Balaďa, Vojtěch Jasný, Dušan Hanák, Ivan Passer, Vít Olmer, Miroslav Ondříček, Albert Marenčin, Igor Luther, Milan Lasica, Pavel Landovský, Iva Janžurová, Marián Bielik, Ivan Palúch, Oľga Šalagová, Jana Plichtová, Karel Mareš, Theodor Pištěk ml., Ivan Popovič, Jiřina Lukešová, Karel Černý, Juraj Šajmovič, Ivan Šlapeta, Václav Šašek, Jiří Stránský, Karol Sidon, Arnošt Lustig, Vladimír Páral, Jiří Suchý, Pavel Hobl, Dušan Trančík, Miloslav Luther, Antonín Kachlík, Andrej Barla, Ladislav Smoček, Zdeněk Mahler, Jaromír Šofr, Jiří Blažek, Zdeněk Lstibůrek, Peter Solan, Marta Kubišová, Jaromír Hanzlík, Jan Lukeš, Jiřina Bohdalová, Michael Havas, Ivan Vyskočil, Táňa Fischerová, Ladislav Mrkvička, Jan Klusák, Ján Kadár (a.z.), Elmar Klos (a.z.), Karel Kachyňa (a.z.), František Vláčil (a.z.), Štefan Uher (a.z.), Pavel Juráček (a.z.), Elo Havetta (a.z.), Antonín Máša (a.z.), Ester Krumbachová (a.z.), Jaroslav Papoušek (a.z.), Evald Schorm (a.z.), Jaromil Jireš (a.z.), Jan Bernard, Ivan Klimeš, Stanislava Přádná, Vladimír Skalský, Ivan Vyskočil, Hana Jirešová, Michal Pavlata, Tomáš Škrdlant, Luděk Munzar, Magda Vášáryová

Už jenom za ten nápad dotažený pořádně by ČT zasloužila velkou pusu. Velmi informativní cyklus. Některé díly mě sice zas tak nebavily (Ondříčkovi vůbec nebylo rozumět) a ten text na konci jsem nikdy nestihl přečíst. Moje oblíbené díly byly s Formanem, Herzem, Chytilovou, Bočanem, Menzelem, Kačerem, Švankmajerem, Milotou, Němcem. U hodně tvůrců mi bylo líto, že dokument dál nepokračuje skrz jejich celou tvorbu, protože by si to určitě zasloužili. Minimálně historky Menzla, Chytilové a Herze o válčení s Barandovem o projekty by stály za celovečerák :) Snad nás čekají Zlatá normalizační sedmdesátá, haha. Díky moc, ČT, tohle byl přesně úkol pro tebe a opřela ses do toho festovně. Příště míň ukázek a víc informací, prosím. :)(20.8.2009)

Obrovské zklamání. Pokud jsem někomu věřil, že se dovede ohlédnout za českou novou vlnou, aniž by se kanonizovalo již předtím mnohokrát kanonizované, byl to Martin Šulík, tvůrce KLÍČE K URČOVÁNÍ TRPASLÍKŮ. V podstatě nevidím důvod, proč ZLATÝM ŠEDESÁTÝM dávat vysoké hodnocení jenom kvůli tomu, o čem pojednávají (jako to tak dělají ostatní hodnotící, kteří cyklus dostali na 77. místo žebříčku 200 nejlepších seriálů), protože se nejedná o nic jiného než o záznam mluvící hlavy, výjimečně ozvláštněný ukázkou či fotografií, který by se více hodil do rádia na poslech než do televize na sledování. Vždy záleží na tom, o kom dokument pojednává a nakolik ona osoba je poutavým a silným vypravěčem, protože na výsledku bohužel není patrná pečlivá rešerní práce, kterou se tvůrci holedbají v různých materiálech či rozhovorech, a o komplexnosti výpovědi o osobě a jejích filmech a vystižení její tvůrčí metody jako v případě MARTINA SLIVKY - MUŽE, KTERÝ SÁZEL STROMY nemůže být řeč. Plusové body za styl, kdy se užívá v některých momentech záběrování a způsob střihu typický pro daného režiséra/kameramana apod., ale ono užití působí spíše rušivě. Filmovému fanouškovi ZLATÁ ŠEDESÁTÁ bohužel nenabízejí nové informace (a přitom počítají se zasvěceným divákem, protože nezasvěcený se bude ztrácet i přesto, že se vždy pojednává o krátkém údobí a zbylá tvorba je trestuhodně opomíjena zbytečnými rádoby biografickými titulky v závěru) a svou nekonfliktností a sázkou na profesionální schématismus ala BBC spíše otravují. 5/10(4.1.2009)

videné dokumenty o Uherovi a Havettovi. To, čo sa dočítate v knihách o slovenskej kinematografii tu máte logicky pútavejšie podané, s neoceniteľnými komentármi tvorcov, kapacít z rady vedcov a dobových komentárov. Ako pohybliví a rozprávajúci ľudia na plátne nám títo režiséri, kameramani a herci pripadajú skutočnejší, ako na fotografiách, čím si k nim možno vytvoríte osobnejší vzťah. Trochu škoda, že pri Uherovi končíme rokom 1971, zaujímavé a legendárne filmy tvoril aj neskôr, lenže to by bol dokument na tri hodiny a táto séria sa predsa volá Zlaté šesťdesiate.(26.3.2015)

• E=mc2

Pozrel som si o Formanovi. Nič čo by som o ňom už nevedel som sa nedozvedel. Všetky tie historky sú v knihe, Co já vím, aneb co mám dělat když je to pravda :) Na ostatných sa pozriem neskôr, i keď ma hlavne zaujíma len ten Forman, pretože je to najlepší česko-slovenský režisér aký kedy bol a jeden z najlepších svetových režisérov aký kedy boli. :)(4.3.2012)

Kdyby ti lidé vyprávěli o čemkoliv jiném než o filmech, jdu s hodnocením dolů. Apendix: (rovněž s přihlédnutím k množství a kvalitě materiálu, jenž řeč doprovází) Miloš Forman 5/5; Juraj Herz 4/5; Věra Chytilová 4/5; Hynek Bočan 3/5; Jiří Menzel 3/5; Stanislav Milota 4/5; Jan Kačer 3/5; Jan Švankmajer 4/5; Drahomíra Vihanová 2/5; Jan Schmidt 4/5; Zdeněk Mahler: 5/5; Jan Němec: 4/5; Karel Vachek 3/5; Igor Luther: 2/5; Juraj Jakubisko: 3/5; Vít Olmer: 3/5, Ivan Passer: 4/5. 80%(15.3.2009)

• - Celý projekt vznikal více než deset let. Celkem se uskutečnilo 33 natáčecích dnů v osmi etapách, a to v Praze na FAMU, v ateliéru na Vinohradech, v La Fabrice, v ateliéru Vachler Art Company a ve Slovenském filmovém ústavu v Bratislavě . [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - První natáčecí den proběhl 29. 10. 2003 s Otakarem Vávrou, zatím poslední natáčecí den 25. 6. 2008 s Vojtěchem Jasným. (ZDROJ: Ofic. stránky projektu) (DaViD´82)